Hello There, Guest! Login Register


Defecte (ror)n prajirea cafelei

#1
Dragi colegi,
Daca termenii subdezvotare, supradezvoltare (ars), profil plat sau coacere a cafelei va sunt necunoscuti, sau familiari, va invitam la intalnirea noastra din 5 octombrie incepand cu ora 10:30 pe Str. Fainari nr. 45A, cladirea din capatul curtii, etaj 1.
Va oferim ocazia sa gustati chiar voi fiecare dintre aceste greseli, cunoscute pana acum exclusiv celor care prajesc acasa sau lucreaza prin prajitorii.
Sarjele eronate vor fi pe masa de degustare impreuna cu profilul (considerat de mine) corect, pentru o evaluare completa.
Vom experimenta aceeasi cafea si prin metode alternative de extractie (aeropress, v60, presa franceza) si bineinteles in espresso.
Evenimentul este dedicat comunitatii espressoman,
speram sa fie un motiv de intrevedere relaxata intre prieteni si pasionati ai cafelei.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#2
Minunat! Poate reusiti sa urcati ceva material si aici cu timpul. Sa bubuie FC-ul!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Bravo Cosmin, excelenta intiativa.
 
Reply
#4
... Frumoasa initziativa , bravo ' s ... Dancer2... poate bubuie si SC - ul un pic ...  Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#5
Curiosi si dornici, venim
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#6
Felicitari pentru initiativa!
Voi incerca sa ajung si eu.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#7
Asa cum spuneam, ne asteapta o toamna plina de evenimente Espressoman, sper Smile 
Bravo pentru initiativa Cosmin, anul trecut la intalnirea cu marele concurs de home roasting si lansarea Bianca, tot tu ne-ai urnit din loc Smile 

Ai un numar maxim de participanti care sa tina de logistica ta? In caz ca da, ar trebui sa facem un format de inscrieri mai clar, eventual confirmari la inceput de octombrie. 

Abia astept!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Eu ma inscriu sa prajesc gresit Big Grin
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#9
Nice! Bravo @bubucalu pt initiativa. Si pe mine ma intereseaza.
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
#10
Zuper. Încerc sa ajung și eu.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Spatiul poate gazdui pana la 25 de persoane.
Actiunea principala va consta intr-un cupping al acestor profile de prajire.
Am sa ma preocup sa stric suficienta materie prima pentru improbabila situatie de epuizare a continutului cestilor initiale,
sa nu uitam, cafeaua e cu defecte Smile.
In tot acest timp, fierbatoarele si espressorul va vor sta la dispozitie pentru a usura eventuala asteptare la randul pentru degustare.
Intrarea este libera in limita spatiului dar, ar prinde bine sa va anuntati prezenta aici, pentru pregatirea noastra cat mai adecvata.
Multumesc pentru receptivitate si sustinere.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#12
Ma inscriu si eu, cu un mic semn de intrebare, caci exista o usoara sansa sa nu reusesc sa ajung.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#13
Vin si eu sa invat.
 
Reply
#14
Laudabila initiativa, doar ca n-as pune chiar toate defectele in carca ror-ului... care e o necunoscuta mai mare decat punctul G... chiar si pentru marele lui guru Rao.
Sunt posibile prajeli de peste 20 minute, cu un RoR plat ca sahara, cu rezultate exceptionale.
 
Reply
#15
Dar nu mai bine veniti boierii dumneavoastra la o intalnire (caci vei avea de ales toamna asta) si le discutam acolo live, practic, pe degustate?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
A zis cineva eveniment-E-? Big Grin  E si ceva Guidistic pe teava?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#17
Unul cate unul se vor anunta...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
(19-09-2019, 16:07)Lyvyoo Wrote: Unul cate unul se vor anunta...

M-am inscris la urmatorul (dinaintea astuia).

O toamna super... Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#19
Cu speranta ca mai invat ceva despre cafele, ma inscriu si eu.
Avand in vedere cererea mare, vorba reclamei... sa se dea cate una, sa ajunga la toti

Apropos... Eu nu am mai vizitat locatia pana acum. Din ce stiu eu, Fainari e pe langa Obor. Corect?
 
Reply
#20
Da, vezi pe Gmaps...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Și eu!
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#22
Vin si eu cu mare placere. Se poate cumpara si pentru acasa un kit de "defecte"?
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#23
si eu vreau. multumesc!
 
Reply
#24
Poate profitam de ocazia si aducem si cine ce are/vrea din jucarii, sa mai vedem, probam, experimentam.

Eu o sa vin cu Bianca, ar fi super daca am putea sa o cuplam pe timpul evenimentului cu un Niche sau Sette frumos, poate se plac si le gasim si niste accesorii de la Bravo sau Kazak, cine stie...

Cine vrea si poate, no pressure...Az
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#25
Chiar asa,
Mi s-au lungit ochii dupa un Jack Leveler. Are cineva?
Dau o bere, daneza Smile

Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#26
Daca se vine cu BIanca, sa aiba mr. Buimac ceva cafea bine degazata, fara defecte  Smile  Guji eventual sau Aricha Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
Vin si eu!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#28
Sa aduc Honele?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#29
Te rog!
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#30
Ma inscriu si eu.

Multumesc
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)