Hello There, Guest! Login Register


Dual Boiler Lelit PL162T Bianca - profilare de debit

Puteti pune o poza cu interiorul grupului fara sita?
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
Am fost atât de șocat de ce am văzut încât am uitat sa fac poze. Am desfăcut după câteva luni sita la Brewtus și nu era nicicum comparabila ca murdărie. Este drept că Brewtus nu a mâncat nici 100 grame de cafea comercială...
Dacă va ajuta cu ceva o scot și fac poza acum, după curățare. Interiorul grupului nu l-am desfăcut, doar sita...

Am desfăcut acum...[Image: c44ad5b9d8da3e541485d565a1fae753.jpg]

Ieri era totul negru cărbune.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Am desfăcut și eu destul de ușor sita. După două luni și ceva era normal sa încerc o curățare. Sita era murdara insa nu atât de mult. Sunt curios dacă cineva a curățat grupul folosind pulicaf cu sita blind. Afectează în vreun fel mișcarea padelei?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Am retinut demult pozitia ta @radudani, ca extractia este in primul rand in debit, apoi in temperatura. Am observat si ingrosarea mai sus. De la acel moment "demult", incerc sa vad aplicatia practica pe Bianca. O pot face si cei care au alte scule ce ofera profilare inclusiv levere. In acelasi timp incerc sa combin si constatarile lui RaduCarutasu.

Si pun pe masa un caz concret recent: trag un shot dintr-o cafea medium light, in parametrii pe care i-am considerat optimi, cu 10 secunde preinfuzie la 0 bar, debit mic din paddle (sub jumatate de cursa), acul manometrului din grup se duce usor spre 9 bar, si pe masura ce pucul ajunge la saturatie si sita este complet acoperita de picuri, directionez paddle-ul spre maxim. Opresc extractia din 19g, 1:2, la 50s. Bun, nimic deosebit... Apoi de la cele 92 de grade scad la 89, las 5 min aparatul sa se stabilizeze, cu ceva flush-uri si repet extractia cu respectarea la sange a tuturor parametrilor si timpilor. Rezultatul? Cafeaua curge ciorbita, departe de cremozitatea de mai devreme. De ce? Cu siguranta o apa mai rece a dizolvat mai greu solidele solubile din puc.

Avand in vedere influenta dramatica a scaderii de temperatura asupra debitului extractiei, de ce pui temperatura pe  locul doi intr-o extractie si nu la egalitate cu debitul ca si importanta a mediului unei extractii?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Eu as zice ca la 89 de grade ai avut channeling. Cred ca am patit toti ca la extractii consecutive fara schimbam parametrii sa nu obtinem tot timpul acelasi rezultat.
 
Reply
(27-09-2018, 14:30)dev Wrote: Eu as zice ca la 89 de grade ai avut channeling. Cred ca am patit toti ca la extractii consecutive fara schimbam parametrii sa nu obtinem tot timpul acelasi rezultat.

la o preinfuzie de 10 secunde plus, nu stiu ce distrubitie aiurea tre sa ai pentru a avea channeling.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Pot sa contribui cu experiente personale, ca unul ce ajusteaza destul de des profilul aromatic al extractiei din temperatura apei de extractie.
La scaderi/cresteri de temperatura, daca nu modific macinatura, trebuie sa vin cu schimbari de doza (cam asa si procedez). 
O diferenta de trei grade celsius in sus sau in jos este una foarte mare pentru o cafea corecta si obligatoriu cere ajustari ale cantitatii de macinatura in sita (pentru mentinerea celorlalti parametri in valorile  dorite)

Au mai fost prezentate pe forum experientele unor colegi care modificau profilul aromatic al extractiilor din ajustari, destul de fine, de temperatura. 
Au fost primite cu multa reticenta la acea vreme, poate ca si acum.
Pot confirma insa ca, pe aparate foarte stabile termic, acest lucru este realizabil iar efectele sunt destul de usor de observant.
La fel ca la profilarea de debit, mici variatii, imperfectiuni de manevrare a padelei, aduc in ceasca rezultate cu gusturi mai putin sau mai mult diferite, chiar daca curgerile par a fi identice. Am observant asta dupa o zi de lucru cu Bianca, folosind cafeaua mea de acasa (al carei gust in extractii il stiam), cu rasnita, tamperul, distribuitorul, toate ale mele.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Presiunea influenteaza si temperatura in mod direct. 

Cafeaua are mai multi componenti si nu doar solizi, asa cum se face referire. Uleiurile/lipidele sunt cele care dau dulceata cafelei, si daca esti inafara ferestrei lor de extractie e foarte probabil sa ai fie un shot amar, fie un shot acru. Daca la 89 grade ti-a curs ciorbita acra, inseamna ca nu ai reusit sa impingi/topesti aceste lipide sa ajunga in ceasca.  Totodata poti sa ai temperatura prea mare de extractie, si atunci acesti compusi devin volatili si se evapora, trec in stare gazoasa un anumit procent.

Desi nu voiam sa ajung aici, cred ca cea mai buna metoda de verificare este un refractometru, TDS asta pentru a verifica exact daca esti unde trebuie sau nu. O alta metoda buna de verificat este cu gura, prin comparatie, insa nu cred ca e cea mai eficienta si exacta.  Pe graficul de mai jos sunt diferente de EY mici dar aparatul nu masoara totalitatea de componente extrase din cafea, ci doar solidele. Pentru a avea un shot maxim trebuie sa o iei prin degustare, sa vezi unde ii gasesti sweetspotul pentru dulceata.

Atentie mare insa, unele cafele (medium-city +) sunt bine a fi baute imediat dupa extractie, altele cum sunt cele light acide merg bine dupa 1-2 minute de la extractie, sa mai scape din aciditate. Sunt prea multe variabile, urasc espresso.

[Image: yoxYMzB.jpg]


[Image: vbw15xB.jpg]
 
Reply
Interesanta si buna contributie, dar totusi sunt multe de discutat aici mai ales legat de rolul uleiurilor in compunerea profilul aromatic. De-a lungul timpului s au adus numeroase contributii internationale care ulterior au fost rectificate prin contributii mai recente. Ar fi interesanta sursa de inspiratie a ideilor pentru a putea discuta in continuare. 

Eu personal prefer, avand in vedere ca unele surse se contrazic si sunt inca putine atestari stiintifice "indiscutabile" in ceea ce priveste cafeaua, sa folosesc "se pare ca" inainte de orice afirmatie, deoarece daca as spune foarte clar ca e alba sau neagra ar trebui sa mi asum niste idei la care pot subscrie dar pe care nu le pot demonstra. E doar o mica observatie de forma si nu de fond, care sper sa nu fie insusita ca o critica Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
Lyvyoo Wrote:Am retinut demult pozitia ta @radudani, ca extractia este in primul rand in debit, apoi in temperatura. Am observat si ingrosarea mai sus.
 ... trag un shot dintr-o cafea medium light, in parametrii pe care i-am considerat optimi, cu 10 secunde preinfuzie la 0 bar, debit mic din paddle (sub jumatate de cursa), acul manometrului din grup se duce usor spre 9 bar, si pe masura ce pucul ajunge la saturatie si sita este complet acoperita de picuri, directionez paddle-ul spre maxim. Opresc extractia din 19g, 1:2, la 50s. Bun, nimic deosebit... Apoi de la cele 92 de grade scad la 89, las 5 min aparatul sa se stabilizeze, cu ceva flush-uri si repet extractia cu respectarea la sange a tuturor parametrilor si timpilor. Rezultatul? Cafeaua curge ciorbita, departe de cremozitatea de mai devreme. De ce? Cu siguranta o apa mai rece a dizolvat mai greu solidele solubile din puc.

Avand in vedere influenta dramatica a scaderii de temperatura asupra debitului extractiei, de ce pui temperatura pe  locul doi intr-o extractie si nu la egalitate cu debitul ca si importanta a mediului unei extractii?

nu cred ca as putea cuantifica satisfacator contributiile celor 2 parametrii de care facem vorbire, debit si temperatura, pentru a-i aseza ierarhic;
in postul #226 de mai sus ma racordasem pe tema presiunii si importantei acelui manometru din grup, asa ca am trecut la debit si am amintit pe urma - remember - si temperatura;
sigur, e vorba de temperaturile uzuale in extractia espresso, pentru ca altfel, de temperatura nu scapam nicicum, in timp ce debitul il putem opri Smile
si viceversa: oricare-ar fi temperatura, fara debit nu am nici un extract!  Smile

in general, diferentele de comportament intre shot-uri, chiar atunci cand se modifica un parametru din extractie, trebuiesc gandite in primul rand ca datorate imprevizibilului puc si a macinaturii de cafea dintr-insul!

si sigur, pe urma, intra in joc statistica si numerele (mai) mari;
deci, daca diferenta aceea de debit se remarca la mai multe shoturi pregatite identic, cu temperaturi de extractie diferite, atunci da, e un fenomen de semnalat!
de altfel, si eu am observat acelasi lucru; mi-a fost usor sa remarc, pentru ca obisnuiesc sa modific frecvent temperatura grupului; dar, cel putin la Strega, nothing to worry about - diferentele sunt mici, tolerate in general de sistem; oricum, timpul nu ma intereseaza, merg pe rata de extractie, insa probabil sunt timpi ceva diferiti;

dar cresterea debitului in puc la temperaturi de extractie mai scazute, pentru pucuri preparate identic poate avea si alte explicatii decat modificarea solubilitatii solidelor din particulele de macinatura; adica, din cele ce spui ar rezulta ca la temperaturi mai mari se absoarbe in puc, pe toata durata extractiei ceva apa in plus fata de cazul cu temperatura mai scazuta; chiar daca in realitate ne-am apropia de acest fenomen, nu vad posibil ca 3C diferenta sa provoace o asemenea curgere in 'ciorba'

sa plecam de la debit (iarasi...) care depinde in principal de fines-uri, de distributia lor in volumul pucului, de conditiile pentru migrarea lor;
la temperaturi mai mari de extractie, fines-urile se umfla mai mult si in general, ofera o masa mai compacta de macinatura pentru apa ce curge sub presiune; la temperaturi mai joase (as zice ca la diferente de 3-5C) fines-urile creeaza o masa de permeabilitate mai mare a pucului;
sigur, intreaga extractie espresso inseamna solubilitate: marirea solubilitatii la particulele fine, care vor suferi efecte mai pronuntate urmare a penetrarii matricei si umflarii intregii particule;

revenind: da, asa cum imi reprezint eu fenomenul extractiei, debitul e cel ce determina orice solubilizare a solidelor din matricea ramasa in fiecare particula de macinatura; si sigur, apoi, temperatura face ca fenomenul sa fie mai rapid sau mai lent; si timpul in cazul unor extractii in panta de presiune, deci cu scaderea puterii de dizolvare a apei de extractie: daca, de ex., din 18g de macinatura las extractia sa continue, in panta de presiune, pana la decolorarea completa a curgerii; voi avea, sa zicem 50-70g de lichid extras, dar cu totul alt gust decat la acelasi puc, la care am oprit curgerea la 36g in ceasca! si desigur, si alt EY, mai mare! e ceva ce se poate practica probabil si la Bianca; dar nu inainte de a face o proba cu fractiunea de dupa rata de extractie 1:2, scoasa intr-o alta ceasca; pentru a testa efectul!

mult mai pronuntate mi se par schimbarile ce apar - tot de fines-uri e vorba - in 2 alte cazuri de proceduri de extractie:

- o extractie cu preinfuzie lunga, 15-25 sec, va da un debit in extractie mult mai mare decat o extractie fara preinfuzie (orice masina are o forma de preinfuzie, dar aici ma refer la acea soft preinfusion); prin preinfuzie lenta prelungita, pucul se umfla mai mult (blooming-ul de la drip) si isi pierde din rezistenta hidraulica initiala pe care o expunere brusca la presiune o 'agraveaza';

- cand - la inceputul procesului de extractie - incinta camerei de extractie incepe sa fie presurizata (faza bine redata de manometrul de grup), urmeaza o rampa de presiune pentru a ajunge la presiunea maxima (9 bar de obicei); ei bine, daca rampa asta e scurta, exploziva (padela mutata brusc pe maxim) va urma o curgere mai 'stransa', un debit mai mic de extractie, decat daca rampa e lenta (4-6 sec, de ex.)!
 
Zwanger Wrote:Presiunea influenteaza si temperatura in mod direct. 

unde, cand, cum? dar altfel, putem privi la buletine meteo si poate intelegem ceva...
 
Zwanger Wrote:... Uleiurile/lipidele sunt cele care dau dulceata ...Daca la 89 grade ti-a curs ciorbita acra, inseamna ca nu ai reusit sa impingi/topesti aceste lipide sa ajunga in ceasca. 
... cred ca cea mai buna metoda de verificare este un refractometru, ...O alta metoda buna de verificat este cu gura, prin comparatie, insa nu cred ca e cea mai eficienta si exacta.  ...Pentru a avea un shot maxim trebuie sa o iei prin degustare, sa vezi unde ii gasesti sweetspotul pentru dulceata.

internetul e plin de materiale, unele chiar la ceva rigoare stiintifica, despre extractia espresso, componentele existente in cafea si 'ferestrele' pe care se uita fiecare Smile
tabelul ce-l dai tu e cu - probabil - curele de slabire cu cafea verde; pentru ca se refera - generic - la boabele de cafea verde!
si pana sa identific dulceata cremei espresso - unde sunt emulsionate multe din uleiuri si grasimi, dar n-ajung sa se 'topeasca', raman la sucroza, polizaharide si alti carbohidrati (inclusiv din lapte...) care-mi compenseaza amarul si uneori prea mult acrul din espresso!

graficul acela cu EY pare pus de facut impresie?! 
ca valoare informativa e nul daca nu dai sursa si/sau conditiile experimentului!
ca sa nu mai insist ca acest tip de detalieri sunt pentru o mica minoritate din forum, care - sunt convins - stie deja mai mult decat ce-i acolo si daca sunt interesati stiu sa caute sau au acces la informatiile de acest tip!
pentru cei interesati totusi, sursa este:

Five Senses CoffeeAndrew Easthope •8 April 2015
Brew Temperature and its Effects on Espresso
https://www.fivesenses.com.au/blog/brew-...-espresso/
(diluat, incomplet, dar totusi il consider o lectura utila!)
 
razvanMB Wrote:Interesanta si buna contributie...

ok, sau ko...  Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
In 2018 cam toti stiu sa dea search image by google si sa gaseasca sursa imaginii. Vorba multa saracia omului.
 
Reply
Eu consider că: cel ce deține "scula"   Smile  pe drepte, adică achiziționată și împarte experiență cu ea  Smile trebuie să i se dea atenție; cel ce reprezinta o anumita firma sau brand poate fi cel mult băgat în seamă și ațâțat sa ofere discount-uri - trebuie să știe să se facă băgat în seamă. De asta stau eu pe forum-uri de specialitate.  Tongue
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
(28-09-2018, 16:05)radudani Wrote: - cand - la inceputul procesului de extractie - incinta camerei de extractie incepe sa fie presurizata (faza bine redata de manometrul de grup), urmeaza o rampa de presiune pentru a ajunge la presiunea maxima (9 bar de obicei); ei bine, daca rampa asta e scurta, exploziva (padela mutata brusc pe maxim) va urma o curgere mai 'stransa', un debit mai mic de extractie, decat daca rampa e lenta (4-6 sec, de ex.)!

Un fenomen corelativ de studiat ar fi urmatorul: manometrul de grup stationeaza la 0 bar pe timpul unei preinfuzii la debit foarte mic, dupa 10 secunde se ridica progresiv si in alte 3-4 secunde ajunge la 9 bar. Stop cadru. Aici exista un moment in care padela poate ramane pe mijloc unde a stat si pana acum (la 2.5ml/sec debit maxim in gol) sau poti sa o impingi la maxim. DAca as avea un cantar Acaia as putea vedea pe aplicatie ce se intampla, insa sunt tare curios daca am vreo diferenta de debit al espresso-ului in cazul in care duc padela in maxim sau daca o las pe mijloc. IN mod normal cei 2.5ml /s debit maxim cu padela in mijloc ar fi suficienti pentru extractie, dupa terminarea preinfuziei, si e foarte posibil ca padela in maxim sa nu insemne decat apa trimita de pompa rotativa pe returul sau (sau cum ii spune).

Ramanerea pe mijloc cu paddle-ul cred eu ca ar favoriza o finalizare a extractiei in rampa, pentru ca acul manometrului de grup va tinde sa revina spre zero atunci cand pucul va fi saturat si "golit" de solubile. De luni incerc si asta..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(28-09-2018, 16:16)Zwanger Wrote: In 2018 cam toti stiu sa dea search image by google si sa gaseasca sursa imaginii. Vorba multa saracia omului.

Pentru ca cititorul sa aiba si mai multa incredere intr-o postare si pentru a se concentra mai mult pe continutul ei decat pe indoielile legate de provenienta citatelor sau imaginilor, si eu recomand a se pune o paranteza cu sursa si link-ul. Ne facem viata mai usoara unii altora si scutim din timpul de cautare adiacenta pe google.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Lyvyoo Wrote:...Un fenomen corelativ de studiat ar fi urmatorul: manometrul de grup stationeaza la 0 bar pe timpul unei preinfuzii la debit foarte mic, dupa 10 secunde se ridica progresiv si in alte 3-4 secunde ajunge la 9 bar. Stop cadru. Aici exista un moment in care padela poate ramane pe mijloc unde a stat si pana acum (la 2.5ml/sec debit maxim in gol) sau poti sa o impingi la maxim. DAca as avea un cantar Acaia as putea vedea pe aplicatie ce se intampla, insa sunt tare curios daca am vreo diferenta de debit al espresso-ului in cazul in care duc padela in maxim sau daca o las pe mijloc. IN mod normal cei 2.5ml /s debit maxim cu padela in mijloc ar fi suficienti pentru extractie, dupa terminarea preinfuziei, si e foarte posibil ca padela in maxim sa nu insemne decat apa trimita de pompa rotativa pe returul sau (sau cum ii spune).
Ramanerea pe mijloc cu paddle-ul cred eu ca ar favoriza o finalizare a extractiei in rampa, pentru ca acul manometrului de grup va tinde sa revina spre zero atunci cand pucul va fi saturat si "golit" de solubile. De luni incerc si asta.. 

da, era mai bine sa discutam pe rezultate concrete la Bianca in procedura de mentinere debit scazut si in timpul extractiei, la o valoare care sa acopere necesarul uzual, adica acei 1,5-2,5 g/sec;
dar ca o anticipare si incercare de explicatie: variabila care 'scapa' de sub control in acest caz e presiunea; dar ce se intampla cu ea este un fenomen pozitiv in conceptia multor guru profesionisti: extractia la presiune joasa si debit mic; in afara duratelor uzuale (24-40 sec...);
parametrul ramas necunoscut si care poate face mai toata diferenta (fata de levers, de ex.) este ... temperatura!

ar fi de asemenea informativa pentru intelegere si interpretare, o descriere a evolutiei presiunii in grup, asa cum o arata manometrul, pe intreaga durata a unei extractii obisnuite (poate exista in manual, sau pe net o descriere a unei asemenea extractii 'standard' Bianca)

pentru ca elementul specific acestui tip de control manual debit este acel restrictor de debit de valoare variabila pe care il actioneaza padela: fiind un restrictor de debit, de la o valoare de restrictie comparabila cu cea a pucului (care are si el un efect restrictor variabil) caderea de presiune fixa, 9 bar, nu?, pe cele 2 restrictoare inseriate - puc si needle valve - se repartizeaza proportional cu valoarea restrictiei si se redistribuie dinamic;

ca efecte:
- la debit mic comandat din padela in extractie, caderea de presiune pe needle valve devine semnificativa si presiunea de extractie (cea cu care apa ataca stratul superior al pucului), scade si ea; nu va mai fi 9 bar!
dar manometrul si padela permit o ajustare din mers, care sa fie in zona 6-7 bar!
- la debit mic comandat din padela in extractie, pe masura ce pucul se erodeaza si ii scade rezistenta sa hidraulica, caderea de presiune totala trece treptat pe restrictorul comandat de padela si care, daca ramane constant sau creste ca restrictie, va duce la scaderea treptata a presiunii de extractie!
e ceea ce se practica la Bianca, nu? doar ca aici ne referim la cazul in care nu mai deschizi complet din padela debitul la inceputul extractiei si mergi astfel pe o presiune de extractie mai mica si care va scadea in continuare;

in general, cand padela o pe o pozitie in care intervine semnificativ efectul restrictor de debit ((efect restrictor are tot timpul, ca doar e in locul acelui jicleur...), si exista curgere din puc, presiunea in grup indicata de manometru nu ar trebui sa mai urce la maximul de 9 bar; exista o cadere de presiune in aval de puc, pe acel needle-valve!

cele de mai sus ar necesita iarasi o plonjare in zona crepusculara a debitului si presiunii, la care renunt; nu mai amintesc de temperatura! si nici de fenomenele profund neliniare - ca dizolvare/solubilitate, dar si ca temperatura si debit (...) din puc!
pentru noi, cei ce lucram din afara la prepararea espresso, pucul se comporta ca o fiinta vie!
acolo e tot secretul pana la urma: si cafea si procese...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Confirm cele privitoare la presiune atunci când din padela este aleasa o poziție mai moderata spre 2,5 ml. Presiunea indicata de manometrul de pe grup tinde sa fie dupa o preinfuzie mai lunga, între 6 și 7,depinde cât te duci urcând moderat din poziția la care a fost făcută preinfuzia. Despre temperatura evident ca nu sunt date, dar strict subiectiv vorbind, nu cred sa fie scăderi atât de mari. Oricum, în câțiva ani cred ca grupul saturat va fi tot mai prezent pe astfel de aparate. Dacă asa va fi, poți avea ca utilizator casnic cam tot ce-ți trebuie pentru a avea extracții de calitate. Oricum, fără cafea foarte bună și bine prăjită nu prea e mare lucru de scos. Nici măcar apusul, ca să parafrazez, nu poate scoate cu nici un aparat, oricât de sofisticat ar fi, ceva cu adevărat remarcabil. Asa ca încerc cat mai multe cafele. Cei care prăjesc acasă au un mijloc în plus pentru a experimenta. Nu ma încumet însă să fac pasul. Îmi cunosc limitele. A, era sa uit, a nu se crede ca pornind fără preinfuzie, deci cu o extracție în parametri normali cu o presiune de 9 și coborând asa cum indica și producatorul, după 15 secunde spre mai puțin, nu se obțin rezultate excelente. Dacă cafeaua e proaspătă se obțin. Deci merge foarte bine și asa nu e nevoie tot timpul sa preinfuzezi prea mult. Baza rămâne experimentul pe fiecare tip de cafea. Încerci și vezi ce merge cel mai bine. Asta e de fapt și avantajul oferit de Bianca, ca îți da posibilitatea de a adapta.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Eu personal nu am testat inca ipoteza diferentelor abrupte de solubilitate in functie de temperatura. Modific destul de des temperaturile dar doar cand schimb la modul radical profilele de extractie sau cand rotesc cafelele. E de testat.

Totusi, nu pot sa nu ma bucur si sa remarc efervescenta de idei pe care noi metode de extractie posibile datorita a noi aparate o poate genera. Si ma bucur ca discutiile se muta usor usor din zona empiristica flush and go / flush and wait in zona mult mai aplicata de preifuzii, debite, presiuni, pentru ca oricum acesta e atat prezentul cat si viitorul.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
radudani Wrote:... parametrul ramas necunoscut si care poate face mai toata diferenta (fata de levers, de ex.) este ... temperatura!... 
organon Wrote:... Despre temperatura evident ca nu sunt date, dar strict subiectiv vorbind, nu cred sa fie scăderi atât de mari.
... Oricum, fără cafea foarte bună și bine prăjită nu prea e mare lucru de scos.

da, ref temperatura tocmai asta e diferenta:
la Bianca, in timpul extractiei si daca se opereaza in presiune descrescatoare, pompa debiteaza continuu apa din boilerul de extractie; apa foarte probabil la o temperatura constanta; ok, functie de variatiile de debit, grupul poate 'impune' variatii de temperatura, rezultate din diferenta de temperatura intre grup si apa in conditii de debit mai scazut;
la o masina cu piston, debitul rezulta din presiunea exercitata de piston asupra coloanei de apa; apa, care stationata in cilindru pierde incontinuu din caldura inmagazinata, cu rezultat in scaderea treptata a temperaturii!
scaderea de temperatura pe parcursul extractiei poate fi de ordinul a 3-5C uzual;
e ceva specific masinilor cu levier si aceasta 'profilare' de temperatura e considerata un avantaj: odata cu scaderea temperaturii scade si puterea de dizolvare a apei de extractie; se evita astfel includerea in extract a componentelor mai greu solubile si mai rele!
de aceea timpul ramane un parametru 'secundar' in extractia cu leviere: pot lasa curgerea pana la decolorarea pronuntata de la sfarsit si eliminarea presiunii reziduale din punga de gaze de sub piston; asta inseamna un EY mai mare; si ajung usor la 55-60g in ceasca, sau mai mult...
sigur, aplicabil selectiv!

ca mentiune: scaderea asta mare de temperatura nu trebuie sa-i sperie pe cei fermecati de stabilitatea termica si profilele liniar orizontale de temperatura!
cu siguranta intr-un viitor al cromatografiei, spectrografiei, refractometriei incluse in masina high-end (cam pe-atunci cand rasnita va lucra cu raze laser sau - cine stie - boabele vor suferi un bombardament de particule grele subatomice... Smile  ), se va aplica o profilare de temperatura in sincronism cu variatia solubilitatii diverselor componente, si potrivit procentului cantitativ in puc!

ok, nu e un umor fortat, e o invitatie la a va reprezenta in imaginatie procesele fizico chimice din acel puc strabatut de un debit de apa;
apa e incompresibila, nu se comporta ca un gaz, care are presiune interna!
ceea ce caracterizeaza apa in extractie este curgerea, debitul; provocate desigur, de o diferenta de presiune in puc;
apa strabate pucul provocand dislocarea apei deja existenta acolo si asta poate fi privita ca o presiune interna;
in volumul pucului, puterea de dizolvare a apei variaza cu temperatura, cu gradul de dizolvare deja a solidelor (TDS) intr-un punct pe circuit; si desigur apa proaspata, deci debitul, are o putere mai mare de dizolvare; culmea e ca in scurtul proces al extractiei, apa isi pierde din solubilitate si, ajunsa la saturatie, cedeaza in puc, din solidele dizolvate!
dar ma opresc aici, procesele din puc sunt - cum le vad eu - vii...
diferentele de temperatura ale apei in puc ajung la 5-7C; pentru ca altfel, apa are - sa zicem - 93C la suprafata pucului, iar pucul are in masa lui... temperatura camerei; asta daca nu s-a lucrat cu un Mythos care preincalzeste macinatura... etc.
 
(29-09-2018, 08:40)razvanMB Wrote: ... Si ma bucur ca discutiile se muta usor usor din zona empiristica flush and go / flush and wait in zona mult mai aplicata de preifuzii, debite, presiuni, pentru ca oricum acesta e atat prezentul cat si viitorul.

eu raman la empirism, cu convingerea ca procesele interne in extractie cer si putina intuitie, nu vor putea fi stapanite de actuala tehnologie fara un cost imens si - asa cum spuneam odata, comparand procesul cu directia asistata de la automobil - golite de orice posibilitate de participare directa; totul in virtual si simulare, peste un layer de automatizare!
de altfel, avem mereu prezenta in jurul nostru, atentia tehnico-stiintifica acordata unor masini cu levier si arc concepute cu 60-70 de ani in urma, cu mult empirism si ... gratie!

in ce priveste viitorul, nu trebuie neglijate uriasele transformari - nu in bine - pentru noi, cei inca de azi, ci in ordonat si manageabil - care au loc in industria alimentara in general!
incetul cu incetul, cafeaua nu va mai fi ce-a fost si valul al n-lea, cel cu preinfuzii, ...perfuzii, debite, presiuni si temperaturi, dar si procese chimice - toate controlate calitativ si cantitativ, va opera pe cafea strident marcata, alaturi de data prajirii si un tabel cu continutul in chimicale, cu acel non-GMO, in realitate, adusa din... asia... Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(29-09-2018, 13:17)radudani Wrote: apa, care stationata in cilindru pierde incontinuu din caldura inmagazinata, cu rezultat in scaderea treptata a temperaturii!
scaderea de temperatura pe parcursul extractiei poate fi de ordinul a 3-5C uzual;


Nu se intampla acelasi fenomen si la aparatele SBDU entry level? (Gaggia Classic, Lelit, etc).
Sa fie caracteristica de debit salvatorul levierelor? Foarte multi apreciaza extractiile pe spring levers, pe cand majoritatea posesorilor de SBDU mici se gandesc la upgrade Smile
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
Asta e lumea in care traim: consum barbar fara discernamant. Sunt multi care nici macar nu invata sa foloseasca un aparat si deja trec la urmatorul. E fix ca in fotografie unde exista amatori cu scule de mii de euro care nu au notiuni de baza.
 
Reply
Mesmer Wrote:...Nu se intampla acelasi fenomen si la aparatele SBDU entry level? (Gaggia Classic, Lelit, etc).
Sa fie caracteristica de debit salvatorul levierelor? Foarte multi apreciaza extractiile pe spring levers, pe cand majoritatea posesorilor de SBDU mici se gandesc la upgrade Smile 
 
n-as generaliza: apa fierbinte, in orice recipient pierde din cantitatea de caldura inmagazinata - transferul termic e mereu spre mai rece... ok, asta-i si cu un kettle, la drip...
dar la leviere, incinta cilindrului nu are mai mult de vreo 50-70 ml apa (la Strega, de ex., unde apa e pompata in cilindru, conteaza cand opresti pompa prin ridicarea levierului, plus Strega are un cilindru fara camasa...), in timp ce la SBDU ar fi totusi mai multa apa, plus un element de incalzire imersat, cu o forma sau alta de termostatare;

levierele au particularitati ale procesului de extractie care nu pot fi modelate usor pe electronicele high-end de azi!
primele lucreaza in doi timpi - umplere cilindru - debit, temperatura, presiune... golire cilindru - presiune, debit, temperatura; preinfuzie minima obligatorie; profil termic aparte etc.
in timp ce cam toate profilatoarele de azi sunt derivate din pompa - cu dinti sau fara... Smile
 
dev Wrote:... Sunt multi care nici macar nu invata sa foloseasca un aparat si deja trec la urmatorul. E fix ca in fotografie unde exista amatori cu scule de mii de euro care nu au notiuni de baza.

+1

de-asta sunt impotriva grabei asteia cu care unii, aici pe forum, incearca sa cuprinda fenomenele, cu intrebari scurte la care asteapta imperativ, raspunsuri scurte lamuritoare!
in timp ce altii incearca sa inteleaga cate ceva, cu tomuri de ecrane in fata... Smile

bine-nteles - cei cu intrebarile, sau aruncatul de pareri - fara sa inteleaga ca e grosolan sa poruncesti o intrebare, fara sa dai in avans, o cat de stearsa idee ca ai citit cate ceva din cele ce, colegi, (intra)comunitari de-ai tai, au scris!
adica, unii au dreptul sa n-aiba timp ca de, sunt ocupati cu... rentabilizarea vietii lor;
iar muncitorii cu ecranu' sa stea acolo si sa dea sfaturi, ca le place Smile
si ca sa nu ramana datori, mai trantesc si cate o parere personala, care in mod normal ar trebui sa inghete apa de extractie Smile

intr-un fel sau altul, astia cu 'scule de mii de euro' la care nu apuca sa se priceapa, se vor folosi de altii, sa le faca treaba!
e o moda sa-ti porti prostia in public, in ideea ca altii, pe care-i domini material, sunt si mai prosti decat tine Smile
sorry! suna a off-topic...

ok, cine zicea undeva in alt thread, de aroganta?! da, ca reactie, cele de mai sus au si o nota de...(?)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Ia uite ce au mai scos băieții. Aproape inutil as zice dar cine știe? Pentru cei care fac totul pe telefon... Am văzut că se poate comanda la Barshaker deja. Mă întreb, pe Bianca are vreun rost?
https://youtu.be/-MkzaPCUnio
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Pai nu e patentat de catre Gabor/Naked?? si e compatibil cu orice aparat. Device-ul este pe piata din iunie 2018 si a fost prezentat la World Of Coffee Amsterdam.

https://www.naked-portafilter.com/smart-...-profiler/

Aparatul este util pentru logarea extractiile, insa dupa ce iti cunosti bine aparatul.

Mai important decat device-ul ala mi se pare debitul la iesire (acaia sau un alt cantar care face asta-logare  si export date intr-un tabel pe pc) si un manometru pe grup care sa-mi arate in timp real presiunea pe puc ca sa stiu cata apa ii dau sa bea, adica sa interactionez in timp real prin manevre de diminuare a debitului.

La ce vad eu bune profilele alea de gust? o baza de date cu profile de extractie cu diverse cafele (doar ca gusturile difera de la om la om, iar rasnitele=macinatura difera iar).

Pretul cred ca a ramas acelasi=300euro. Softul cat si aparatul este facut de catre echipa Naked. Pe langa senzorul care comunica prin bluetooth cu programul ai nevoie si de un cantar acaia.

Cheltuiala este:
300euro senzor-pt citire presiune
200-250euro cantar acaia- pt citire debit.
mai ai nevoie de un senzor de temperatura care sa citeasca temp la iesire sau in placa de dispersie si logand cei 3 parametrii prin grafic live obtii un decent espresso.
 
Reply
Eu le-am dat un mail pentru leverul Quick Mill Rapida, daca se poate monta. Mi-ar alimenta interesul pentru genul acela de masina clar..
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
ca tot suntem la Bianca... nu stiu daca s-a semnalat deja, dar 'baietii de la HB' (cum zicea cineva, pe-aici), in fapt 2 personalitati onorabile din lumea cafelei (nu as fi gasit nici eu altii mai... pe preferintele mele!) - Dan Kehn si Jim Schulman - pregatesc un review si au si un thread deschis, pentru Bianca;
deocamdata Jim glumeste cu Bianca, pe care o pune sa cante... 'Anything you can do I can do better!'
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
A descoperit si Lelit care rotite trebuiesc "unse"....
 
Reply
Am primit si eu  astazi Lelit Bianca PL162T, Lelit PL72-P William,Lelit distribuitor nivelator  PL121PLUS si tanc zaț magnetic PL120. Probabil in weekend o sa le testez. Multumesc Liviu pentru sfaturi.
Lelit Bianca PL162T, Lelit PL72-P William,Lelit distribuitor nivelator  PL121PLUS
 
Reply
Post editat. Am gresit tabul Sad
 
Reply
Pe Bianca o vei testa continuu. E tânără, ascunde multe. ?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
O testez Heart dar sun înainte
Lelit Bianca PL162T, Lelit PL72-P William,Lelit distribuitor nivelator  PL121PLUS
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)