Hello There, Guest! Login Register


Espressor Breville Prima Latte

#1
Salutare! Sunt un viciat profund al cafelei si implicit al espresso-ului, ca atare cumparandu-mi un espressor Breville in urma cu 2 ani. Intampin mai nou niste probleme legate de efectuarea unui espresso dublu in portafiltrul dublu. Am observat ca nu imi mai scoate cafeaua efectiv. Deci umplu cu cafea portafiltrul dublu, apas butonul si nu imi scoate cafea. Apa efectiv nu trece prin sita. Am crezut inital ca e cafeaua de vina. Dai si rasneste la diferite granulatii, cumpara cafea espresso dedicata, etc. Nimic. Cand facea, cand nu. Culmea, schimband portafiltrul cu cel single, de un singur espresso, ala merge. Ce e de facut? Am incercat sa caut pe net un portafiltru dublu, dar nu am gasit, si plus de asta mi-e teama ca ce gasesc nu se potriveste la mine. Poate ma poate ajuta cineva legat de chestia asta. E vreo solutie de curatare a portafiltrului? Mentionez ca are o singura gaura pe mijloc pe spatele lui. Are un capac in interior bine presat. O fi detasabil?
 
Reply
#2
Salut,

Ca posesor de Breville Prima Latte, pot sa spun ca la mine n-a reusit sa scoata un espresso bun (cred ca nici ok nu pot sa-l numesc, dupa standardele mele actuale). Am cumparat chiar si o sita nepresurizata chinezeasca, ca sa nu pun link direct de aici, cauta pe ali asa: "Hot EZLIFE Cheap Coffee Filter Basket For Breville Delonghi Krups Stainless Steel Coffee Filter Basket Coffee Accessories JK0760" ar trebui sa te duca direct la sita. Nici cu sita asta n-am avut cine stie ce rezultate. Acum espressorul este la birou, dar se pune praful pe el, nu-l mai folosesc. Eu am reusit primul shot bun, abia cu trecerea la Lelit PL41TEM, si diferenta e mare. Am uitat sa mentionez ca atat rasnita cat si cafeaua de calitate, sunt importante. Acum folosesc un setup PL41TEM + Barratza Sette 270 + cafea de la Sloane, si foarte rar gresesc cate un shot, mai ales dupa calibrarea rasnitei cu cafeaua.
Lelit PL41TEM, Sette270
 
Reply
#3
Salut,

Sita pe care o folosesti se numeste sita presurizata si este cea care vine cu aparatul. Partea inferioara este formata din 2 straturi: cel superior, cu mai multe gauri, si cel inferior cu 1 singura gaura. Din pacate acest setup nu te ajuta in obtinerea unui espresso corespunzator, insa cu toate acestea, daca doresti sa continui cu acest echipament, ti-as recomanda sa ii faci o decalcifiere in primul rand (sare de lamaie - 1 lingura rasa la litru parca era - sau solutie dedicata), si separat sa lasi atat sita cat si portafiltrul la decalcifiat intr-o solutie ceva mai concentrata de apa calduta + decalcifiant. Documenteaza-te despre operatiune, sunt destule informatii pe net. Poti de asemenea sa si indepartezi capul de dus pentru curatare, desurubandu-i unicul surubul vizibil. Recomand efectuarea operatiunii atunci cand espressorul este rece ca sa n-ai surprize.

Daca nu calcifierea este problema, atunci de vina poate fi cafeaua (asta daca exceptam o disfunctionalitate a pompei de apa). Fie pui prea multa cafea, fie este rasnita prea fin. Prin urmare recomandarea ar merge catre o rasnita dedicata, capabila espresso, pentru a putea controla granulatia cafelei - nu imi este clar ce rasnita ai.

Un alt test pe care l-ai mai putea face este sa incerci sa faci un espresso cu sita goala, sa vezi daca iese ceva - asta ca sa ne asiguram ca nu-i infundata. Poti face testul inainte si dupa operatia de decalcifiere a sitei/aparatului, ca sa vezi diferentele.

Succes
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#4
(19-07-2019, 15:01)marst Wrote: Salut,

Sita pe care o folosesti se numeste sita presurizata si este cea care vine cu aparatul. Partea inferioara este formata din 2 straturi: cel superior, cu mai multe gauri, si cel inferior cu 1 singura gaura. Din pacate acest setup nu te ajuta in obtinerea unui espresso corespunzator, insa cu toate acestea, daca doresti sa continui cu acest echipament, ti-as recomanda sa ii faci o decalcifiere in primul rand (sare de lamaie - 1 lingura rasa la litru parca era - sau solutie dedicata), si separat sa lasi atat sita cat si portafiltrul la decalcifiat intr-o solutie ceva mai concentrata de apa calduta + decalcifiant. Documenteaza-te despre operatiune, sunt destule informatii pe net. Poti de asemenea sa si indepartezi capul de dus pentru curatare, desurubandu-i unicul surubul vizibil. Recomand efectuarea operatiunii atunci cand espressorul este rece ca sa n-ai surprize.

Daca nu calcifierea este problema, atunci de vina poate fi cafeaua (asta daca exceptam o disfunctionalitate a pompei de apa). Fie pui prea multa cafea, fie este rasnita prea fin. Prin urmare recomandarea ar merge catre o rasnita dedicata, capabila espresso, pentru a putea controla granulatia cafelei - nu imi este clar ce rasnita ai.

Un alt test pe care l-ai mai putea face este sa incerci sa faci un espresso cu sita goala, sa vezi daca iese ceva - asta ca sa ne asiguram ca nu-i infundata. Poti face testul inainte si dupa operatia de decalcifiere a sitei/aparatului, ca sa vezi diferentele.

Succes
Iti multumesc pentru sfaturile pe care mi le-ai dat. Si eu m-am gandit sa fac un espresso fara cafea pentru a vedea daca curge apa cum trebuie, dar m-am gandit ca nu o sa curga pentru ca nu ar face presiune. Gresit. Am efectuat operatiunea si apa curge (mai ales ca un singur espresso folosind sita single merge). Ceea ce m-a dus cu gandul la infundarea sitei duble. Am pus solutie de dealcifiere in aparat si am dat sa curga prin sita ca si cand as face cafea. Sa zicem ca s-a mai curatat putin. Am facut un espresso dublu si a mers in dimineata asta. O sa tin si sia dubla si portafiltrul la curatat in solutie mai concentrata de dealcifiere. Sita de sus am curatat-o acu ceva timp. Deci n_ar trebui sa fie o problema. Apa vine. Eu ma gandeam sa nu fi pierdut aparatul din presiune. Cert e ca o perioada o sa mai urmaresc.

Dar de unde cumpar o sita noua sau alta care sa imi scoata un espresso mai bun? Eu credeam ca astea cu o singura gaura in stratul inferior sunt mai bune. Scotand cafeaua mai concentrata. Banuiesc ca m-am inselat.

Mii de multumiri!

(19-07-2019, 14:16)losengels Wrote: Salut,

Ca posesor de Breville Prima Latte, pot sa spun ca la mine n-a reusit sa scoata un espresso bun (cred ca nici ok nu pot sa-l numesc, dupa standardele mele actuale). Am cumparat chiar si o sita nepresurizata chinezeasca, ca sa nu pun link direct de aici, cauta pe ali asa: "Hot EZLIFE Cheap Coffee Filter Basket For Breville Delonghi Krups Stainless Steel Coffee Filter Basket Coffee Accessories JK0760" ar trebui sa te duca direct la sita. Nici cu sita asta n-am avut cine stie ce rezultate. Acum espressorul este la birou, dar se pune praful pe el, nu-l mai folosesc. Eu am reusit primul shot bun, abia cu trecerea la Lelit PL41TEM, si diferenta e mare. Am uitat sa mentionez ca atat rasnita cat si cafeaua de calitate, sunt importante. Acum folosesc un setup PL41TEM + Barratza Sette 270 + cafea de la Sloane, si foarte rar gresesc cate un shot, mai ales dupa calibrarea rasnitei cu cafeaua.

Se pare a nu sunt chiar un impatimit precum credeam. Eu sunt ok cu ce poate brevillul meu. Ma gandeac ca poate al tau a fost defect. Nu stiu ce sa zic. Depinde de gust. O sa mai tatonez terenul. De obicei am folosit cafea espresso lavazza. Am si boabe dar cred ca rasnita mea de 100 de lei nu e ce trebuie pentru a rasni espresso. Ma mai documentez. Merci
 
Reply
#5
Poti avea presiune in filtru in doua feluri:
- in cazul tau gatui iesirea, si atunci macinatura cafelei devine irelevanta, pentru ca presiunea se datoreaza faptului ca lichidul iese oe o gaura strangulata... si toata presiunea se distribuie pe fiecare granula in parte comprimand-o, fara ca asta sa insemne neaparat ca o stoarce de tot ce are bun in ea... pentru ca la nivel microscopic apa din jurul fiecarei granule este oarecum stationara, nu curge suficient, ca sa transporte rezultatul extractiei catre iesire.
- in cazul espresso-urilor adevarate, iesirea e libera si toata presiunea apei este canalizata pe trecerea prin pucul de cafea, caz in care macinatura si comprimarea lui (tamparea) sunt critice pentru a reusi o anumita curgere. Doar ca in acest caz dinamica treceri lichidului prin puc este substantial diferita, si ce se stoarce din granula, chiar ca ajunge (si) in ceasca...

PS: da, pentru cazul 2 mai pune un zero in coada la rasnita Smile
 
Reply
#6
Dupa ce am tinut la curatat sita o noapte intreaga in solutie decalcifianta, am reusit sa prepar un espresso dublu. O sa achizitionez si o sita nepresurizata sa vad diferenta. Multumesc pentru sfaturi. Se pare ca nu sunt nici pe departe un impatimit si un cunoscator al cafelei pe cat credeam. Un forum foarte util.
 
Reply
#7
Salut, eu am tot un breville prima latte si am trecut prin mai multe "experimente" cu el. Am patit sa nu curga nimic sau doar sa picure putin prin sita dubla dar la mine a fost de la cafea rasnita prea fin. Am schimbat cafeaua si nu au mai fost probleme.



Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Kinu M47 Phoenix + Lelit PL81T
 
Reply
#8
(21-07-2019, 08:53)cristian_k83 Wrote: Dupa ce am tinut la curatat sita o noapte intreaga in solutie decalcifianta, am reusit sa prepar un espresso dublu. O sa achizitionez si o sita nepresurizata sa vad diferenta. Multumesc pentru sfaturi. Se pare ca nu sunt nici pe departe un impatimit si un cunoscator al cafelei pe cat credeam. Un forum foarte util.

Salut,
Detin si eu un espressor Breville Prima Late. Ma intereseaza daca ai obtinut rezultate superioare dupa ce ai achizitionat sita nepresurizata.
Merci.
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#9
(21-07-2019, 08:53)cristian_k83 Wrote: Detin si eu un espressor Breville Prima Late. Ma intereseaza daca ai obtinut rezultate superioare dupa ce ai achizitionat sita nepresurizata.

Ca sa scoti maximum din el ai nevoie de o rasnita capabila sa macine pentru espresso. Fără ea o sita nepresurizata o sa fie o mare dezamăgire. Pe de altă parte e singura metodă de a extrage un espresso. Nu am citit tot thread-ul dar aparatul ar trebui sa aiba un opv altfel extracția se face la cât poate pompa (in general 15 BAR) ceea ce e prea mult.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#10
(21-07-2020, 10:23)vlaicu Wrote:
(21-07-2019, 08:53)cristian_k83 Wrote: Detin si eu un espressor Breville Prima Late. Ma intereseaza daca ai obtinut rezultate superioare dupa ce ai achizitionat sita nepresurizata.

Ca sa scoti maximum din el ai nevoie de o rasnita capabila sa macine pentru espresso. Fără ea o sita nepresurizata o sa fie o mare dezamăgire. Pe de altă parte e singura metodă de a extrage un espresso. Nu am citit tot thread-ul dar aparatul ar trebui sa aiba un opv altfel extracția se face la cât poate pompa (in general 15 BAR) ceea ce e prea mult.

Daca gasesc sita nepresurizata ( inca nu stiu de unde sa iau) vreau sa cumpar cafea macinata pt. espresso de la prajitorie. Chiar daca nu pot regla presiunea aparatului, poate reusesc sa obtin o crema decenta ( cu sita nepresurizata este o mica spuma ). Ms
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#11
Îți spun din proprie experienta ca vei fi dezamăgit folosind cafea măcinată în cafenea.
1. Presiunea o sa fie făcută de către pucul de cafea și nu o poți nimeri decât cu rasnita în față
2. Nu știu dacă aparatul tău are OPV (Over Pressure Valve) care sa limiteze presiunea la 9 Bar. Pompele vibratoare scot 15.
Cum spuneam, e complicat.
E bine ca îți dorești asta dar trebuie sa înțelegi ce poate sa meargă prost.

Sunt pe forum rasnite accesibile, poate îți place una.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#12
(24-07-2020, 10:42)vlaicu Wrote: Îți spun din proprie experienta ca vei fi dezamăgit folosind cafea măcinată în cafenea.
1. Presiunea o sa fie făcută de către pucul de cafea și nu o poți nimeri decât cu rasnita în față
2. Nu știu dacă aparatul tău are OPV (Over Pressure Valve) care sa limiteze presiunea la 9 Bar. Pompele vibratoare scot 15.
Cum spuneam, e complicat.
E bine ca îți dorești asta dar trebuie sa înțelegi ce poate sa meargă prost.

Sunt pe forum rasnite accesibile, poate îți place una.

Nu am posibilitate de reglare a presiunii, deci aparatul in are OPV. Sunt constient de faptul ca avand un aparat ieftin ( 600 ron ) nu pot obtine rezultate exceptionale.
Ma voi uita si dupa o rasnita.
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#13
Am inceput cu Saeco Poemia deci un aparat similar. Cu portafiltrul presurizat si cafea gata macinata rezultatul a fost dezamagitor.
Dupa ce am cumparat portafiltru nepresurizat,risnita si cafea boabe situatia s-a schimbat mult in bine.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#14
(24-07-2020, 11:56)Gabi_M Wrote: Am inceput cu Saeco Poemia deci un aparat similar. Cu portafiltrul presurizat si cafea gata macinata rezultatul a fost dezamagitor.
Dupa ce am cumparat portafiltru nepresurizat,risnita si cafea boabe situatia s-a schimbat mult in bine.

Schimband sita presurizata si cumparand rasnita si cafea boabe, pot obtine un espresso cremos/decent cu aparatul meu chiar daca nu pot reduce presiunea de la 15 bar la 9?
Merci.
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#15
Been there, done that, pus OPV. 

Cu alte cuvinte, cand am luat Nuova Simonelli Oscar aparatul nu avea OPV. Ca sa scot o extractie in 25 - 27 sec din 18g de cafea trebuia sa rasnesc mai fin iar prima picatura trebuia sa fie pe la sec 14 - 15. Spre final rezistenta pucului scade considerabil si trece prea multa apa dintr-o data prin puc.
la 15 BAR o sa fie greu. un OPV e vreo 150ron, probabil, si relativ simplu de montat, just saying...

Pe de alta parte nu stiu daca merita. Si 600ron ti-ar fi putut aduce, daca se aliniau planetele, un gaggia classic cu boiler de inox, sau ceva asemanator. SH, evident.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#16
(24-07-2020, 20:36)vlaicu Wrote: Been there, done that, pus OPV. 

Cu alte cuvinte, cand am luat Nuova Simonelli Oscar aparatul nu avea OPV. Ca sa scot o extractie in 25 - 27 sec din 18g de cafea trebuia sa rasnesc mai fin iar prima picatura trebuia sa fie pe la sec 14 - 15. Spre final rezistenta pucului scade considerabil si trece prea multa apa dintr-o data prin puc.
la 15 BAR o sa fie greu. un OPV e vreo 150ron, probabil, si relativ simplu de montat, just saying...

Pe de alta parte nu stiu daca merita. Si 600ron ti-ar fi putut aduce, daca se aliniau planetele, un gaggia classic cu boiler de inox, sau ceva asemanator. SH, evident.

Too late.
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#17
Salutare oameni pasionati de espresso,
Eu nu sunt un espressoman (asa cum se observa din postarile de mai sus, detin un Breville Prima Late - inca in garantie pana in ianuarie 2022) insa, vazand atat de multa pasiune pe acest forum incep sa ma molipsesc si vreau sa scot cat mai mult din acest expressor ( inca nu-mi pun problema sa-l schimb deoarece fetele mele sunt incantate de latte si capuccino pe care le face ).
In acest sens, pt. a face cea mai buna extractie de cafea , am decis sa achizitionea o rasnita ( probabil Kinu Phoenix sau Lelit PL043MMI-la recomadarea lui Liviu) si am achizitionat o sita nepresurizata de 51mm ( atat este portafiltrul ).
Bineinteles, voi folosi cafea proaspat prajita.

Apelez la ajutorul vostru, pentru a ma ajuta cu sfaturi si recomadari, ce si cum/unde ar trebui modificat ( daca se poate ) pentru a-i imbunatati performanta.
Stiu ca pentru o extractie corecta presiunea de 15 bar ( scriptica, dar neverificata ) este mare, fata de aprox. 9 bar unanim recomadati de voi.
Am inteles ca este importanta temperatura apei la extractie ( habar n-am cat este la espressorul meu !-nu are niciun aparat de masura ).
Merci mult pentru informatii utile!
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#18
(03-10-2020, 16:01)Cristy1 Wrote: Salutare oameni pasionati de espresso,
Eu nu sunt un espressoman (asa cum se observa din postarile de mai sus, detin un Breville Prima Late - inca in garantie pana in ianuarie 2022) insa, vazand atat de multa pasiune pe acest forum incep sa ma molipsesc si vreau sa scot cat mai mult din acest expressor ( inca nu-mi pun problema sa-l schimb deoarece fetele mele sunt incantate de latte si capuccino pe care le face ).
In acest sens, pt. a face cea mai buna extractie de cafea , am decis sa achizitionea o rasnita ( probabil Kinu Phoenix sau Lelit PL043MMI-la recomadarea lui Liviu) si am achizitionat o sita nepresurizata de 51mm ( atat este portafiltrul ).
Bineinteles, voi folosi cafea proaspat prajita.

Apelez la ajutorul vostru, pentru a ma ajuta cu sfaturi si recomadari, ce si cum/unde ar trebui modificat ( daca se poate ) pentru a-i imbunatati performanta.
Stiu ca pentru o extractie corecta presiunea de 15 bar ( scriptica, dar neverificata ) este mare, fata de aprox. 9 bar unanim recomadati de voi.
Am inteles ca este importanta temperatura apei la extractie ( habar n-am cat este la espressorul meu !-nu are niciun aparat de masura ).
Merci mult pentru informatii utile!
Nu imi e clar daca ți-a ajuns una din cele două râșnițe, dar din formulare cred că încă nu. Așa că până nu o sa ai și râșnita nu știu ce sfaturi as putea să-ți dau. Poți încerca să cumperi cafea gata râșnită dar rezultatele vor fi cel mult mediocre, însă probabil ceva mai bune decât cu sită presurizată și cafea de raft.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#19
Nu am comandat inca rasnita.
Vad ca ai Kinu Phoenix. Cum este? Sa o aleg pe ea, chiar daca este manuala, si deci mai incomoda pt. fete?
Ajutorul il cer pentru modificarea espressorului.
Merci
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#20
(03-10-2020, 19:31)Cristy1 Wrote: Nu am comandat inca rasnita.
Vad ca ai Kinu Phoenix. Cum este? Sa o aleg pe ea, chiar daca este manuala, si deci mai incomoda pt. fete?
Ajutorul il cer pentru modificarea espressorului.
Merci
Nu am cu ce sa o compar fiindcă este prima mea râșniță capabilă espresso, eu am mers pe recomandările care se fac aici pentru diferite bugete. Ca e manuala și deci incomoda pentru fete din punctul meu de vedere e o non-problema, cel puțin la mine soția nu o sa se apuce ea niciodată să căntareasca boabele, apoi sa le de-a un fas de apa, sa râșnească, sa omogenizeze, sa tampeze, apoi sa facă shot cronometrat și cântărit, că sa nu mai spun de modificările pe care le fac pe Kinu în funcție de cafeaua pe care o folosesc, sa mai continui? Smile
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#21
Recomandarea mea e Phoenix dar daca fetele din casa vor dori sa rasneasca singure ma tem ca nu vor putea. In buget de Phoenix, rasnita noua, stepless, cutite minim 38mm, 43MMI este singura.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Mi-am dat seama ca postul anterior nu este suficient de explicit de aceea am decis sa repostez (daca se poate stergeti postarea anterioara).

Salutare oameni pasionati de espresso,
Eu nu sunt un espressoman (asa cum se observa din postarile de mai sus, detin un Breville Prima Late - inca in garantie pana in ianuarie 2022) insa, vazand atat de multa pasiune pe acest forum incep sa ma molipsesc si vreau sa scot cat mai mult din acest expressor ( inca nu-mi pun problema sa-l schimb deoarece fetele mele sunt incantate de latte si capuccino pe care le face ).
In acest sens, pt. a face cea mai buna extractie de cafea , am decis sa achizitionea o rasnita ( probabil Kinu Phoenix sau Lelit PL043MMI-la recomadarea lui Liviu) si am achizitionat o sita nepresurizata de 51mm ( atat este portafiltrul ).
Bineinteles, voi folosi cafea proaspat prajita.

Apelez la ajutorul vostru, pentru a ma ajuta cu sfaturi si recomadari, ce si cum/unde ar trebui modificat espressorul Breville Prima Late ( daca se poate ) pentru a-i imbunatati performanta.
Stiu ca pentru o extractie corecta presiunea de 15 bar ( scriptica, dar neverificata ) este mare, fata de aprox. 9 bar unanim recomadati de voi.
Am inteles ca este importanta temperatura apei la extractie ( habar n-am cat este la espressorul meu !-nu are niciun aparat de masura ).

Merci mult pentru informatii utile!

(03-10-2020, 19:48)Cosminchir Wrote:
(03-10-2020, 19:31)Cristy1 Wrote: Nu am comandat inca rasnita.
Vad ca ai Kinu Phoenix. Cum este? Sa o aleg pe ea, chiar daca este manuala, si deci mai incomoda pt. fete?
Ajutorul il cer pentru modificarea espressorului.
Merci
Nu am cu ce sa o compar fiindcă este prima mea râșniță capabilă espresso, eu am mers pe recomandările care se fac aici pentru diferite bugete. Ca e manuala și deci incomoda pentru fete din punctul meu de vedere e o non-problema, cel puțin la mine soția nu o sa se apuce ea niciodată să căntareasca boabele, apoi sa le de-a un fas de apa, sa râșnească, sa omogenizeze, sa tampeze, apoi sa facă shot cronometrat și cântărit, că sa nu mai spun de modificările pe care le fac pe Kinu în funcție de cafeaua pe care o folosesc, sa mai continui? Smile

De acord. Nici sotia mea nu va face aceste lucruri.
Doar pe mine se pare ca m-a molipsit ideea.
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#23
(04-10-2020, 09:48)Cristy1 Wrote: Mi-am dat seama ca postul anterior nu este suficient de explicit de aceea am decis sa repostez (daca se poate stergeti postarea anterioara).

Salutare oameni pasionati de espresso,
Eu nu sunt un espressoman (asa cum se observa din postarile de mai sus, detin un Breville Prima Late - inca in garantie pana in ianuarie 2022) insa, vazand atat de multa pasiune pe acest forum incep sa ma molipsesc si vreau sa scot cat mai mult din acest expressor ( inca nu-mi pun problema sa-l schimb deoarece fetele mele sunt incantate de latte si capuccino pe care le face ).
In acest sens, pt. a face cea mai buna extractie de cafea , am decis sa achizitionea o rasnita ( probabil Kinu Phoenix sau Lelit PL043MMI-la recomadarea lui Liviu) si am achizitionat o sita nepresurizata de 51mm ( atat este portafiltrul ).
Bineinteles, voi folosi cafea proaspat prajita.

Apelez la ajutorul vostru, pentru a ma ajuta cu sfaturi si recomadari, ce si cum/unde ar trebui modificat espressorul Breville Prima Late ( daca se poate ) pentru a-i imbunatati performanta.
Stiu ca pentru o extractie corecta presiunea de 15 bar ( scriptica, dar neverificata ) este mare, fata de aprox. 9 bar unanim recomadati de voi.
Am inteles ca este importanta temperatura apei la extractie ( habar n-am cat este la espressorul meu !-nu are niciun aparat de masura ).

Merci mult pentru informatii utile!

(03-10-2020, 19:48)Cosminchir Wrote:
(03-10-2020, 19:31)Cristy1 Wrote: Nu am comandat inca rasnita.
Vad ca ai Kinu Phoenix. Cum este? Sa o aleg pe ea, chiar daca este manuala, si deci mai incomoda pt. fete?
Ajutorul il cer pentru modificarea espressorului.
Merci
Nu am cu ce sa o compar fiindcă este prima mea râșniță capabilă espresso, eu am mers pe recomandările care se fac aici pentru diferite bugete. Ca e manuala și deci incomoda pentru fete din punctul meu de vedere e o non-problema, cel puțin la mine soția nu o sa se apuce ea niciodată să căntareasca boabele, apoi sa le de-a un fas de apa, sa râșnească, sa omogenizeze, sa tampeze, apoi sa facă shot cronometrat și cântărit, că sa nu mai spun de modificările pe care le fac pe Kinu în funcție de cafeaua pe care o folosesc, sa mai continui? Smile

De acord. Nici sotia mea nu va face aceste lucruri.
Doar pe mine se pare ca m-a molipsit ideea.
Cat despre modificarea espressorului, daca citesti pe diferite topicuri o sa vezi ca parerile sunt impartite, unii spun ca au simtit un castig in ceasca, altii recomanda sa nu se faca asta la espressoarele cu boilere mici, fiindca o presiune mai mare le-ar permite sa extraga cat mai mult din cafea, pana cand intervine caderea termica.
Sfatul ar fi sa comanzi rasnita, mai ales daca mergi pe Kinu, la comanda de grup este o perioada de inscriere, cred ca pe octombrie deja s-a inchis, deci ar ramane pentru noiembrie.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#24
Salut @Cristy1

Primul lucru pe care iti recomand este sa mergi la o cafenea de specialitate (in Cluj știu ca Yume a deschis o cafenea, insa nu stiu daca sunt deschiși, măcar ToGo, in aceasta perioada) si sa încerci de acolo un espresso si, daca mergi cu fetele, si niște băuturi pe baza de lapte.

Daca ajungeți la concluzie ca ce bei acolo este mai bun decât ce face Breville, atunci va trebui sa te pui la treaba.

Pentru început: Kinu Phonix is the answer (chiar daca ai uitat care este întrebarea). Pentru raportul calitate preț, in acest segment, este imbatabila. Știu ca pare scump sa dai 700 RON pentru ceva care arata râșnița de piper, dar cine a luat (eu inclus) nu a regretat (ok, poate nu toți, dar majoritatea forumului concorda ca este o râșnița f. buna). Însa, din păcat, cu achiziția râșniței, vei semna un contract pe viata unde te angajezi sa prepari N cafele / zi pentru mult timp de acum încolo.

Apoi va trebui espressorul, dar pana acolo mai este drum. Primul pas este sa treci sa sita nepresurizata si la cafea de specialitate. In Cluj este Yume, Hot Pipes, Olivo si multe alte.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#25
Ca posesor de "espressor" sub entry level Smile) iti spun ca espressorul e accesoriul rasnitei. Sita nepresurizata, tamper adecvat (nu acela plasticos) si sa ii inveti regimul termic, ca nu o sa poti scoate 3-4 shoturi unul dupa altul. Daca il pornesti si in 2 minute ti se aprinde ledul sa nu ai asteptari sa iasa ce trebuie. Aa si cel mai important : apa. Cred ca a fost cea mai mare schimbare de gust cand am trecut de la Bucovina la cana filtranta.
Zass ZEM 04 ; Eureka Mignon
 
Reply
#26
(05-10-2020, 10:08)prislea Wrote: Ca posesor de "espressor" sub entry level Smile) iti spun ca espressorul e accesoriul rasnitei. Sita nepresurizata, tamper adecvat (nu acela plasticos) si sa ii inveti regimul termic, ca nu o sa poti scoate 3-4 shoturi unul dupa altul. Daca il pornesti si in 2 minute ti se aprinde ledul sa nu ai asteptari sa iasa ce trebuie. Aa si cel mai important : apa. Cred ca a fost cea mai mare schimbare de gust cand am trecut de la Bucovina la cana filtranta.

Sita nepresurizata de 51 mm ai si tu?

Poti sa detaliezi putin la ce te referi cand spui "....... sa ii inveti regimul termic, ca nu o sa poti scoate 3-4 shoturi unul dupa altul. Daca il pornesti si in 2 minute ti se aprinde ledul sa nu ai asteptari sa iasa ce trebuie. ".

Apa, folosesc si eu Bucovina. Foarte multi sustin ca este cea mai potrivita ( dintre apele plata ).
Merci.
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#27
Bucovina este ok in privinta depunerilor de calcar. Pe de alta parte, gustul este potentat de minerale, intr-o cantitate echilibrata. Bucovina avand f putine minerale nici nu prea lasa depuneri dar nici nu prea potenteaza gustul. Exista pareri serioase cf. carora mai bine decalcifiezi mai des sau mergi la service pentru decalcifiere mai des (in cazul aparatelor de la E61 in sus) dar te bucuri de o apa si un espresso superioare, decat sa decalcifiezi rar si sa pierzi din arome.
Insa toate astea inseamna o asumare personala si pana se acumuleaza experienta pentru aceasta asumare, mai bine se opteaza pentru Bucovina.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
Da. Sita nepresurizata de 51mm de pe aliexpress. Tamper delonghi de 51. Prin regim termic ma refer sa lasi espressorul pornit macar 15 minute. Eu incalzesc cestile cu apa si astfel aduc si grupul la o temperatura optima, se stinge becul si mai porneste o data rezistenta. De exemplu daca dau drumu la un shot imediat ce se aprinde becul de "ready", in 10-15 secunde se stinge. Deci fie nu e incalzit bine fie are o cădere mare de temperatura, fie ambele Smile). Posibil tu sa ai boilerul mai mare, dar nu cu mult oricum. Verifica totusi sa nu ai flash boil in primele secunde de curgere a apei. Am patit, dar rar ce-i drept, si pe cel din semnatura, pe la a-3-a "reincalzire" si pe un saeco poemia de la prima pornire care ori avea depuneri mari la punctul unde masoara temperatura ori...nu stiu. La acel saeco trebuia un flush de vreo 5-10 secunde sa scot apa supraincalzita.

Legat de apa, mie cu Bucovina mi s-a parut ca scot un gust cam acru. Posibil din cauza pH-ului mai scazut in combinatie cu caderea de temperatura...nu stiu.
Zass ZEM 04 ; Eureka Mignon
 
Reply
#29
(06-10-2020, 10:35)prislea Wrote: Da. Sita nepresurizata de 51mm de pe aliexpress. Tamper delonghi de 51. Prin regim termic ma refer sa lasi espressorul pornit macar 15 minute. Eu incalzesc cestile cu apa si astfel aduc si grupul la o temperatura optima, se stinge becul si mai porneste o data rezistenta. De exemplu daca dau drumu la un shot imediat ce se aprinde becul de "ready", in 10-15 secunde se stinge. Deci fie nu e incalzit bine fie are o cădere mare de temperatura, fie ambele Smile). Posibil tu sa ai boilerul mai mare, dar nu cu mult oricum. Verifica totusi sa nu ai flash boil in primele secunde de curgere a apei. Am patit, dar rar ce-i drept, si pe cel din semnatura, pe la a-3-a "reincalzire" si pe un saeco poemia de la prima pornire care ori avea depuneri mari la punctul unde masoara temperatura ori...nu stiu. La acel saeco trebuia un flush de vreo 5-10 secunde sa scot apa supraincalzita.

Legat de apa, mie cu Bucovina mi s-a parut ca scot un gust cam acru. Posibil din cauza pH-ului mai scazut in combinatie cu caderea de temperatura...nu stiu.

Am inteles. Merci.
Breville Prima Late; Kinu M47 Phoenix.
 
Reply
#30
Sita se gaseste si pe olx daca nu mai ai chef de aliexpress. Am intrebat vanzatorul si a zis ca merge pe breville. https://www.olx.ro/oferta/filtru-sita-es...cRR1M.html
Staresso Mirage + Kinu M47 Simplicity
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)