Hello There, Guest! Login Register


Cromare si polish elemente espressor.

#1
Salut.Am cumparat un espressor second hand BFC Classica si as avea nevoie sa cromez cateva elemete - portafiltre, capete portafiltre (cromul original s-a tocit si se vede alama).As mai avea nevoie de un polish profesional la elementele de inox.
Aveti idee unde as putea rezolva aceste probleme contra-cost la un pret rezonabil?
Sunt ploiestean, as prefera Bucuresti sau zone apropiate.


Attached Files Thumbnail(s)
   
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#2
Te rog sa-mi spui si mie daca gasesti, ca as avea si eu cate ceva. Poate le ducem impreuna.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
(12-01-2016, 14:28)baloozzy Wrote: Te rog sa-mi spui si mie daca gasesti, ca as avea si eu cate ceva. Poate le ducem impreuna.

Am gasit in Bucuresti la 15 EUR/decimetru.Mai caut.
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#4
Pare imens, la noi mi s-a zis ceva modest, cativa lei/dmp... putini, sub 10.

Dar rugina cum o curat? ca a zis sa ii duc piesa curata... Confused
 
Reply
#5
(12-01-2016, 16:47)renatoa Wrote: Pare imens, la noi mi s-a zis ceva modest, cativa lei/dmp... putini, sub 10.

Dar rugina cum o curat? ca a zis sa ii duc piesa curata...  Confused

rugina,pete etc se curata prin sablare pentru o pregatire buna in vederea cromarii.
Nici eu nu dau 15 euro pe decimetru.Daca fac un calcul la banii astia imi cumpar portafiltre noi.
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#6
Pe la motociclisti se mai vorbeste:
http://www.motociclism.ro/forum/index.ph...hl=cromare
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#7
Recomand cu caldura NEVR-DULL
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#8
(12-01-2016, 18:04)Pascalau Wrote: Pe la motociclisti se mai vorbeste:
http://www.motociclism.ro/forum/index.ph...hl=cromare

unde au facut baietii aia costa 15 EUR pe decimetru.
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#9
(12-01-2016, 18:17)VladP Wrote: Recomand cu caldura NEVR-DULL

Ai idee de unde pot cumpara asa ceva in Romania?
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#10
Mai aproape de Germania nu stiu daca gasesti. Poate organizam ceva buy group.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#11
Am gasit la un magazin online de piese moto in Romania. 
Pret=40 RON cutia.
O sa comand luni. Vad ca pe site-ul lor apare ca este in stoc.
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#12
L-am gasit si cu 25lei. Zice undeva ca indeparteaza zgarieturile?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
(20-02-2016, 04:16)baloozzy Wrote: L-am gasit si cu 25lei. Zice undeva ca indeparteaza zgarieturile?

Depinde de zgarietura.Daca e adanca, o reduci cu smirghel de granulatie mica si pe urma dai cu "vata" aia din cutie.Initial am crezut ca este o pasta, dar dupa ce am vazut pe youtube mi-am dat seama ca m-am inselat.Pare foarte eficient.
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#14
(12-01-2016, 18:17)VladP Wrote: Recomand cu caldura NEVR-DULL

Mai precis ce face asta ?
Daca am o suprafata cromata cu impuscaturi de rugina, ce rezulta dupa ce dai cu pasta asta ?
 
Reply
#15
(20-02-2016, 10:53)renatoa Wrote:
(12-01-2016, 18:17)VladP Wrote: Recomand cu caldura NEVR-DULL

Mai precis ce face asta ?
Daca am o suprafata cromata cu impuscaturi de rugina, ce rezulta dupa ce dai cu pasta asta ?

Nu este o pasta.Este un fel de vata minerala.
si face asta:
https://www.youtube.com/watch?v=C2BqT4VY6nQ
sau asta:
https://www.youtube.com/watch?v=PXIUdEYZcsc
-= BFC Classica 2 grupuri, Rasnita WEGA MAX M-7.5,Tamper Motta, Latiera Motta =-
 
Reply
#16
(20-02-2016, 10:53)renatoa Wrote: Mai precis ce face asta ?
Daca am o suprafata cromata cu impuscaturi de rugina, ce rezulta dupa ce dai cu pasta asta ?

Nu este o pasta, ci o vata tehnica, densa, semi-imbibata cu substanta magica, transparenta. Dai cu ea, ies petele de rugina, se lustruieste si se sigileaza. Impuscaturile de rugina se reduc la minim (daca sint mici, nu se mai vad, daca au mai multi mm diametru, trebuie vazut in functie de adincime...) - Iar vata se inegreste.
Personal nu am gasit ceva mai bun pe piata.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#17
La cromare mesterul mi-a zis sa o duc fara o pata de rugina, crezi ca indeplineste aceasta cerinta ?
Altfel ma paste electrolza... Confused Huh care nu ar fi nici aia ceva fioros, si nu costa aproape nimic...
 
Reply
#18
Am cautat si eu ceva pentru polish si am gasit asta : http://www.detailing-club.ro/forum/showt...s-Einszett
Poate ajuta ! 
http://www.colindetailing.ro/polish-menz...-1617.html

http://www.detailing-club.ro/forum/showt...s-Einszett
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#19
daca vreti sa polish-ati va trebuie si masina rotativa sau actiune-dubla

si putina indemanare.
zgarieturi superficiale se corecteaza usor.
pastele de polish pentru ultima etapa de finisare nu sunt bune pentru metal. Sunt prea fine. Ca ultima etapa, da, merg. Pentru inceput insa nu. Va trebuie dedicate sau foarte abrazive, gen etapele de inceput : de taiere sau de polish.
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

                                                 
 
Reply
#20
A gasit cineva în Romania nevr-dull? Am înțeles că scoate rugina de pe metal. Am citit ca merge si cu oțet de mere. A încercat cineva? Am mici pete pe suprafata carcasei espressorului.
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#21
Este in Romania: eu am luat de aici, dar nu l-am folosit inca.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#22
Nici nu va inchipuiti ce inseamna sa slefuiesti oglinda o tabla de inox cu atatea muchii, curburi, unghiuri inchise si alte forme neregulate fara sa ai in final dungi, adancituri, zgarieturi, cavitati-convexitati si tot felul de urme, ape. Oglinda o ai numai cand dezlipesti folia de protectie de pe tabla si asta pana la prima curatare si stergere cu orice laveta profesionala ati lucra. Asta o spun referitor la finisajul oglinda inspectat sub lupa. Daca se poate aplica un finisaj periat, atunci se schimba povestea. Si pretul (implicit manopera). Scade macar de 10 ori. Eu fac asemenea lucrari de slefuire si finisare pe piese de tabla de inox (cam de 1 dm, gen bijuterie) si cam stiu cu ce se mananca. Si daca veni vorba de mancat, la rugina ma refer, folositi un creion de fibra de sticla prins intr-o mandrina de dremel. Face minuni. Gasiti fibra de sticla in cablurile de distributie de NET si TV, acelea groase de pe stalpi, nu cele care intra in casa. Va doresc spor la treaba, dar mai bine nu va apucati.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#23
Pe la cei cu ochii oblici, am luat niste pamatufuri din fibra. Au ca destinatie vase inox. Pe tigaie scoate arsuri, dar de espressor nu l-am apropiat. Sunt si ceva bureti, dar aia nu stiu cu ce sunt (negri).
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#24
Eu am luat asta:
 http://piese-espressor.ro/index.php?rout...ct/product&product_id=1633&search=polish
dar niciu eu n-am folosit substanta, inca[Image: undecided.gif]
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#25
problema cu lustruirea sta cam asa: prima data suprafata de lustruit trebuie pregatita, adica indreptate zgarieturile sau eventual alte neregularitati. asta o puteti face cu smirghel de la granulatie mare spre mica. cand schimbati granulatia ar fi recomandabil sa smirgheluiti la 90 grade ca sa vedeti daca ati indepartat zgarieturile lasate de smirghelul anterior. dupa ce ati terminat cu cel mai fin smirghel v-ar trebui asa ceva sau o bucata de pasla taiata rotunda si pusa pe un motor de polizor. pe pasla frecati pret de cateva secunde cu pasta de lustruit de genul asta, apoi veniti cu piesa de lustruit. dupa un minut reveniti cu pasta.

chestia e ca la pregatitul suprafetei daca aveti o suprafata oglinda cu o zgarietura adanca va trebui sa "sapati" ca sa ajungeti sa o scoateti si la final dupa ce o sa ajungeti sa lustruiti o sa se vada "groapa" care ati facut-o in luciul. asta-i partea mai tricky.

sablatul nu prea intervine asupra suprafetei, doar indeparteaza rugina si alte mizerii lasand in urma o suprafata satinata. daca piesa are suprafete mancate de rugina sablatul nu va nivela adanciturile facute de rugina, alea, daca va deranjeaza, vor trebui indepartate ulterior.

piesa pregatita pt cromare inseamna defapt finisata f. bine si lustruita daca vreti sa aveti o chestie deosebita, dealtfel orice neregularitate a suprafetei va persista si dupa cromare, doar un pic estompata.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)