Hello There, Guest! Login Register


Extracție prea rapidă

#1
Salut.
Uneori am senzația că ori eu am luat-o razna ori setup-ul. Ori întreg ansamblul. Râșnesc undeva între 0.5 și 0.6 pe Mazzer și fie obțin un pișwasser acrișor în 7-8 secunde la 7-8 bar, fie tampez ca un apucat și iese mai lent, în 12-15 secunde pe la 10-11 bar, cu bittărsuri jenante, în ambele cazuri cu o idee de cremă neconvingătoare. Gustul este mai bun în prima situație (mereu cu lapte spumat). Cafeaua folosită o consider de bună calitate (acum Saint Roastery, anterior Nomonym și Sloane). În trecut am reușit extracții foarte satisfăcătoare.
Poate să fie din cauză că nu am deschis încă boilerul aparatului principal (că nu mai am pe ce face cafea iubitei, dacă îl blochez în servisare, și mă spintecă)? Alternativ, la birou, utilizez din comoditate un Krups Calvi cu site depresurizate de nenea. Dar ăsta are thermoblock și e cam ciudățel. Consider că pierd peste 50% din ceea ce ar putea fi experiența cafelii respective. Rar, când am timp, trec pe Staresso, un fel de Wacaco poate mai bine gândit, dar mai prost executat, și spumez cu drăcovenia genială de 5-6 lei de la Ikea. Hmm, raportul efort/rezultat e bunicel. Dar îmi doresc rezultate mal bune pe simpaticul Isomac Giada, cel cu care am intrat în zona espresso, acum 6 luni.
Vreo recomandare?
Danke
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#2
Pare ca în ambele cazuri rasnesti prea grosier. Dacă și cu tampare agresiva tot iese în 15 secunde, încearcă sa rasnesti mai fin.

Cântărești macinatura după rasnire nu? Ca sa nu fie diferențe și de aici.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#3
salut. pe mine m-au ajutat aceste 2 tutoriale, care le consider foarte utile pentru orice home barista.
Bine ar fi sa modifici cate o variabila pe rand si sa vezi ce rezultat obtii (ori macinatura, ori doza, , ori temperatura, ori tamparea).
https://www.youtube.com/watch?v=lFwJF-_SUr0
https://www.youtube.com/watch?v=jOY7D02n4Cw
 
Reply
#4
(02-04-2021, 08:05)Laddu Wrote: Pare ca în ambele cazuri rasnesti prea grosier. Dacă și cu tampare agresiva tot iese în 15 secunde, încearcă sa rasnesti mai fin.

Cântărești macinatura după rasnire nu? Ca sa nu fie diferențe și de aici.

Voi încerca, dar pare să depindă și de prăjirea / procesarea boabei. La aceeași granulozitate am obținut ceva foarte ok cu două varietăți, ca mai apoi rezultatele să sugereze că râșnesc cam prea fin cu o altă pungă. Există clar o relație aici. Iar eu nu am cum să râșnesc strict cât extrag într-o dimineață, că ar rămâne retențiile prin Mazzer până a doua zi la aceeași oră. Nu aș fi sigur dacă fac extracția din cafeaua râșnită pe moment sau din cea veche de 24h. Cam stresant.
Trec pe Porlex și terminăm bâlciul.

(02-04-2021, 10:23)adriao Wrote: salut. pe mine m-au ajutat aceste 2 tutoriale, care le consider foarte utile pentru orice home barista.
Bine ar fi sa modifici cate o variabila pe rand si sa vezi ce rezultat obtii (ori macinatura, ori doza, , ori temperatura, ori tamparea).
https://www.youtube.com/watch?v=lFwJF-_SUr0
https://www.youtube.com/watch?v=jOY7D02n4Cw

Mulțumesc, voi studia în weekend și voi încerca să umblu la parametri pas cu pas.

Mulțumesc pt feedback. Succese mari!
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#5
(02-04-2021, 11:21)Neuzeitlich Wrote: Voi încerca, dar pare să depindă și de prăjirea / procesarea boabei.

Ajustarile de rasnire se fac obligatoriu de la o cafea la alta, de la o punga la alta a aceleasi cafele sau chiar de la o zi la alta. In cazul tau, retentia va intarzia efectul schimbarii macinaturii. Deci daca schimbi granulatia macinaturii, ar trebui sa rasnesti si sa arunci echivalentul retentiei pentru ca efectul sa se simta in extractie.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#6
Giada nu pare sa aiba OPV. Daca adaptezi unul si scazi presiunea se vor reduce problemele.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#7
(02-04-2021, 13:05)Zaheyu Wrote: Giada nu pare sa aiba OPV. Daca adaptezi unul si scazi presiunea se vor reduce problemele.

Să mă uit mai atent în el.
Totuși are un retur spre rezervor. Poate funcționa acest retur fără OPV? Ce anume decide ca apa să o apuce spre boiler sau spre rezervor înapoi?
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#8
Nu stiu ce espressor detii (era in semnatura, acum am vazut) dar poate la fel de bine sa fie valva de expansiune. Eu zic sa-l desfaci si sa vezi ce este inauntru. Evident ca si OPV-ul poate sa aiba dublu rol, de limitarea presiunii si, implicit, ca safety valve.
Subscriu la faptul ca este absolut necesar sa ajustezi rasnita regulat, uneori si la ceva zile din aceeasi punga mai ales daca pui toata cafeaua din punga in hopper. Cantitatea de boabe din hopper afecteaza granulatia (daca mai ai 50g nu ai coloana care sa apese pe boabe si ti se modifica profilul macinaturii, un exemplu).
Am avut NS Oscar II pentru vreo 2 saptamani fara OVP si e jale, 10-15s pana la prima picatura si cafeaua iese incet dupa care da navala si in 25s e gata totul. Gustul si aspectul este afectat.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#9
(02-04-2021, 13:51)Neuzeitlich Wrote:
(02-04-2021, 13:05)Zaheyu Wrote: Giada nu pare sa aiba OPV. Daca adaptezi unul si scazi presiunea se vor reduce problemele.

Să mă uit mai atent în el.
Totuși are un retur spre rezervor. Poate funcționa acest retur fără OPV? Ce anume decide ca apa să o apuce spre boiler sau spre rezervor înapoi?
http://coffeegeek.com/forums/espresso/ma...ods/522994

Studiaza aici!
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)