Hello There, Guest! Login Register


Espressor semi-automat FARA abur

#1
din cit am tot citit in ultima vreme despre espresoare constat ca unul din motivele majore care duc la cresterea costurilor unui espresor este nevoia de a produce abur pentru spumarea laptelui.

pe mine nu ma intereseaza sa spumez lapte, daca pun lapte il pun doar incalzit, asa ca ma gandesc ca un model care nu face abur ar trebui sa fie mai ieftin? exista asa ceva? recomandari? ma intereseaza un semi-automat, nu manual/levier.

Multzam,
Dan
Lelit PL42TEMD
 
Reply
#2
Bezzera Unica. Si hateganul cauta aceeasi varianta. Dar acum depinde de buget.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(11-11-2013, 14:56)Lyvyoo Wrote: Bezzera Unica. Si hateganul cauta aceeasi varianta. Dar acum depinde de buget.

am cautat-o pe unica pe google, insa vad ca are abur.
buget - ma gandesc ca daca silvia e pe la 600USD, ceva fara abur ar trebui sa fie pe la 400-450? probabil nu gandesc bine...
Lelit PL42TEMD
 
Reply
#4
La sbdu aburul este o optiune care nu implica aproape nici un cost...decat un buton si un termostat in plus. Fara optiunea de abur nu cred ca exista...sbdu este cel mai apropiat.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
cofeebreak Wrote:...unul din motivele majore care duc la cresterea costurilor unui espresor este nevoia de a produce abur pentru spumarea laptelui.
...
ma gandesc ca daca silvia e pe la 600USD, ceva fara abur ar trebui sa fie pe la 400-450? probabil nu gandesc bine...

corect... adica, nu gandesti bine Smile
sunt nenumarate motive majore pentru cresterea costurilor unui espressor, dar nici unul nu e legat de nevoia de a produce abur; exista masini semiautomate espresso cu 2 boilere (abur si extractie cafea), cu un singur grup, pentru casa, de 1000EUR si de 6000EUR sau mai mult...
primele masini espresso s-au nascut cu peste 100 de ani in urma, in era masinilor cu abur, iar modelul Bezzera de la 1905 era actionat cu abur!

parerea mea este ca in lumea nebuna de azi, daca ai sa cauti sa cumperi online, ai sa gasesti o masina espresso care nu are si teava de abur, sau macar un...panarello Smile
nu ma refer la proiectul comercial Modbar, un sistem modular de facut cafea, la care (teoretic) poti sa te lipsesti de modulul de facut abur, ca sa economisesti 4000$ Smile

dar ideea ramane: o masina espresso (semiauto) costa scump pentru ca are nume, are conceptie, are materiale si componente de calitate, nu pentru ca are... abur;

si apropo, daca tot pui lapte in cafea, atunci chiar ar trebui sa vizezi o masina care are abur bun: comparativ cu un lapte incalzit, sau turnat din cutie, microspuma de lapte ce o faci la abur 'imblanzeste' un espresso prea dur si ii face mai evidente si usor de distins componentele de gust...

Unica, recomandata de Lyvyoo, este probabil cea mai buna alegere pentru ceea ce cauti; dar tare scumpa ;(
mai sunt si altele din aceeasi categorie de top SBDU (cu grup E61) si in aceeasi zona de pret (~800EUR), ca de ex.: Isomac Zaffiro, sau Quickmill Alexia ;
optiuni interesante sunt si Breville the Infuser BES840XL (mai greu de gasit la noi si necesita service) la 500$, cu PID si thermocoil, precum si populara Rancillio Silvia...s.a.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#6
Pai omul doreste o masina semi-automata, ieftina, pentru espresso.
De ce ii recomandati o masina cu grup E61?
Nu o sa recomand lelit, ca urmeaza sa il scot la vanzare si ziceti ca am interes Smile

Eu iti recomand sa renunti la rasnita manuala ! PE BUNE !
 
Reply
#7
Nu a precizat exact bugetul si, vazand ca are un La Pavoni, am crezut ca vrea un espressor semiautomat la standarde inalte, precum este La Pavoni intre manuale. Din pacate, acest domeniu al achizitiilor de scule pentru espresso, este legat ombilical de bugete deloc mici...

Espressoare fara functie de aburi nu exista la modul practic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
radudani, hateganul, liviu - multumesc pentru raspunsuri, am inteles. Mai studiez Smile
Lelit PL42TEMD
 
Reply
#9
@hateganu - zi cu lelitu ala, nu se stie niciodata Wink
Lelit PL42TEMD
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)