Hello There, Guest! Login Register

Espressor 5500-6000 lei grei:)

Smile 
Salut espressomani, ma gandeam zilele acestea la un upgrade de la ce am in semnatura. M-am tot uitat si imi face cu ochiul MaraX, dar am tot vazut discutii (in contradictoriu cu testele pe care le-am vazut pe youtube si la DaveC) cum ca este mult mai variabila temperatura, iar asta m-a pus pe ganduri. Sa ma uit spre un DB? Sa mai astept cateva luni si sa ma indrept spre Bianca? Cu profilarea inca nu stiu mare lucru, dar as prefera totusi sa fie cu E61 pentru faptul ca ii pot pune un kit de profilare sau un Eric, dar si ca e mult mai aratos decat ceva gen 91T.
Lelit MaraX+Eureka Mignon Specialita
Cafflano Kompresso

Reply
Si eu ma gandesc in ce directie as putea face upgrade tot de la un PL41TEM, insa pe mine ma intereseaza doar dpdv espresso, nu beau cu lapte
ECM Puristika + Lelit PL72 William

Reply
Eu cu 41TEM m-am descurcat perfect cu laptele. Nu inteleg de ce se tot plang unii useri de SB la lapte, ca pana treceam portafiltru prin apa si il spalam de cafeaua ramasa din puc si puneam laptele in latiera, era la temperatura maxima din boiler si puteam sa fac laptele.
Cafflano Kompresso

Reply
(21-12-2021, 00:00)RobertRo Wrote: Salut espressomani, ma gandeam zilele acestea la un upgrade de la ce am in semnatura. M-am tot uitat si imi face cu ochiul MaraX, dar am tot vazut discutii (in contradictoriu cu testele pe care le-am vazut pe youtube si la DaveC) cum ca este mult mai variabila temperatura, iar asta m-a pus pe ganduri. Sa ma uit spre un DB? Sa mai astept cateva luni si sa ma indrept spre Bianca? Cu profilarea inca nu stiu mare lucru, dar as prefera totusi sa fie cu E61 pentru faptul ca ii pot pune un kit de profilare sau un Eric, dar si ca e mult mai aratos decat ceva gen 91T.

Belleza Bellona cu reducerile de forum are pret imbatabil. 

dual boiler inox, 8-10 minute heat time, volumetric dose, pid, timp preinfuzie. Eu apreciez rezervorul extern, il pot curata mai usor, vad ca nu mai am apa din ziua anterioara si il umplu. Daca locul pe blat este mic, rezervorul sau o cana filtranta poate fi pusa sub blat iar espressorul isi trage apa de acolo. 

https://www.youtube.com/watch?v=nKinV64d6bg

Reply
Mersi frumos, dar as fi preferat ceva cu grup E61 pentru design si pentru ca cel mai probabil, fiind atat de utilizat, gasesc rezolvari pe forumuri la cam toate problemele ce pot aparea
Cafflano Kompresso

Reply
(21-12-2021, 12:11)RobertRo Wrote: Eu cu 41TEM m-am descurcat perfect cu laptele. Nu inteleg de ce se tot plang unii useri de SB la lapte, ca pana treceam portafiltru prin apa si il spalam de cafeaua ramasa din puc si puneam laptele in latiera, era la temperatura maxima din boiler si puteam sa fac laptele.

Aici nu se plange nimeni de asta.
ECM Puristika + Lelit PL72 William

Reply
(21-12-2021, 12:41)RobertRo Wrote: Mersi frumos, dar as fi preferat ceva cu grup E61 pentru design si pentru ca cel mai probabil, fiind atat de utilizat, gasesc rezolvari pe forumuri la cam toate problemele ce pot aparea

O optiune ar fi ACS Minima, DB cu E61, putin peste buget dar nu cu mult. Poate daca vb cu ei mai fac ceva reducere.
Nu l-am folosit, nu pot sa-l recomand din experienta, dar am vazut review-uri bune:
https://www.perfectespresso.ro/ro/produs...ima--1282/

Reply
Mersi, arata un pic ciudat ce-i dreptSmile sunt curios cum e din punctul de vedere al fiabilitatii si cat de solid e
Cafflano Kompresso

Reply
(21-12-2021, 12:05)anyidulike Wrote: Si eu ma gandesc in ce directie as putea face upgrade tot de la un PL41TEM, insa pe mine ma intereseaza doar dpdv espresso, nu beau cu lapte
Daca vrei numai pentru espresso, de ce nu te uiti si la oferta de la Barshaker, pentru ECM Puristika, la 4980 lei, mi se pare de luat in seama.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R

Reply
Nu uita de Brewtus (vreo 6700 parca), poate cel mai popular DB din forum de-a lungul timpului. Al meu se afla si acum la urmatorul posesor si nu mi-a scris sa fi avut probleme. Ce-i drept eu i-am facut niste upgrade-uri la vremea respectiva, detaliate pe topicul dedicat.
In bugetul acesta, fata de ce ai enumerat tu, mai ai intr-adevar si Bellona, foarte ok aparatul, dar nu are E61 (ceea ce e o discutie in sine daca e bine sau nu sa ai, pe alte topicuri).
(21-12-2021, 16:56)Dan_R Wrote:
(21-12-2021, 12:05)anyidulike Wrote: Si eu ma gandesc in ce directie as putea face upgrade tot de la un PL41TEM, insa pe mine ma intereseaza doar dpdv espresso, nu beau cu lapte
Daca vrei numai pentru espresso, de ce nu te uiti si la oferta de la Barshaker, pentru ECM Puristika, la 4980 lei, mi se pare de luat in seama.

Daca nu se bea lapte si se doreste doar single boiler, clar ca este o varianta, cu sublinierea ca acela e pretul cu tot cu reducerile forumului.
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #K30 

Reply
Mersi @Lyvyoo, chiar ma gandeam serios si la Brewtus in detrimentul Marei, singura "problema" pe care as vedea-o la el este ca e un model destul de invechit si isi cam arata varsta si nici nu am gasit multe review-uri despre stabilitatea lui termica. Dar o sa il iau in considerare si incerc sa mai caut teste facute pe el.
Cafflano Kompresso

Reply
Invechirea asta are doua nuante, una ca se stiu la nivel mondial toate posibilele defecte si calitati, iar a doua ca pe linie de design au aparut variatiuni de E61 mai frumoase (nu e cazul Minima, din punctul meu de vedere si nu numai), dar oricum partea de design e chestiune de gust. Altfel pe Brewtus poti pune inclusiv o padela, roti din lemn, joystick etc ca pe orice alt espressor E61. PID-ul e clasic, ca in cazul multor alte espressoare. 
Stabilitatea termica la Brewtus nu intra in discutie fiind teapan. Dar cam orice DB cu E61 are parte si de fenomenul "cold nose", care se traduce printr-o nevoie de flush scurt pentru uniformizarea temperaturii grupului, daca l-ai lasat in asteptare o perioada. Eu oricum fac asta din reflex si acum.
#Lelit Bianca V3 #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso

Reply
Asta cu flush-ul scurt de 2 3 sec o fac si eu la SB din obisnuinta, nu cred ca ar trebui totusi. Apropo, stii cumva daca cei de la Lelit lucreaza in perioada asta, am completat de cateva zile formularul de pe forum dar nicio veste pana acum.
Cafflano Kompresso

Reply
Nu am informatii exacte dar cel mai probabil lucreaza ca majoritatea romanilor in perioada asta Smile  De obicei toti importatorii si prajitorii raspund prompt, cu exceptia asumata a celor de la Kinu care au nevoie cam de 7-14 zile. Sa verifici si Spam neaparat, altfel maine ii poti suna precizand numele din aplicatia de reducere.

Reply
Am verificat, o sa sun. Mersi si sarbatori fericite!
Cafflano Kompresso

Reply
(22-12-2021, 21:54)RobertRo Wrote: Am verificat, o sa sun. Mersi si sarbatori fericite!

salut, eram curios la ce te-ai hotarat ,  Mara x ?

Reply
Salut, da, pe MaraX din mai multe motive, poti sa imi lasi pm daca esti si tu in aceeasi dilema, sa nu mai incarcam threadul aiurea
Cafflano Kompresso

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)