Hello There, Guest! Login Register


Cumpar Teava de abur - steamer pt Gaggia Pure

#1
Cumpar Teava de abur - steamer pt Gaggia Pure.
Ce-a originala de pe aparat s-a rupt acolo unde intra in furtunul de alimentare, care vine din boiler, practic s-a rupt plasticul, care face legatura dintre teava si furtun.
Poate gasesc la cineva care are vreun espressor compatibil stricat  Tongue
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#2
Am 2 tevi de la Poemia pe care nu le folosesc si daca sunt compatibile, iti pot dona una. Pure are aceeasi mama ca si Poemia, deci vine echipat cu pannarello atasat la acea teava.
Te rog demonteaz-o si posteaza cateva poze, eventual masuratori sa vad despre ce e vorba.
 
Reply
#3
Mersi pt reply prompt.
Ar fi minunat sa se potriveasca.
Am facut cateva poze.

[Image: f369b890664ab642525dced74cd261d9.jpg]

[Image: b5f051fa96534e1c060fe4742c3894aa.jpg]

[Image: c266e41baef390fc3e2f80fe9bc92410.jpg]

[Image: 51035f2ef4494faf1a9925b79cf2f81e.jpg]

[Image: b28cd71f3b62572e2d30a335b7fd8fcc.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#4
La Poemia e mai lunga partea care intra in carcasa datorita robinetului pozitionat foarte sus. Cum este prinsa teava in piesa din plastic ? Un simplu o-ring + siguranta doar pentru rotirea tevii sau sfera din PTFE?
Cu un minim de creativitate cred ca teava de la Poemia poate fi scurtata si adaptata Smile
[Image: Z0OkUT1l.jpg]
 
Reply
#5
E prinsa destul de bine, se roteste, am tras putin de ea sa vad daca iese, dar nu am fortat.
Daca esti amabil si-mi donezi una, ma pun pe mesterit sa vad ce iese  Big Grin
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#6
Am drum la Fan si Cargus azi, pot sa-ti trimit cu oricare din ele. Astept PM cu numele, adresa si un numar de tel.
 
Reply
#7
Am uitat sa postez rezultatul la ce am mesterit. 
Am taiat din semisfera aceea in partea unde intra furtunul prin care vine apa. 
Apoi am introdus teava primita de la vdub prin semisfera direct in furtun, iar la imbinare am strans cu un colier de plastic. 
Rezultatul e bun, nu pica pe nicaieri, cantitatea de abur e mai buna decat cu teava veche. 
Inca o data mersi vdub pt ajutor.
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
#8
Am crezut ca ai renuntat sau ai inlocuit tot ansamblul cu unul nou. Ma bucur ca ai reusit s-o adaptezi si face treaba buna Smile
Sa o folosesti cu placere!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)