Hello There, Guest! Login Register


Espressor automat SH, buget 650 de lei

#1
Salutare! De cateva zile ma bat colegii la cap sa caut un expresor automat pentru birou. In concluzie, as dori sa-mi recomandati cateva modele care si-au dovedit fiabilitatea in timp. Precizez faptul ca as dori sa cumpar un expresor automat la mana a doua, bugetul fiind destul de limitat (550-650 lei). Am gasit un site care vinde expresoare automate SH, dar presupun ca voi mai stiti si alte site-uri: http://www.expresoarecafea.eu/index.php
 
Reply
#2
Nicio recomandare, nimic?
 
Reply
#3
Nu cred sa se aventureze careva sa-ti recomande aici ceva si automat si SH. In acei bani poti incerca un V60, sypfon, aeropress, frenchpress si o rasnita manuala. La o suma dubla puteai incerca de exemplu un espressor manual, care sa fie fiabil. Sunt modele care au zece ani si merg ca noi.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
Forumul se ocupa de calitate in general. Cu ghilimelele de rigoare, ce vrei tu este sa cautam pet-uri in gunoiul menajer Smile Adica si automat (din prima nefiabil si fara potential de calitate in ceasca) si SH si foarte ieftin. Automatele sunt carne de tun pentru service, deci mai bine dai un search pe google cu "service automate targu - jiu" si cauti o firma care iti da aparatul gratis, cu un minim de kg de cafea lunar. Plateste seful oricum Smile Dar decat sa ajungi oaia neagra a biroului care a bagat robotelul stricacios in casa, mai bine lasi toate grijile pe o firma care sa isi asume intretinerea si reparatiile. Total invers este in cazul semiautomatelor si rasnitelor. Dar la birou e mai dificil putin, caci nu toti sunt de acord cu metoda clasica, desi sunt forumisti care au la firma asemenea setup-uri.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Eu le-am explicat riscurile folosirii unui automat SH. Chiar le-am explicat faptul ca eu imi voi comanda un Gaggia Dose pentru acasa, dar nah, nu am avut cu cine sa ma inteleg. In afara de secretara si de mine, toti au vrut expressor automat. Treaba lor, banii lor Smile Cica cu un expresor gen Gaggia se face prea multa mizerie... Eu doar le dau ideea, de cumparat se ocupa ei. Si de service Smile))
 
Reply
#6
In conditiile astea, as zice ca mai rezonabil este sa ramaneti pe o cafea proaspata, facuta la filtru...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#7
Sa inteleg ca toate sunt la fel de slabe calitativ in timp? Ma gandeam ca poate imi recomandati macar vreo marca, sa nu cumparam vreo chinezarie rebranduita.
 
Reply
#8
Pai un robotel cu mecanisme ca de casetofon si placi electronice, are nativ mai multe riscuri de defectare decat un semiautomat facut din legaturi intre tevi / boilere metalice si cateva piese electrice. Asta e capitalismul, trebuie sa traiasca si service-urile cumva, sa produca si marcile continuu alte aparate noi, stiut fiind ca unele produse sunt facute pentru a raspunde unor nevoi ale celor care doresc apasarea unui buton si atat, nu calitate in ceasca sau fiabilitate.

Din fericire exista informatie si exista alternative.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Aveam intr-o vreme la birou un saeco automat mic cu rasnita inclusa, nu stiu ce model, probabil nu mai exista, pentru ca se intampla prin 2006-2008. la un regim de 40-50 cafele/zi se defecta cam o data la doua luni. Era in custodie, dar cu toate astea nu primeam inlocuitor pe durata reparatiei si ne tinea fara aparat 2-5 zile, in functie de cum aveau chef.
Acum realizez ce bomba pentru sanatate era. Cine este pe unde a fost anterior, cum a fost intretinut, curatat, decalcifiat etc.

la banii aia, parerea mea e ca merita sa insisti pentru o rasnita noua sau SH de pe bursa poate, cafea proaspata si filtru sau aeropress. Rezultatul va fi incomparabil cu un automat cu cafea de alimentara. poate-i convingi.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#10
Nici cafea proaspat prajita nu vrea caci are din Italia Smile

Nu reusim deloc sa te convertim, DeuxEx Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
DeuxEx e infestat cu ce trebuie, din ce vad, la colegi e buba.

Adevarul este ca nu exista cultura cafelei la noi. Recent, niste prieteni ma anunta ca si-au luat Gaggia Gran Style. Nedumerit, pentru ca-i stiam consumatori de filtru sau moka si ce e mai ieftin sau ce e la oferta in materie de cafea, ii intreb de ce Gran Style?
- păi, era la ofertă. Am luat un TV si am primit un voucher si numa' bine am putut lua un aparat de ăsta, ca al tău...
Bine, bravo, dar aveți nevoie de rașniță, cafea putin mai scumpă. Aaa, nuuuu, ne descurcăm, nu mai cheltuim.
Si au luat o vreme boabe din Kaufland unde le si macinau, dar au renuntat si acum folosesc aparatul cu pod-uri. Si-s multumiti si bucurosi: nu e ca la tine, dar e mai bine decat inainte si oricum am intrat in rand cu lumea.

In rand cu lumea se traduce la ei: capsule, pod-uri
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#12
Eu astept sa-mi iau un Gaggia Dose, dar mai astept niste fonduri! Smile De cafea nu-mi fac probleme, nu mai stiu cand am cumparat ultima data. Cam odata pe luna imi vine transportul din Italia. Bine, eu ma aleg cam cu 1 KG, dar mi-e de ajuns. Ce sa-i faci, familie mare Smile) Smile)

In schimb, la serviciu e cam greu sa-i convertesc. Le-am dat niste articole postate pe acest site, dar e greu sa-i convingi ca pamantul e rotund!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)