Hello There, Guest! Login Register


FELLOW ODE VS WILFA UNIFORM VS 1ZPRESSO VS COMANANDANTE VS KINU PENTRU BREW

#1
Salut,

Am vazut ca unii dintre voi aveti rasnitele astea. Si ca sa nu intreb pe fiecare in parte am zis sa fac un topic. Stric pentru brew, pour over, adica clever dripper, v60, aeropress, kalita ce ati recomanda? Am vazut si eu diferite comparatii, sunt si pe facebook pe grupuri, dar e bine de stiut si parerea oamenilor de aici. Stiu ca unele-s manuale si unele electrice dar poate prind vreo reducere de bf.

1.Fellow Ode tocmai au scos versiunea 2 de cutite, care face ca setarile rasnitei sa fie mai multe, facand rasnita mai utilizabila. ssp-urile sunt cam scumpe.
2.Wilfa Uniform, stiu doar ca rasneste greu si ca au mai fost anumite probleme de calitate.
3.1zpresso- seria K e asemanatoare lui Comandante din cate am inteles. Cam scumpa in Romania. JX cica ar fi si ea foarte ok si la un pret mult mai bun. chiar are colegul cradun una la 500 ron.
4.Comandante, cam scumpa pentru ce e. iar ca si companie e aiurea sa ameninti vanzatorii sa nu mai vanda 1zpresso si Timemore. In rest, ”influencerii” zic de bine, pana si Lance Hedrick care nu-i mai ”sustine” dupa ce au facut.
5.Kinu, as alege simplicity fiindca au tot fost problemele cu Phoenix. Unii zic ca cutitele de brew nu aduc nici un beneficiu, altii ca da. Matt Winton a castigat cu ea, acum na, omul a avut o combinatie ciudata de cafea eugenoides si altceva(am uitat acum), plus ca in principiu metoda lui era 4:6le a lui Katsuia, dar na...e de luat in calcul.
zp6/v60 
 
Reply
#2
Cum te-a prins microbul, te vei tot intreba daca cealalta alegere e mai buna, astfel ca mai bine le incerci pe cont propriu.

As zice sa te duci la festival weekendul viitor, sa vorbesti cu oamenii, sa gusti cafelele si sa pui intrebari. Iei rasnita de la Cradun si cu restul de bani pana la Fellow Ode sa iti iei cafea buna. Daca nu iti place, sigur se gaseste cineva interesat ca sa o dai mai departe.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#3
Ai uitat esentialul, pentru simplu motiv ca nu e marketat deloc, tot ce ai enumerat reprezinta de fapt curente de influencing, mai mult decat valori in sine.
Pentru brew pana nu incerci o rasnita cu cutite ghost, nu poti spune ca ai o imagine reala asupra ce inseamna rasnire "de brew". 
Evident, e nevoie si de un pic de resetare gustativa... judecarea pe baza de gust in ceasca este lipsita de sens cand tu cauti o rasnita cu cat mai putine fines si pe urma te plangi ca bei ceai...

Se rezolva si problema enuntata de @adrian1, odata ce ai comparat una cu restul pietei, ar trebui sa treaca orice gand de upgrade, si sa te concentrezi pe cafea si extractii. Asta daca nu ai crescut intr-un mediu care te-a conditionat ca numai ce e noutate are valoare. Pentru cei care au crescut intr-o vreme cand o electrocasnica nu avea valoare daca nu tinea 20 ani e mai usor de indurat un asemenea "calvar", sa nu deschizi un topic de versus la fiecare 2-3 luni Smile
 
Reply
#4
@adrian1 m-a prins si microbu si am observat si ca C2-ul meu cam da eroare la v60 cu africane naturale. Desigur, pot rasni mai grosier, pot sa torn cat mai de aproape, apa cat mai fierbinte, dar rezultatele nu-s chiar super. Pot trai foarte bine cu ea, inca mult timp, am obtinut rezultate ok pana la urma, dar cautam un upgrade.

Pe de alta parte nevasta incepe munca si m-as orienta si catre ceva electric, desi cred ca manualele sunt excelente, iar JX-ul ala cica e foarte aproape de comandante. 

@renatoa am citit man despre xeoleo si ghost si toate cele, multa lume nu era asa data pe spate, acum nu or fi toti platiti si spalati pe creier.
zp6/v60 
 
Reply
#5
Tocmai ca nu sunt platiti... Wink
Daca nu iti spune nimic ca ai mai multe prezente pe net la o petarda ca C2 decat multe altele... sau ca acum 2 ani 1zpresso si Timemore dadeau zero rezultate la o cautare, iar acum sunt mai prezente decat Kinu in comparative... ok, atunci bea recomandari.

Pana la urma stii ce vrei de la o rasnita de brew ? Ai ce alege din 90% din review-uri daca dai la o parte evaluari bazate pe "gustul in ceasca" ?
Ce te face sa crezi ca iti va place sa bei ce le place lor ?
 
Reply
#6
Pai, cum am mai zis, nu am vazut doar reviewuri. am fost pe forumuri, hb, reditt, grupuri de facebook s.a.m.d.
1zpresso si timemore sunt mai prezente fiindca sunt mai ieftine, iar kinu a fost ”vorbit” ca o rasnita de espresso, nu neaparat pentru cutit cat si pentru sistemului de ajustare. Dupa care a aparut ”valul 3” care a adus cafele prajite light si foarte light si oamenii cred ca au trecut mai mult pe brew, iar asta a adus rasnitele mai sus mentionate, care-s mai ieftine. Acum stiu parerea ta despre C2, ca are cutite pe care unii(option-o) le numesc de moda veche. 

De la rasnita de brew vreau sa-mi faca cafea delicioasa si sa aiba mai putine fines-uri ca C2. Despre gust, eu folosec 4:6 care e destul de diferita fata de ce folosesc ceilalti, Hoffman, Rao, Lance. Eu doar am observat ca la unele cafele merge bine cu C2, la altele ma chinui, de aici si nevoia de upgrade, e atat de simplu. Plus ca mai multa munca de cercetare nu am cum sa fac, efectiv cred ca am citit si cele mai obscure informatii posibile, imi mai ramane sa le testez, dar cum nu pot sa fac asta, intreb in stanga si in dreapta si iau o decizie.
zp6/v60 
 
Reply
#7
Pentru puncte bonus, vino cu râșnița la festival și cere la standul Sloane să facă un V60 cu o africană naturală care te interesează. La festivalul din primăvară Oana de la Sloane sigur ar fi avut timp de așa ceva. Sunt sigur că găsești pe cineva cu un Comandante sau un Kinu cu care să conpari. Dacă îmi lași un număr de telefon în privat, îți împrumut un Kinu în timpul festivalului.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#8
zi si mie te rog ce festival, cautai pe forum si nu am vazut nimic. oricum, eu cu 2 copii mici si festival, cu nevasta-mea care se intoarce la munca saptamana asta pare un vis imposibil, dar poate o fi libera in weekend si asa as veni. Bucurestiul e la o ora distanta.
zp6/v60 
 
Reply
#9
Slow Coffee Festival e în weekend. Sâmbătă e zi de târg și prezentări iar duminică este campionatul national de Aeropress.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#10
Eu dețin atât Kinu Simplicity cât și Fellow Ode, iar strict pentru brew mi se pare Fellow Ode mai capabil. Consider că merită diferența de preț între cele două pentru a merge pe Ode.

În schimb Kinu e mult mai versatil (fiind capabil și de espresso), mai bun de luat în bagaj, etc. Dacă ești interesat doar de brew și doar făcut acasă și nu în deplasări, personal aș merge pe Ode.
Profitec GO | 1Zpresso K-Ultra | Baratza Encore ESP | Brewista Artisan v3 | Timemore Black Mirror Nano | April Brewer | Hario V60 Switch | Timemore B75 | AeroPress Clear Blue
Past: Kinu M47 Simplicity | Fellow Ode v1.1 |  Bialetti Moka Induction
 
Reply
#11
Comandante avea burr rub, nu m-as intoarce la Comandante. 1zpresso e ok, are cutite similare cu Comandante si e mai bine "stabilizata". Ode face V60 super, atat cu cutitele stock, cat si cu cutitele SSP. Dar cu alinierea la Ode, nu stiu ce sa zic, pare ca are o constructie mai fragila, oamenii se plang ca nu tine alinierea, adica aliniaza cutitele si, foarte repede, sunt dezaliniate din nou... Dar, intr-adevar, e super usor de folosit si rezultatele in brew imi plac. Kinu Simplicity are o aliniere perfecta si asta ar trebui sa conteze cel mai mult la extractii. Ok, mai difera probabil si forma particulelor, o forma iese din cutite plate asezate vertical, rasnire electrica (la Ode) si alta forma va avea macinatura care iese din manuale conice si de aici si gusturile diferite. Pentru gust in V60, probabil ca, dintre acestea, Ode ar fi cea mai ok. La imersie, insa, probabil ca se poate umbla mai mult la variabile si se poate scoate ceva foarte apropiat, indiferent pe care rasnita o iei din cele enumerate de tine.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#12
@adrian1 din pacate nu o sa pot veni. chiar mi-as fi dorit. mai ales ca pe la noi pe aici nici nu avem multe cafenele de specialitate. numai ca sa vad cum e si la altii un espresso sau v60 si as fi venit. plus ca am fi gasit ce sa facem si cu copii.

@cradun la ce setare burr rub? ei zic ca parca e ok pana la 8. desi parca recomandarea de ibric era la 6. desi e pe net unul care avea probleme la 9 si altul care a alinitiat-o rotind-o cumva, iar altul zicea ca a gasit bucati de metal in cafeaSmile uite aici topicul ca poate nu crede lumea, desi cazul asta pare izolat: https://www.reddit.com/r/Coffee/comments...t_click_9/
in alta ordine de idei, ode mi se pare cam scump la noi in tara, pretul lui, mai ales la versiunea 1.1 ar trebui sa fie cam 300 de euro. conteaza clar forma particulelor, de asta kruve nu e ceva de luat in calcul neaparat.

la imersie chiar nu-mi fac probleme, daca as face doar asta, nici nu mi-as schimba rasnita. doar ca v60 mi se pare mai clar, se simt mai bine toate ”notele”. n=am avut niciodata probleme cu cleverul, ba chiar ma ofticam ca aveam o Etiopia naturala si iesea mai bine la imersie vs v60.
zp6/v60 
 
Reply
#13
La setari foarte fine avea Comandante burr rub, e drept, dar era neplacut, oricum.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#14
@cradun 
Ce model de Comandante era, mk2,mk3 si in ce an a fost fabricata? 
Am multe cunoștințe posesoare de mk3 si niciuna nu a observat burr rub. Am testat-o atent si pe a mea si axul e perfect drept. 
Burr rub poate fi de la suportii de ax montati stramb, joc in rulmenti, ax stramb sau gaura de prindere a cutitului dezaxata din fabricație. Nu cred ca o Comandante, de la MK3 in sus, a plecat din fabrica cu asemenea probleme.Controlul calitatii e foarte riguros la ei. Poate ca, exemplarul tau a fost bruscat in vreun fel sau axul a fost scapat pe o suprafata dura si s-a strambat putin. 
Totusi nici un alt coleg de pe forum, posesor de Comandante nu s-a mai plans de problema asta, sau de vreo alta problema cu ea.Si sunt destui posesori. Nu cred că e ok ca o problema a unui singur exemplar sa arunce anatema pe toate rasnitele Comandante.
Pana una alta, raman cele mai bune rasnite manuale pentru brew,fapt recunoscut de o lume întreaga.
 
Reply
#15
Mk3 si a mea, dar nu mai stiu ce an, imi pare rau.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#16
E plin netul de video-uri cu c40 care e descentrata la invartit in gol.

Ce te miri? e o rasnita, ca e facuta in germania nu inseamna ca e calitate superioara.

https://www.youtube.com/shorts/AndNoClm7tI

Aici pe forum e problema recenta:
https://www.youtube.com/watch?v=W4UO-q_1dEM

Mi-a trimis un amic video, la fel face, ce mai vrei sau de ce e greu de crezut?

Cred ca nu mai e nimic de zis:

https://streamable.com/rqlex4


Eu folosesc un kinu, cu rezultate bune, insa ma dau dupa rasnita, cu granulatie mare, cu apa potrivita (low buffer) si cu temperatura ajustabila, nu 97-99C ca ciobanul. Am avut si multe rasnite, de calibru, am si una cu ssp mp si pre-breaker, si nu o e prea folosesc, prefer kinu.

Am probat comandante des, nu m-a convins. Azi vine un amic la cupping si brew, isi aduce comandante sa probeze, ca eu nu mai am ce sa probez. Kinu scoate o granulatie super buna intr-o anumita plaja de reglaj, insa daca macini fin ca asa ai vazut la pappy Hoffman atunci mai bine te lasi de cafea, ca o sa bei namol.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#17
din toate florile din lume l-am ales pe 1zpresso x pro. cam 750 ron. tocmai ce i-a facut si kile rosswel review. in principiu e cam acelasi lucru cu un kplus, numai ca ”cutitul” are 40 in loc de 48, geometria e cam la fel si nu are pahar magnetic si alte chestii in plus. 750 ron, aveau shipping gratuit cu clear custom.
zp6/v60 
 
Reply
#18
Vineri o sa pot face comparatia V60 Kinu simplicity vs V60 1Zpresso K-Plus.
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
#19
doar sa macini corect, grosier. Pe kinu se macina cam intre 3+3/3+6 si se fac multiple turnari.Asta pe cafele de filltru pe cafele un pic mai dezvoltate se macina mai fin (contrar asteptarilor). cu cat cafeaua este mai prajita cu atat curge apa prin ea mai rapid.

De asta se uita unii scarpindu-se in cap de ce unii folosesc 30 clicks la comamdante si altii folosesc 20 clicks pe aceasi doza, cu cafea de grad diferite de prajire.

Plus evident reglajele de rigoare, boabe mici-rasnit mai grosier/ boabe mari-rasnit mai fin.

Ethiopia rasnit si mai grosier.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#20
depinde ce tehnica o sa foloseasca si ce prefera. rao, hoffy, lance, folosesc agitatii si tot felul de invarteli ca sa le iasa extractia mare. 
pe de alta parte,eu folosesc 4:6 sau aceeasi tehnica pe care a folosit-o Matt Winton(ceva asemanator are si April), el a zis ca la kinu a folosit  3.6 sau ar fi fost 30 pe comandante.

ca sa si revin cu un update privind rasnita, erau acolo vreo 10 optiuni de livrare, binenteles ca daca era gratis am ales-o pe cea mai scumpa, 70 de euro, venea in 3 zileSmile). mi-au dat astia email ca nu aia era gratis, desi pe site puteai sa alegi oriceSmile) si ca imi trimit prin posta canadiana, am zis ca ok, era si culmea sa-mi vanda rasnita cu 150 de euro si sa-mi dea transport de 70 euro gratis.

oricum daca nu o alegeam pe asta, cred ca luam kinu, desi cu o reducere de bf de 100-150 de ron luam kplus.
zp6/v60 
 
Reply
#21
desi nu face subiectul discutiei, oamenii imi returnasera vreo 77 de euro, crezand ca eu am platit transportul cu ups si le-am zis ca era o gresesala pe site.  si daca fac asta o sa platesc 70 de euro pentru rasnita. oamenii au verificat si mi-au dat dreptate, le-am mai trimis 70 de euro si ei mi-au dat discount 7 euro.
zp6/v60 
 
Reply
#22
Nu am sesizat diferente notabile de gust in ceasca intre Kinu simplicity si 1Zpresso K-Plus. Pentru una din cafele (ETIOPIA DAANISA - Guido) care mie mi place in V60 am fost nevoit sa setez Kinu la 4.7. Pasul urmator este cana ZeroWater si mineralizare. Nu am reusit niciodata sa obtin acasa ce am baut la Sloane, Boiler x Guido... din aceiasi cafea indiferent de reteta, grad de rasnire, temperatura; inca invat.
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
#23
Că veni vorba de fines.
Eu nu mi-aș bate capul așa mult cu ele din moment ce oricum pun cafeaua pe o sită de bucătărie care îmi elimina espresso fines și mereu râșnesc 10-15% in plus ca să compensez pierderea.
Nu zic că trebuie și alții să facă așa, dar am obținut rezultate fenomenale și cu Comandante și cu C2.
Flair 58 | Eureka Atom 75mm | Fellow Ode + SSP | Comandante MK3 | Acaia Pearl S | V60 | ThirdWaveWater
 
Reply
#24
(23-10-2022, 15:51)bobitad Wrote: ...Wilfa Uniform, stiu doar ca rasneste greu si ca au mai fost anumite probleme de calitate....

Ce inseamna asta? Ca au fost livrate unele defecte sau ca se chinuie motorul la rasnire, nu rasneste uniform?

Caut si eu o rasnita electrica pentru Aeropress, Moka Pot si mai rar FrenchPress, din pacate Fellow Ode nu macina destul de fin pentru MokaPot. Poate vor scoate o noua versiune care va macina mai fin.
 
Reply
#25
Fellow Ode este deja v2 si macina suficient de fin pt orice mai putin espresso.

E plin youtube de video-uri puse ieri cu ode v2.

O rasnita foarte buna din cauza rotatiilor si a cutitului dar de care lumea nu zice nimic este Baratza virtuoso.

Cutitul din interior e magic la brew, si rezista bine, piesele sunt ieftine.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#26
(03-11-2022, 09:12)Darsidius Wrote: .......
E plin youtube de video-uri puse ieri cu ode v2.

.......

Asta inseamna ca nu va fi disponibila de BF de anul asta Smile

(03-11-2022, 09:12)Darsidius Wrote: ...............

O rasnita foarte buna din cauza rotatiilor si a cutitului dar de care lumea nu zice nimic este Baratza virtuoso.

...........

Am vazut ceva comparatii intre alte modele de Wilfa si Baratza, pe canalul lui JH si la el castiga Wilfa de obicei. Dodgy , desi la un moment dat zicea ca l-au sponsorizat si cei de la Baratza.  Huh Oricum la noi in magazine se gasesc Baratza Sette si Encore, nu am vazut Virtuoso.
 
Reply
#27
(03-11-2022, 09:19)edri Wrote: nu am vazut Virtuoso

https://barshaker.ro/baratza-virtuoso-resigilat-bstock
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#28
La banii aia este cam pomana. Cutitele din virtuoso stau la baza multor rasnite de filtru, la prima vedere par cutite traditionale, dar nu sunt:

etzinger max filter are aproape aceleasi cutite.

1z presso zp6 rasnita noua de filtru are cam aceleasi cutite.

Evident nu are virtuoso rotatiilor unei rasnite manuale, insa la 500 rpm se poate face inca brew bun, si macina destul de fin.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#29
(03-11-2022, 09:07)edri Wrote:
(23-10-2022, 15:51)bobitad Wrote: ...Wilfa Uniform, stiu doar ca rasneste greu si ca au mai fost anumite probleme de calitate....

Ce inseamna asta? Ca au fost livrate unele defecte sau ca se chinuie motorul la rasnire, nu rasneste uniform?

Caut si eu o rasnita electrica pentru Aeropress, Moka Pot si mai rar FrenchPress, din pacate Fellow Ode nu macina destul de fin pentru MokaPot. Poate vor scoate o noua versiune care va macina mai fin.
wilfa e asa facut ”by design” ca sa nu incalzeasca boabele de cafea. Lance Hendrick are o teorie cum ca cel mai bine e sa ai cat mai putine rpm, de asta zice el ca astia la concursuri folosesc comandante, 1zpresso sau kinu. Deci dureaza ceva pana rasneste wilfa pentru mokapot. sunt reviewuri pe net, dar oricum ai ce face 1 minut sau cat dureaza in plus

cum a zis si @Darsidius, la v2 a lui Ode au modificat cutitele ca sa rasneasca mai fin, Kyle Rowsell a zis ca cica au mai pierdut din claritate fata de 1.0 si 1.1 si au mai bagat 50 de euro la pret.

pe forum a aparut asta cu influencerii sunt rai, interesant e ca mie unul mi s-au parut influencerii mai normali si astia de pe forum ca vorbesc aiurea. Adica na, la treaba asta cu cafea e destul de mic publicul, in afara de Hoffman toti se invart la 100k subscriberi. Eu as avea incredere in Lance, Hoffman, CoffeeChronicle, adica astia nu-s ca Buhnici unde toate-s bune, toate sunt extraordinare s.a.m.d. Astia chiar au vorbit despre ce a facut Comandante de exemplu.

despre zp6, a explodat cand Lance a zis ca e cea mai buna rasnita pentru brew, iar astia i-au bombardat pe 1zpresso sa o scoata si astia au pus-o din nou. Dupa parerea mea, cred ca multora nu le va placea rezultate, adica cum zicea si Lance, da, o sa fie foarte clara, dar o sa fie ca ceaiul. Oricum a zis pe reditt ca o sa faca un video cu 1zpresso, ca mai trebuie sa vorbeasca si despre X PRO, care dupa parerea lui e acelasi lucru cu KPLUS. In fine, eu sunt multumit de toata treaba cu X PRO, multa claritate si pot rasni si eu naturale pe v60.
zp6/v60 
 
Reply
#30
Pt cafelele care curg greu gen boabe mici sau ethiopia puteai pur si simplu sa-ti iei un brewer care accentueaza curgerea rapida, exemplu timemore b75, ori sa-ti iei o hartie care accentueaza curgerea rapida, exemplu cafec medium, sau silbarist.

Asa ce o sa faci, la urmatoarea problema intampinata mai schimbi odata rasnita?
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)