Hello There, Guest! Login Register


Cutite SSP

#1
A cumparat cineva cutite SSP? Pe site la ei nu exista optiune de livrare in Romania. I-ati contactat separat si au livrat in Romania sau ati luat prin prieteni care stau in tari unde livreaza ei?

In alta ordine de idei, merita?

Eu as fi interesat de cutite de 64 fara tratament Red Speed, pt ECM Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#2
Daca nu livreaza direct, poti comanda la o adresa dintr-o tara unde livreaza, Polonia de exemplu cu eshopwedrop, si apoi sa-ti ajunga acasa. 

Nu e cea mai eleganta solutie dar e acceptabila.
 
Reply
#3
Mail lui Hansung Lee.
Se plateste prim transfer bancar sau Paypall si livreaza in Romania.
 
Reply
#4
Multumesc pt mesaje!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
A zis cineva Group Buy?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#6
(26-11-2019, 16:34)vladdooo Wrote: A zis cineva Group Buy?

Facem. Dc facem acum, exista riscul sa intram in aglomeratia cu livrarile de sarbatori. Asteptam pana dupa 1 ianuarie?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
Oki
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#8
Ok, atunci, cine vrea cutite SSP, asumandu-si ca vom trece prin formalitatile de taxare si vama si ca va mai fi ceva de plata in plus (nu stiu cat, calculam), sa dea un semn aici sau pe privat. In fine, de formalitati probabil ca ma ocup eu, cat de greu poa sa fie :p
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#9
Vad ca incep preorders la cutitele SSP (lab sweet type). Ce parere aveti? (cele de 64mm, compatibile df64, sunt 235$ + taxe presupun)

[Image: RkeiXkg.jpg]
[Image: taqc1g4.jpg]
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#10
@MyR, te rugam frumos, poti sa ne spui daca veti avea (in interval de, sa zicem, 3 luni) cutitele Lab Sweet de la SSP in oferta voastra sau e prea devreme sa puteti spune?
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#11
(11-02-2022, 15:02)cradun Wrote: @MyR, te rugam frumos, poti sa ne spui daca veti avea (in interval de, sa zicem, 3 luni) cutitele Lab Sweet de la SSP in oferta voastra sau e prea devreme sa puteti spune?

Evident! Facemi presiuni de o vreme sa devine realitate acest produs...
Imediat ce vom avea informatii finale, am sa il anunt, dar nu mai vreau sa patesc ca si in cazul SD... 
Il vom avea in portfoloiu intre primii din Eu.. zic sa avem un pic de rabdare..  Wink
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#12
Super, multumim! Eu prefer sa iau de la voi, cand o sa le aduceti, astept.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#13
Salut,

Am primit ieri un set de cutite SSp-65mm pentru Mahkonig K30.Am urmarit ceva review-uri si am zis sa incerc.
Nu pot sa spun ca am facut multe teste insa la prima vedere cu cutitele originale scoteam 20g in 3.8-4 sec acum pentru aceeasi cantitate trebuie sa rajnesc 6.4-6.6 sec
S-a modificat si un pic sunetul iar distributia directa in portafiltru este mult mai lina in sensul in care inainte erau sa zic particulele de cafea un pic mai aglomerate intr-un anumic punct si facea usor mici cocoloase acum totul este din prima ok.
Nu stiu la ce sa ma astept pe viitor, am citit insa pe guideline si spunea ca primele 3-5 kg sa fie rajnite mai coarse (gros) .Acum pentru mine asta e o problema pentru ca eu beau doar espresso Smile si sper sa nu fie vro problema in sensul asta.
Sper sa fie ok Smile
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#14
Despre gust nu ne zici nimic ?
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#15
Nu cred ca as sti sa ma pronunt asa de clar pe gust, posibil sa fie si un efect placebo si sa mi se para un pic mai clara ceasca de espresso.
Sper sa reusesc sa pot sa am o parere mai clara dupa 3-4 kg de cafea diferita incercata.
Nu as vrea sa incep sa fac recomandari dupa 300g de cafea insa sunt foarte incantat momentan de jucarie.
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#16
Viteza de rasnire scade pentru ca nu au pre-breakere, cel putin 64mm MultiPurpose ale mele.

Sotia a descoperit o metoda de a le face silentioase, a turnat cafeaua rasnita inapoi in rasnita si astfel a rasnit-o de doua ori. O zi au fost mai silentioase, dar apoi am facut curat cu aspiratorul si au revenit.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#17
Ok, asteptam update dupa cele cateva kg Blush
ECM Puristika + DF64 SSP MP
 
 
Reply
#18
Am avut aceeasi experienta cu a mea E65S - dar nu cred ca e vorba de lipsa prebreak.
Cutitele SSP au un profil foarte asemanator cu cele MK stock - intr-un email Lee mi-a confirmat acest lucru.
Se poate vedea comparand: https://cmsale.com/products/grinders/ssp...ated-burrs cu cele originale https://www.mahlkoenig.com/collections/b...urrs-65-mm.

N-am reusit sa-mi explic dublarea timpului de rasnire. Am observat de asemenea ca plaja de rasnire s-a extins: inainte rasneam pentru espresso la 3 acum sunt la 4.5, ambele cazuri dupa zero-in pana la atingere. Sa fie vorba de mai multe fines-uri?
Am pastrat SSP-urile instalate, placebo sau nu, mi se pare gustul in ceasca mai bun.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)