Hello There, Guest! Login Register

G-iota DF64 cu SSP vs Lagom P64

Salut, am dat accidental peste threadul asta in cautarea mea de o rasnita noua, si ma gandesc ca poate pot obtine niste pareri mai educate cu privire la o dilema.

In principiu, ma orientam catre a cumpara o Lagom P64, si evident in timpul research-ului mi-a picat si threadul asta in mana dupa ce mi-a aratat o prietena rasnita asta, care seamana f mult cu Lagom.

Sunt curios daca are cineva vreo o despre diferenta de pret masiva dintre cele doua, si in special daca diferenta e justificata. G-iota pare o copie, insa are aceeasi forma, acelasi concept, inclusiv foloseste aceleasi cutite (din ce-am citit pe aici si online poate folosi cutite SSP). Ma intreb atunci, daca si unde este ascunsa in productia lagom-ului diferenta masiva de pret (e doar marketing sau e ceva mai mult)? Lagom costa 1640 eur (sau similar in dolari, insa tot trebuie sa platesti tva si pe acolo ajungi), si asta e doar 450ish, e totusi un sfert.

O alta intrebare este daca pentru un buget necesar unui Lagom, merita cumparata acea rasnita, sau sunt altele mult mai bune de banii aia (am cercetat piata, insa pe langa performanta ma interesa sa acomodez si o constrangere de spatiu, si rasnitele astea ca g-iota sau lagom au un profil care s-ar potrivi perfect in bucataria mea).

Reply
e amuzanta comparatia Smile)) lagom cu chinezaria asta..zicea un espresoman mai sus..intre lagom.si chinezarie singura asemanare e forma inclinata
Daca ai bani de lagom si disponibilitate sa ii dai nu mai sta pe ganduri..
Colegii care au honne iti pot da un sfat bun...iar honne e putin mai ieftin..acum am inteles ca exista o varianta revizuita mult mai fiabila

Reply
Eu inca nu am inteles, care va fi restul setupului, pe langa rasnita?

Reply
Terminatore, daca te amuzi asa copios, inseamna ca stii... pai spune-ne si nou diferentele, ca sa cuantificam daca merita pretul...

@laurs, peste Niche nu ai dat in cautarile tale ?

Reply
pai diferentele se vad cu ochiul liber in primul rand...calitatea materialelor 
motor cu turatie variabila poti alege (nu mai stiu exact) plaja parca de pe la 200-300 rpm pana la 1400-1500..mi se pare f misto sa poti alege
Nu am spus ca lagom-ul isi justifica pretul f mare dar fata de chinezarie...vezi review Hoffman la lagom 
Daca omul are o suma consistenta de spart pe rasnita...honne o lauda toata lumea pe aici

iar lagom nu are nevoie de burduf deasupra si de manevrantul lui pt a avea retentie apropiata de 0

de fapt cam asta e dovada ca nu prea e single dose chinezaria asa cum e marketata...daca era single dose nu avea nevoie de burduful ala deasupra
cu burduful ala orice rasnita poate deveni single dose

Reply
Adica nimic...
Apreciere calitatii din poze... e ca la babele fardate.
Turatia variabila la un motor o faci cu 30 lei, daca e motorul potrivit. Si e un feature fake, de marketing... vedea-te-as eu pe tine facand studio comparativ intre turatii la rasnita care o sa o ai... odata...
Parerile lui Hofmann imi aduc aminte de unii studentii la examen ...
Cu burduf sau fara iarasi nu e ceva nemaivazut, care sa coste mai mult de cativa zeci de euro cu ingaduinta...

Iti zic eu in ce consta diferenta de pret... este fix diferenta de stima de sine a chinezului de rand si a celor care fac lagom. Amandoi incearca sa aiba o viata producand probabil acelasi numar de rasnite pe zi. Numai ca australianul are ideea curioasa ca viata lui valoreaza pe la 5000 pe luna, chit ca nu vinde nici o rasnita in intervalul asta.
Ba mai mult, mai deschide si unitate de productie in china, ca sa stoarca maximul care se poate, ii pute ca alti australieni de-ai lui ar vrea si ei sa munceasca pe langa el la asamblat o rasnita. Deci lagom tot chinezarie este ! Doar ca e ambalata sa nu puta urat. 

Noi nu avem nici macar stima fata de munca a chinezilor, altfel n-am casca gura si portofelul asa larg la orice rahat care ni se serveste frumos zaharisit de altii cu tupeu... cat China.

Reply
pai nu e justificat pretul ala...asa cum nu e justificat nici sa dai 3000+ euro pe un versalab sau monolith sau weber eg1...dar daca astea sunt preturile nah
cat despre mine eu am luat deocamdata arco care am intelrs ca vine in mai si am facut precomsnda pt eureka xl care mi se pare mai cinstit cu retention spre 0 decat chinezaria cu burduf pe care trebuie sa il resuscitez eu Smile))

mie mi se par nesimtite toate preturile astea de parca cumperi masini straine nu un espresor sau o rasnita...dar daca astea sunt vremurile si oamenii le accepta si le platesc in consecinta....

Reply
(11-03-2021, 14:40)dev Wrote: Eu inca nu am inteles, care va fi restul setupului, pe langa rasnita?

Cafea la filtru doar, deocamdata. V60, kalita, aeropress, clever, french, cold brew - prepar cam toate din astea regulat (2-3 cafele pe zi). Pe viitor as vrea sa ma orientez si catre un espressor, dar poate dupa ce cumpar un apartament mai spatios si imi mai educ nitel gustul cand vine vorba de espresso. Momentan folosesc un comandante, dar mi s-a luat de rasnit manual dupa 1 an de work from home, si as vrea ceva high end, cu flat burrs pentru brew.

(11-03-2021, 14:36)distrugatorul Wrote: e amuzanta comparatia Smile)) lagom cu chinezaria asta..zicea un espresoman mai sus..intre lagom.si chinezarie singura asemanare e forma inclinata
Daca ai bani de lagom si disponibilitate sa ii dai nu mai sta pe ganduri..
Colegii care au honne iti pot da un sfat bun...iar honne e putin mai ieftin..acum am inteles ca exista o varianta revizuita mult mai fiabila

Honne este prea voluminoasa pentru spatiul meu. Cum ziceam, desi performanta rasnitei este cel mai important criteriu pentru mine, am nevoie sa se si integreze suficient de armonios in decorul bucatariei. Daca spatiul n-ar fi fost o problema as fi luat direct un ek43s si gata.

(11-03-2021, 14:46)renatoa Wrote: Terminatore, daca te amuzi asa copios, inseamna ca stii... pai spune-ne si nou diferentele, ca sa cuantificam daca merita pretul...

@laurs, peste Niche nu ai dat in cautarile tale ?

Da, insa nu vreau conical burrs.

Reply
Quote:... as vrea ceva high end, cu flat burrs pentru brew.

...performanta rasnitei este cel mai important criteriu pentru mine

... nu vreau conical burrs.

As zice sa incerci un ghost burrs, s-ar putea sa bifeze cel mai bine la toate, inclusiv la spatiul de pe blat.
Iar la cat de putin costa, o dai imediat fara probleme daca te nu satisface.
Totul este sa nu citesti prea mult pe tema asta Smile ca vad ca prea le iei de bune unele mituri bazate doar pe un set prea mic de papile ca sa se poata generaliza.
Daca tii mortis, exista si la capitolul asta exemplare de bling, care costa triplu aparent doar pentru faptul ca sunt inclinate Smile

Reply
Hop si eu, adversarul nr. 1 pe forum al cutitelor ghost. Si am si alte surse pe langa papilele mele limitate, dc e nevoie  Angel  Low TDS anyone?

Da, pt brew cred ca G-iota cu cutite SSP de brew va fi buna. Nu si pt espresso, dar asta e alta poveste.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria

Reply
Fellow ODE plus cutite SSP pare sa fie cea mai accesibila intrare in zona brew high end. Arata ceva mai bine decat Iota, imho.

Reply
@cradun, vad ca importatorul belgian ( homebarista.be ) “imperecheaza” G-Iota cu SSP-uri hu ( cele dedicate espresso ) si nu cu cealalta varianta...
 ECM Classika Pid / Aram Espresso Maker / Mazzer Philos /  Kinu Titan / Acaia Lunar / Bravo Tools / Aram Ultimatum Tamper / Fellow Stagg EKG / DUOMO The Eight ||
      Past : Lelit PL81T / Lelit Mara X / Niche Zero ||

Reply
@dev, nu stiam ca la ODE se pot pune SSP.

Pentru espresso, nu as pune SSP pe G-iota, nu cred ca schimba mare lucru.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria

Reply
Acum vreun an căutam niște cabluri HI-FI mai de doamne ajuta, și tipul de la magazin mi-a spus sa nu iau de la un anumit producator(unul mare) fiindca are fabrica in Cina și a descoperit ca chinejii produceau cabluri dupa închiderea programului, fără un control al calității, și le vindeau pe sub mâna, prin urmare e o loterie ce nimeresc.
Așa ca am mers pe unii care fac de vreo 70 ani cabluri in Olanda.
Nu as cumpara Lagom care e făcută in China, la cât costa nici mort. Australianul nu e Apple sau alt gigant sa plătească o căruță de bani pe Controlul calității in China.
Și nu as cumpara nici G-iota, chiar daca este mult mai ieftină.
Aștept acum lapidarea din partea susținătorilor produselor chinezesti Smile)))
Bugster+Honne, Kinu

Reply
(11-03-2021, 16:55)cradun Wrote: Hop si eu, adversarul nr. 1 pe forum al cutitelor ghost. Si am si alte surse pe langa papilele mele limitate, dc e nevoie  Angel  Low TDS anyone?

Da, pt brew cred ca G-iota cu cutite SSP de brew va fi buna. Nu si pt espresso, dar asta e alta poveste.

Apex este manuala, nu stiu daca este comparatia cea mai relevanta...  Confused
Mai curand as pune problema daca papilele ne sunt pregatitie pentru ceiutzul care iese dintr-o macinatura cu o rata de fines mult sub ce eram obisnuiti pana acum... adica aqua chiorensis...
Poate ar trebui macinat mai fin decat cu o rasnita cu muchii taietoare, ca sa opuna la extractie rezistenta cu care eram obisnuiti...  Confused

(11-03-2021, 19:35)Cosminchir Wrote: Acum vreun an căutam niște cabluri HI-FI mai de doamne ajuta, și tipul de la magazin mi-a spus sa nu iau de la un anumit producator(unul mare) fiindca are fabrica in Cina și a descoperit ca chinejii produceau cabluri dupa închiderea programului, fără un control al calității, și le vindeau pe sub mâna, prin urmare e o loterie ce nimeresc.
Așa ca am mers pe unii care fac de vreo 70 ani cabluri in Olanda.
Nu as cumpara Lagom care e făcută in China, la cât costa nici mort. Australianul nu e Apple sau alt gigant sa plătească o căruță de bani pe Controlul calității in China.
Și nu as cumpara nici G-iota, chiar daca este mult mai ieftină.
Aștept acum lapidarea din partea susținătorilor produselor chinezesti Smile)))

Asta imi aduce aminte de primul HiFi Arena tinut la Marriot, cand am inlocuit in spatele unei cortine niste cabluri la care urma sa li se faca reclama desantata, cu cele mai ordinare chestii care semanau la aspect cu ele... mama ce laude au primit... Big Grin

Reply
Inseamna ca nu erau făcute de chinezi dupa program Big Grin
Bugster+Honne, Kinu

Reply
habar nu aveam ca lagom p64 se face in china.
oricum eu nu as da neam 3-4000 euro pe o rasnita indiferent cate tonuri fructate mi-ar scoate si cat de cunoscator as fi.
Dar sunt si oameni care dau fara probleme...si pt ei exista Lagom, Monolith, Versalab...si astea tot in.china se fac?

Reply
Monolith am citit ca își produce și cuțite in house, casa care e in State, de Versalab nu m-a interesat, am copia românească Smile))
Bugster+Honne, Kinu

Reply
Ce zice lumea...

https://youtu.be/ieycdjj29T4

Reply
Vad ca nimeni nu ia in calcul partea de proiectare, testare. Munca asta nu o face un necalificat.
La fel, toate utilajele folosite in mod artizanal induc costuri. Toate se regasesc la producator, ca altfel nu traieste.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
(11-03-2021, 15:38)renatoa Wrote: Turatia variabila la un motor o faci cu 30 lei, daca e motorul potrivit. Si e un feature fake, de marketing... vedea-te-as eu pe tine facand studio comparativ intre turatii la rasnita care o sa o ai... odata...

OMG Rolleyes . Da, o faci cu 30 de lei daca e motorul potrivit adica ala DC de pe Lagom. Daca e ala AC de 1400rpm de pe chinezaria g-iota, bafta multa ca o sa fie nevoie. 

A spune ca ar fi un feature fake mi se pare o eroare majora, rpm mai mic inseamna atat macinatura incalzita mai putin (deloc neglijabil) dar in special mai putine vibratii.

Pe urma aia de la Lagom sustin ca au un mecanism flexibil care face conexiunea dintre motor si mecanismul de rasnire. Nu am vazut una desfacuta, dar daca asta e un feature real nu vreo bazaconie de marketing vorbim despre un avantaj semnificativ.

La asta chinezeasca suportul cutitului superior se prinde de carcasa iar suportul cutitului inferior e infipt pe axul motorului. Asta inseamna ca fiecare vibratie afecteaza aliniamentul deci uniformitatea macinaturii.

Toate astea sunt chestii obiective, as zice ca exista o distanta uriasa intre chinezarie si Lagom.

Reply
eu nu am continuat discutia.. ca nu sunt expert in motoare ca voi..
Dar si mie mi se pare rautacios sa compari Lagom cu chinezaria aia care scrie pe ea de la o posta "ieftin" si sa spui ca nu sunt mari diferente..
Iar chestia cu burduful chiar mi se pare de neam prost si praf in ochi pt cumparatori...ca sa nu mai zic ca mai tare imprastie cafeaua daca resuscitezi cu simt de raspundere dupa cum se vede in video

despre asta vorbeam: 
https://m.youtube.com/watch?v=dAtp5K0bIfA

intr-adevar nu toate produsele chinezesti sunt de proasta calitate..insa doar astea din urma ajung la noi din pacate

Reply
Nu am văzut pe viu o râșniță G-Iota, dar pot să vă spun că Lagom P64 este o bijuterie. Nici nu încape îndoială că beneficiază de un control al calității extrem de riguros.
Dacă merită sau nu prețul, asta depinde mai mult de veniturile fiecăruia și de gusturi.
Comparația cu ODE nu își are rostul, pentru că sunt râșnițe care joacă în ligi foarte diferite.
Cine dorește, cu o programare în prealabil, poate să vină la prăjitorie și să o vadă /simtă, înainte de a plasa o comandă.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...

Reply
Eu inca citesc discutiile si gandurile de aici, si apreciez ca le postati! Sper sa mai fie util si altor oameni discutiile astea.

As mai veni cu o intrebare (sper sa nu fie off-topic, insa am observat argumentul prezent in multe din raspunsuri): e ceva intrinsec negativ cu un produs facut in China? Adica, in experienta mea de consumator, cunosc o sumedenie de lucruri dintr-o sumedenie de arii unde exista diferente masive de calitate desi toate sunt produse in china (si vorbesc aici, de la haine, la electronice, la electrocasnice, chiar la obiecte de decor). Asa ca as tinde sa zic ca poate fi o diferenta masiva intre doua produsa "clone", chiar daca ambele sunt produse in china (si bineinteles, unul e semnificativ mai ieftin). Pareri?

Reply
cam toti marii producatori de orice au fabrici in china bangladesh vietnam etc...astfel incat nu mai conteaza unde se fac ci cat de strict e controlul calitatii..aici se face diferenta
Si bineinteles calitatea materialelor din care e facut produsul...contrar vorbei romanesti..nu poti sa faci din rahat bici Tongue

Reply
(11-03-2021, 23:05)laurs Wrote: Eu inca citesc discutiile si gandurile de aici, si apreciez ca le postati! Sper sa mai fie util si altor oameni discutiile astea.

As mai veni cu o intrebare (sper sa nu fie off-topic, insa am observat argumentul prezent in multe din raspunsuri): e ceva intrinsec negativ cu un produs facut in China? Adica, in experienta mea de consumator, cunosc o sumedenie de lucruri dintr-o sumedenie de arii unde exista diferente masive de calitate desi toate sunt produse in china (si vorbesc aici, de la haine, la electronice, la electrocasnice, chiar la obiecte de decor). Asa ca as tinde sa zic ca poate fi o diferenta masiva intre doua produsa "clone", chiar daca ambele sunt produse in china (si bineinteles, unul e semnificativ mai ieftin). Pareri?

Chinezii vor fi primii cu smart-city-uri, au calculator cuantic, ii bat pe americani “la economie” in maximum 10 ani si au “imprumutat” idei de la toata lumea cat au putut de mult; sunt in stare sa produca orice nivel de calitate, depinde doar de bani.

E amuzanta incordarea de a compara 2 produse care se afla in extreme de pret diferite, mult succes cu asta. Smile
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s

Reply
(11-03-2021, 22:43)Alex_A Wrote: Da, o faci cu 30 de lei daca e motorul potrivit adica ala DC de pe Lagom. Daca e ala AC de 1400rpm de pe chinezaria g-iota, bafta multa ca o sa fie nevoie. 
Exista motorul asa numit universal, care merge atat in AC cat si in DC, la care variezi turatia cu un dimmer de lumina, fix de 30 lei.
Si culmea e ca e cel mai popular si ieftin dintre toate... este ce avem pe toate mixerele si blenderele de bucatarie.
Alegerea celor de la g-iota de a folosi motor cu rotor in colivie este cel putin ciudata, dar am participat la proiecte in sedinte comune cu chinezi si nu ma mai mira nimic la gandirea lor...
(11-03-2021, 22:43)Alex_A Wrote: A spune ca ar fi un feature fake mi se pare o eroare majora, rpm mai mic inseamna atat macinatura incalzita mai putin (deloc neglijabil) dar in special mai putine vibratii.

Frumos citat din intelepciunea internetului, intrebarea este... chiar se simt astea in macinatura ? Sau in ceasca ?
Ai masurat tu diferente de temperatura intre cafea macinata la 400 si la 1400 rpm ?  
Pui la socoteala faptul ca viteza mai mare inseamna ca o termina mai repede ? Deci nu apuca sa se incalzeasca ...
Iar daca vrei vibratii putine, atunci alegerea g-iota este intradevar cea corecta, motorul lor este cel mai silentios.
Comparam un ventilator cu un mixer la feeling ?

(11-03-2021, 22:43)Alex_A Wrote: Pe urma aia de la Lagom sustin ca au un mecanism flexibil care face conexiunea dintre motor si mecanismul de rasnire. Nu am vazut una desfacuta, dar daca asta e un feature real nu vreo bazaconie de marketing vorbim despre un avantaj semnificativ.

La asta chinezeasca suportul cutitului superior se prinde de carcasa iar suportul cutitului inferior e infipt pe axul motorului. Asta inseamna ca fiecare vibratie afecteaza aliniamentul deci uniformitatea macinaturii.

Toate astea sunt chestii obiective, as zice ca exista o distanta uriasa intre chinezarie si Lagom.

Se cheama cuplaj flexibil/elastic si il gasesti in orice printer, cam asa arata:  
https://magazin.undatech.ro/cuplaje-elastice-si-fixe
Am si eu in prajitorul de cafea, ca sa amortizez socul in cazul in care vreo boaba intra pe la mecanisme si ameninta sa blocheze agitatorul.

Or fi toate chestii obiective, doar ca tehnic sunt banalitati care nu costa nimic sa le ai ca unique outstanding features cand faci rasnita la bucata, si stii ca vei gasi amatori sa iti dee pe ea de 10 ori pretul materialelor, in schimb la productie de serie unde vinzi cu containerul are sens sa economisesti, daca impactul asupra performantei nu este in targetul pietei pentru care ti-ai propus sa produci.

Reply
(11-03-2021, 22:55)razvan.yume Wrote: Nu am văzut pe viu o râșniță G-Iota, dar pot să vă spun că Lagom P64 este o bijuterie. Nici nu încape îndoială că beneficiază de un control al calității extrem de riguros.
Dacă merită sau nu prețul, asta depinde mai mult de veniturile fiecăruia și de gusturi.
Comparația cu ODE nu își are rostul, pentru că sunt râșnițe care joacă în ligi foarte diferite.
Cine dorește, cu o programare în prealabil, poate să vină la prăjitorie și să o vadă /simtă, înainte de a plasa o comandă.

Pacat ca nu e in Bucuresti prajitoria, rasnita asta chiar m-a facut curios. Ai idee ce este mai exact cuplajul elastic intre motor si anasmblul de macinare?

Reply
(11-03-2021, 23:27)tecsi78 Wrote: ...
Chinezii vor fi primii cu smart-city-uri, au calculator cuantic, ii bat pe americani “la economie” in maximum 10 ani si au “imprumutat” idei de la toata lumea cat au putut de mult; sunt in stare sa produca orice nivel de calitate, depinde doar de bani.
Poate ar fi bine si sa ne uitam la marile esecuri tot "made in China"... Trenuri de mare viteza deraiate, cladiri cazute intr-o parte...
Nu e totdeauna suficient sa faci un produs sa arate ca altul, pentru ca asta nu confera aceleasi calitati. Cata vreme copiezi ca maimuta, poti folosi si aceleasi materiale dar sa iasa prost.
Ca sa zic asa, unii fac sticla rezistenta la gloante iar chinezii fac o sticla care arata identic cu asta. Tongue

(11-03-2021, 23:05)laurs Wrote: Eu inca citesc discutiile si gandurile de aici, si apreciez ca le postati! Sper sa mai fie util si altor oameni discutiile astea.

Problema de fapt este intregul lant.
E un produs conceput de cineva si fabricat acolo dupa planuri, verificat si testat la plecare? Poate fi OK - rasnitele Niche, de pilda. Sau iPhone.
E un produs conceput de cineva si fabricat acolo, insa in loc de 10 au produs 15 si vand 5 separat, sau din 30 doar 25 au corespuns, iar 5 nu. Care vin din surse alternative, piata neagra.
E un produs copiat, fara alta grija decat sa creeze impresia de lucru original. Insa si cu materiale ieftine. - replici dupa ceasuri, copii dupa Niche, etc.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono

Reply
(11-03-2021, 23:43)Mihai L Wrote: Poate ar fi bine si sa ne uitam la marile esecuri tot "made in China"... Trenuri de mare viteza deraiate
Sunt curios daca ai fost vreodata cu un tren de mare viteza in China sau ai citit tu asa pe internet. Sunt niste trenuri exceptionale. Sa nu mai vorbim de infrastructura aferenta.
Daca vrei sa vezi trenuri deraiate, atunci cauta-le la americani, francezi etc. (gugalu stie mai bine).

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)