Hello There, Guest! Login Register

Expresor sub 3000 de lei

Salut,
Caut un expresor sub 3000 de lei si nu prea am experienta in domeniu. 
Am avut nespresso cativa ani si am zis ca as vrea sa fac un upgrade.
Nu sunt foarte pretentios, cafeaua asemanatoare cu Meron mi se pare super ok.
Am gasit asta pe emag, dar sunt ok si cu unul manual si sa iau in alt buget si rasnita.

Toate cele bune,
George

Reply
Salut, poți merge la secțiunea de reduceri al forumului și găsești diverse pachete la 3000 ron : espressor plus răsniță
Ex:
- Pachetul Barista Home Premium - espressor PL41TEM PID + rasnita PL43MMI + tamper precizie Lelit  57.55mm + latiera sau set de cesti - 2990 lei (redus de la 3300 lei)

Reply
Salutare, bine ai venit pe forum.
Că și fost utilizator de Nespresso timp de vreo 4 ani, ți-aș recomanda pentru inceput sa încerci să îți achiziționezi o râșniță capabilă să îți râșnească cafeaua pentru espresso, fie ea si second hand, iar de restul banilor să te îndrepți spre un espressor semi-automat gen Gaggia Classic, Lelit.
In ceea ce privește espressoarele automate, ar trebui să citești pe forum câteva articole și vei vedea că sunt destul de hulite de marea majoritate a utilizatorilor acestui forum.
Philips Saeco Poemia HD8425/19; Kinu M47 Phoenix;
Ex: Nespresso Latissima One, Nespresso Atelier;

Reply
Nici un espressor automat fie el cat de scump nu se poate compara cu wombo combo Espresspor semi automat + Rasnita pentru ca la cele semi-automate poti seta gramajul, granulatia, ratia (cafea in-espresso out) eventual si tempresiunea plus minus presiunea (OPV) iar la unele mai scumpe cu grup E61 chiar si debitul de apa si sa te joci dupa cum doresti in ideea de a scoate un espresso pe gustul tau.
Recomandarea mea o rasnita gen Eureka, Lelit , DF64 si un espressor decent:Gaggia Classic, PL41, PL81T (dpmdv nu se merita PL91T).Chiar si cele la mana a 2-a sunt bune deoarece astfel de espressoare sunt calitative si rezista iar multi pasionati au mare grija de ele (eu am cumparat o MaraX la mana a 2-a si sunt foarte multumit)
Mai sunt variante de Espressor plus rasnita 2 in 1 dar nu poti face upgrade (si crede-ma intri in joc te apuca upgradita)
Sper ca te-am ajutat.
Spor!
Lelit MaraX & PL72 William, Sita IMS, Motta Europa 500ml, Cesti Logo Cups.
Ex:PL81T Grace

Reply
Uite aici o varianta ...

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid178596
Rocket 58 + Kinu m47

Reply
Cea mai buna recomandare e cea primita de la colegul Alexandru_P

Am acel aparat din 2012 si pot spune cu mana pe inima ca este unul din cele mai fiabile... Ai putea eventual sa te orientezi la o aalta rasnita (exemplu)
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Kribli-Grabli/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)