Hello There, Guest! Login Register

Cum s-ar spune , km 0... (sfat espressor langa rasnita 1ZPRESSO K Max)

Salutare tuturor,
Sunt un bautor impatimit de espresso , imi place o cafea  buna. In ultima perioada , nu mai gasesc in nici o cafenea un espresso decent , iar acesta este motivul pentru care am descoperit forumul.
Deci am inceput cu achizitia unei rasnite 1ZPRESSO K Max ( urmeaza sa ajunga zilele urmatoare, de la un coleg de pe forum). 
Ce expresor recomandati in tandem? Gagia Clasic Pro ar fi ok? Ca buget as vrea sa ma incadrez pana in 2000 lei. Ce alte accesorii minime trebuiesc luate pentru a obtine o cafea buna?
Multumesc anticipat!

Reply
Bine ai venit.
O cafea bună pentru tine cu siguranță nu coincide cu gusturile tuturor și asta pentru că nici cafeaua bună pentru mine nu este pe placul tuturor. Trebuie sa începi prin a descrie ce înțelegi prin cafea bună. În linii mari ai:
- cafea clasica, italiana, multă cremă, 85% Arabica, 15% robusta, sau alte rapoarte, gust de ciocolata neagra, uneori aftertaste de fum sau ars, etc
- cafea medie prăjită italiană (cele nordice): ocazional fructata dar de cele mai multe ori încearcă sa surprindă într-un mod mai estompat aroma din cea clasică, nu prea ai gust de fum, nu ai ulei pe boabe
- cafea medie neaoșe: uneori ai gustul regiunii de unde vine identitatea nefiind distrusă pe de-a-ntregul. Nu am găsit ușor stilul de ciocolata neagră, condimente, precum cea italiană. Poate avea o ușoară aciditate.
- cafea mai light neaoșe: aici ai toate fructele, florile, vrăbiile de pe gard. Cafeaua este prăjită sa scoată în evidenta originea. Când sursa e buna prăjirea este cel puțin decentă.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1

Reply
(08-02-2023, 23:38)vlaicu Wrote: Bine ai venit.
O cafea bună pentru tine cu siguranță nu coincide cu gusturile tuturor și asta pentru că nici cafeaua bună pentru mine nu este pe placul tuturor. Trebuie sa începi prin a descrie ce înțelegi prin cafea bună. În linii mari ai:
- cafea clasica, italiana, multă cremă, 85% Arabica, 15% robusta, sau alte rapoarte, gust de ciocolata neagra, uneori aftertaste de fum sau ars, etc
- cafea medie prăjită italiană (cele nordice): ocazional fructata dar de cele mai multe ori încearcă sa surprindă într-un mod mai estompat aroma din cea clasică, nu prea ai gust de fum, nu ai ulei pe boabe
- cafea medie neaoșe: uneori ai gustul regiunii de unde vine identitatea nefiind distrusă pe de-a-ntregul. Nu am găsit ușor stilul de ciocolata neagră, condimente, precum cea italiană. Poate avea o ușoară aciditate.
- cafea mai light neaoșe: aici ai toate fructele, florile, vrăbiile de pe gard. Cafeaua este prăjită sa scoată în evidenta originea. Când sursa e buna prăjirea este cel puțin decentă.
Perfect de acord. Ideea este ca pana la gust, am nevoie de un echipament  care sa reuseasca o extractie reusita. Dupa aceea urmeaza sa experimentez cu tipuri de cafea , tip de prajire. ...presimt cheltuieli mari in viitor.

Reply
Eu ți-aș recomanda ceva cu pid. De aici pica Gaggia dacă nu ești dispus sa ii pui tu pid. Lelit pl41 tem è destul de întâlnit pe forum.
Mai sunt și altele dar trebuie sa cauți feedback.
Faptul ca lelit are portafiltru de 57 poate fi considerat un minus față de Gaggia, pe mine nu m-a deranjat. Problema apare la accesorii. O data cumpărate pentru lelit, cam rămân cu espressorul, următorul upgrade va fi pe o alta dimensiune. 99% pe 58 si na, restul poate fi altceva
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1

Reply
La bugetul tău se potrivește Gaggia Classic Pro, Lelit PL41TEM second hand (sunt câteva de vânzare pe forum și dacă reușești să iei direct, vânzătorul îți va arăta și cum funcționează), sau manuale precum Flair, Cafelat Robot, sau Rok GC.

Accesoriile necesare, în ordinea importanței, ar fi cântar, tamper potrivit sitei, instrument WDT, latieră. Bugetul pentru accesorii ar fi minim 200 de lei.

Cu râșnița aia ar trebui să te descurci bine, e o alegere bună.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979

Reply
Poate ii ajuta pe cei care se uita la Gaggia: https://www.kaffeemacher.ch/blog/gaggia-new-classic/

Reply
Multumesc pentru sfaturi.
Cred ca o sa iau pentru o perioada  un Lelit PL41TEM pana ma perfectionez putin.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)