Hello There, Guest! Login Register

Feldbrind by knock, bye

Aș prefera să lăsăm conspirațiile deoparte. L-am pus unlisted, să nu zici că le fac reclamă proastă.

Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator

Reply
Se pot gasi clipuri similare pentru orice rasnita... pentru asta exista garantia.

Reply
Nu vad de ce ar mira pe cineva problemele la o rasnita madebyknock....

As fi suprins sa aflu ca nu sunt probleme. 

PS: Ar fi frumos sa aflam ca asa e normal si ca asa trebuie sa fie o rasnita multi-modala....
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Eu am un aergrind si in general o prefer Quamarului, mai ales daca am o cafea buna. Cafelele vechi sau necorespunzatoare le rasnesc pe electrica.
Am avut doua kinu si le-am returnat.
Gaggia Espresso; Quamar T80e; Feld2.

Reply
Incepe "upgradiada"... Big Grin

https://thebarn.de/collections/equipment...-taste-box

Reply
Hmm bună treaba, dar cam scump. Totuși parcă niciodată nu aș putea spune nu la o etiopie Big Grin
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply
Stie cineva care ar fi diferentele intre Feldgrind 1 si modelele disponibile in prezent pe site-ul http://www.madebyknock.com ?
Flair Signature Pro | Elektra MCAL | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix

Reply
Feld2 au schimbat manivela si capacul, aceleasi cutite si mecanica ca la Feld1.
Schimbare mai mult cosmetica, ca sa o diferentieze mai clar de nou introdusa Aergrind.
Astfel, la Feld2 noul capac solidar cu manivela o face mai putin transportabila, deci ii creeaza o aparenta de rasnita casnica, de bucatarie.

Aergrind este modelul redus, de travel, facuta special sa incapa intr-un Aeropress.

Feld47 are cutite mai mari, 47 vs 38 cat au celelalte modele. Avantaj discutabil, la Kinu nu prea s-a simtit mare diferenta intre M38 si M47.
Nu prea merita, pentru ca ajunge cat un Kinu, cu transport si taxe. Ma refer la pretul de forum, inainte de incendiu, nu la cel curent, de pe site-ul din Germania.

Reply
(06-05-2019, 17:03)renatoa Wrote: Nu prea merita, pentru ca ajunge cat un Kinu, cu transport si taxe. Ma refer la pretul de forum, inainte de incendiu, nu la cel curent, de pe site-ul din Germania.

Feld nu prea merita? Sau Kinu?
Flair Signature Pro | Elektra MCAL | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix

Reply
Spune că nu prea merită pentru că ajunge cât un Kinu(cât a fost cu reducere pentru forum), deci dacă nu e Kinu e cealaltă. Feld. Tongue

Reply
Feld47 zic ca nu merita, la 180 lire + 15 transport +20% taxe ajunge la 250 eur, pret de kinu.

Reply
Se poarta replicile ieftinite la fratii lor mai mari... Wink un nou model in familia byKnock

http://www.madebyknock.com/store/p50/Aerspeed.html

Aceasi marime ca Aergrind la 3/4 din pret, dar... editie limitata.

Practic, conform afirmatiilor autorului, este un Aergrind cu cutite Italmill, netratate cu oxid negru, care cica ...
"At the heart of the Aerspeed is an Italian burrset with a slightly different profile to the wide ranging Italmill burrs that carry our Nerost black steel treatment. This minor change in profile narrows the adjustment range for espresso which made it unsuitable for use in the Aergrind but opens up a wider range of adjustment from Aergrind through to French press."

Alta diferenta, destul de semnificativa, si care nu ar trebui sa scada pretul, ba invers... este ca totul e made in UK, er... Edinburgh, Scotland, fata de Aergrind care este partial made in China.

Reply
(25-08-2019, 14:17)renatoa Wrote: ... fata de Aergrind care este partial made in China.

In Summer 2018 we are introduced the fully UK made Aergrind with new metal dial lid - improved knurled grip for adjustment, clear white dial numbering, and spring mounted fixing.

All grinders are built here in Portobello, Edinburgh with our specially treated Nerost Black Steel Italmill burr sets. Full metal body, shaft, adjustment mechanism and lid machined in UK.

Reply
are reduceri pentru noiembrie http://www.madebyknock.com/store/p48/feld47travel.html
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>

Reply
Iese mai scump decat un phoenix... 842 lei, stiu eu daca merita doar ca e mai de travel, probabil cutite asemanatoare...  Confused

Reply
Capac anti popcorn, pentru cei invidiosi pe modelele 3D print, "cu putin mov", pe care le etaleaza colegii cu Kinu Big Grin

Attached Files Thumbnail(s)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)