Hello There, Guest! Login Register

Compak E8 / F8

Salut , la inceput de iulie o sa schimb in sfarsit rasnita. Dupa cateva variante (Eureka Atom , Ceado e37s ) am ajuns sa ma uit la Compak E8 /F8 la sugestia lui Liviu. Am sunat la Razvan care mi-a oferit cateva informatii bune. Problema mea este ca nu am gasit aproape nimic despre aceste rasnite pe forumurile de dincolo sau de aici. Imi place F8-ul dar nu stiu cat de fiabil si precis este in timp acel mecanism de reglare impreuna cu afisajul pe display. Din aceasta cauza cred ca as ezita sa iau F8-ul si sa merg mai degraba spre un E8 cu mecanism clasic.
Are cineva ceva pareri de rau despre aceste 2 rasnite ?
ECM Synchronika + flow control , Ceado E37S , Brewista SmartScale

Reply
Salut! 
Eu folosesc un E8 de un an de zile (luat cu ajutorul lui Razvan) si m-am invatat foarte bine cu ea.
O folosesc cu un hopper de la Orphan Espresso (https://www.oehandgrinders.com/OE-Short-..._p_57.html) in care pun cam ~80g de cafea.
Rasneste 18 g in ~3 sec in functie de gradul de macinare necesar. Merge doar pentru espresso. Nu poate rasni pentru V60. Daca ai gasit greutatea si timpul optim de rasnire nu va gresi niciodata (poate o abatere de 0.1 - 0.2 g maxim); te va ajuta la repetabilitatea shot-urilor.
Mecanismul de reglaj al gradului de macinare este rudimentar si usor de utilizat odata ce te inveti cu el si cafelele ce le bei.

Am utilizat-o si single-dose, dar imi place mai mult consistenta si gustul la utilizare cu coloana de cafea.

Conteaza ce cafea folosesti si ce vrei sa obtii din ea.

Este o rasnita "de bar" excelenta. Accentueaza gustul ciocolatiu al cafelei. Mi se pare ca ajuta "amarul" din cafea. Mai am un Kinu M47 si nu exista grad de comparatie intre ele. Kinu e doar  o portabila.

Am baut recent aceeasi cafea ce o aveam acasa rasnita pe un EK, si m-am imbolnavit de diferenta de gust.

Eu sunt multumit de achizitia facuta si de ceea ce mi-a oferit pana acum. Acum sunt la pasul in care ma intreb daca un set de cutite SSP ma va ajuta sa obtin ceva mai bun din cafea sau trebuie un salt direct la EK (sau ceva asemanator)
Acasa: DC Studio, Compak E8 + OE Funnel, Bravo Tools
Delegatie: Kinu M47, Cafflano Kompresso si Aeropress

Reply
Foarte buna e8 daca accentueaza amaruiul, intr-un final, asta e tot ce ne dorin de la o rajnita. Cred ca folosind SSP am reduce din el, asa ca de ce sa o faci? De o palma buna fiecare are nevoie dimineata. 

Rasneste rapid, e mare, sanatoasa, are tot ce-i trebuie si chiar mai mult.

Reply
In caz ca te intereseaza una sh:

https://www.milanuncios.com/mobiliario-d...863776.htm

Este in Spania dar poti incerca sa vb cu vanzatorul daca doreste sa o trimita in Romania.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Elektra MCAL, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Kinu M68, Brewista 

Reply
Mersi de raspunsuri , am luat pana la urma un Ceado e37s modelul nou , astept sa imi vina si SSP-urile la el.
ECM Synchronika + flow control , Ceado E37S , Brewista SmartScale

Reply
Rasnita din link am luat-o eu. Am asteptat ceva si dupa multe peripetii cu transportul, care a fost destul de scump, a ajuns. Rasnita arata foarte bine. 
Am curatat-o, i-am demontat acel tamper, dar inca nu am putut sa o folosesc din cauza cutitelor care erau super tocite (aveau o depunere neagra care nu s-a curatat iar pe spate aveau f putina rugina- si nu, nu era cafea.). Sincer la cat de urat aratau, mai mult ca sigur vanzatorul le-a schimbat inainte sa o vanda. Asa am aflat si eu ca unele noi sunt mult mai scumpe decat cele de mazzer jolly.  Wtf (e adevarat, si dimensiunea este mult mai mare).
Dupa ce vin cutitele o sa vad dc ma obisnuiesc cu ea si dc o sa o pot folosi in regim single dose, asa cum folosesc, chiar f bine, mazzerul din imagine caruia i-am pus cutite de jolly. 
Mersi Cosmin pentru pont.[Image: dZG7QTt.jpg][Image: QpBOVXZ.jpg][Image: NpBzu8A.jpg][Image: amELMcS.png][Image: QJuJGsN.jpg]
Expobar Brewtus IV // Compak E8 // Mazzer MiniE with SuperJolly burrs // Kinu m47 Phoenix // Tamper dinamometric // VST-15g, 18g // Latiera Espro Toroid // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon

Reply
Cât o să coste in final, cu tot cu cuțite?
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Super. Ma bucur ca ai cumparat-o si sper sa ai parte de ea.  Poti sa me spui cat a costat transportu?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Elektra MCAL, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Kinu M68, Brewista 

Reply
2750lei (500 lei transport cu verificare colet pt ca nu am vrut sa risc. Vânzătorul spunea ca nu știe engleza  și a fost mai greu sa aflu informații despre starea rasnitei).  Poate nu a fost un dealbreaker, dar în trei ani am găsit doar 3 rasnite E8 sh de vanzare care sa arate decent. Dc o sa o păstrez o sa ii mai iau un hopper Orphan.
Expobar Brewtus IV // Compak E8 // Mazzer MiniE with SuperJolly burrs // Kinu m47 Phoenix // Tamper dinamometric // VST-15g, 18g // Latiera Espro Toroid // Cafflano Kompresso

Reply
Înseamnă că nu înțeleg eu sex-apeal-ul unui compak în condițiile în care sunt două Mazzer cu cuțite de 83mm, la vânzare pe forum...

Reply
Nu o sa poti folosi niciodată un mazzer de 83 în regim singledose la ce pierderi are. Ramâne de văzut când o sa am cutitele dc reușesc singledose și cu E8.
Plus ca ma scoate din sărite conul de la mazzer. Sistemul de la compak e mult mai ok și per total rasnita arata foarte bine chiar dc e mare. Compak-ul pe care l-am cumpărat are doar 4 ani, iar în ultimul an a stat. Dc vrei un tanc îți iei mazzer de 83mm sau pe cel cu cuțite conice. Eu voiam ceva mai plăcut ochiului pe blat decat un mazzer și cred ca se vede în poze asta.

Reply
Nu știu de ce se alintă posesorii de râșnițe on demand cu gânduri de single dose.....

Dacă nu ai un plan cu cuțite unimodale, rpm variabil, slow feed si cafea light îți produci neplăceri inutile. Cuțitele "desenate" pentru espresso preparat din cafea prăjită ceva mai sus, folosite cu boabe in hopper, produc un profil de măcinare adecvat acelui tip de cafea. Utilizarea single dose nu aduce un plus în ceașcă ci dimpotrivă.

Reply
Saptamana trecuta am reusit sa imi montez cutitele SSP luate de la Barshaker - Red Speed Multipurpose

https://photos.google.com/share/AF1QipMt...lmX3VpcXpn

Merita din toate punctele de vedere. Macinatura devine altfel; apar gusturi "deblocate" in ceasca, e mult mai silentioasa - intr-un cuvant, e ca si cum am cumparat alta rasnita.

Viteza de rasnire e mai mica cu 30 - 40% - dar asta are si un avataj - prin pulsatii poti rasni cate putin pentru a ajunge la greutatea dorita.

Nu pot zice ca nu au fost si probleme in toata furia schimbarii - am avut un surub blocat pe cutitul de la rotor si m-am chinuti ceva pana am reusti sa il scot.

Cutitele SSP se potrivesc la fix in gaurile suruburilor dar trebuie atentie la centrarea cutitului inferior pe burr carrier - nu se potriveste "manusa". Daca s-ar face un burr carrier gen EK, cred ca ar fi si mai bine.

Zilele viitoare o sa incerc si o aliniere cu metoda "carioca"
Acasa: DC Studio, Compak E8 + OE Funnel, Bravo Tools
Delegatie: Kinu M47, Cafflano Kompresso si Aeropress

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)