Hello There, Guest! Login Register


Degazare cafea

#1
Salut, azi am cumparat pentru prima data cafea boabe de la o prajitorie si as dori sa stiu daca e nevoie de degazare, tin sa precizez ca prajirea a fost facuta in urma cu 3 zile.
 
Reply
#2
Salut

Depinde de cafea si de metoda de preparare. Cafele mai light au nevoie de mai mult timp (uneori, in cazuri extreme, pana la 15 -20 de zile) pentru espresso. Dar in linea generala... din ziua 5 cafea ar trebui sa fie destul de stabila pentru espresso.

Pentru metode alternative, poti sa încerci deja din ziua 3 sau așa ceva.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Pareri si pareri...

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...pa-prajire

Eu zic ca o poti bea linistit de acum.
Daca ai destula sa faci experimente, pune-o in pungi cu supapa de 100-150g, si desfaci pe rand... sa ne spui daca ai simtit diferente.
 
Reply
#4
(25-02-2021, 12:40)micrenda Wrote: Salut

Depinde de cafea si de metoda de preparare. Cafele mai light au nevoie de mai mult timp (uneori, in cazuri extreme, pana la 15 -20 de zile) pentru espresso. Dar in linea generala... din ziua 5 cafea ar trebui sa fie destul de stabila pentru espresso.

Pentru metode alternative, poti sa încerci deja din ziua 3 sau așa ceva.

Multumesc, am luat un pachet ce contine 2 tipuri de cafea cu 2 moduri de prajire diferite mai light (city roast) si viennese roast.
 
Reply
#5
Eu am următoarea experiență, pentru espresso: după 5 zile de la prăjire, cafeaua e exact ce trebuie. După 2-3 săptămâni, pentru anumite cafele, se duce tot gustul. Dau aici ca exemplu blendul signature al celor de la Yume, care la 5-6 zile de la prăjire are un gust minunat, prăjit și floral. După 3 săptămâni dispare orice urmă de flori, cel puțin pe espressorul meu.

Pe scurt: dacă au trecut 5 zile, ești golden. Experimentează și vezi ce se potrivește cu gustul tău.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#6
Incepe cu cea vieneza, daca ai ulei pe boabe nu mai vorbim de arome, ci sa nu inceapa rancezirea...
 
Reply
#7
Eu las cafeaua intre 10-14 zile, chiar cei de la Yume recomanda asta, Bogdan de la Mabo, la fel recomanda cam 14 zile.
Am și eu acum blend de la Yume, @TVTVTV poate îl desfac și eu mai repede daca spui ca dupa 5 zile era ce trebuie.
Eu ma feresc sa le desfac repede și fiindca ma enervează sa tot modific râșnița, am observat ca dupa 10-14 zile, dupa ce am găsit setarea, acolo înțepenesc cu ea pana termin punga, și nu imi variază nici măcar 1s.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#8
Va multumesc mult pentru sfaturi\sugestii, am decis sa le las pana maine dimineta sa se aclimatizeze". Sunt 4 pungi a cate 150 g fiecare, deci nu am foarte multa cafea pentru experimentat. O sa revin cu o concluzie. Numai bine!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)