Hello There, Guest! Login Register


Degustare de cafea

#1
Heart 
Duminică, 15 decembrie, vom organiza o degustare de cafea la Coffee Map Roastery. Avem 9 locuri disponibile acum, așa încât cine dorește să ia parte se poate înscrie aici.

Ora: 12-14

Nu am ales încă ce cafele o să gustăm, dar e cert că va fi cel puțin una din fiecare regiune mare de cultivare - America Centrală, Latină, Africa și Indonezia.

Intenționăm să organizăm săptămânal astfel de degustări Smile
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#2
Eu vreau sa vin. Puneti-ma pe lista.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#3
(13-12-2013, 11:23)Pascalau Wrote: Eu vreau sa vin. Puneti-ma pe lista.

Gata, te-am pus!
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#4
Vin si eu
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#5
Avem până la urmă două sesiuni de degustare, cu câte 10 locuri/sesiune, după cum urmează:

- 10 - 11.30 - mai avem 8 locuri
- 12 - 13.30 - mai avem 5 locuri acum (cu tot cu voi, Cosmin și Pascalau)
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#6
Sa inteleg faptul ca despre aceasta intalnire ati discutat cu Liviu in celalalt thread?
Eu vin cu sotia, deci 2 persoane puteti pune pe lista.
Stima, Tudor.
May God be with us.
 
Reply
#7
(13-12-2013, 12:15)decadurabolin Wrote: Sa inteleg faptul ca despre aceasta intalnire ati discutat cu Liviu in celalalt thread?
Eu vin cu sotia, deci 2 persoane puteti pune pe lista.
Stima, Tudor.

Nu e legată de celălalt thread, fiindcă vrem să facem și o întâlnire doar cu espressomani Smile Dar am trecut 2 persoane pe listă, e în regulă. De la 10 sau 12? De la 10 mai sunt 8 locuri, de la 12 mai sunt 5
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#8
Eu o sa trec si azi, caci i-am promis lui Laurentiu dar baga-ma si duminica in a doua sesiune. Nu sunt asa matinal.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(13-12-2013, 12:24)Lyvyoo Wrote: Eu o sa trec si azi, caci i-am promis lui Laurentiu dar baga-ma si duminica in a doua sesiune. Nu sunt asa matinal.

Te-am băgat Smile Te așteptăm azi

Update:

10-11.30 - 8 locuri
12 - 13.30 - 4 locuri disponibile
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#10
Mai avem acum doar 6 locuri pentru ora 10 dimineața, pentru ora 12 s-au ocupat toate Smile Lyvyoo, decadurabolin, Cosminp și Pascalau - sunteți trecuți pentru ora 12, cum v-ați înscris Smile
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#11
3 locuri pentru 10 dimineața
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#12
Și gata, nu mai sunt locuri disponibile Smile
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#13
Toti forumisti?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(14-12-2013, 14:52)Lyvyoo Wrote: Toti forumisti?

Nu doar, însă v-ați nimerit cei înscriși să fiți în același interval orar
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
#15
Eliberez eu un loc. Imi pare rău, nu mai pot ajunge.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#16
Ceva pareri? Cine a fost? Cine a stat?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#17
Incep eu, daca tot ne-am intalnit acolo Smile
Am venit cu sotia plini de incredere.
In drum spre local i-am zis sotiei ca ii fac o surpriza, in sensul ca mergem la o degustare, ca avem rezervari facute, ca vom fi DOAR noi, cei de pe forum, la ora 12:00.
Am intrat, localul full. Buuun...am zis... defapt nu am zis nimic, eram blocati.
O degustare era deja in desfasurare, ceea ce m-a lasat sincer uimit, tinand cont de rezervarile facute.
Un angajat dragut ne-a spus ca vom sta in picioare.
Locul de pus haine era undeva in spate, usor de ajuns, dar cuierul deja plin de haine. Am inghitit iarasi in sec putin si am intrat iar in camera principala.
Un alt angajat dragut ne-a dat cate o foaie si un pix. Eu in gandul meu ma tot intrebam...daca vom sta in picioare, unde scriu? Ma tot uitam in jur sa vad daca am unde sa pun foaia cu sotia ca sa notam ceea ce degustam.
Imediat am inceput sa ma simt in plus iar faptul ca nu aveam unde sa stam decat exact in locul de trecere a angajatilor de dupa tejghea in locul de servire, m-a facut sa iau decizia rapid.
In secunda urmatoare am iesit, am stat putin de vorba cu Pascalau si am plecat.
Imi pare rau, nu sunt genul sa carcotesc, suport multe, dar ... senzatia avuta in local nu a fost una placuta. Pur si simplu ma simteam in plus si venit ca din pom, asta in ciuda rezervarilor facute si asteptarilor pe care le aveam.
Stima.
May God be with us.
 
Reply
#18
Cred ca te-ai grabit putin... Pacat pentru ca a fost interesant.
Am remarcat si eu cateva suprapuneri, dar am trecut peste.

Activitatea cafenelei nu s-a oprit complet pe durata degustarii, au fost serviti inclusiv cativa clienti. Nu consider insa ca ne-au deranjat. Ba chiar au fost invitati sa vada o parte din degustare si li s-a explicat in mare ce si cum se petrece cu cafeaua.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#19
Totusi! Sa faci o degustare de o ora doua in picioare e cam mult. Este duminica... venisem sa ma relaxez...
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#20
(15-12-2013, 22:03)Pascalau Wrote: Totusi! Sa faci o degustare de o ora doua in picioare e cam mult. Este duminica... venisem sa ma relaxez...

Foarte bine spus.
Eu ma asteptam la o altfel de organizare, tinand cont de acele rezervari, facute pentru o anumita ora, pentru un anume numar de persoane.
Nu am ce sa spun rau despre angajati, foarte ok,zambitori, din ce am auzit, stiu treaba cu cafeaua.
Presupun ca a fost interesant pentru ce ce stateau jos.
Eu cu sotia stateam lipiti de tejghea,chiar pe culoarul de trecere, folosit intens de clienti si angajati.
Repet, nu sunt vreun sensibil, nu sunt cineva care nu are ce face si carcoteste, dar astazi parca trebuia sa fie altceva degustarea...
Stima.
May God be with us.
 
Reply
#21
eu as spune sa nu va duceti in extreme. cafeneaua este proaspat deschisa, dupa cum unii dintre voi ati vazut - nu este foarte mare, anumite rutine se stabilesc in timp. daca cei ce s-au inscris la prima sesiune nu au venit 'la fix' sau pe parcursul degustarii au fost intrebari sau pauze, a fost de ajuns ca programul sa se dea peste cap. daca au mai venit si clienti in acest timp, lucrurile se complica de la sine. este destul de greu sa organizezi aceste evenimente si totul sa decurga snur.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#22
(15-12-2013, 22:27)Ernest Valentin Wrote: eu as spune sa nu va duceti in extreme.
Eu spun doar cum a fost. Nu sunt nici macar suparat. Doresc organizatorilor sa aiba cafeneaua plina tot timpul asa cum a fost azi. Data viitoare, daca prind un loc pe scaun, raman si eu.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#23
(15-12-2013, 22:23)decadurabolin Wrote:
(15-12-2013, 22:03)Pascalau Wrote: Totusi! Sa faci o degustare de o ora doua in picioare e cam mult. Este duminica... venisem sa ma relaxez...

Foarte bine spus.
Eu ma asteptam la o altfel de organizare, tinand cont de acele rezervari, facute pentru o anumita ora, pentru un anume numar de persoane.
Nu am ce sa spun rau despre angajati, foarte ok,zambitori, din ce am auzit, stiu treaba cu cafeaua.
Presupun ca a fost interesant pentru ce ce stateau jos.
Eu cu sotia stateam lipiti de tejghea,chiar pe culoarul de trecere, folosit intens de clienti si angajati.
Repet, nu sunt vreun sensibil, nu sunt cineva care nu are ce face si carcoteste, dar astazi parca trebuia sa fie altceva degustarea...
Stima.
Din pacate, nu avem cum multumi pe toti.
Degustarea se face din picioare, deoarece oamenii trebuie sa se roteasca in jurul mesei.
Daca ati fi avut putina rabdare se eliberau si locuri la scaune, dar principala idee a fost cea de degustare.
Si noi am asteptat sa veniti in cafenea, deoarce ati spus ca asteptati afara, nu ca plecati.
Din pacate intentia noastra de a va povestii despre cafea sau mai bine zis de a face un schimb de experienta a fost una nemultumitoare.
Multumim ca ati venit, ne pare rau pentru neintelegere, si va asteptam sa veniti, promitandu va ca ne vom revansa.
La Spaziale, Eureka, V60, Woodneck, Sifon
 
Reply
#24
Asa in graba, caci nu am timp de scris in acest moment, degustarea nu a fost doar pentru forumisti ci una publică, desi poate asa s-a inteles. Cezara (Chocollat) spunea ca va fi una separată, dar cu alta ocazie. Tot ce putem face este sa cerem o ora mai nepopulata, ca sa nu interferam prea mult cu activitatea cafenelei.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Îmi pare rău că pentru unii din voi nu a fost experiența așteptată. Din păcate s-a înțeles greșit cum că ar fi un eveniment doar pentru espressomani. Legat de statul în picioare, așa se face o degustare, e nevoie de multă mișcare - am făcut-o la modul profesionist, așa cum o fac și degustătorii de meserie în momentul în care stabilesc profilul unei cafele. Locuri pe scaune ar fi fost, însă, după degustarea propriu-zisă...

Eu vă mulțumesc celor ce ați venit și ați rămas, iar celorlalți îmi cer încă o dată scuze. Pe viitor vom face lucrurile mult mai bine, așa încât să fie toată lumea mulțumită.
Espressoare profesionale La Spaziale, Nuova Simonelli, Dalla Corte || Mahlkonig Vario, Mahlkonig VTA 6S, Nuova Simonelli Mythos, Eureka Mignon || Tamper Reg Barber || Skull tamper || Latiere Motta Europa || Probat Probatino Roaster
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)