Hello There, Guest! Login Register


Extractia... pentru incepatori

Am facut update si la semnatura. Cafeaua este Tata Nahual din Guatemala. Efectiv, pe pachet mentioneaza ca si spectru gustativ ciocolata si fructe galbene. Acum la ce fructe s-or fi gandit....am sa-i inteb. Probabil or fi citrice. Eu aveam in cap fructe galbene coapte si dulci. Mai incerc cateva extractii maine, ca incep sa saturez. Multumesc pentru link!
Rancilio Silvia V3 ITO Mod, Kinu Phoenix, Arco 2in1 
 
Reply
(04-05-2020, 09:38)Lyvyoo Wrote: Bun venit,
Curgerea e foarte frumoasa, iar colegii au zis bine, gustul si cantarul sub ceasca te vor edifica mai bine. Daca e o cafea prajita mai tare, atunci e ok sa ai o curgere ca aceasta, ceva mai aerisita. Daca ai o cafea light si vrei sa-i tai din aciditate, atunci as recomanda si eu sa dai rasnita ceva mai fin, astfel incat sa maresti cu 5-10 secunde timpul de curgere. Ia-te dupa ce spune cantarul de sub ceasca nu dupa ce spune cronometrul. Adica scopul tau sa fie mereu sa obtii dublul cantitatii bagate, cu ocurgere cat mai frumoasa. Daca ai pus 17g de boabe in rasnita goala, atunci te intereseaza 34g de lichid, cantarind in timp real sub ceasca, in 30 de secunde sa spunem. Apoi, daca vrei un gust mai intens, foloseste 18g si mai ciupeste si putin reglajul rasnitei spre fin, ca sa ajungi la 35-40s, tot pentru dublul cantitatii bagate. Poate nu iti va placea, poate da, insa e bine sa experimentezi pentru a sti singur ce afecte au in gust schimbarile de doza si si macinatura.

Am comandat un cântar de la barshaker.ro și aștept sa ajungă sa mai fac ceva teste.
Multumesc pentru sfaturi și pentru ajutorul dat !
Lelit Gama VIP Kate PL82T
 
Reply
(04-05-2020, 18:33)b_codrin Wrote: Gustul acru poate fi caracteristic cafelelor prost extrase insa cu grad de prajire light? Ma lupt de cateva zile cu o cafea prajita pe 18 aprilie si nu-i dau de cap nicidecum. Regasesc destule arome in ceasca insa gustul de acru ma omoara.

Caută prăjitori mai în zona de espresso autentic și vezi dacă sesizezi diferențe. Gustul mai astringent e o consecință a prăjirilor light, deci te obișnuiești cu asta ori nu.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Urmand sfatul primit de la coffeemilk am cumaparat de la un torefactor local un amestec italian. Ajuns acasa am desfacut pachetul si olfactiv e diferenta de la cer la pamant intre cele doua tipuri de cafea. Din cauza situatie actuale nu prea aveau chef de stat la vorba, asa ca nu stiu prea multe despre data de prajire s.a.m.d.. E un blend la care au adaugat si niste robusta, o fi ceva de duzina..nu stiu.  Gustul astringent a disparut, insa si un pachet de arome odata cu el.  Mi se pare mai usor de lucrat cu amestecul italian; e mai permisiv la toti parametrii ce intra in calcul la o extractie reusita. Pucul e mai legat la sfarsitul extractiei. La cafeaua de specialitate rezulta un puc desirat.
Un lucru nelipsit de importanta, e ca exctractiile sunt facute cu un filtru Marzocco LM1 + tamper de 41mm si +/-8g de cafea.
Rancilio Silvia V3 ITO Mod, Kinu Phoenix, Arco 2in1 
 
Reply
Vezi Jolly Caffe Crema, Musseti Evoluzione, chiar și Illy Classic. Mai sunt cei de la dropshot cu ceva produse în zona respectivă....deci caută și vezi ce îți place, experimentează.

Cea mai bună cafea băută de mine acasă este Jolly Caffe Crema, de departe cea mai complexă și cel mai ușor de lucrat cu ea.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Salutare,

Am comandat saptamana trecuta niste cafea de la Yume (Blend YUME'SPRESSO #1 si RWANDA Huye Mountain). Stiu ca ei abordeaza prajirea light, insa nu stiam cum ar trebui sa se reflecte asta in gust. Azi am tras vreo 10 shot-uri duble din ele cu diferite macinaturi si temperaturi, cu preinfuzie si fara - toate au iesit peste aciditatea tolerata de mine in cafea.

Observ ca s-a scris prin post-uri ca genul asta de prajire scoate o aciditate sporita si eram curios daca orice tip de cafea arabica prajita light se comporta asa, indiferent de aciditatea ei naturala.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Poate te ajuta mai mult topicul despre aciditate.

Yume nu abordeaza stilul light, care de fapt este destul de vag denumit asa pe forum, avand cateva variante de omniroast destul de solubile. A explicat Razvan aici 

As incerca totusi si varianta unei temperaturi mai mari, la 96 de grade, cu doza de 19g si rasnire mai fina pentru o extractie de 40 de grame in 40 de secunde.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(08-05-2020, 16:34)Lyvyoo Wrote: Poate te ajuta mai mult topicul despre aciditate.

Yume nu abordeaza stilul light, care de fapt este destul de vag denumit asa pe forum, avand cateva variante de omniroast destul de solubile. A explicat Razvan aici 

As incerca totusi si varianta unei temperaturi mai mari, la 96 de grade, cu doza de 19g si rasnire mai fina pentru o extractie de 40 de grame in 40 de secunde.

Am zis de stilul light pentru ca asa scrie pe cutie "prajire usoara" (am "tras" asa 18g in portafiltru: YUMESPRESSO #1 (98 grade cu 3 sec de preinfuzie incluse): 34g/48s, 30g/33s, 27g/33s, 48g/33s.    RWANDA:  96 grade/422/33s, 97 grade/40g/33s, 98 grade/45g/48s, 98 grade/40g/33s, 98 grade /32g/30 s).

Ma doare inima si de cafea si de la cafea Smile), dar aciditatea a fost peste papilele mele gustative.

O sa citesc ce-ai mentionat mai sus, multumesc.

Eventual poate-mi recomanzi ceva cu aciditate redusa si note de ciocolata (de toate felurile) Smile de la ei.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
alchemist - de la YUME noua (mie si sotiei) ne-a placut f mult Honduras, fapt pentru care am mai si cumparat 2 pachetele la ultima vizita. Bazat pe discutiile cu Razvan am folosit urmatoarea reteta: 90C, 32 sec (din care 10 sec preinfuzie), 18g in / 38-39g out.
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
(08-05-2020, 16:46)alchemist Wrote:
(08-05-2020, 16:34)Lyvyoo Wrote: Poate te ajuta mai mult topicul despre aciditate.

Yume nu abordeaza stilul light, care de fapt este destul de vag denumit asa pe forum, avand cateva variante de omniroast destul de solubile. A explicat Razvan aici 

As incerca totusi si varianta unei temperaturi mai mari, la 96 de grade, cu doza de 19g si rasnire mai fina pentru o extractie de 40 de grame in 40 de secunde.

Am zis de stilul light pentru ca asa scrie pe cutie "prajire usoara" (am "tras" asa 18g in portafiltru: YUMESPRESSO #1 (98 grade cu 3 sec de preinfuzie incluse): 34g/48s, 30g/33s, 27g/33s, 48g/33s.    RWANDA:  96 grade/422/33s, 97 grade/40g/33s, 98 grade/45g/48s, 98 grade/40g/33s, 98 grade /32g/30 s).

Ma doare inima si de cafea si de la cafea Smile), dar aciditatea a fost peste papilele mele gustative.

O sa citesc ce-ai mentionat mai sus, multumesc.

Eventual poate-mi recomanzi ceva cu aciditate redusa si note de ciocolata (de toate felurile) de la ei.

Lyvyoo,
YUME abordează stilul ușor (gama Eclectic), stilul foarte ușor (gama de 250g) și extrem de ușor (noua gamă de 125g). Toate astea măsurate pe gama Agtron Gourmet, care este și reperul nostru de translatare a cifrelor în gradele de prăjire înscrise pe pachete. Am mai vorbit despre asta în multiple rânduri și nu mai reiau.
Atunci când se vehiculează pe forum grade de prăjire, chiar nu știu la ce se referă fiecare, deoarece atât timp cât nu sunt corelate cu ceva concret, măsurabil, sunt doar aprecieri subiective și se referă mai degrabă la solubilitate, care este un cumul de proprietăți ale boabelor de cafea prăjită. Dar și despre acest aspect am povestit.

alchemist,
Îmi pare rău că nu ai dat de capăt extracției. După cele scrise de tine, cred că gama Eclectic ți s-ar potrivi mai bine la început de drum.
Nu recomand temperaturi peste 94 de grade, doar în cazul unor aparate instabile termic, cum sunt modelele Lelit cu grup propriu, unde se poate merge până la 96 de grade.
Temperaturile foarte ridicate mai mult încurcă, deoarece erodează pucul de cafea foarte repede, după care crește debitul și apare extracția fracției nedistilate și o aciditate excesivă.
Mi-ar plăcea să te ajut punctual, pentru că nu pot să scriu fiecare scenariu care poate apărea, prin urmare te rog să-mi trimiți un mesaj privat cu numărul tău de telefon și ne auzim când îți cade și ție bine.
Cafea, entuziasm, cunoaștere...
 
Reply
(08-05-2020, 17:57)Vlad80 Wrote: alchemist - de la YUME noua (mie si sotiei) ne-a placut f mult Honduras, fapt pentru care am mai si cumparat 2 pachetele la ultima vizita. Bazat pe discutiile cu Razvan am folosit urmatoarea reteta: 90C, 32 sec (din care 10 sec preinfuzie), 18g in / 38-39g out.

Nu stiu cat se pot compara retetele pentru ca PL92 poate face preinfuzie la un debit mai mic, in functie de presiunea din boilerul de aburi. Si stabilitatea termica e mult superioara pe PL92. Apoi datorita constructiei diferite (nu fundamental, dar diferite), inclusiv offset-ul este diferit, dupa cum am vazut si discutia cu PL41TEM de zilele acestea.  
De aceea spuneam de temperaturi mai ridicate pe PL81, pentru ca acele 96 de grade afisate, spre exemplu,  poti fi 94 in termenii reali la care se refera Razvan, plus ca alaturi de experientele anterioare cu alti useri care poate au o sensibilitate mai mare la aciditate (topicul dedicat recomandat e foarte folositor) as putea spune ca  multi au rezolvat aciditatea deranjanta pt gustul lor doar prin cresterea temperaturii. Mai importanta este axarea pe cafele apropiate gustului, iar o discutie cu prajitorul rezolva toate astea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(08-05-2020, 18:44)Lyvyoo Wrote:
(08-05-2020, 17:57)Vlad80 Wrote: alchemist - de la YUME noua (mie si sotiei) ne-a placut f mult Honduras, fapt pentru care am mai si cumparat 2 pachetele la ultima vizita. Bazat pe discutiile cu Razvan am folosit urmatoarea reteta: 90C, 32 sec (din care 10 sec preinfuzie), 18g in / 38-39g out.

Nu stiu cat se pot compara retetele pentru ca PL92 poate face preinfuzie la un debit mai mic, in functie de presiunea din boilerul de aburi. Si stabilitatea termica e mult superioara pe PL92. Apoi datorita constructiei diferite (nu fundamental, dar diferite), inclusiv offset-ul este diferit, dupa cum am vazut si discutia cu PL41TEM de zilele acestea.  
De aceea spuneam de temperaturi mai ridicate pe PL81, pentru cai acei 96 afisati poti fi 94, spre exemplu, alaturi de experientele anterioare cu alti useri care poate au o sensibilitate mai mare la aciditate (topicul dedicat recomandat e foarte folositor) si care au rezolvat doar prin cresterea temperaturii.

@guys
Apreciez foarte mult implicarea voastra, si nu ma dau batut Smile)...scot eu aroma din ele chiar de-ar fi sa trag shot-uri pana dispare COVID-19.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Alchemist, încearcă încearcă și Sarkis, poți începe cu blend-urile Chocolat și sweet. Au aciditate scăzută
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Ca sa fac extracția la cela 94 95 grade de care zice Răzvan de la yumme, trebuie sa modific ofsetul la 8 pe al. Meu lelit 41.si pe pid sa setez un 94 95, nu?
Sa avem aceeași imagine când vb de temoeratura de extracție

.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Poți încerca ceva similar cu acest video:

https://youtu.be/kHbZjNP7I2A
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
Lyvyoo - stiu ca difera temperaturile de la aparat la aparat (poate si intre 2 de acelasi model). Incercam doar sa subliniez ca se poate merge si pe temperatura mai joasa. Dar evident fiecare are gusturile proprii si trebuie sa isi gaseasca "reteta" lui.
O poveste cu Razvan e si recomandarea mea. Pe mine m-a ajutat foarte mult, asa cum de altfel ma ajuta multe din discutiile de pe acest forum Smile
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
(08-05-2020, 22:11)Vlad80 Wrote: Lyvyoo - stiu ca difera temperaturile de la aparat la aparat (poate si intre 2 de acelasi model). Incercam doar sa subliniez ca se poate merge si pe temperatura mai joasa. Dar evident fiecare are gusturile proprii si trebuie sa isi gaseasca "reteta" lui.
O poveste cu Razvan e si recomandarea mea. Pe mine m-a ajutat foarte mult, asa cum de altfel ma ajuta multe din discutiile de pe acest forum Smile

Salutare,

Revin cu un feedback dupa discutiile cu Razvan care a fost foarte amabil si mi-a explicat multe despre cafeaua de la Yume. Am reusit sa scot un rezultat putin mai bun, dar vreau s-o mai las sa respire o perioada. Din ce-am inteles de la Razvan, trebuie sa treaca macar 20 de zile de la prajire ca sa inceapa sa straluceasca "doamnele". Cu rabdarea in suflet, mi-am facut de cap cu niste Brazilia de la un prajitor local, cafea pe care o mai incercasem si pe "pistolul cu apa" de l-am avut inainte de Lelit, obtinand chiar gusturi interesante.

Am descoperit ca, reducand doza cu un gram (de la 18 la 17), gustul devine foarte echilibrat si aciditatea se imprieteneste cu mine (da, cu mine, dusmanul declarat al aciditatii in cafea si nu numai Smile)). Inainte sa umblu la doza, m-am jucat doar din macinatura si temperatura, nereusind sa echilibrez aromele, insa acum am reusit si chiar am repetat reteta 2 zile la rand.

E greu sa te impaci cu aciditatea din cafea pentru ca e "salbatica" la inceput, dar, daca insisti incepi s-o imblanzesti. Cel mai important lucru e sa reusesti s-o imblanzesti tu si cu espressorul tau.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Eu sunt 99% convins ca ceea ce ai simtit nu a fost aciditatea data de cafea cat au fost extractiile foarte dezechilibrate. 

Aciditatea despre care se vorbeste pe forum nu e nici zeama de lamaie, nici bors sau otet. Motivul pentru care se asociaza cu fructe este pentru ca acesta ar trebui sa fie impactul pe care il resimti la nivelul gurii si nu neaparat pentru ca ar fi fructe in cafea. Dar toate asocierile cafea-fructe/legume/vin si invatarea cu aciditatea buna, versus cea rea data de o extractie deficitara, au nevoie de timp si cafea buna.
 
Reply
(12-05-2020, 19:23)dev Wrote: Eu sunt 99% convins ca ceea ce ai simtit nu a fost aciditatea data de cafea cat au fost extractiile foarte dezechilibrate. 

Aciditatea despre care se vorbeste pe forum nu e nici zeama de lamaie, nici bors sau otet. Motivul pentru care se asociaza cu fructe este pentru ca acesta ar trebui sa fie impactul pe care il resimti la nivelul gurii si nu neaparat pentru ca ar fi fructe in cafea. Dar toate asocierile cafea-fructe/legume/vin si invatarea cu aciditatea buna, versus cea rea data de o extractie deficitara, au nevoie de timp si cafea buna.

Asa este, cand mi-au iesit "mai bine" extractiile, am simtit parfum de fructe si chiar senzatia aia de "gura punga" daca va este cuonoscuta expresia(seamana cu senzatia data de vinurile rosii si seci).
Intre timp am mai experimentat niste extractii si pe alte cafele si m-am jucat cu dozele. Tot pe la 16-17 g obtin un echilibru mai bun.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
Nu te bloca în legile altora, de tipul 1:2. Anumite cafele "cer" extracții spre 1:3 pentru a se echilibra rezultatul din ceașcă.

Nici timpii nu ar trebui bătuți în piatră. Experimentează între 20 și 50 de secunde pentru că nu se știe niciodată unde e sweet spotul.
 
Reply
(14-05-2020, 20:23)dev Wrote: Nu te bloca în legile altora, de tipul 1:2. Anumite cafele "cer" extracții spre 1:3 pentru a se echilibra rezultatul din ceașcă.

Nici timpii nu ar trebui bătuți în piatră. Experimentează între 20 și 50 de secunde pentru că nu se știe niciodată unde e sweet spotul.

Corect, am descoperit pe pielea mea asta Smile
Recomandarile sunt ok, dar e posibil sa se "muleaze" mai bine pe alta gama de aparate. Si DA, am scos ceva bun la gust si in 40 de secunde pentru ca vedeam din culoarea si viteza curgerii ca inca mai exista "viata acolo".

Sunt multe ramificatii pe drumul asta al cafelei, si, uneori, drumul poate fi mult mai frumos decat destinatia finala.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
Reply
In cazul in care distanta este mare intre dus si puc , extractia este incorecta? Poate m-am exprimat incorect,  ma refer la faptul ca, sita Lelit dubla este de 14-18g , si merg cu 18g , dupa tampare am incercat testul cu moneda si nu apar urme de atingere. Din asta scot 40g lichid, incerc in general 30-35 sec. Recent am luat si portafiltrul fara fund, care vine cu sita 18-21g. Daca pastrez doza de 18g, pastrez si gradul de rasnire si tamparea, va exista diferenta in ceasca intre cele doua site? In cea dubla 18g ar insemna max , in cea tripla ar insemna minimul recomandat.
Lelit PL41EM, Kinu M47  Phoenix  
 
Reply
Pentru a intelege mai bine procesul de ajustare a gustului.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Salutare!
Dacă tot am văzut că se vorbea de probleme cu pucul mai sus, cred că am și eu nevoie de puțin ajutor.
Nu de mult (vreo două săptămâni) încerc să intru și eu în lumea cafelei bune, am cumpărat pachetul cu reducere Gaggia Classic + PL43MMI + tamperul și m-am apucat de făcut cafea. Extracția, în privința timpului și a cantității e ok, cel puțin așa pare cu precizia cu care pot măsura eu momentan (cântar simplu de bucătărie, modificari din gram în gram). În principiu, reușesc să scot un brew ratio de 1:2 cu 17g de boabe la râșnire (deși nu cred că rămân nici măcar pe aproape cu atât la ce retenție pare să aibă râșnița), să scot în jur de 34g în 25s, deși, repet, nu pot încă să măsor foarte precis, dar în curând vine și cântarul. Oricum, după cremă nu pare să fie sub sau supraextrasă, nici gustul nu e rău, dar nu mă pot pronunța, nefiind experimentat. Pe lângă asta, cafeaua e, momentan, simplă, la pungă, am vrut să mă obișnuiesc așa până să trec la ceva bun. Voi mai lucra cu siguranță, dar am câteva lucurui la care mă tot gândesc și mă întreb dacă au legătură cu extracția.

1. Pucul este, aproape fără excepție, foarte umed, iar de cele mai multe ori chiar cu o baltă deasupra. O dată chiar s-a lipit de group head. Înțeleg că e vorba de apă și că pucul va fi umed, dar mi se pare că la mine e exagerat de umed, mai ales că nu îl pot scoate într-o singură bucată. Iese ușor și într-o singură bătaie, dar se sfărâmă. Oricum, ce mă alarmează e balta și faptul că de cele mai multe ori rămâne cafea pe group head și am tot încercat să schimb ceva încât să iasă ok (cantitate, râșnire), dar nu prea reușesc. Credeți că e posibil să fie de la cafea sau fac ceva greșit? Menționez că sita este cea nepresurizată.

2. Din ce am văzut prin videouri, pucul este perfect nivelat după tampare, dar la mine rămâne întotdeauna cafea lipită de margine, în spațiul rămas între tamper și peretele sitei. E o problema?

Mai am o curozitate - când mi s-a lipit pucul de group head, pusesem 18g boare la râșnire. M-am gândit că poate e prea mult pentru PF-ul de la Classic 2019. Știe cineva cam care e capacitatea? Am citit pe net cum că ar fi cam 15-16g pe sita double nepresurizată, dar parcă nu-mi vine să cred că e așa puțin.

Și ceva puțin off-topic, dar sper că nu e o problemă - e foarte mic spațiul în care aș putea să pun cântarul sub ceașcă și nu știu ce pot alege. Oricum, ceva gen Acaia clar îmi depășesște buegtul, n-aș vrea să dau mai mult de 200, dar mă interesează să încapă sub ceașcă. Am văcut ăsta: https://www.artisancoffee.ro/barista-too...kg01g.html. Părere? 

Vă mulțumesc frumos!
 
Reply
Ce intelegi " prin cafea simpla la punga"? Cafea din comert? Nu folosesti cafea proaspat prajita?
In legatura cu contitatea de cafea fa verificarea cu moneda. Pregatesti pucul inclusiv tampare. Pui deasupra pucului o moneda de 50 de bani. Fixezi portafiltrul in aparat  fara sa pornesti extractia. Indepartezi portafiltrul si verifici daca moneda a lasat urme pe pucul de cafea. Daca da, cantitatea este prea mare.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
Salutare tuturor=primul post !
 
Am achizitionat un Lelit 42 Lelit Anita Pl 42 Emi, mentionez ca este primul aparat mai profi pt prepararea unui expresso, anterior am detinut un philips poemia. ( a se intelege nivelul )
 
De cand l-am achizitionat, de vreo 3 saptamani ma tot joc, scump joc si inca nu extrac ce ar trebui si ce mi-ar placea. Imi place cafeaua sa fie plina de arome, cu un pic de spuma si sa nu fie amara.
 
Va rog sa imi comunicati ce nu fac bine, unde gresesc, in procesul de extractie:
Pornesc aparatul, il las cateva min. sa se incalzesca, dau un jet de apa fierbinte in gol, folosesc sita dubla, cantaresc 15g de cafea proaspat prajita ( 16.06.2020 achizitionata de la https://yume.coffee/), macin cafeaua in rasnita incoroporata in aparat la granulatia de 3, folosesc tamperul Lelit, intra tot in portafiltru, tampez cat cred eu... . Urmeaza extractia: presiunea ajunge undeva la 12, abia iese ceva, picur cu picur, ca si timp undeva la 2 min, cca 40 ml si iese amara... pana acum nu am nimerit  o cafea bunuta

Sunt chiar atat de blonda sau pompa aparatului nu este ce trebuie?!
Angry

Va multumesc frumos!
Lelit Anita PL042EM, Tamper Lelit PLA71R
 
Reply
(30-07-2020, 12:08)Schatza Wrote: Salutare tuturor=primul post !
 
Am achizitionat un Lelit 42 Lelit Anita Pl 42 Emi, mentionez ca este primul aparat mai profi pt prepararea unui expresso, anterior am detiunt un philips poemia. ( a se intelege nivelul )
 
De cand l-am achitionat, de vreo 3 saptamani ma tot joc, scump joc si inca nu extrac ce ar trebui si ce mi-ar placea. Imi place cafeaua sa fie plina de arome, cu un pic de spuma si sa nu fie amara.
 
Va rog sa imi comunicati ce nu fac bine, unde gresesc, in procesul de extractie:
Pornesc aparatul, il las cateva min. sa se incalzesca, dau un jet de apa fierbinte in gol, folosesc sita dubla, cantaresc 15g de cafea proaspat prajita ( 16.06.2020 achizitionata de la https://yume.coffee/), macin cafeaua in rasnita incoroporata in aparat la granulatia de 3, folosesc tamperul Lelit, intra tot in portafiltru, tampesc cat cred eu... . Urmeaza extractia: presiunea ajunge undeva la 12, abia iese ceva, picur cu picur, ca si timp undeva la 2 min, cca 40 ml si iese amara... pana acum nu am nimerit si eu o cafea bunuta de cand detin aparatul.

Sunt chiar atat de blonda sau pompa aparatului nu este ce trebuie?!
Angry

Va multumesc frumos!

Macini prea fin dacă iese asa greu și amara. Setează rasnita mai grosier, nu poate sa îți zică nimeni setarea pt ca difera de la cafea la cafea, dar așteaptă-te sa mai arunci câteva shoturi la chiuveta pana când îți iese. Cum știi? Pt cele 15g de cafea sa ai în ceașcă aprox 30g (sau chiar si 40g, dupa gust, dar preferabil nu mai mult ca e prea diluata) în aproximativ 30 secunde de la prima picătură căzută în ceașcă.

Si încă ceva : când schimbi cafeaua ia în calcul ca treb sa schimbi un pic și setarea rasnite pt același rezultat.

A, și lasă aparatul mai mult sa se încălzească, nu e suficient sa se aprindă becul, măcar 15-20min.

Spor la extracții!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(30-07-2020, 12:24)dragos.stoian Wrote:
(30-07-2020, 12:08)Schatza Wrote: Salutare tuturor=primul post !
 
Am achizitionat un Lelit 42 Lelit Anita Pl 42 Emi, mentionez ca este primul aparat mai profi pt prepararea unui expresso, anterior am detiunt un philips poemia. ( a se intelege nivelul )
 
De cand l-am achitionat, de vreo 3 saptamani ma tot joc, scump joc si inca nu extrac ce ar trebui si ce mi-ar placea. Imi place cafeaua sa fie plina de arome, cu un pic de spuma si sa nu fie amara.
 
Va rog sa imi comunicati ce nu fac bine, unde gresesc, in procesul de extractie:
Pornesc aparatul, il las cateva min. sa se incalzesca, dau un jet de apa fierbinte in gol, folosesc sita dubla, cantaresc 15g de cafea proaspat prajita ( 16.06.2020 achizitionata de la https://yume.coffee/), macin cafeaua in rasnita incoroporata in aparat la granulatia de 3, folosesc tamperul Lelit, intra tot in portafiltru, tampesc cat cred eu... . Urmeaza extractia: presiunea ajunge undeva la 12, abia iese ceva, picur cu picur, ca si timp undeva la 2 min, cca 40 ml si iese amara... pana acum nu am nimerit si eu o cafea bunuta de cand detin aparatul.

Sunt chiar atat de blonda sau pompa aparatului nu este ce trebuie?!
Angry

Va multumesc frumos!

Macini prea fin dacă iese asa greu și amara. Setează rasnita mai grosier, nu poate sa îți zică nimeni setarea pt ca difera de la cafea la cafea, dar așteaptă-te sa mai arunci câteva shoturi la chiuveta pana când îți iese. Cum știi? Pt cele 15g de cafea sa ai în ceașcă aprox 30g (sau chiar si 40g, dupa gust, dar preferabil nu mai mult ca e prea diluata) în aproximativ 30 secunde de la prima picătură căzută în ceașcă.

Si încă ceva : când schimbi cafeaua ia în calcul ca treb sa schimbi un pic și setarea rasnite pt același rezultat.

A, și lasă aparatul mai mult sa se încălzească, nu e suficient sa se aprindă becul, măcar 15-20min.

Spor la extracții!

25-30 sec de la pornirea pompei!

(30-07-2020, 12:24)dragos.stoian Wrote:
(30-07-2020, 12:08)Schatza Wrote: Salutare tuturor=primul post !
 
Am achizitionat un Lelit 42 Lelit Anita Pl 42 Emi, mentionez ca este primul aparat mai profi pt prepararea unui expresso, anterior am detiunt un philips poemia. ( a se intelege nivelul )
 
De cand l-am achitionat, de vreo 3 saptamani ma tot joc, scump joc si inca nu extrac ce ar trebui si ce mi-ar placea. Imi place cafeaua sa fie plina de arome, cu un pic de spuma si sa nu fie amara.
 
Va rog sa imi comunicati ce nu fac bine, unde gresesc, in procesul de extractie:
Pornesc aparatul, il las cateva min. sa se incalzesca, dau un jet de apa fierbinte in gol, folosesc sita dubla, cantaresc 15g de cafea proaspat prajita ( 16.06.2020 achizitionata de la https://yume.coffee/), macin cafeaua in rasnita incoroporata in aparat la granulatia de 3, folosesc tamperul Lelit, intra tot in portafiltru, tampesc cat cred eu... . Urmeaza extractia: presiunea ajunge undeva la 12, abia iese ceva, picur cu picur, ca si timp undeva la 2 min, cca 40 ml si iese amara... pana acum nu am nimerit si eu o cafea bunuta de cand detin aparatul.

Sunt chiar atat de blonda sau pompa aparatului nu este ce trebuie?!
Angry

Va multumesc frumos!

Macini prea fin dacă iese asa greu și amara. Setează rasnita mai grosier, nu poate sa îți zică nimeni setarea pt ca difera de la cafea la cafea, dar așteaptă-te sa mai arunci câteva shoturi la chiuveta pana când îți iese. Cum știi? Pt cele 15g de cafea sa ai în ceașcă aprox 30g (sau chiar si 40g, dupa gust, dar preferabil nu mai mult ca e prea diluata) în aproximativ 30 secunde de la prima picătură căzută în ceașcă.

Si încă ceva : când schimbi cafeaua ia în calcul ca treb sa schimbi un pic și setarea rasnite pt același rezultat.

A, și lasă aparatul mai mult sa se încălzească, nu e suficient sa se aprindă becul, măcar 15-20min.

Spor la extracții!

25-30 sec de la pornirea pompei!
Bianca V2, DF64 SSP cast, Comandate, Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60
 
Reply
(30-07-2020, 13:12)Tiranator Wrote:
(30-07-2020, 12:24)dragos.stoian Wrote:
(30-07-2020, 12:08)Schatza Wrote: Salutare tuturor=primul post !
 
Am achizitionat un Lelit 42 Lelit Anita Pl 42 Emi, mentionez ca este primul aparat mai profi pt prepararea unui expresso, anterior am detiunt un philips poemia. ( a se intelege nivelul )
 
De cand l-am achitionat, de vreo 3 saptamani ma tot joc, scump joc si inca nu extrac ce ar trebui si ce mi-ar placea. Imi place cafeaua sa fie plina de arome, cu un pic de spuma si sa nu fie amara.
 
Va rog sa imi comunicati ce nu fac bine, unde gresesc, in procesul de extractie:
Pornesc aparatul, il las cateva min. sa se incalzesca, dau un jet de apa fierbinte in gol, folosesc sita dubla, cantaresc 15g de cafea proaspat prajita ( 16.06.2020 achizitionata de la https://yume.coffee/), macin cafeaua in rasnita incoroporata in aparat la granulatia de 3, folosesc tamperul Lelit, intra tot in portafiltru, tampesc cat cred eu... . Urmeaza extractia: presiunea ajunge undeva la 12, abia iese ceva, picur cu picur, ca si timp undeva la 2 min, cca 40 ml si iese amara... pana acum nu am nimerit si eu o cafea bunuta de cand detin aparatul.

Sunt chiar atat de blonda sau pompa aparatului nu este ce trebuie?!
Angry

Va multumesc frumos!

Macini prea fin dacă iese asa greu și amara. Setează rasnita mai grosier, nu poate sa îți zică nimeni setarea pt ca difera de la cafea la cafea, dar așteaptă-te sa mai arunci câteva shoturi la chiuveta pana când îți iese. Cum știi? Pt cele 15g de cafea sa ai în ceașcă aprox 30g (sau chiar si 40g, dupa gust, dar preferabil nu mai mult ca e prea diluata) în aproximativ 30 secunde de la prima picătură căzută în ceașcă.

Si încă ceva : când schimbi cafeaua ia în calcul ca treb sa schimbi un pic și setarea rasnite pt același rezultat.

A, și lasă aparatul mai mult sa se încălzească, nu e suficient sa se aprindă becul, măcar 15-20min.

Spor la extracții!

25-30 sec de la pornirea pompei!

(30-07-2020, 12:24)dragos.stoian Wrote:
(30-07-2020, 12:08)Schatza Wrote: Salutare tuturor=primul post !
 
Am achizitionat un Lelit 42 Lelit Anita Pl 42 Emi, mentionez ca este primul aparat mai profi pt prepararea unui expresso, anterior am detiunt un philips poemia. ( a se intelege nivelul )
 
De cand l-am achitionat, de vreo 3 saptamani ma tot joc, scump joc si inca nu extrac ce ar trebui si ce mi-ar placea. Imi place cafeaua sa fie plina de arome, cu un pic de spuma si sa nu fie amara.
 
Va rog sa imi comunicati ce nu fac bine, unde gresesc, in procesul de extractie:
Pornesc aparatul, il las cateva min. sa se incalzesca, dau un jet de apa fierbinte in gol, folosesc sita dubla, cantaresc 15g de cafea proaspat prajita ( 16.06.2020 achizitionata de la https://yume.coffee/), macin cafeaua in rasnita incoroporata in aparat la granulatia de 3, folosesc tamperul Lelit, intra tot in portafiltru, tampesc cat cred eu... . Urmeaza extractia: presiunea ajunge undeva la 12, abia iese ceva, picur cu picur, ca si timp undeva la 2 min, cca 40 ml si iese amara... pana acum nu am nimerit si eu o cafea bunuta de cand detin aparatul.

Sunt chiar atat de blonda sau pompa aparatului nu este ce trebuie?!
Angry

Va multumesc frumos!

Macini prea fin dacă iese asa greu și amara. Setează rasnita mai grosier, nu poate sa îți zică nimeni setarea pt ca difera de la cafea la cafea, dar așteaptă-te sa mai arunci câteva shoturi la chiuveta pana când îți iese. Cum știi? Pt cele 15g de cafea sa ai în ceașcă aprox 30g (sau chiar si 40g, dupa gust, dar preferabil nu mai mult ca e prea diluata) în aproximativ 30 secunde de la prima picătură căzută în ceașcă.

Si încă ceva : când schimbi cafeaua ia în calcul ca treb sa schimbi un pic și setarea rasnite pt același rezultat.

A, și lasă aparatul mai mult sa se încălzească, nu e suficient sa se aprindă becul, măcar 15-20min.

Spor la extracții!

25-30 sec de la pornirea pompei!

Va multumesc, revin cu un feedback.
Lelit Anita PL042EM, Tamper Lelit PLA71R
 
Reply
Schatza:
..."Imi place cafeaua sa fie plina de arome, cu un pic de spuma si sa nu fie amara."

cred ca toti amatorii de cafea isi doresc asa ceva Smile
oricum, cafeaua e amara... povestile cu cafeaua prea dulce chiar si fara indulcitori sunt cu multa autosugestie... doar ne bazam pe simturi si preferinte, nu pe calcul matematic!
amarul n-are cum sa dispara din cafea (proportia difera, ce-i drept), dar in cazurile fericite e compensat senzorial, nu chimic, de aciditate  si de altele...
ok, e parerea mea, care nu fug de amar, ci de acid, cand e excesiv, si de gust ceralier (lada veche de grane)... Smile

ce mai, asa, de teorie (si de... incurajare) - romanii se pricep la criticat:

- o masina espresso entry level, mai ales cu o rasnita modesta incorporata, este mare generatoare de frustrari!
dupa destul timp, cu mare greutate si multa truda, obtii ceva care sa te multumeasca!
(da ..."pompa aparatului nu este ce trebuie?!" - vreau sa spun, aparatul...)

- extractul ce-l obtii e peste 90% - si nu zic numai eu asta - datorat cafelei, proaspata si buna!
doar restul de 5-10% poate proveni din ritualurile de preparare, folosind varia accesorii  si proceduri, varia echipamente, care de care mai scumpe!
etc.

si da, proportia de componente amare (cofeina in primul rand) poate fi redusa, reducand solubilitatea in proces: temperatura mai scazuta, granulatie mai mare (respectiv suprafata totala mai mica expusa solubilizarii), si desigur, schimband sortimentul de cafea!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)