Hello There, Guest! Login Register


Ecuator Cafe Pitesti

(26-11-2015, 20:07)Lyvyoo Wrote: De black friday sau reducere normala?

nu functioneaza la aplicarea cuponului de black friday...
DC Studio/Honne Home
PAST-Expobar Brewtus IV, Honne Home,CEADO E5P,ESPRO Tamper , Felicita Scale,IMS vs VST,Motta Distribution Tool
Lelit41TEM,Lelit43MMI
 
Reply
La mine nu a mers nici reducerea pentru forumisti ,nici cea de black friday.Am uitat sa scriu la comentarii dar i-am trimis reply la mesajul care vine cu comanda ,sper sa nu uite Angel Angel Angel
Gaggia Evolution , Hario Skerton , Lelit PL 043 MMI , Tamper RVS full inox
 
Reply
Am verificat si totul pare ok. Am incercat dupa 4 calculatoare si 5 deviceuri mobile. Oricum scrieti la comentarii codul si reducerea se va aplica ca de fiecare data.
 
Reply
Multumesc de reducere Alex!
Gaggia Evolution , Hario Skerton , Lelit PL 043 MMI , Tamper RVS full inox
 
Reply
Nici la mine nu a functionat codul (site-ul accesat de pe PC, nu de pe telefon), si l-am scris in comentariu (si nu mi-am mai facut griji - pina acum n-am avut decit surprize placute de la Ecuator Cafe); dar oricum vorbisem la telefon cu Alex (ca sa stiu ca pun comanda doar cu sortimente proaspat prajite si gata de a fi trimise, astfel incit sa nu stea cafeaua pe la  curier pina dupa 1 decembrie; Alex a fost foarte amabil, chiar daca presupun ca era destul de ocupat in acele momente - multumesc! si cafeaua e yummy!). Oricum Nemo Express mi-a dat niste emotii (vineri la ora 16 sun la ei si-mi zic ca abia a ajuns masina, acum o descarca, abia apoi vor sti daca e si pachetul meu acolo sau nu, si livrarile se vor face simbata si luni); dar apoi au recuperat elegant - la 17:45 m-a sunat curierul, la 18 aveam cafeaua Big Grin .
Lelit PL043MM/Kinu M47 + Gaggia Classic
 
Reply
recent am fost in tailanda
mi s-a parut interesanta cafeaua de acolo si am citit si cateva lucruri bune despre ea
am  baut cateva espresso dar am fost convins ca se poate mai bine
nu am gasit la furnizorii nostri niciodata cafea tailandeza
am adus cateva kg de cafea verde din care am si prajit
mie mi se pare interesanta si daca exista cineva care vrea sa experimenteze va rog sa ne trimiteti un mail pe ecuatorcafe@yahoo.ro
sau sa adaugati la comentarii daca aveti comanda
nu o introduc pe site deoarece o consider un experiment si nu cred ca o sa gasesc prea curand
dar daca va aparea sigur voi comanda
pungile sant de 100 gr (6 ron) si 200 gr (12 ron) cu discountul pt forum inclus
as ramane indatorat daca mi-ati transmite pe mail impresiile dvs
 
Reply
Buna dimineata!
Ce alt moment mai bun sa scrii impresii despre cafea decat la ora 8:25, la 2 minute dupa prima gura de cafea - cea mai importanta si mai ravnita din zi.
Acum doua zile mi-a venit Columbia Yirgacheffe, boabe, de la EcuatorCafe.
Azi am apucat sa desigilez prima punga, am turnat in rasnita manuala Hario cateva boabe si mi-am facut incalzirea de dimineata. Am pus apa la incalzit, apoi un pic la racit (sa nu fie clocotinda) apoi cafeaua si apa si-au dat intalnire-n presa franceza, cumparata de la starbucks (macar pt atat sunt si ei buni) acum vreo 4 ani.
Primul mesaj al cafelei a fost :"daca eram mai proaspata, eram verde" caci a facut o spuma la contactul cu apa de n-am mai vazut de vreun an de zile asa ceva.
Dupa 4 minute, ceasul de la mana m-a anuntat ca licoarea-i gata si ar fi cazu' sa incerc sa vad ce-a iesit.

Stiti sentimentul acela, cand nu te-ai trezit bine, iei o gura calda de cafea cu lapte si instinctiv inchizi ochii de placere si-ti vine sa alergi prin casa cu cafeaua ca sa mai incerce si nevasta? Era cat pe ce sa-i dau si lui fii-miu de 9 ani care-si manca cerealele adormit langa mine si nu intelegea ce am iar eu nu stiam cum sa-i explic.

Domnule EcuatorCafe care m-ai sunat acum vreo 2 zile sa ma intrebi de etichete cu rasina Smile, era sa-ti dau sms la 8:25 dimineata sa te laud - dar mi-era ca te trezesc.

Si de ce asa mare surpriza mea in aceasta dimineata? Pentru ca pana in dimineata asta am baut Columbia Supremo, de la un foarte cunoscut prajitor de cafea de pe acest forum, mult mai cunoscut decat EcuatorCafe. Nu o sa-l numesc, probabil ca ma stie daca citeste acest mesaj. Insa acea cafea s-a degradat in timp. In 2-3 ani de zile de cand cumpar de la el, usor usor, s-a dus acel gust miraculos pe care-l avea in fiecare dimineata pana cand saptamana trecuta, intr-o zi, nevasta-mea a zis ca vrea si ea o gura de cafea si m-a intrebat "cum poti sa bei chestia asta?", in fine, a fost mult mai dura, dar nu are rost sa reproduc. Dar in acel moment mi-a confirmat si parerea mea pe care nu vroiam sa o constientizez si-am facut comanda la ecuatorcafe la care nu mai facusem de foarte mult timp comanda, de cand a schimbat la un moment dat preturile la livrare si ma costa cafeaua cat transportul.
Primele semne au fost bineinteles spuma lipsa din presa franceza cand turnam apa fierbinte si mai apoi gustul lipsa. Si-am inceput sa cresc temperatura apei, apoi sa cresc timpul de infuzie, apoi sa fac macinatura mai fina, apoi sa o comand direct macinata ca m-am gandit ca mi-am pierdut orice talent de a mai macina cafea - orice doar sa simt si eu gust de cafea aromata si puternica nu de apa lunga. In ultimii doi ani am dat in jur de 25 de milioane pe cafea la vechiul prajitor.
Usor usor m-am pacalit de-a lungul timpului ca nu am echipamentele necesare si nu ma pricep, iar cafeaua n-are nicio problema.

Se pare ca nu trebuie sa fii niciun expert de fapt. Apa fiarta si lasata un minut in fierbator, cafea macinata manual cu Hario si-o presa veche de cand beau cafea prajita proaspat. 4 minute mai tarziu savurezi o minune. Cu conditia sa ai cafea prajita proaspat si bine.

O zi frumoasa tuturor si multumesc EcuatorCafe.
 
Reply
(06-04-2016, 08:55)lex131 Wrote: Acum doua zile mi-a venit Columbia Yirgacheffe, boabe, de la EcuatorCafe.
Cred ca te refereai la Etiopia Yirgacheffe care intotdeauna va fi mai aromata decat Columbia Supremo, probabil o cafea generica. O comparatie mai obiectiva ar fi aceeasi cafea prajita cat de cat la fel de la prajitori diferiti. Nu poti zice ca prajitorul x e mai slab decat y pentru ca ti-a placut mai mult EY de la y comparativ cu CS de la x.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
Sa stai ani de zile pe aceeasi cafea... si nici macar una mai deosebita... nu cred ca as suporta... Confused
Chiar si luatul din supermarket mi s-ar fi parut mai putin chinuitor, mai schimbi sortimentul la un sfert.
Foarte corect i-a raspuns papajacques in topicul lui, sa speram ca invata ceva.
 
Reply
Smile 
Noroc ca are nevasta... Big Grin
Bezzera Unica,  Mahlkoning Vario, VST18, prajitor tip coretto
 
Reply
Renatoa, de ce consideri tu ca am ceva de invatat? Ce este cu raspunsurile astea agresive? Avem aceleasi papile gustative si daca tu faci alegeri in viata intr-un fel trebuie sa le fac si eu la fel altfel am de invatat?

Tie ti se pare generica, eu am incercat zeci de cafele diferite si aia e preferata mea, acum se discuta si gusturile?

Nu, raspunsul lui papajacques nu este foarte corect - este plin de supozitii la adresa mea pe care le-am adresat in acel topic mentionat de tine. Toata lumea presupune, e plin de campioni se pare.

Da Kurt, asa e, noroc cu ea. Tu ai spus-o la modul funny, dar asa e. Daca nu era ea sa-mi confirme ce observasem si eu, continuam sa cred ca nu ma pricep sa fac de nicio culoare o cafea.

@zuluafonu - eu n-am facut nicio secunda o comparatie intre un prajitor sau altul. Am criticat scurt o cafea foarte draga mie de la un prajitor. Nu mi-as permite aroganta de a critica un prajitor si nici n-am sustinut ca am facut vreun test cu x si y.
 
Reply
Probabil ca parabola cu fasolea a fost mai blanda Smile
Lasa ca si pe mine m-au enervat destui pe aici, dar nici eu nu m-am lasat Smile
 
Reply
(06-04-2016, 23:11)lex131 Wrote: Nu, raspunsul lui papajacques nu este foarte corect - este plin de supozitii la adresa mea pe care le-am adresat in acel topic mentionat de tine. Toata lumea presupune, e plin de campioni se pare.

Scuze dar nu mai inteleg nimic. Intr-o parte imi spui ca ceea ce eu spun este corect, in alta parte spui ca nu este corect. 

Eu n-am presupus nimic. Si nici campion nu's.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
(06-04-2016, 23:28)Din punctul meu de vedere, greseala pe care a facut-o domnul de mai sus a fost sa se limiteze la un singur prajitor si la un singur sortiment de cafea, in cazul nostru Columbia Supremo. Wrote: Acum este suparat ca a cheltuit 2500 de lei in doi ani cumparand cafea de la X, in loc sa fie suparat pe el insusi pentru ca a preferat sa fie comod in loc sa experimenteze.

1. Nu m-am limitat la un singur prajitor si un singur sortiment. Am specificat acest lucru si in celalalt topic. 
2. Nu sunt suparat ca am cheltuit 2500 lei
3. Nu din comoditate n-am experimentat - am explicat si dincolo.
4. Am experimentat - Columbia Supremo a fost alegerea mea dupa toate experimentele - am explicat si dincolo.

Cand spun ca de-a lungul timpului un sortiment ales de mine a devenit nasol poate insemna, sa stii, si ca acel sortiment a devenit nasol si nu ca e ceva in neregula cu mine. (n-am experimentat, sunt comod, m-am limitat, etc).
 
Reply
Codul de reducere pt comunitatea espressoman.ro nu mai este valabil ?
Ma refer la acest cod: 1qaz2wsx

Am incercat sa-l introduc astazi si-mi arata eroarea asta:
"Atenție: Couponul este invalid, expirat sau a depășit limita de folosire!"

Nu stiam ca are limita de folosire.

Si inca o chestie ciudata: a trebuit sa-mi fac cont nou pe site, nu-mi recunostea email-ul si parola, nici cand am dat recuperare parola, nu recunostea email-ul meu in baga de date.
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
si eu am luat fara reducere, dar bune boabele.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
(30-05-2016, 17:56)Mariano Wrote: si eu am luat fara reducere, dar bune boabele.
Eu cu reducere, da' n-am luat. Am comandat joi si inca o proceseaza. Maine dau telefon.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Am testat cateva sortimente mai...exotice. Va recomand Madagascarul in special, dintre cele incercate, stilul de prajire al dlui Mitran fiind spre cei care nu prefera aciditatea. Daca nu va place aciditatea chiar deloc, atunci Puerto Rico e mai potrivita.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(30-05-2016, 23:36)Lyvyoo Wrote: Am testat cateva sortimente mai...exotice. Va recomand Madagascarul in special, dintre cele incercate, stilul de prajire al dlui Mitran fiind spre cei care nu prefera aciditatea. Daca nu va place aciditatea chiar deloc, atunci Puerto Rico e mai potrivita.

Nu am reusit sa gasesc Madagascarul mentionat de tine pe www.ecuatorcafe.ro
In schimb Puerto Rico este prezent.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
(30-05-2016, 14:02)mihais Wrote: Codul de reducere pt comunitatea espressoman.ro nu mai este valabil ?
Ma refer la acest cod: 1qaz2wsx

Am incercat sa-l introduc astazi si-mi arata eroarea asta:
"Atenție: Couponul este invalid, expirat sau a depășit limita de folosire!"

Nu stiam ca are limita de folosire.

Si inca o chestie ciudata: a trebuit sa-mi fac cont nou pe site, nu-mi recunostea email-ul si parola, nici cand am dat recuperare parola, nu recunostea email-ul meu in baga de date.
Buna ziua
Site-ul a fost conceput ca un mic magazina online care vinde cafea. Din fericire am tot crescut si am tot adaugat produse(si mai avem multe de adaugat) si sisteme de plata iar site-ul este cam la limita. De aceea tot apar erori ! Daca intampinati probleme cu discountl va rog la rubrica comentarii sa specificati ca sunteti memebru espressoman si o sa acord eu discountul manual.
 
Reply
Multumesc Alex pentru lamurire.
Acum am observat ca a revenit vechiul cont la normal, vad si vechile tranzactii la istoric comenzi.
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
A mai luat cineva de la ei in ultima vreme, e totul ok?
Ca vad ca nu s-a mai postat de jumatate de an aici ...
Honne, Ceado E37S, Expobar Brewtus IV
 
Reply
Da, cafea verde; super multumit! Recomnad Dominicana
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
(14-12-2016, 19:14)Semaca007 Wrote: A mai luat cineva de la ei in ultima vreme, e totul ok?
Ca vad ca nu s-a mai postat de jumatate de an aici ...

Da , eu am luat mereu si e ok cam la toate sorturile...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
si eu, f bune boabele verzi si cu reducere, profesionisti ce mai. Urmeaza Dominicana.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Mariano, sa inteleg ca aplica reducerea de 10% si la cafeaua verde?
 
Reply
da, la orice sortiment de cafea. Asteptam Panama Geisha, macar de gust pentru-ca este normal sa fie mult mai scumpa....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
De 1 Dec au avut reducere de 25%, chiar si la cea verde.

Si eu sunt un client fidel, recomand.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
si cand cumperi mai multa ai reducere....sa fie sanatosi si sa nu se supere pe noi [Image: smile.gif] cum fac altii daca o luam putin mai deviance [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
Cat de multa (cafea si reducere)?
Transportul este si ala gratis?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)