Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic 2015 vs Old Gaggia Classic

#1
Salut tuturor,

As fi curios daca deja s-a format o opinie bine informata si sintetizata care sa duca inspre o concluzie clara in privinta carui aparat este mai bun/superior intre cele doua modele de Gaggia Classic? (cel nou si cel vechi) stiu ca s-a mai dezbatut subiectul dar ma gandeam ca as putea obtine niste raspunsuri mai directe / clare legate de asta. In ipoteza in care trebuie sa aleg intre doua aparate second hand Gaggia Classic, unul din 2015 si unul 2012-2013, voi pe care l-ati alege? 
Apreciez orice informatie/parere.

Multumesc!
BFC Junior Plus E61 HX, Fiorenzato F64 EVO
 
Reply
#2
https://www.youtube.com/watch?v=zeuqgpKIa7c
 
Reply
#3
Nu te gândi prea mult ca nu are rost. Este un entry level. Daca vrei sa stii care scoate cel mai bun rezultat in ceasca atunci 2015 e acela dar personal nu cred ca ai simti diferenta la acest nivel. O alta varianta ar fi sa-l cumperi pe acela care iti oferă mai multe in banii dati. Succes. Încă un amanut, pentru frotat lapte, 2015 are o teava ok si nu trebuie înlocuită. Asta nu înseamnă ca nu poti sa nimeresti un Classic I cu teava schimbata si atunci nu contează.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#4
Boilerul de Classic 2015 e diferit de Pure/Color?
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#5
Zaheyu, este acelasi din inox si 280ml.
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#6
De unde ai luat datele ca ar avea 280 ml?! eu stiu de 3.5 oz =100ml.
 
Reply
#7
Cel vechi avea 80ml, iar cel nou are 250ml.
http://www.coffeeitalia.co.uk/proddetail...=a-classic
 
Reply
#8
Intrebam oarecum retoric pentru ca e plin OLXul de Color ieftine = Classic 2015.

Am cumparat sapt trecuta un Color pt un prieten aproape nou.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)