Hello There, Guest! Login Register


Filtre nepresurizate Gaggia

#1
Dupa ce mi-a ajuns echipamentul, intr-un tarziu, bucuros si nerabdator sa incep testele am inceput sa caut site nepresurizate (sarcina mai dificila, se pare, decat alegerea echipamentului in sine). Multe dimensiuni foarte apropiate intre ele, dar foarte importante, putine informatii concrete, magazine online ce seamana mai degraba cu o loterie.

Ok, am sunat la Saeco service, mi-au zis sa revin intr-o saptamana pentru ca nu au pe stoc, normal, dupa care m-au sfatuit prieteneste sa le pastrez pe cele presurizate. Si asa am ajuns la Rovio Colection.

Am masurat filtrele din dotare cu un subler si am dat comanda - 60 mm diametru montaj, 68 mm total. In catalogul lor, cele pentru Gaggia aveau 60,8, respectiv 69,8mm!? Am intrebat de ce, nu se stie. Am comandat altele cu dimensiunile corecte(?)- de Cimbali.

Azi au ajuns. Frumos lucrate, arata mai bine decal cele originale. Dar cand ma uit pe factura, surprizaaa. Unul avea 60 mm, iar celalalt 59,5 mm. Ma uit pe etichete, la fel. Ma pun pe masurat, surpriza si mai mare, ambele aveau 59,5 si 58 in interior (vs. 59 cele originale). E adevarat, ce nu am luat eu in calcul a fost canelura de fixare, ridge-ul, care mai reduce diametrul cu ~0,5 mm. Rezultatul... filtrele intra in grup la limita, existand riscul sa ramana blocate atunci cand acesta este dilatat.

Verdict: inutilizabile.
Intrebare: cum/unde gasesc filtre care sa intre in PF, sa mai poate fi scoase fara a utiliza un levier auto si sa mai incapa si grupul sau tamper-ul in ele? Prea multe pretentii? Atunci, cel putin sa aiba dimensiunile de pe eticheta.
Multumesc!
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#2
Salut adif,
Site nepresurizate pt Gaggia gasesti la mag-pro.ro
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#3
Multumesc pentru sugestie. Stiu ca au si la mag-pro, intrebarea de zece puncte este: care dintre ele? Ai cumparat de la ei? Daca da, ce dimensiuni ai luat si cum s-au potrivit comparativ cu cele originale?
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#4
Eu am cumparat sitele de la coffee24.com (Marzocco).
Vorbeste la telefon cu ei si iti vor da ce ai nevoie.
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#5
De cate grame vrei sa fie sitele?
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#6
Le gasesti la urmatorul link :
http://www.mag-pro.ro/romanian/cafea/pie...cafea.html
Lelit Mara X + Niche Black 
 
Reply
#7
(15-02-2013, 23:34)zuluafonu Wrote: De cate grame vrei sa fie sitele?

7-14 grame.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#8
Eu am luat tot pentru Gaggia, nu Evolution, ci Classic. Asta nu e o problema, portafiltrele au aceeasi dimensiune.
14gr - aici
7 gr - aici

Daca vrei sa iti schimbi steamerul cu unul mai bun, cam asta ar fi candidatul ideal.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#9
(15-02-2013, 23:44)zuluafonu Wrote: Eu am luat tot pentru Gaggia, nu Evolution, ci Classic. Asta nu e o problema, portafiltrele au aceeasi dimensiune.
14gr - aici
7 gr - aici

Daca vrei sa iti schimbi steamerul cu unul mai bun, cam asta ar fi candidatul ideal.


Da, acelea cred ca ar fi dimensiunile corecte pentru varianta ridged. Ar compensa exact canelura care patrunde in interior.

Cat despre steamer... este o sugestie buna, dar mai intai trebuie sa fac espresso-ul. Smile
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#10
Oricum asa trebuie sa intre si sa iasa, mai greu, nu trebuie sa-ti bati capul cu jumatate de mm in plus sau minus. La mine VST-urile abia intra. Trebuie sa le frig un pod de palma in timp ce se afla in pozitie dreapta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Pai nu de PF imi faceam probleme in mod deosebit, dar daca e mai mic ramane imbratisat cu dusul.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#12
@adif poti pune niste poze?

Diametrul exterior de cat e? 68 ar fi ok pt. gaggia, dar si 69. La 70 este prea mult si agata cand scoti portafiltrul.

Sita de 7 gr. de la mag-pro nu o recomand, la 10 gr. poti face ceva cu ea. Pt. single cauta Marzocco.
 
Reply
#13
Diametrul exterior e tot de 68, dar diametrul la montaj e de ~59,5mm si trebuia de 60 sau 60.5. Nu ar fi o problema, ca intra mai usor in PF, dar scade automat si diametrul interior de la 59 la 58 mm, pentru ca mai are si ridge-ul vreo 0.5mm. Nu se mai potriveste la dus si imi trebuie si un tamper mai mic.

Cred ca se potrivesc la PF de 57, Lelit sau ceva.

Am pus in poze si filtrele originale pentru comparatie.

(16-02-2013, 12:15)astinga Wrote: Sita de 7 gr. de la mag-pro nu o recomand, la 10 gr. poti face ceva cu ea. Pt. single cauta Marzocco.

Este si motivul pentru care mi-a placut acesta. E mai mic pe inaltime decat cel original (intra mai putin cu 2 gr. in el) si se pot tampa mai bine 7 gr. Nu mai este nevoie de 9-10g.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#14
Pacat! Sunt superb lucrate. Eu am primit de pe ebay Marzocco dubla cu defect, apoi seller si-a inchis magazin. Sad

Te pot ajuta cu sita de la mag-pro de 7 gr., sta in sertar.
 
Reply
#15
De imprumut!!Blush
 
Reply
#16
Nici mie nu mi-a venit sa cred cat de bine sunt lucrate. Dar, la fel, nu mi-a venit sa cred cand am vazut ca nu se potrivesc. Sad
Cred ca sunt mai multi utilizatori pe forum care au primit piese nepotrivite, comandate online.

Multumesc pentru oferta, dar tot trebuie sa le cumpar pe ambele, numai ca nu stiu de cate ori!? De doua ori ar fi, totusi, o cifra rezonabila Wink
Pe primele, fie le vand, fie le pastrez si ma joc eu cu ele ca sunt frumoase.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#17
Deoarece am mai fost intrebat despre filtrele de la mag-pro, revin aici cu detalii pentru cei interesati.

Dupa ce am asteptat inca o saptamana noua comanda facuta la roviocolection, am comandat la mag-pro filtrele recomandate de zuluafonu mai sus.
Filtrele sunt OK, poate nu la fel de bine facute ca primele, dar mai bune decat ma asteptam. Diametrul acestora este cu ~0.5 mm mai mare decat al celor presurizate, iar ridge-ul este in exterior, contrar celor de la rovio care il aveau in interior (motivul principal pentru care nu se potriveau).

Ca tot vorbeam de rovio, am sunat sa intreb cand vor ajunge noile filtre, iar raspunsul a fost, citez, "cand 'or veni"! La al doilea telefon, mi s-a dat de inteles ca mai bine comand in alta parte, sa nu le mai astept de la ei. Motiv pentru care, de "tristete", am hotarat sa le returnez si pe primele, chiar daca era o valoare foarte mica, pentru timpul pierdut (tot avea un prieten drum pe la Bucuresti). Dupa cateva comentarii au primit filtrele inapoi si mi-au returnat banii pe loc.

La mag-pro nu am putut comanda online, pentru ca valoarea minima era 40 Ron. Neavand altceva mai bun de comandat pana la valoarea respectiva, am adaugat si o perie de curatare pentru grup. Am ajuns la valoarea de... 39.90 RON! Wink Am sunat si am rugat-o pe domnisoara sa-mi dea peria mai scump pentru a ma incadra in suma, comanda fiind preluata telefonic. A doua zi a ajuns curierul si am facut ESPRESSO, in sfarsit Exclamation
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#18
Buna seara,

va rog sa-mi spuneti si mie care sita este mai buna pentru Gaggia Evolution?
1. http://www.mag-pro.ro/romanian/gaggia-classic.html
2. http://www.mag-pro.ro/romanian/529022.html.

Multumesc!

Dan
Gaggia Evolution, OPV, sita VST Ridged 15 gr, teava Rancilio Silvia, Gaggia MDF, tamper inox, termometru, latiera inox 600 ml
La Pavoni Dolce Espresso Pid
 
Reply
#19
Cei de la Rovio Colection au livrat unei domnisoare o sita de dus in loc de sita de 7g. Mi-a trimis femeia un mail caci i se parea ireal Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Salutare,

Este primul post pe acest forum cu toate ca-l urmaresc de ceva vreme Smile

Pt un Gaggia Pure am cerut telefonic site nepresurizate de 7 si 14g si un tamper.
Mi-au raspuns pe mail recomandandu-mi cele doua site de mai sus (recomandate de zuluafonu) :
http://www.mag-pro.ro/romanian/529021.html
http://www.mag-pro.ro/romanian/529022.html

si tamperul : http://www.mag-pro.ro/romanian/802026.html

Din ce am citit pe aici, pt Gaggia ar trebui tamper de 58,4 , iar cel de mai sus e de 57.

Ajutati-ma va rog sa nu comand ceva ce nu pot folosi.
Multumesc
 
Reply
#21
Tamperul e mic, clar. Trebuie de 58. Eu cand l-am comandat de la ei, acum doi ani, mi s-a spus ca e de 58 si a trebuit sa-l returnez.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
multumesc pt raspunsul rapid Smile
poti sa-mi recomanzi un tamper bun pt filtrele acelea?
 
Reply
#23
Oricare il prinzi mai ieftin pe 58mm. Ai si pe sectiunea de Bursa a forumului alternative, ai si pe google. Sa aiba baza de inox neaparat.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
stie cineva daca filtrele nepresurizate de la Bezzera http://www.perfectespresso.ro/ro/produs/...58mm--525/ se potrivesc pe Gaggia pure?
 
Reply
#25
Da, si mai ai alternativa sugerata de zuluafonu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#26
multumesc,

vreau sa comand si o latiera, cea de pe mag-pro nu mi s-a parut "profesionala" .
la cei de la perfectespresso am gasit Motta Europa si impreuna cu sita se distribuie transportul mai bine Smile
 
Reply
#27
Pentru a compara diverse variante, ai o discutie interesanta pe tema latierelor, aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
Stiu, am citit.
Dar am nevoie de o varianta (sita nepresurizata + pitcher) care sa ajunga in Timisoara pana sambata pt a fi facute cadou.
 
Reply
#29
Site nepresurizate la 10 lei, in Focsani Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Salutare espressomani si in special lui Liviu Fratila. Imi spuneti va rog, care este exact steamerul Rancilia Silvia de pe mag-pro.ro, pentru un Gaggia Evolution. Chiar nu as vrea sa comand altceva..
Va multumesc anticipat.


Gaggia Evolution + Gaggia MDF
Crema fie cu voi !
Gaggia MDF + Gaggia Evolution + site nepresurizate + tamper 58mm handmade + urmeaza..:)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)