Hello There, Guest! Login Register


Espressoare retro

#1
Salut, deține cineva vreunul din modelele acestea?
-Gaggia Mini, o bijuterie cu levier, pe care parcă am zărit-o în setup-ul cuiva pe forum, iar de cumpărat numai în Spania (unde a și fost fabricată);
-Nuova Simonelli Mia, care mi-a fost cumpărată de sub nas pe OLX (era roșie și din Craiova);
-Microcimbali. Este una de vânzare pe OLX.
Danke
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#2
Eu am G mini. Mai stiu inca 3 in tara, avem micul nostru club Smile

Microcimbali am evaluat si eu si m-a optrit boilerul de alu. Sunt destul de comune, gasesti pe eBay 2-3 permanent, fata de G mini, care apare una pe luna.
 
Reply
#3
(01-04-2021, 12:10)renatoa Wrote: Eu am G mini. Mai stiu inca 3 in tara, avem micul nostru club Smile

Microcimbali am evaluat si eu si m-a optrit boilerul de alu. Sunt destul de comune, gasesti pe eBay 2-3 permanent, fata de G mini, care apare una pe luna.

Tare. Superbe acele Gaggia Mini cu levierul și cu arcul.
Are o mișcare foarte elegantă la extracție.

Oare cine o fi pus ghiara pe Mia?
A fost cumpărată fulgerător și nu s-a mai auzit nimuc de ea.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#4
(01-04-2021, 13:14)Neuzeitlich Wrote: Oare cine o fi pus ghiara pe Mia?

Colegul nostru Chiordiacul. Masina a avut nevoie de un bloc nou de butoane, portafiltru si electrovalva cu 2 cai pentru abur al carei corp a fost fisurat.
 
Reply
#5
Vezi aici

https://www.ebay.it/itm/Mini-Gaggia-Moka...Sw~hNf4ZOa

Putin off-topic: https://www.gaggia.it/storia/
De unde au plecat și unde au ajuns.. Trist.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#6
Colegule eu am pus mana pe Mia am muncit ceva la ea,am cumparat-o cu 450 lei si am ajuns pe umdeva la 1400lei.Multumesc din suflet colegului vdub care ma ajutat la maxim l am deranjat mereu cand aveam probleme fara el nu reuseam si daca il ascultam ieseam mult mai ieftin asa e cand esti incepator.

Oare cate Mia mai sunt pe aici?

(04-04-2021, 13:51)Chiordiacul Wrote: Colegule eu am pus mana pe Mia am muncit ceva la ea,am cumparat-o cu 450 lei si am ajuns pe umdeva la 1400lei.Multumesc din suflet colegului vdub care ma ajutat la maxim l am deranjat mereu cand aveam probleme fara el nu reuseam si daca il ascultam ieseam mult mai ieftin asa e cand esti incepator.

Oare cate Mia mai sunt pe aici?
 
Reply
#7
E una pe Olx in Craiova. A ta e?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#8
Da eu am cumparat masina de la tipul din Craiova

Mai e cineva care are Mia?
 
Reply
#9
Buna.
Am și eu un Gaggia Mini
L-am cumpărat la indemnul lui Renatoa căruia țin să-i mulțumesc public pentru tot suportul și dedicarea lui.
Am nimerit o "jucărie" foarte întreținută
A fost 150 euro fără transport din Italia ( cu riscurile de rigoare ... banii plătiți în avans ,,,, etc)
Îl am de vreo 2 luni, cred, dar nu prea m-am ocupat de el ... totuși am avansat și îs pe sfarsite de al încheia, aștept carcasa de la vopsit și mai trebuie să mă decid ce fac cu comanda PID ... Ori o las pe exterior , ori o dezmembrez și o îngrămădesc prin carcasa pe undeva ... Nu e ușor ... Este foarte înghesuit și locuri goale nu are ....
Las un link cu un video :

https://photos.app.goo.gl/yvxAtHqakq2Ta94Z8

Extracțiile reușite sunt de ieri/astăzi ..... Este o "mini" bijuterie ......

PS: "Scuzați dezordinea din jur"[Image: d3070b6345855d8e2453494142abd573.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#10
(04-04-2021, 18:42)umarianos Wrote: Buna.
Am și eu un Gaggia Mini
L-am cumpărat la indemnul lui Renatoa căruia țin să-i mulțumesc public pentru tot suportul și dedicarea lui.
Am nimerit o "jucărie" foarte întreținută
A fost 150 euro fără transport din Italia ( cu riscurile de rigoare ... banii plătiți în avans ,,,, etc)
Îl am de vreo 2 luni, cred, dar nu prea m-am ocupat de el ... totuși am avansat și îs pe sfarsite de al încheia, aștept carcasa de la vopsit și mai trebuie să mă decid ce fac cu comanda PID ... Ori o las pe exterior , ori o dezmembrez și o îngrămădesc prin carcasa pe undeva ... Nu e ușor ... Este foarte înghesuit și locuri goale nu are ....

Extracțiile reușite sunt de ieri/astăzi ..... Este o "mini" bijuterie ......

Super tare. Nu-s sigur, dar am rămas cu senzația că s-au produs două versiuni, cu diferențe la țevușca aceea ciudată pentru abur. Cum este exact?
Și mi-a mai plăcut modul de extracție, cu armarea levierului cu energie cinetică și eliberarea ei prin presiunea dată de resort. Adică n-are rost să apeși în neștire pe levier, că nu controlezi nimic din apăsare.
Am acasă un Staresso (ceva gen Wacaco), la care pompezi presiune cu un piston care are și un resort. Când e fierbinte de la contactul cu apa, arcul e mai moale. Se întâmplă și la Gaggia Mini?
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#11
(04-04-2021, 14:52)Chiordiacul Wrote: Da eu am cumparat masina de la tipul din Craiova

Mai e cineva care are Mia?
 
Reply
#12
(04-04-2021, 21:40)Neuzeitlich Wrote:
(04-04-2021, 18:42)umarianos Wrote: Buna.
Am și eu un Gaggia Mini
L-am cumpărat la indemnul lui Renatoa căruia țin să-i mulțumesc public pentru tot suportul și dedicarea lui.
Am nimerit o "jucărie" foarte întreținută
A fost 150 euro fără transport din Italia ( cu riscurile de rigoare ... banii plătiți în avans ,,,, etc)
Îl am de vreo 2 luni, cred, dar nu prea m-am ocupat de el ... totuși am avansat și îs pe sfarsite de al încheia, aștept carcasa de la vopsit și mai trebuie să mă decid ce fac cu comanda PID ... Ori o las pe exterior , ori o dezmembrez și o îngrămădesc prin carcasa pe undeva ... Nu e ușor ... Este foarte înghesuit și locuri goale nu are ....

Extracțiile reușite sunt de ieri/astăzi ..... Este o "mini" bijuterie ......

Super tare. Nu-s sigur, dar am rămas cu senzația că s-au produs două versiuni, cu diferențe la țevușca aceea ciudată pentru abur. Cum este exact?

Modelul meu este cu dopul acela cu tevuscă pentru Steam dar este o păcăleală, inutilizabil , face..... "clăbuci" . Oricum de acum nu se mai poate folosi deoarece sonda pt100 va sta acolo unde se vede in poze .....


Și mi-a mai plăcut modul de extracție, cu armarea levierului cu energie cinetică și eliberarea ei prin presiunea dată de resort. Adică n-are rost să apeși în neștire pe levier, că nu controlezi nimic din apăsare.

Am și Pavoni Europicola și chiar îmi place , într-adevăr este mai "Hard" dar estee ușor din "alta ligă"

Am acasă un Staresso (ceva gen Wacaco), la care pompezi presiune cu un piston care are și un resort. Când e fierbinte de la contactul cu apa, arcul e mai moale. Se întâmplă și la Gaggia Mini?

Nu am sesizat vreo diferență între forța de apăsare la cald sau la rece.
La mine este nevoie de ceva forța plus pentru că am montat extra spring.
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
#13
Arcul este gandit sa stea tot timpul in apa (presupus fierbinte...) deci nu are cum sa fie mai tare sau mai moale.
Plus ca e arc serios, ca de suspensie de motoreta... exercita 150 kg forta de compresie.
 
Reply
#14
[Image: 3JSk3NJ.jpg][Image: Na6DW6k.jpg]
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#15
In afara de forma mai neuzuala, in interior Mia este o masina cu pompa obisnuita, nu ?
 
Reply
#16
(05-04-2021, 10:39)Chiordiacul Wrote: [Image: 3JSk3NJ.jpg][Image: Na6DW6k.jpg]

Cât dă sexy poate să fie!

Te rog, mai dă niște poze cu spatele, top-ul și lateralul stânga. Poziționarea diverselor elemente îmi dă de gândit vizavi de ergonomie. Designerul a optat conștient pentru câteva schimbări radicale față de celelalte aparate. Este clar că fluieră în biserică.
Aș vrea să înțeleg unde este rezervorul, dacă încălzește ceștile, dacă pipa de abur pe stânga duce la poticneli în gesturi (se spîrcîie numai interiorul cu stropi de lapte?), ce înseamnă poziția paralel cu peretele, priza de curent pe lateral etc. Sitele sunt de 53? Boilerul este din ..... ?
Mulțumesc.

Info despre Gaggia Mini.
Designer: André Ricard, din Barcelona, hispano-francez. Trăiește încă. A creat, printre altele, torța olimpică pentru ediția 1992 Barcelona.
Eu îi cunosc puțin lucrările pentru că am intrat în contact cu niște obiecte create de el, în special ambalaje, pe când stăteam în acel oraș splendid (+15 ani, da).
O pagină web cu creații ale sale, mi se pare foarte interesant și de mare clasă (poate nu chiar ca Dieter Rahm):
https://www.andrericard.com/products.php
hint: apar și alte design-uri pentru Gaggia, care a avut o divizie iberică importantă, Aplimont fiind doar o făbricuță care producea sub licența lor.
PS Există un model Gaggia Mini semnat Pierre Cardin (cel albastru).
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#17
[Image: 4EBz6py.jpg][Image: Xj0s6yL.jpg]

Rezervorul de apa este jos boilerul are 300ml si este din alama asa am citit pe net poti pune cestile deasupra se incalzesc dar trebe sa il lasi cel putin 15 min sa se imcalzeasca. Se potrivesc multe de la saeco poemia filttu 53mm .Am in program sa ii pun OPV nst daca o sa i pun si PID .

[Image: UuPf8Rh.jpg][Image: QphBqv1.jpg]

Au fost fabricate in 1983.

[Image: 1BBKyT0.jpg][Image: dZPzzw5.jpg]

Pipa de aburi nu o folosesc eu beau espresso daca fac cappucino folosesc alta masima si un mixer din acela cu baterie.Am facut cateva probe si pare ok.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#18
Te asteptam si in topicul de paine, cu retetele de pe centrala termica Big Grin
 
Reply
#19
9 ok Mai este cineva care are o masina deosebita sa o vedem si noi.Are cineva nuova simonelli oscar 1?.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)