Hello There, Guest! Login Register


Fotografie si cafea

#1
Voi cere si eu sfaturi in privinta unui upgrade dar mai peste un an sau doi.Pana atunci sper s a gasesc un PID pentru clasicul meu.Azi aparatul foto Olympus  omd5 (un feld e classic cu pid,boiler de 500 de mlsi manometru plus un grup E61 in lumea lui d eaparate foto)si un obiectiv fix au scapat pentru a treia oara de vanzare.Ai vaut ce bune suntem? Asta mi-au spus in parc facand cateva poze.Egreu sa fii sfasiatd e doua pasiuni atunci cand mijloacele financiare sunt insuficiente .Dar intr-un an sau doi cel mult voi trece spre ceva superior pentru ca fotografia este ocazionala iar bautul cafelei este cotidian.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#2
(22-12-2014, 15:16)organon Wrote: Apropo de achizitie.Voi cere si eu sfaturi in privinta unui upgrade dar mai peste un an sau doi.Pana atunci sper 

Pana atunci sper sa deschizi un topic dedicat acestor sfaturi ca sa usurezi munca lui Liviu sa nu mai mute posturile in alt topic...  Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#3
Eu tot mirrorless am ales, dar Brewtus-ul acestui segment Smile Panasonic gh4
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Si tu Brutus?!  Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#5
Lyvyoo ,

Daca tot vorbiti de aparate foto nu ar fi rau sa specificati cu ce aparat fotografiati cafelele ( si timp de expunere , diafragma si iso)

Angel

C.
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#6
Mie imi suna intrebarea asta a " Cu ce espressor pregatiti o cafea din Kenia" Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#7
ne mutam pe cafeneaua offtopic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Peev Cristian, se poate pastra EXIF-ul pozei de catre utilizator si vedem tot Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
La mine e simplu. Pozarnita-i telefonu ca-i mai simplu cu saruiala.  Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#10
Daca ai un Nokia 1020, atunci chiar n-are rost sa faci cu alt aparat poza la ceasca de cafea ! Smile)
Aeropress, Moka pot, Hario Mini Mill, Concept Art thermometer
 
Reply
#11
daca mai e de actualitate ma infiltrez si eu in discutie:
setup : Mirrorless Fuji Xpro-1 + 18-55 f2.8 + Zeiss 32mm f1.8 + Fujinon 23mm f1.4
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#12
(26-12-2014, 10:43)Mihai.B Wrote: daca mai e de actualitate ma infiltrez si eu in discutie:
setup : Mirrorless Fuji Xpro-1 + 18-55 f2.8 + Zeiss 32mm f1.8 + Fujinon 23mm f1.4

pare special facut pentru a fotografia espresso Smile
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#13
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#14
Oare ce-ar fi scris Eminescu cu un Montblanc...
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#15
(26-12-2014, 16:46)scientist Wrote: Oare ce-ar fi scris Eminescu cu un Montblanc...

Scrisoarea III ?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#16
A 4-a ca nu se mai termina mina
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#17
Scrisoarea a III,14-a Smile Eu folosesc Samsung S 3 si sunt multumit. Amai folosit un Canon S5IS si fotografiile erau si mai bune Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#18
Depinde de fiecare ce nevoi are... Ca si la echipamentul pentru espresso.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#19
Merge si un film.
Coffee Town
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#20
Nu merge link-ul.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#21
De fapt e asta link-ul, le-a setat gresit... http://www.cinemagia.ro/filme/coffee-town-567997
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#22
Pentru cei pasionati si de fotografie:
https://www.youtube.com/watch?v=QlK5JlZZ7yQ
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#23
Superb, de retinut si...implementat  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
Mă alătur și eu
Set up: Canon 5D Mark ii,24-70mm F2.8 L Mark ii,70-200mm F2.8 L Mark ii,16-35mm F4 Smile
Pe partea cafelei:urmează să fac comanda pentru Kinu M47 si un Fracino Classico ca si espressor
Fracino Classico//Kinu M47/Vario Scale/Motta 58mm Tamper
 
Reply
#25
Hai sa vedem un shooting cu shot-ul  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
Cât de curând,cel tarziu pana de Crăciun Smile
Fracino Classico//Kinu M47/Vario Scale/Motta 58mm Tamper
 
Reply
#27
(21-05-2016, 01:07)zuluafonu Wrote: Pentru cei pasionati si de fotografie:
https://www.youtube.com/watch?v=QlK5JlZZ7yQ
unde s-a ajuns cu pasiunea.... eu cu celularul [Image: smile.gif] Degeaba am Canon 600D daca-l iau numai in concediu..
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)