Hello There, Guest! Login Register


Desfacere sita dus Lelit 42TEMD

#1
Ma puteti ajuta cu un sfat referitor la surubelnita cu ce se poate desface surubul sitei dusului unui Lelit 42TEMD?

Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Lelit PL042TEMD, latiera Motta 350ml, Lelit PL100, Ascaso 53/57mm, Naked PF, cantar Hario, Aeropress
 
Reply
#2
Daca este ca la 41TEM,iti trebuie imbus 2.5,ar fi bine sa pui o poza.
 
Reply
#3
La mine la TEM 41 e un torx de 2.5
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#4
Poza


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL042TEMD, latiera Motta 350ml, Lelit PL100, Ascaso 53/57mm, Naked PF, cantar Hario, Aeropress
 
Reply
#5
Este torx,marimea va trebui sa o afli tu,vezi ca sunt de cumparat la set nu iti trebuie ceva profi.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#6
(22-02-2015, 12:14)hhanu Wrote: Este torx,marimea va trebui sa o afli tu,vezi ca sunt de cumparat la set nu iti trebuie ceva profi.

Mulțumesc mult pentru ajutor!
 
Reply
#7
Stie cineva unde pot sa gasesc un surub pentru dusul unui lelit 42 temd? Pana acum nu am reusit sa il scot. Am incercat cu un inbus de 2.5, dar cred ca a fost strans prea tare si acum capul surubului e total distrus.
Si inca ceva, un service bun pentru Lelit stiti? Vreau totusi sa ii fac o revizie. Il am de 1.5 ani.
Lelit 042 TEMD, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric ESPRO 57 mm, Portafiltru fara fund Lelit, Latiera Inox, Baza Tampare Ascaso
 
Reply
#8
Daca ai distrus capul, pana la un surub nou trebuie sa-l scoti pe cel vechi...  Smile

Unicul service Lelit este acesta sau poti apela la unul dintre userii nostri priceputi pe asa ceva, stefandinescu in Constanta sau nickso in Bucuresti. Altfel, intreaba la orice service local de espressoare mai bune.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Ai incercat cu un torx de 2 ? Ca e putin mai mic si intra bine pana in capat. Vezi numai sa nu fie cafea ramasa pe la surub
Lelit PL41TEM + Lelit PL043MMI + Ascaso Precision Competition Filter 57mm + Tamper LELIT PL 100
 
Reply
#10
Lyvyoo si Thanatos multumesc pentru sfat si contacte. Am sa incerc probabil la service. Cred ca totusi e cazul sa faca o demontare si o curatire a boilerului. Cat despre surub trebuie sa reusesc sa il desfac pana la urma Smile.
Am incercat si cu torx de 2 dar e prea mic. Cel de 2.5 era bun dar am fortat pana a dat peste cap gaura.
Lelit 042 TEMD, Mahlkonig Vario, Tamper dinamometric ESPRO 57 mm, Portafiltru fara fund Lelit, Latiera Inox, Baza Tampare Ascaso
 
Reply
#11
Am un Lelit, vreau sa ii scot sita dus ca sa ii fac decalcifierea, numa ca cine a strans-o, a facut-o cu simt de raspundere si nu reusesc sa o desfac, imbusul de 2.5 scapa, mai insist sau il trimit la service? Stie cineva in ce directie ar trebui sa dau ca sa il desfac?[Image: N9U4mf.jpg][Image: Es2RGQ.jpg]
 
Reply
#12
Salut. Nu cu imbusul se desface, ci cu un torx.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#13
La stânga , în sens antiorar , cu torx de 15, numai să nu fi stricat șurubul cu imbusul .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#14
Acolo pare a fi imbus
 HX,F6.
 
Reply
#15
Pare, pentru ca s-a tocit din cauza fortarii cu imbusul.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#16
Eu pe Lelit am avut imbus
 HX,F6.
 
Reply
#17
Trebuie sa ii faci o curatare serioasa ce se vede acolo nu este in regula.Ideal ar fi dupa fiecare folosire sa cureti grupul cu o perie.
 HX,F6.
 
Reply
#18
Backflush saptamanal neaparat, plus folosirea periei dupa fiecare shot sau macar la sfarsitul fiecarei sesiuni de lucru ( inainte de a opri aparatul).
Dar clar prima data trebuie desfacuta si spalata sita cu detergent pentru espressor. De asemenea la cum arata dusul cred ca trebuie mers mai sus si scoasa si garnitura si piesa de alama de sub sita de dus si spalate...
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#19
Bunn...am scos sita de dus si i-am facut tot procesul de curatare temeinica, chiar avea nevoie saracul. Numai ca pana l-am desfacut am stricat filetul de la capul de surub...imbus/torx ce o fi fost el. Stie cineva de unde as putea sa iau un,2,3 suruburi dealea ca sa il pot inlocui? Am inteles ca trebuie sa fie din inox alimentar (sper sa nu vb prostii). Multumesc frumos!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)