Hello There, Guest! Login Register


Covid Coronavirus Face Mask

#1
https://www.pocketmagic.net/covid-corona...face-mask/

Pentru cei cu imprimanta 3D. Nu poate fi fiarta, nu  merge nici autoclavarea pentru igienizare și reutilizare ( pe la 70 de grade se deformează), dar e ok imersia în baie de alcool, hipoclorit de sodiu merge si  în cuva UV.
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#2
Eu am facut asa ceva:
https://www.thingiverse.com/thing:4222563

Se poate folosi mai usor cu un filtru hepa de aspirator.

Legat de sterilizare, ce zice designerul:
Code:
 
To neutralize the Covid19 virus (on the face mask, be it glued together or not), we recommend:
65 degrees for 35 minutes (in a preheated oven).
With this step, a facemask should be reusable many times.

Oare sa functioneze ca la sous vide?
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#3
... si cand te gandesti cat este de simplu , trebuie sa stii doar unde sa bagi nasu ' ... Big Grin Big Grin Big Grin ...


[Image: YcsPDF4.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#4
Din ce am vazut, filtrele HEPA sunt facute din fibra de sticla, care e iritanta pt sistemul respirator, mai ales dc sunt manipulate prin taiere.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#5
Hmm interesant, dar nu ar fi aceeasi problema si cand dam cu aspiratorul de exemplu?
https://foro.coronavirusmakers.org/uploa...L10POBAGm8

Aici e un studiu care compara diferite metode de filtrare inclusiv mastile chirurgicale.
Se pare ca ar fi buni si sacii de aspirator.
Echipamentele medicale + salile de operatie tot hepa folosesc dar poate e alta implementare.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#6
E vorba de faptul ca fibra de sticla e taiata pt a fi potrivita pt masca, in primul rand. Dc faci o masca potrivita pe dimensiunea unui filtru HEPA fabricat standard, fara sa fie nevoie de taiere, problema asta ar fi rezolvata.

Dupa care e proximitatea fata de nas. Da, in salile de operatie exista filtre HEPA, dar lumea nu respira prin ele, ci sunt asezate la ceva distanta de persoane. Mai multe informatii am gasit in comentariile la video-ul din link.

Mai e un aspect: in studiu s-au folosit bacterii, care inteleg ca sunt ceva mai mari decat coronavirusul. Deci eficienta la filtrare din tabelul prezentat in studiu ar fi diminuata dc am testa cu coronavirus. Totusi, merita folosita orice resursa, e ideal sa se poata printa masti 3d. Unii nu au imprimanta si folosesc sutiene, stia Levo ceva cand a pus poza Smile E interesanta ideea cu sacul de aspirator, o sa vad din ce sunt facute.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#7
O intrebare am si eu: cat ajuta aceasta filtrare, avand in vedere ca mastile nu sunt “lipite” de fata?
Aerul inspirat este preluat din laterale, unde nu exista rezistenta... Sunt OK daca tu esti infectat, ca sa nu transmiti mai departe.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#8
(04-04-2020, 21:49)Mihai L Wrote: O intrebare am si eu: cat ajuta aceasta filtrare, avand in vedere ca mastile nu sunt “lipite” de fata?
Aerul inspirat este preluat din laterale, unde nu exista rezistenta... Sunt OK daca tu esti infectat, ca sa nu transmiti mai departe.

Categoric nu ofera protectie 100%, dar daca esti la cumparaturi si stranuta altul de la coada spre tine e mai bine decat nimic. In plus e mult mai usor sa eviti sa-ti atingi fata cu mainile cand altfel poate ai fi facut-o fara sa-ti dai seama...  

In lipsa de altceva: https://vimeo.com/403895457
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#9
Buna ziua,

Dintre cei ce ati reusit sa faceti o masca la imprimanta 3D si ati gasit si filtrele necesare, ati putea si sa vindeti? M-ar interesa vreo 5 bucati.

Multumesc,
Gaggia Classic + PID Espressuino + steam rancillio V3 + preaheating coil + sita dus IMS + manometru + OPV Bezzerra / Ascaso I-mini i1 / tamper ESPRO 58,4 mm
 
Reply
#10
... Inca putzin si nu va mai fi nevoie ... Big Grin ... ( de nimic ! )


[Image: axp5THF.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#11
Licenta anuala sau definitiva?!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#12
... Cred ca definitiva ... de data asta Big Grin . ( update -urile, KB are el grija sa le faca cand dormim ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#13
(04-04-2020, 21:49)Mihai L Wrote: O intrebare am si eu: cat ajuta aceasta filtrare, avand in vedere ca mastile nu sunt “lipite” de fata?
Aerul inspirat este preluat din laterale, unde nu exista rezistenta... Sunt OK daca tu esti infectat, ca sa nu transmiti mai departe.

Cam toate modelele recomanda incalizrea pe la 50-60 de grade iar apoi mularea pe fata.
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#14
E o dilema între covidul ipotetic și astmul aproape sigur determinat de tot ce conțin straturile protectoare ale respectivei chestii? Bizar raport.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#15
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#16
Ilici cu meandrele concretului e Kant pe lângă plus minusul minus plusului colegului d-nei Turcan.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#17
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)