Hello There, Guest! Login Register


EUREKA Mignon Silenzio (Specialita)

#61
(04-12-2020, 13:29)reo_rc Wrote: Cred ca voi incerca urmatoarea varianta:
-prima reglare mare o voi face cu motorul oprit pana ajung la punctul maxim (unde se aud cutitele ca s-au atins) si apoi ma intorc un pic catre mai grosier.
-voi rasni un Jacobs din comert ca sa ajung la un timp ok de extractie la expresor si voi face reglaje in timpul rasnirii
-apoi voi pune o cafea de calitate pentru reglaje mai fine de asemenea in timpul rasnirii sau nu (in functie de cat de fine vor fi)

Sper sa fi inteles corect Smile
In acelasi timp atunci cand voi schimba cafeaua va trebui sa desfac rasnita si cutitele si sa aspir?
Am mai vazut intr-un film pe youtube cum cineva dupa
ce rasnea single dose mai rasnea in gol o data pentru a iesi si retentia. Oare este afectata rasnita sau e perfect normala procedura?

Cel mai corect, ia o cafea proaspat prăjită din prima, nu te mai încurcă cu Jacobs ul! O să te chinui să scoți ceva bun, vei fi nemulțumit și te pierzi printre reglaje. Cu o cafea proaspat prăjită n ai să strici mai mult de 250g până să înveți ce ai de facut.
 
Reply
#62
Se pare ca succesul seriei duce la aparitia unui nou membru: Mignon XL
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#63
Mi-au venit in sfarsit astazi rasnita si expresorul insa am intampinat o prima problema. Am pus boabe in hopper am dar pe rasnire manuala ca sa pot regla gradul de rasnire...motorul se aude functionand dar nu scoate nimic...nu macina nimic.
Ce ar trebui sa fac? Gresesc undeva?
 
Reply
#64
Ai tras opritorul de la hopper ?
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#65
Da l-am tras...boabele sunt inauntru
 
Reply
#66
poate e reglata prea fin si nu prinde boabele ...?
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#67
Cred ca asta era...am tot rotit spre mai grosier si a inceput sa rasneasca. Acum o sa ma joc mai fin cu reglajul. Multumesc mult pt pont Smile
 
Reply
#68
Ai mesageria dezactivata
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#69
O sa intru la setarile contului sa o activez

Am inceput sa ma mai apropii cu reglajele si timpul de extractie. E nevoie se pare de ceva timp (cel putin pt mine care sunt la primele incercari Smile ) si de ceva practica. Am consumat cam 120-150 g de cafe pana acum (asa ochiometric) dar am decis sa nu folosesc o cafea obisnuita din comert ci am folosit o cafea Brasilia de la Claro Cafe.
Abia astept sa degust un shot mai bun. Maine reiau exercitiile Smile
 
Reply
#70
(09-12-2020, 22:06)kimosabe Wrote: Ai mesageria dezactivata

Nu gasesc unde pot intra sa activez mesageria si nici sa adaug semnatura...ma poate consilia cineva? Smile
 
Reply
#71
Probabil ca ești pe tema pentru telefon, trebuie sa intri in edit options și sa schimbi MyBB cu Default.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#72
Web browser (chrome) din calculator, sau de pe telefon - chrome -desktop site(nu vers mobila)
[Image: ac24ac9a0b098498e89589f4561a5f0f.jpg]
 
 
Reply
#73
Asta era...aveam setarea de mobil. Multumesc mult!

Am facut cateva poze cu ce imi iese dupa 2 zile de incercari.
Ca si culoare cred ca e ok...crema iar pare ok (am uitat sa fac poza la un pahar transparent, ca de incantare la cum arata am baut inainte sa mai fac poza Smile ). Ca si gust din pacate nu prea am cu ce sa compar ca vin de la ibric si capsule dar incepe sa imi placa. O sa ma tot joc in continuare la rasnita...
Iar legat de frotarea laptelui poza e la a doua incercare (mi se pare super incurajator...la nivel de cremozitate a laptelui mai am de exersat insa zic ca sunt pe drumul cel bun mai ales ca mi-a iesit ceva “latte art” Smile ).

Nu reuseam sa adaug pozele...erau prea mari ca dimensiune...sper sa mearga acum...
Lelit Elisabeth PL92T - Eureka Mignon Specialita 17 NX
 
Reply
#74
Saluare,

Pentru posesorii de Eureka Mignon, am facut impreuna cu Kamashi un hopper printat 3D pentru single dosing.

Are doua componente, piesa din interior impinge usor boabele de cafea in lame, iar poi folosita ca suflanta pentru a scoate cafeaua blocata intre lame, pentru retentie aproape 0.

Mai trebuie usor ajustata, nu am masura bine taietura de pe laterala si am mai modificat cu un cutit. Dar in rest merge bine pana acum.

Liviu

[Image: LL0XTnD.jpg][Image: Y8UjFQA.jpg]
Espresso: Quick Mill QM67 DB // Eureka Mignon Specialita // Vario Home Mahlkönig// cantar V60 drip-scale
Brew: V60 // Aeropress // Cafflano Kompact // Cafflano Kompresso // Cafflano Klassic // Filtru Phin

 
 
Reply
#75
Nu e cam înalt, pentru 20g de cafea?
 
Reply
#76
Daca pistonul care impinge boabele ar fi gol pe interior, ca sa puteti introduce acolo greutati dupa preferinta, ar fi si mai ok. Eu foloseam un Aeropress inverted, caruia ii scosesem garnitura de cauciuc de la piston si acolo puteam pune greutati, in cazul in care greutatea pistonului printat nu e suficienta. De asemenea, am avut situatii cand s-a dezechilibrat pt ca nu era fixat de gatul rasnitei, e bine sa fie o solutie de fixare.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#77
Felicitari pentru ca v-ati incumetat la proiect. Intradevar cred ca este mult supradimensionat, probabil pentru a atinge greutatea de impingere a boabelor. In cazul acesta se poate face pistonul gol, cu capac, cu posibilitate de introducere a unui balast la alegere. Daca il scurtati la un minim necesar, promit sa fiu primul client. Wink

Mi-a luat-o cradun inainte. Gand la gand.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
#78
OFF-Topic


 
(10-01-2021, 20:01)cradun Wrote: ... sa puteti introduce acolo greutati dupa preferinta ...


... si uite asa ... apare si rasnitza cu greutatzi , mai asteptam doar aparitzia espressorului cu zbaturi ... Big Grin ... ( joke !)
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#79
(10-01-2021, 20:10)Levo Wrote: OFF-Topic


 
(10-01-2021, 20:01)cradun Wrote: ... sa puteti introduce acolo greutati dupa preferinta ...


... si uite asa ... apare si rasnitza cu greutatzi , mai asteptam doar aparitzia espressorului cu zbaturi ... Big Grin ... ( joke !)

Cine are HX stie, aburi, locomotiva, de ce nu si zbaturi Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#80
(10-01-2021, 20:21)cradun Wrote: Cine are HX stie, aburi, locomotiva, de ce nu si zbaturi Smile

... Yeeeee ... Banan Banan Banan... ( oricum in caz de ceva conflicte planetare , primele lansate vor fi EMP -urile ... deci aburul si mecanica vor reveni inapoi in topuri ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#81
(11-12-2019, 18:28)kimosabe Wrote: Salutare

Cu ajutorul lui Kamashi am reusit sa printez un hoper "single dose" pentru Eureka. Nu am sesizat, inca, diferente de gust comparativ cu hoperul original in varianta plin cu boabe. Pentru viitor vreau sa experimentez un "flotor" atasat la capac care sa culiseze pe un ax si care sa exercite o presiune pe boabe asemanator cu hoperul original plin cu boabe.

[Image: jD6Qmq0.jpg][Image: wO0j6B6.jpg][Image: Mmi48dF.jpg]

Acesta părea cel mai promițător design, oare ce s-a mai întâmplat cu el Smile
[b]Shop[/b]: Slayer Espresso / Mahlkonig E65S gbW / Mahlkönig Guatemala / Varia Aku / Felicita Square / Moccamaster KBG 741 Select
[b]Home:[/b] Wilfa Uniform / Moccamaster Cup-One / ChemeX / Fellow Stagg / AeroPress / Felicita Arc / Origami Dripper
 
Reply
#82
O întrebare care poate sa para un pic mai ciudata: cum se compara Eureka Mignon Specialita (cutitele mai mari) cu Kinu? Pt cei care le-au folosit în paralel.

Nu intenționez sa schimb Kinu cu Eureka, ci sa iau Eureka in plus fata de Kinu, pe de-o parte sa am o rasnita folosita cu boabe in hopper cu timer pt rapiditate dimineața dar și pt invitati si pe de alta parte sa am și opțiunea unui alt gust cu cutite plate. Si daca vreau SD am Kinu, oricum beau 2-3 cafele diferite pe zi: o cafea sa fie in hopper 250g pe care o termin cam intr-o sapt si celelalte pe Kinu.

Am văzut prin primele posturi cateva păreri cum ca nu ar fi mai buna decât Kinu, vreau o părere dupa ceva timp de folosire in paralel: e gustul un pic mai interesant/complex decat la kinu? Atentie, folosita cu boabe in hopper.

Ca nu as lua-o doar pt comoditate, nu ma deranjeaza chiar atât de mult sa rasnesc dimineața, adica nu as da 1700 lei doar pt asta (sau poate mai puțin lua5a SH de pe forum), ci și pt o diferență de gust
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#83
Exact, nu mi se pare superioară lui Kinu.
Dar nu aș putea să mi încep ziua cu Kinu dând la manivelă pentru 3 espresso duble.
Așa că în mod curent Eureka iar pentru deplasari Kinu! ?
 
Reply
#84
Nimic nu e superior unui Kinu...

Dar daca totusi, prin reducere la absurd, presupunem ca ceilalti au dreptate si rasnita electrica cu cutite plate, e mai buna, in anumite situatii foarte specifice, ce facem?
 
Reply
#85
A fost doar o parere personala strict la subiectul de mai sus , utilă sau nu.
Dacă ar trebui să aleg între cele două aș rămâne cu Eureka și am și explicat motivul .
 
Reply
#86
(12-01-2021, 15:57)dev Wrote: Nimic nu e superior unui Kinu...

Dar daca totusi, prin reducere la absurd, presupunem ca ceilalti au dreptate si rasnita electrica cu cutite plate, e mai buna, in anumite situatii foarte specifice, ce facem?

Cam asa ma gândeam și eu
Ce te-a făcut sa iti schimbi părerea fata de acum 2 ani?
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid113087

@Ctig eu fac doar o dublua dimineata din 20-21g in sita tripla pe care o impart cu sotia si astfel nu e chiar atâta munca, dar daca as avea niște invitati... nu vreau sa ma gandesc Smile Data trecuta cand am avut mai mulți inainte de pandemie am avut noroc ca au băut pe rand dar tot a fost cam aiurea
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#87
Combinația de cafea foarte light si Pavoni, poate da rezultate destul de surprinzătoare și poate pune în dificultate o râșniță cu cuțite plate. Mai ales dacă e folosită single dose.

Dacă folosești o cafea prăjită de la full city in sus, e foarte posibil să nu existe diferențe perceptibile, mai ales dacă aparatul nu-ți permite sa variezi parametrii extracției.
 
Reply
#88
Salut,
Am o intrebare pentru expertii de pe forum. Este vreo diferenta notabila la gust intre diferitele modele din linia Mignon?
In afara de ceva electronica in plus, cutitele mai mari fac diferenta pentru uz casnic?
Sau daca nu te deranjeaza sa cantaresti cafeaua in portafiltru e de ajuns Mignon Manuale?
Va multumesc pentru pareri.
 
Reply
#89
Accesorii noi si interesante.
https://f.hubspotusercontent30.net/hubfs...dium=email&_hsmi=187206048&_hsenc=p2ANqtz-9BE1VIa5ok4UjXNh3kk0EcwBDOoUrLiUs3td8Hw_y1_RRXBbPWn27D5OTsWjI_FdsHHCGpG3S-F7qMrZjjEJUusHjl4A&utm_content=187206048&utm_source=hs_email

Produsele sunt (vor fi) aici:
https://www.perfectespresso.ro/en/produs...-eureka-18
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#90
(11-11-2021, 08:40)cristian.h Wrote: Salut,
Am o intrebare pentru expertii de pe forum. Este vreo diferenta notabila la gust intre diferitele modele din linia Mignon?
In afara de ceva electronica in plus, cutitele mai mari fac diferenta pentru uz casnic?
Sau daca nu te deranjeaza sa cantaresti cafeaua in portafiltru e de ajuns Mignon Manuale?
Va multumesc pentru pareri.
Exceptand facilitatile electronice dintre diferitele modele, ( cu timer sau fara etc) diferenta majora o da diametrul cutitelor plane din dotare. Daca ne referim strict la primele 3 modele accesibile ca pret, si care au 50, 55 respectiv 65mm diametrul cutitelor, pentru o mai buna adaptabilitate la orice tip de prajire a cafelei si pentru o rasnire mai uniforma, eu as opta pentru modelul cu cutite de 65mm.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)