Hello There, Guest! Login Register

Curgere modificata dupa curatare cu detergent

S-a intamplat ceva ciudat cu espressorul meu dupa ce am dat backflush cu detergent. Pe aceeasi cafea, cu aceeasi rasnire, inainte de curatare scoteam curgeri foarte bune, in 30-35 sec, iar dupa curatare curge aproape ca la robinet in 15 sec. S-a mai intamplat cuiva chestia asta ? Cred ca s-a deranjat ceva ce a dus la schimbarea asta de comportament (debit, presiune, etc.), dar nu-mi dau seama ce.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
As putea sa banuiesc asa ca fapt divers ca backflush-ul a avut acel efect de curatare astfel incat tot traseul blocat partial pana acum s-a deblocat Smile

Incearca evident sa reglezi macinatura/tamparea conform cu curgerea actuala
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home

Reply
ha ha, asta ar fi culmea culmilor si, daca va fi asa, inseamna ca ai fost eficient in curatare Smile)
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig K30 Vario, Kinu M47

Reply
(25-07-2018, 11:34)CatalinNegrila Wrote: As putea sa banuiesc asa ca fapt divers ca backflush-ul a avut acel efect de curatare astfel incat tot traseul blocat partial pana acum s-a deblocat Smile

Asta a fost si primul meu gand, dar parca e prea mare diferenta. Plus ca l-am curatat constant cu detergent si e prima oara cand observ asta. Oare chiar atat de multa mizerie sa fii avut pe circuitul de extractie incat sa-mi blocheze debitul ?
Poate aflam o parere si de la colegii mai tehnici, ce cunosc in detaliu grupul e61.
Rocket Appartamento || Vario Home, Kinu M47 || Hario V60, Aeropress, Kalita Wave || Accesorii Motta, Concept-Art, Tidaka

Reply
Sa nu fi patit rasnita ceva
Lelit Bianca + Compak E8 SSP, Bravo Tools, Acaia Pearl, V60+Xeoleo 200W Ghost Burrs, Cafflano Kompresso+Kinu M47

Reply
Inca n-am deslusit problema, dar e foarte posibil sa fie de la rasnita. Se pare ca a fost o coincidenta nefericita intre decalibrarea rasnitei si backflushul cu detergent.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)