Hello There, Guest! Login Register


Expobar Brewtus IV-pret ptr. forumiști

#1
Ma întreb unde este reducerea de 20% la achiziționarea unui Expobar Brewtus IV de către forumiști? Pe site-ul importatorului este 7099lei,pentru forumiști 1500 euro. Poate ne spune mai multe @Liviu legat de acest fapt.
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#2
Reducerea de 20% se aplica la pretul de lista, la fel ca si in cazul celorlalte reduceri acordate de importatori.
Asta este lista de preturi Expobar, furnizata de Marian Alexe:

.pdf   lista Expobar.pdf (Size: 60,62 KB / Downloads: 130)

Deci la magazinul sau costa 7100 de lei, iar espressomanii il pot cumpara cu 1500E. Nu stiu daca l-a dat pe cel expus in magazin, caci il coborase la 1350E. Se poate studia si varianta asta, mai ales daca nu prezinta urme de uzura.

Later Edit: incepand cu 2014 reducerile au devenit chiar mai mari.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
20% * 7100 = 1420
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#4
Repet, reducerile date de importatori se aplica la pretul de lista! Pentru Expobar am pus mai sus lista atasata, deci Brewtus IV ajunge la 1500E. Pentru Expobar Office Leva HX, scazand 20% ajungi pe la 1160E si tot asa...

Alt exemplu - Lelit ne ofera 5% reducere la pretul de lista. Asta inseamna ca un PL41TEM de exemplu poate fi cumparat cu (2190 x 5%) 110 lei mai putin (adica 2080 lei).

Pentru Evolution de la Gaggia avem 10% discount tot la pretul de lista, adica 850 x 10% = 85 lei in minus.

Faza e ca preturile de lista nu sunt promovate de firme, omul luand de obicei contact cu pretul de magazin, care poate fi chiar mai mare decat pretul de lista. Cum era Classic-ul la emag de exemplu, inainte de promotie, 1499, cu 50 de lei peste pretul de lista de 1450. Sau invers, cum este Expobar Brewtus IV in magazin, 7100 de lei (mai ieftin cu 5-10% fata de pretul de lista).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Palado, acum deosebesc ce ai scris tu in titlu - "Exponat" nu "Expobar" Smile
"Exponatul" este cel redus si mai mult, pana la 1350E, asa cum scriam mai sus, in postul #2
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Eu am vrut să scriu Expobar, dar tastatura SwiftKey din Android mi-a jucat feste și a ieșit Exponat. Eu cred ca de fapt este o chestiune de marketing, adică afisam un pret mai mare, iar dacă-i alaturam un discount de X%-rezultând prețul real-succesul la vânzări va fi negreșit!
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#7
In unele cazuri se poate considera si asa. Dar acele discount-uri promise de ei sunt exclusive pentru Espressoman si reale, raportandu-se mereu la pretul de lista. Daca suni la magazine sa negociezi preturi pentru endetail, nu o sa-ti dea nimeni in Romania un Ascaso I-mini cu 740 de lei sau un Pure cu 690 de lei sau un Brewtus cu 6500 etc.

EU personal, mai mult de atat nu pot face in privinta preturilor. Mereu am incercat sa-i tin cu picioarele pe pamant, aratandu-le " pisica" magazinelor online de afara. Poate va mai amintiti ca magazinele online de la noi ridicasera la un moment dat pretul lui Ascaso I-mini la 1100 de lei... Asta doar ca un exemplu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
@Lyvyoo apreciez foarte mult ceea ce faci pentru comunitatea de espressomani și sper să nu-mi iei în nume de rău aceasta intervenție. N-am știut de acel preț de listă, luând ca reper doar cel prezentat în magazinul caffea.ro, unde nu este prezentat ca și promoție. Oricum, vorba ta, preturile la magazinele online din afară sunt mult mai bune, dar sunt probleme legate de costurile de transport și garanție.
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
Reply
#9
Liviu a obtinut acele reduceri direct de la importatori, NU de la magazine.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#10
caffea.ro e magazinul direct al importatorului, dar asta nu-l impiedica sa ridice scorul cat vrea, in raport de pretul de lista. Faptul ca espressomanii pot cumpara mai ieftin este o consecinta a insistentelor mele, si nu ma feresc sa o spun.

Palado nu iau nimic in nume de rau, Doamne Fereste...doar am clarificat situatia pentru a sti cu totii cum stau treburile. Unele preturi ale magazinelor de afara (adaugand costuri de plata/transport si lipsa garantiei) sunt mai bune pentru ca in tarile respective exista o cultura a cafelei la un alt nivel, iar comerciantii cumpara 50 de aparate scumpe odata din Italia/Spania, nu doua trei bucati... Astfel poti negocia altfel cu producatorul. Diferenta fata de unele magazine de afara tine de modul subiectiv in care unii apreciaza garantia. Aici unii useri au vrut-o in Romania (mai ales datorita PID-ului) iar altii (ca mine cu HX-ul) au preferat sa se lipseasca (neavand piese electronice).
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Lista aia de pret nu e cam veche? Din 2010 pana acum, nu s-a schimbat nimic?
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#12
Marian Alexe zice ca nu....
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)