Hello There, Guest! Login Register


Comanda cafea verde

#1
Buna ziua,

Mi se termina stocul de cafea verde si intenționez sa dau o comanda pe http://www.ongebrand.nl/english/. Eu voi comanda in jur de 10kg. La +20kg beneficiam de 20% reducere, ca sa nu mai vorbesc si de impartirea costurilor de livrare.


Amatori ?

Cosmin
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#2
cand vrei sa dai comanda?
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#3
Eu vreau 2 kg.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
#4
Voi da comanda cand voi atinge pragul de 20kg. Daca ne strangem, mai pot aștepta puțin pana la 30kg. Între 1 si 30kg costul transportului este același - 52 EUR.

@Pascalau - te rog sa-mi spui exact ce fel de cafea vrei.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#5
Care este diferenta intre "Organic" si "Organic - Fairtrade"?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
#6
Fairtrade este garantia ca producatorul nu a fost exploatat, ca a primit un preț "corect". Nu este un indicator al calitatii.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#7
Mai e vreun amator pentru cafea verde ?
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#8
da, inca nu stiu exact cat, cred ca 4 kg.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#9
zuluafonu la ce prajesti?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#10
La recomandarea unui coleg de pe forum, cu asta voi incerca. Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#11
Vad zilnic cum stocul meu se apropie de final si vreau sa evit momentul in care nu voi avea ce macina. Cred ca mai pot astepta 1 saptamana, maxim doua pana voi da comanda.

Ma apropii vertiginos de 20kg pentru comand (eu comand 10), as vrea sa am de la voi si tipul de cafea pe care-l doriti. Alegeti de pe site, va rog.

Am prajit si eu cu un aparat de popcorn. Rezultatele sunt impresionante.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#12
Eu vreau 3 kg de Nicaragua.

Nicaragua
Washed Nicaragua SHG, EP - ORGANIC
Washed Strictly High Grown, European Preparation
Organic
Price per kg: € 12.50
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
#13
INFO: primesc comenzi pana duminica 24 februarie inclusiv. Luni 25 voi da comanda.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#14
Sunt curios daca cineva a incercat sau e tentat sa incerce : http://www.homeroasters.org/php/forum/vi...ead_id=473

Am vazut ca pe site poti chiar cumpara unul la un pret ok pentru inceput sa zic.
Ma bate gandul sa incep , dar poate ceva pareri inainte.

Scuze pt offtopic.
As comanda cu tine insa nu cred ca as avea cum sa prajesc, am un cuptor profesional de patiserie , daca crezi ca ar merge as putea incerca 2k de ceva Smile
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
#15
daca te referi la Gene Cafe (Coreea, 2006), si in situl cu care a inceput acest topic exista (la home roasters).
cel mai popular (drum) pare a fi Behmor 1600 si e substantial mai ieftin; la sarje de 450g(!);
dar suntem offtopic;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#16
Salut,

Eu folosesc un Gene Cafe (comandat de pe ongebrand.nl) de 3 luni de zile si sunt foarte incantat de el. Putem continua discutia pe PM, daca vrei, ca sa nu deviem subiectul thread-ului.
Daca vrei sa prajesti simplu si ieftin, recomandarea mea este sa incepi cu un popcorn popper de ~100 RON. Gasesti detalii in zona de discutii despre prajitoare de pe forum.

Nu stiu ce sa spun despre cuptorul de patiserie. Ce-mi este clar este ca boabele trebuie sa fie in continua miscare. Daca ai un mecanism in cuptor care poate face asta, s-ar putea sa ai o sansa sa prajesti si la cuptor.

Da-mi un semn pe privat daca vrei sa continuam discutia.

Cu bine,
Cosmin
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#17
Care este termenul de valabilitate pentru cafeaua verde?
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
#18
Cafeaua verde, păstrata in mediu uscat, fără influența altor arome (ideal într-o cutie ermetica), își păstrează linistit aromele 6 luni de zile. Am citit ca rezista si un an, insa nu cred ca voi avea ocazia sa testez acest lucru.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#19
merge si un an de zile: majoritatea cafelelor prajite si vandute in pungi cu supapa de iesire etc. sunt facute din cafele verzi mult mai vechi; pentru ca... materia prima e mai ieftina ;(
de fapt, asta e problema - vechimea cafelei verzi nu e de cand o cumperi, ci de cand a fost culeasa, sau macar, de cand a intrat in magaziile revanzatorului Smile
putini dintre cei ce vand cafea verde, de regula cumparata din pietele de revanzatori, pot sa-ti spuna cu certitudine (sa zicem ca ar vrea) cand a fost culeasa cafeaua si unde; pe piata, la aparitia noii recolte, pretul celei similare din vechea recolta scade mult si atunci se cumpara...
cineva de la Sweet Maria's povestea ca ei isi permit o marja de 6 luni si alte 6 le acorda cumparatorului:
I cup the coffees every month to see if there is any sign of age coming on... and never buy a coffee that might show a sign of degraded cup character. My standard is that the coffee should get to the customer and be consumed within the year ...I have a 5-6 month window, and the customer gets 5-6 months.
si vechimea nu-i decat unul din parametrii, mai conteaza conditiile de depozitare, umiditate, inerenta biodegradare, murdarie etc.
da, intotdeauna in jurul cafelei sunt povesti frumoase, la fel de frumoase ca si mirosul fumului de cafea prajita Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#20
Gata, m-am decis, desi nu stiu unde, cum si cu ce voi praji. Va rog sa ma acceptati in grupul Dv. cu urmatoarele:
-1Kg
Colombia
Excelso, La Esperanza, Organic
Washed Arabica
Price per kg: € 11.00
-1Kg
Colombia
Supremo, Popayan
Washed Arabica
Price per kg: € 11.00
-1Kg
Colombia
Excelso Decaf
Washed Arabica
Decaf
Price per kg: € 15.00
-1Kg
Kenya
AA - Top
Washed Arabica
Price per kg: € 13.50
Multumesc.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#21
Salut,

In momentul de fata am primit comenzi explicite pentru 26kg. Am depășit pragul de 20kg, ceea ce înseamnă ca vom beneficia de reducerea de 20%. Costul transportului, de 52 EUR va fi împărțit in 5 (atația ne-am strâns pana acum). La asta se mai adaugă costul transferului bancar. Da, n-o sa vina sa credeți. Nu se poate plăti online ci doar prin transfer bancar. La comanda precedenta, comisionul a fost de ~ 10EUR pentru ~500 EUR prin ING. Acum poate scăpam puțin mai ieftin. Voi face tranzacția printr-o ruda care lucrează la banca si este scutită de comisionul de la banca emitenta.

Pentru cei care m-au întrebat pe privat când îmi vor face plata: in momentul in care va voi înmana/trimite cafeaua. In moment acela voi avea costurile finale (inclusiv cele ale curierului/Postei). Voi avansa eu banii. Am încredere ca nu voi avea probleme ulterior pentru recuperare.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#22
Cred ca pretul transportului ar trebui impartit per kilogram. Asa mi se pare corect.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
#23
@Cosminp,
Comanda, te rog si pentru mine:

1kg Bolivia, Organic, Fairtrade, Washed Arabica
1kg Colombia, Excelso, La Esperanza, Organic, Washed Arabica
1kg Cuba, Turquino Lavado, Supremo, Washed Arabica
1kg El Salvador, Strictly High Grown, Large Bean, Pacamara, Washed Arabica
1kg Nicaragua - Washed Nicaragua SHG, EP - ORGANIC

Multumesc frumos.
 
#24
(22-02-2013, 14:40)Pascalau Wrote: Cred ca pretul transportului ar trebui impartit per kilogram. Asa mi se pare corect.

Salut,

Initial asa m-am gandit si eu si de principiu sunt de acord cu tine.

In cazul acesta specific, nu este un pret per kilogram. Cumperi 1 kg de cafea, platesti 52 EUR transport. Cumperi 30 kg, platesti aceeasi bani. Ongebrand are o rata fixa cu DPD pentru curier.

Costul transportului in cazul acesta este echivalentul unei taxe de acces la posibilitatea de a cumpara.

E drept ca la o cantitate mai mica de cafea, costurile suplimentare devin dejavantajoase.

Cum s-a procedat in cazul altor comenzi ? Costul de transport a fost fix sau direct dependent de cantitate ? Daca cineva a comanda un tamper si altcineva o sita, cum s-a impartit costul transportului ?

In alta ordine de idei, va informez ca am atins 30kg.
Voi contacta fiecare participant in fiecare pentru ultimele detalii si o confirmare finala legata de continutul comenzii si de pret.

Cu bine,
Cosmin

------------

Nu vazusem mesajul lui hateganul cand am scris. Ups, acum am ajuns la 35 kg in 7 oameni.
O sa mai o tura pe la fiecare participant sa reconfirm comenzile. Poate se dezice cineva Smile Daca nu, o sa vorbesc cu Ongebrand sa gasim o solutie.

Cu bine,
Cosmin
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#25
Ma declar flexibil Smile
 
#26
Le-am scris celor de la Ongebrand sa-i intreb de o solutie pentru 35 kg.
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#27
colateral, comanda aceasta arata ca macar 5% din membrii activi, adica vreo 8 espressomani, probabil (mult) mai multi, isi prajesc singuri cafeaua!
mi se pare spre normal, in conditiile de la noi; ba chiar ceva oportunitate de business la cei care sunt implicati deja in negotul de cafea; spuneam odata ca nu gasesti la noi ofertanti specializati pe cafea verde in comert cu amanuntul;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#28
Sunt impresionat si bucuros sa aflu ca avem atația oameni dornici sa-si prajeasca singuri cafeaua. Am ajuns acum la 40kg (ni s-a alăturat si zuluafonu).

Situația este următoarea: Ongebrand nu trimite colete mai mari de 30kg (mi-au confirmat adineauri).

Eu vad trei scenarii:
1. Comandam primul colet, cu cafea pentru cei care s-au înscris primii (adică comanda detaliata) si mai așteptăm sa se strângă comenzi;
2. Ultimii doi doritori împart costul unui colet, beneficiind totuși de reducerea de 20% datorată plasarii comenzii in același timp;
3. Varianta "camaradereasca": împărțim toți costul a doua colete.

Aștept părerile voastre !
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
#29
Consider că prima variantă este cea mai echitabilă!
Cred că în scurt timp,datorită reclamei,se va ajunge la o nouă comandă de peste 20kg.
CREAM ONE 2B R-LFPP | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI
 
#30
parca primeai comenzi pana duminica...dar ma pot retrage fara regrete. nu e problema .
a doua varianta e crunta ! de ce ne pedepsesti?
Smile
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)