Hello There, Guest! Login Register


Fixare picurator / spout portfiltru

#1
Am tot căutat soluţii de fixare în poziţie "corectă" a spout-ului / picurătorului.

Am găsit soluţii cu şaibe...

Ieri am găsit un produs de la Bison - Lock Bond. Se foloseşte la în industria automotive (preponderent) ca să nu se desfacă şuruburile. Din detaliile tehnice pare a fi exact ce folosesc producătorii.

A mai folosit cineva aşa ceva. Sau este alt produs?

PS: am căutat pe forum, dar nu am găsit un thread asemănător. Rog mutarea acestuia acolo, dacă cumva există.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#2
PF si picuratorul sunt din alama? Pune-le in congelator timp 10-20 min dupa care strangi cat poti de bine picuratorul cu o cheie(daca se poate) sau patent.
Nu uita sa folosesti o bucata de cauciuc sau material textil suficient de gros incat sa nu zgarii suprafata cromata.
 
Reply
#3
(08-10-2018, 12:12)vdub Wrote: PF si picuratorul sunt din alama? Pune-le in congelator timp 10-20 min dupa care strangi cat poti de bine picuratorul cu o cheie(daca se poate) sau patent.
Nu uita sa folosesti o bucata de cauciuc sau material textil suficient de gros incat sa nu zgarii suprafata cromata.

Da, alamă (probabil).

Dar dacă învârt până în capăt nu ajunge să fie paralel sau perpendicular pe mâner (depinde de reper).
Nu aş crede că prin faptul că le congelez voi putea să învârt încă jumătate de tură.

Vorbind la telefon recent cu cei de la Profitec din germania, în ceva context mi-au zis că picurătoarele sunt lipite, dar se pot desface.
Ceea ce mă duce cu gândul că acest lipici de la Bison e ceva similar.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#4
http://www.pidsilvia.com/spoutremove.htm
Sunt multe cazuri, nu esti o exceptie... Aduna-ti toate fortele si strange fara frica. O sa ramai surprins, dar merge, nu ai ce strica. S-a mai discutat problema, prin diferite locuri pe aici, cat si prin alte forumuri,
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...0#pid84590
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#5
(08-10-2018, 14:05)KrisssKros Wrote: http://www.pidsilvia.com/spoutremove.htm
Sunt multe cazuri, nu esti o exceptie... Aduna-ti toate fortele si strange fara frica. O sa ramai surprins, dar merge, nu ai ce strica. S-a mai discutat problema, prin diferite locuri pe aici, cat si prin alte forumuri,
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...0#pid84590

La desfăcut te cred că merge.
La înşurubat.. pe încercate.

Din ce mi-a zis domna la telefone de la Profitec, zicea ca sunt lipite picurătoarele.
Astfel că produsul de care zic ar fi perfect pentru asta.
Linkul cu pidsilvia il văzusem aseară. Aşa aveam de gând.

Mulţumesc de informaţii.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#6
Eu nu l-as lipi, pentru ca nu stiu daca il mai poti desface si chiar e nevoie sa il cureti din cand in cand, se aduna multa mizerie acolo.
Si mie mi-a fost teama putin sa il strang asa tare, dar l-am invelit intr-o carpa, l-am prins in menghina si am fortat de se misca bancul cu tot cu menghina.. Smile A mers, cu greu, dar nu s-a stricat nimic.
Daca totusi nu vrei sa iti asumi asta, ai si varianta de a pune un o-ring de silicon transparent sau de cauciuc orice culoare, la baza filetului (se va vedea oricum foarte putin)
Orice dimensiune de o-ring gasesti aici.
Daca vrei sa comanzi si nu te descurci, imi spui si te ajut, eu comand cam in fiecare luna cate ceva de la ei. Transportul e free sau maxim 1 dolar, in functie de valoarea coletului. Iti trimit orice, chiar daca valoarea coletului e doar cativa centi si dureaza cca 2-4 saptamani livrarea, in functie de cheful celor de la posta... 
https://www.fasttech.com/search?silicone%20o-ring
https://www.fasttech.com/categories/3057/o-rings
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#7
(08-10-2018, 15:06)KrisssKros Wrote: Eu nu l-as lipi, pentru ca nu stiu daca il mai poti desface si chiar e nevoie sa il cureti din cand in cand, se aduna multa mizerie acolo.
Si mie mi-a fost teama putin sa il strang asa tare, dar l-am invelit intr-o carpa, l-am prins in menghina si am fortat de se misca bancul cu tot cu menghina.. Smile A mers, cu greu, dar nu s-a stricat nimic.
Daca totusi nu vrei sa iti asumi asta, ai si varianta de a pune un o-ring de silicon transparent sau de cauciuc orice culoare, la baza filetului (se va vedea oricum foarte putin)
Orice dimensiune de o-ring gasesti aici.
Daca vrei sa comanzi si nu te descurci, imi spui si te ajut, eu comand cam in fiecare luna cate ceva de la ei. Transportul e free sau maxim 1 dolar, in functie de valoarea coletului. Iti trimit orice, chiar daca valoarea coletului e doar cativa centi si dureaza cca 2-4 saptamani livrarea, in functie de cheful celor de la posta... 
https://www.fasttech.com/search?silicone%20o-ring
https://www.fasttech.com/categories/3057/o-rings

Mersi de sfat!
Eu am căutat o-ringuri.. dar fără noroc. Aşa că mulţumesc de hint!

Din ce scrie în descrierea lipiciului, se poate desface fără probleme, cu cheia.
Cică scopul e să nu se desfaca şuruburile de la vibraţii, dar aplicând forţa da.
Plec de la premisa că lipeşte atât cât să faci treaba ca portfiltru. Din fişa tehnică,
lipeşte cumva în lipsa de aerului, adică nu va face priză la aer ci doar în îmbinare,
unde nu este aer. Astfel curăţatul ar fi ok, dar cu condiţia sa cumperi din nou.

La momentul de faţă am un o-ring, dar e urât. Şi tind să cred că cele din fabrică,
dupa zisele doamnei la telefon, vin lipite cu ceva asemănător.

Am să încerc soluţia cu găurile in lemn. Să vedem... sunt curios.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#8
Și de ce nu ai pune niste ture de teflon pe filet până când ai ciocul in pozitia dorita? In felul asta se desfileteaza ușor când vrei sa l cureti.
 
Reply
#9
(08-10-2018, 16:06)Zwanger Wrote: Și de ce nu ai pune niste ture de teflon pe filet până când ai ciocul in pozitia dorita? In felul asta se desfileteaza ușor când vrei sa l cureti.

+1
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#10
(08-10-2018, 16:06)Zwanger Wrote: Și de ce nu ai pune niste ture de teflon pe filet până când ai ciocul in pozitia dorita? In felul asta se desfileteaza ușor când vrei sa l cureti.

True story. M-am gândit şi la asta.
Doar că picurătorul e pe o parte deschis, asta înseamnă că
teflonul va fi expus şi se va murdări. Va arăta ca o cânepă murdară.
Şi aşa chiar va trebui deschis des.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#11
Teflonul nu trebuie pus pe toata lungimea filetului. Il pui doar unde se infileteaza pe el picuratorul. Partea inspre picurator o lasi fara teflon. Partea inspre PF/sita tai excesul de teflon cu un cutter.
 
Reply
#12
(08-10-2018, 16:19)Zwanger Wrote: Teflonul nu trebuie pus pe toata lungimea filetului. Il pui doar unde se infileteaza pe el picuratorul. Partea inspre picurator o lasi fara teflon. Partea inspre PF/sita tai excesul de teflon cu un cutter.

Da, o soluţie şi asta. Adevărat.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#13
Update:
Teflon aveam in beci, dar am zis ca soluția ce mi-am propus-o e mai “elegantă”.

Am sunat la distribuitorul de la bison și mi-a zis unde livrează aceste produse in oraș (fiind soluții speciale nu se găsesc in magazinele diy; apropos pentru lipit cauciuc va recomand Liquid Rubber de la ei: e o pasta transparentă care se întărește și rămâne elastică). Am luat um flacon (24 lei) și desigur câteva șuruburi si piulițe sa probez înainte de “operația” reala.

Am pus câțiva picuri pe șuruburi (1-3) și apoi am înșurubat piulița peste. Manualul zice ca durează 15-30 min întărirea. Dar efectiv e ok 24h. După 30 min am încercat sa le desfac, cu mâna nicio șansa. Am reușit ușor cu cheie.

Adezivul se poate curata ulterior. El se usucă doar in lipsa de aer, respectiv in filet. Surplusul se poate spala cu apa și săpun, rămânând lichid. Culoarea e albastra, ceea ce face ușor de recunoscut unde e surplusul și unde anume mai trebuie curățat.

Ulterior probei am folosit și pe portfiltru. Sper sa apuc sa îl folosesc dimineața. Revin cu update.

Tare m-as bucura sa fi găsit o soluție atât de facila.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#14
Update:

Se lipește curat. Lipiciul in surplus poate fi îndepărtat atunci sau spălat după uscare. Ce rămâne in exterior se usucă și se transforma in ceva pojghița oarecum greu vizibila. Am dat-o jos cu o scobitoare din interiorul picuratorilui (e un picurator semi-deschis).

Cât despre fixare: am încercat sa îl desfac manual cu o forța de bun simt, nu “m-am urcat” pe el. Nu se desface. Nu am încercat sa îl desfac cu unelte, dar sunt convins ca e posibil. (După exercițiul de aseară cu șuruburile și respectiv datele tehnice).

Am toate motivele sa cred ca portfiltrul poate fi folosit fără probleme in scopul pentru care a fost “creat”.
Pentru siguranța curățării complete la exterior i-am dat un clocot in apa... .
Nu am apucat sa fac extracția azi dimineața cu el.

Ma bucur ca am scăpat de șaiba respectiva...deja espresso-ul e mult mai gustos.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#15
Update: întrucât adezivul de la Bison nu e dedicat (cel mai probabil) industriei alimentare, am continuat cercetarea. 
Am găsit loctite 2400 care ar fi din gama „health”; din fișa tehnică e cel mai bun mediator între picurător și portfiltru Smile.
Am primit de la Henkel un nr de telefon de la persoana ce se ocupă cu astfel de adezivi, și fac un cross check mâine.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#16
Update şi Rezumat: Deja am impresia că îmi scriu mie aici Big Grin
Dar cred că e de interes general.

Pentru fixarea picurătorului pe portfiltru am folosit Bison Metal Bond. Sunt foarte mulţumit.

Loctite ar avea ca echivalent: Loctite 270 cu fixare medie şi 272 cu fixare puternică.
Toate astea 3 soluţii sunt dedicate industriei automotive şi sau altele de genul, dar mai puţin industriei alimentare. Bison se găseşte pe piaţă un pic mai uşor, dedicat oarecum şi utilizări acasă. (din ce am observat)
Toate au indicaţii de risc medical (probabil în stare lichidă) şi toate au ca şi compus chimic: methacrylate ester. (dar acest lucru mă depăşeşte).
Odată întărit rămâne aşa, iar întărirea se face anaerob. Astfel pentru o prindere portfiltru vs picurator,
şansele să "curga" în espresso la extracţie sunt aproape inexistente dacă: cureţi surplusul după lipire în stare lichidă  sau ulterior prin stergere a ceea ce s-a uscat (prin evaporare). Eu am şters şi l-am fiert un pic.

Varianta ce o consider mai sigură ar fi Loctite 2400 fixare medie şi Loctite 2700 fixare puternică. Am citit fişa tehnică la ambele şi fac parte din categoria "health", cum zic ei. Au acelaşi scop, de fixare a filetelor.

Ca şi cost: Bison la 5 ml e sub preţul uneor boabe bune la 250 g.
Loctite 270 şi 272, le-am găsit doar la cantităţi de 50 ml.
Loctite 2400 şi 2700 nu le-am găsit deloc la noi online. Sunt probabil mai de nişă.
Cred că variantele cu prindere medie sunt suficiente pentru prinderea picurătorului în portfiltru.

(11-10-2018, 10:09)N3cks Wrote: Update şi Rezumat: Deja am impresia că îmi scriu mie aici Big Grin
Dar cred că e de interes general.

Pentru fixarea picurătorului pe portfiltru am folosit Bison Metal Bond. Sunt foarte mulţumit.

Loctite ar avea ca echivalent: Loctite 270 cu fixare medie şi 272 cu fixare puternică.
Toate astea 3 soluţii sunt dedicate industriei automotive şi sau altele de genul, dar mai puţin industriei alimentare. Bison se găseşte pe piaţă un pic mai uşor, dedicat oarecum şi utilizări acasă. (din ce am observat)
Toate au indicaţii de risc medical (probabil în stare lichidă) şi toate au ca şi compus chimic: methacrylate ester. (dar acest lucru mă depăşeşte).
Odată întărit rămâne aşa, iar întărirea se face anaerob. Astfel pentru o prindere portfiltru vs picurator,
şansele să "curga" în espresso la extracţie sunt aproape inexistente dacă: cureţi surplusul după lipire în stare lichidă  sau ulterior prin stergere a ceea ce s-a uscat (prin evaporare). Eu am şters şi l-am fiert un pic.

Varianta ce o consider mai sigură ar fi Loctite 2400 fixare medie şi Loctite 2700 fixare puternică. Am citit fişa tehnică la ambele şi fac parte din categoria "health", cum zic ei. Au acelaşi scop, de fixare a filetelor.

Ca şi cost: Bison la 5 ml e sub preţul uneor boabe bune la 250 g.
Loctite 270 şi 272, le-am găsit doar la cantităţi de 50 ml.
Loctite 2400 şi 2700 nu le-am găsit deloc la noi online. Sunt probabil mai de nişă.
Cred că variantele cu prindere medie sunt suficiente pentru prinderea picurătorului în portfiltru.


Trebuie obligat să rectific!

Am avut bucuria de a contacta persoana de la Loctite care m-a ajutat, sfătiut.
Diferenţa dintre 270/272 şi 2400/2700, respectiv gama "health", se referă la intrarea în contact cu substanţa
în momentul aplicării. Adică la contactul pe piele, nu la ingerare.
Ca fermitate a spus că ar fi cam puternice pentru ceea ce aş dori, toate: atât cele puternice, cât şi cele medii.

Astfel a recomandat Loctite 222, fiind destul de puternic mecanic să susţină ferm îmbinarea, şi suficient de slab să
poată fi deşurubat.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#17
Update:
222 nu tine. Probabil nu m-am înțeles prea bine cu cel ce m-a îndrumat. Am omis sa explic in detaliu cum se folosește portfiltrul - respectiv ce forte sunt.

Am montat un alt picurator pe portfiltru de la ECM. Din nou cu bond lock. Perfect.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#18
Eu zic că este ok.[Image: b246d1cfa04f38d4232d42496961125d.jpg]

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 HX,F6.
 
Reply
#19
(16-10-2018, 11:16)hhanu Wrote: Eu zic că este ok.[Image: b246d1cfa04f38d4232d42496961125d.jpg]

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Salut,

Tocmai ce lipirea mea cu Bison a dat gres, respectiv s-a desfacut. Poate nu am pus de ajuns lipici.
Am se verific.
DAR: din descrierea a 401 Loctite, zice ca e un adeziv rapid si puternic.
Ai folosit tu asa ceva?! Sau doar ai propus?
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#20
Manerele portafiltrelor sunt lipite cu un adeziv de culoare verde, foarte vascos si rezistent la temperatura.
De curand am reusit sa desfac unul doar dupa ce l-am incalzit zdravan cu o lampa cu gaz si spre uimirea mea, adezivul era aplicat pe o suprafata foarte mica, nu pe intreg filetul.
Pentru picurator nu-ti trebuie neaparat un produs food-safe daca folosesti o cantitate mica pe care o aplici in partea de sus a filetului, acolo unde nu ajunge apa/cafeaua.
 
Reply
#21
(29-10-2018, 16:50)vdub Wrote: Manerele portafiltrelor sunt lipite cu un adeziv de culoare verde, foarte vascos si rezistent la temperatura.
De curand am reusit sa desfac unul doar dupa ce l-am incalzit zdravan cu o lampa cu gaz si spre uimirea mea, adezivul era aplicat pe o suprafata foarte mica, nu pe intreg filetul.
Pentru picurator nu-ti trebuie neaparat un produs food-safe daca folosesti o cantitate mica pe care o aplici in partea de sus a filetului, acolo unde nu ajunge apa/cafeaua.

Food safe nu prea găsești, căci e industrial. Nu am găsit Food safe, decar cele descrise se la loctite și care sunt ok pentru piele in momentul aplicării. Adică nu produc iritații.

Da culoarea e albastra și la ce am avut eu. Bison Metal Bond e tot albastru. Pare însă ca nu face fata pe termen lung. S-a desfăcut ai al doilea portfiltru.

Am sa reiau discuția cu persoana de la loctite cu care am mai discutat problema.
Ar fi o idee sa iau in calcul cele doua expuse anterior, fie cele Health, fie ele standard.
Revin cu informații.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#22
Credeam ca doar eu aveam problema asta Smile)
Eu am pus foarte simplu o bucata de ata groasa alba pe care o aveam in bucatarie ceva in genul asta :
[Image: 9a133d3cfe9a4992352e262c219f7342.jpg]

  Aprox 2cm pusi pe filet a fost suficient incat sa se infileteze greu si sa ramana ferm pe pozitie de cateva luni bune.
Gaggia Classic 2015, Minimoka Demoka GR-0203
 
Reply
#23
(15-12-2018, 15:55)no_one Wrote: Credeam ca doar eu aveam problema asta Smile)

  Aprox 2cm pusi pe filet a fost suficient incat sa se infileteze greu si sa ramana ferm pe pozitie de cateva luni bune.

Lucrez încă la acest topic. Am primit diferiți adezivi de la reprezentantul locuite. Sunt buni, DAR filetul la procurator nu e așa precis ca in filet căruia ii e dedicat adezivul. Exista acel joc, și astfel chiar dacă sunt puternici nu țin in timp când tampezi pe pottfiltru.

Pana acum cel mai bun a fost lock bond de la bison, dar nu îndeajuns.

De la loctite 577, care e de fapt înlocuitor de cânepa, a fost foarte ok. E vâscoasă substanța. Pasul următor e se a folosi 577 cu un activator.

Când am soluția buna revin aici cu un review. Sunt convins ca la locktite exista produsul potrivit. Din fisa tehnica e greu sa alegi însă unul, căci acolo piulițele sunt întregi, piuliță noastră de picurător e secționată. Ca sa nu stric filetul merg din aproape in aproape cu adezivi puțin câte puțin mai puternici.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#24
Update.
Așa cum am promis, revin:

Nu am avut timp sa iau un activator pentru 577. Online am găsit diar cantități mari.
Am tot citit pe forumuri si niciunde nu indica soluții. Am gasit undeva recomandarea de a aplica forța bruta.
Cum am vre-o 3 portfiltre mi-am luat inima in dinti:

1. Am învârtit cu mâna cât am putut, respectiv cu o cârpa. Picurătorul dublu e de ajuns de mare sa apuci bine de el. Cu toată forța am reușit doar sa îl fac sa ajungă la 270 (poate un 250) de grade fata de poziția ideală.
2. Am aplicat o cheie cu care am forțat pana la poziția dorita. Nu a fost ceva ieșit din comun de greu și tind sa cred ca este metoda “standard”.
Nu cred sa fie necesare soluții din gama blocatorilor se filete.

[Image: d498d9de0909184d49ffaacf9d2f6182.jpg][Image: 425545039d2c2f10e8415929f642d73d.jpg]
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#25
Vad ca spre final @N3cks a avut un fel de monolog Smile
Eu am aplicat doua metode pentru ambele tipuri de picuratoare (semideschis si inchis la filet).
-  banda teflonata pusa pe filet, usor de aplicat si usor de desfacut;
- solutie adeziva teflonata destinata espresoarelor pe care am cumparat-o in trecut de pe elektros: https://www.elektros.it/it/en/equipment/...24-18.html. Pe aceasta am cumparat-o cu scopul de a sigila anumite filete de prin espressor cand am montat manometrele.
La o cautare pe google vad ca e si la Romstal: https://www.romstal.ro/adeziv-fixare-fil...11735.html
Vad ca nu este fix acelasi produs. 24-18 e low strength celalalt e medium. 

Cel mai important este faptul ca este food friendly: Aprobat DVGW pentru apa potabila.

Sper sa va fie de ajutor.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#26
(14-01-2020, 18:34)vlaicu Wrote: Vad ca spre final @N3cks a avut un fel de monolog Smile
Eu am aplicat doua metode pentru ambele tipuri de picuratoare (semideschis si inchis la filet).
-  banda teflonata pusa pe filet, usor de aplicat si usor de desfacut;
- solutie adeziva teflonata destinata espresoarelor pe care am cumparat-o in trecut de pe elektros: https://www.elektros.it/it/en/equipment/...24-18.html. Pe aceasta am cumparat-o cu scopul de a sigila anumite filete de prin espressor cand am montat manometrele.
La o cautare pe google vad ca e si la Romstal: https://www.romstal.ro/adeziv-fixare-fil...11735.html
Vad ca nu este fix acelasi produs. 24-18 e low strength celalalt e medium. 

Cel mai important este faptul ca este food friendly: Aprobat DVGW pentru apa potabila.

Sper sa va fie de ajutor.


Acele substante sunt asa cum le zice adezivi de fixare. Mai puternici si mai slabi. De la loctite am primit in test cred toate tipurile. Mai vascoase, mai lichide, mai ferme, mai slabe. Toate au cate un minus...se desfac. Cred ca problema e ca filetul e destul de mare la portfiltru. Acei adezivi se asteapta la un filet metric de mici dimensiuni, respectiv pasi mici. Spre uimirea mea forta bruta a fost solutia - desigur cu grija si totul a ramas intact. fara urme.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
#27
Nu știu ce adeziv folosește pe La Pavoni, dar pot sa spun sigur ca este aproape imposibil de desfăcut.

Un prieten a reușit sa scoate picuratorul dar a si reușit s-o îndoaie.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#28
(29-01-2020, 00:35)N3cks Wrote:
(14-01-2020, 18:34)vlaicu Wrote: Vad ca spre final @N3cks a avut un fel de monolog Smile
Eu am aplicat doua metode pentru ambele tipuri de picuratoare (semideschis si inchis la filet).
-  banda teflonata pusa pe filet, usor de aplicat si usor de desfacut;
- solutie adeziva teflonata destinata espresoarelor pe care am cumparat-o in trecut de pe elektros: https://www.elektros.it/it/en/equipment/...24-18.html. Pe aceasta am cumparat-o cu scopul de a sigila anumite filete de prin espressor cand am montat manometrele.
La o cautare pe google vad ca e si la Romstal: https://www.romstal.ro/adeziv-fixare-fil...11735.html
Vad ca nu este fix acelasi produs. 24-18 e low strength celalalt e medium. 

Cel mai important este faptul ca este food friendly: Aprobat DVGW pentru apa potabila.

Sper sa va fie de ajutor.


Acele substante sunt asa cum le zice adezivi de fixare. Mai puternici si mai slabi. De la loctite am primit in test cred toate tipurile. Mai vascoase, mai lichide, mai ferme, mai slabe. Toate au cate un minus...se desfac. Cred ca problema e ca filetul e destul de mare la portfiltru. Acei adezivi se asteapta la un filet metric de mici dimensiuni, respectiv pasi mici. Spre uimirea mea forta bruta a fost solutia - desigur cu grija si totul a ramas intact. fara urme.

(13-04-2020, 18:14)ioan26 Wrote:
(29-01-2020, 00:35)N3cks Wrote:
(14-01-2020, 18:34)vlaicu Wrote: Vad ca spre final @N3cks a avut un fel de monolog Smile
Eu am aplicat doua metode pentru ambele tipuri de picuratoare (semideschis si inchis la filet).
-  banda teflonata pusa pe filet, usor de aplicat si usor de desfacut;
- solutie adeziva teflonata destinata espresoarelor pe care am cumparat-o in trecut de pe elektros: https://www.elektros.it/it/en/equipment/...24-18.html. Pe aceasta am cumparat-o cu scopul de a sigila anumite filete de prin espressor cand am montat manometrele.
La o cautare pe google vad ca e si la Romstal: https://www.romstal.ro/adeziv-fixare-fil...11735.html
Vad ca nu este fix acelasi produs. 24-18 e low strength celalalt e medium. 

Cel mai important este faptul ca este food friendly: Aprobat DVGW pentru apa potabila.

Sper sa va fie de ajutor.


Acele substante sunt asa cum le zice adezivi de fixare. Mai puternici si mai slabi. De la loctite am primit in test cred toate tipurile. Mai vascoase, mai lichide, mai ferme, mai slabe. Toate au cate un minus...se desfac. Cred ca problema e ca filetul e destul de mare la portfiltru. Acei adezivi se asteapta la un filet metric de mici dimensiuni, respectiv pasi mici. Spre uimirea mea forta bruta a fost solutia - desigur cu grija si totul a ramas intact. fara urme.

M-am lovit si eu de aceasta problema, respectiv necesitatea fixarii perpendiculare a picuratorului pe minerul portafiltrului, dupa ce am scos picuratorul in vederea curatirii intr-o solutie de detergent pt. backflush. Am incercat cu banda de teflon, nu afost o solutie multumitoare, am pus saibe de cupru in interior, nu s-a rezolvat nici cu acestea, am pus ciriz (daca stie cineva ce e acela), la urma am pus adeziv Moment, care cred ca se intareste in contact cu aerul. Acolo unde era, intre cele doua filete neavind prea mult aer nu s-a intarit cred, iar la proba (doar cu apa, fara a pune cafea in sita portafiltrului) imi scotea o apa cu puternic miros de prenadez! Asa ca a trebuit sa renunt la aceste idei si mai ramine ca varianta doar o saiba de cupru pusa peste filetul din portafiltru, deci la exterior. Dar si aici va trebui sa modific din aproape in aproape lungimea acelei saibe, pina obtin perpendicularitatea de care vorbeam. La mine aveam scurgeri din cauza garniturii  de la grup care pare ca s-a cam uzat. Initial am fost speriat, intrucit credeam ca scurgerea apare tocmai din cauza ca stringerea picuratorului si etansarea totodata nu se mai face corespunzator! Solutia fortarii nu prea o inteleg, deoarece nu-mi dau seama cum pot forta o rotire nu chiar la 180 Gr, dar aproape?! Ce anume se deformeaza in acest timp, pt. ca spira de filet nu cred ca se face, deoarece materialele in cauza sint niste neferoase si nu au duritatea necesara.
 
Reply
#29
In aceeasi situatia, am folosit niste ata de matase (ata de scala pentru cei care s-au ocupat de electronica pe "vremuri"). Am dat 2-3 spire si am infiletat picuratorul. Acum e suficient de fixat cat sa nu ma deranjeze (nu se misca deloc la manoperele zilnice de curatare)
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#30
@ioan26
Dacă urmărești topicul am scris și eu ca am încercat o gramada de metode și adezivi de filete. Am colaborat cu un tip de la locktite.

Unele țineau altele nu. Dar niciunul multumitor: fie ca durata, fie ca fixare.

Așa sceptic am fost și eu!
Am a trebuit sa învârt încă ca. 230 grade de când s-a blocat ca sa ajungă la 90 cu mânerul.

La un moment când m-am saturat de orice soluție care nu avea rezultat bun am trecut la forța bruta. Merge! Dar, atenție “a se lucra cu mănuși” adică sa nu Zgârii. Cea mai frumoasa metoda mi s-a părut : dot găuri cu bormașina in scândura de lemn și bagi acolo picuratorul și așa ai pârghie sa învârti și nici nu zgârie. Wink
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)