Hello There, Guest! Login Register


Comandă grup termometru E61 "nepotul juvete Suca de la Craiova"

#1
Si SIM78 se pregatea sa caute strungar sa isi faca... Smile bine ca mai trezi topicul din somn... Tongue

Eu tot ma minunez ca inca nu face nimeni piesa aia la noi in tara... aveti o clipa de rabdare sa pun intrebare la Hedone ?
 
#2
Si o intrebare celor care au deja acest termometru coreean, adaptoru care se prinde de grup e61 este piesa separat (toate pozele sunt cu el montat, nu am vazut poze cu el demontat).
Sa spunem ca cel coreean vine defect, se strica sau se rupe dintr-o lovire (copii), pot sa cumpar un termometru Taylor de 13$ sa-l inlocuiesc in adaptoru coreean.
http://m.ebay.co.uk/itm/301926253810?_mwBanner=1
ar fi un avantaj.

Multumesc pentru toata rabdarea si intelegera oferita de Renatoa.
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
#3
Piesa este următoarea:
[Image: d32f2c6c331f2f03aaab86c4697bb75e.jpg]

Am căutat sa o comand, dar nu am găsit aceste dimensiuni la producători.
Kinu M47, Expobar Brewtus IV, IMS Precision filter 12/18 g, IMS Precision shower screen coated, Espro calibrated tamper.
 
#4
Piesa asta cică se poate face foarte ușor si ieftin. Dar ar trebui ca dimensiunea tijei sa fie metrica (eq 4mm) pentru a găsi "off the shelf" elementele alea de teflon/cauciuc de etanșare. Se gasesc si in inch, dar mai greu....
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
#5
Gaura centrala trebuie sa ramana de 1/8" = 3.17mm, nu ai ce face, atat este tija termometrului...

Si garniturile alea pot sa acopere prin strangere 0.17mm, nu de asta mi-as face griji, cand ele trebuie sa reziste la 9-15 bari...

De fapt, dupa mine eu nici nu as face piesa strapunsa, as continua in dreapta cu un cilindru inchis, pe post de inlocuitor teaca termocupla, si as rezolva problema fara nici o garnitura, plus siguranta mult mai mare decat bazata pe strangere.
 
#6
Si eu as fi interesat sa imi iau/fac asa ceva.
Nu ar fi rau sa facem cateva adaptoare de genul sa nu ne mai chinuim sa camandam pe nu stiu unde.
In plus ca termometrul Taylor este destul de eftin.Pote daca "sapam" un pic pe Google il gasim si pe cel de la coreeni.
 
(17-01-2017, 15:13)renatoa Wrote: Si SIM78 se pregatea sa caute strungar sa isi faca... [Image: smile.gif] bine ca mai trezi topicul din somn... [Image: tongue.gif]

Eu tot ma minunez ca inca nu face nimeni piesa aia la noi in tara... aveti o clipa de rabdare sa pun intrebare la Hedone ?
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
#7
Nu știu cum e față de Eric, producătorii zic că e mai rapid. Vine cu tot ce trebuie pentru instalare. Îl am de vreo 6 luni, își face treaba.
 https://youtu.be/wyxcLTJXDjs
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#8
Merci zuluafonu pentru comentarii si clip.Foarte la obiect.Remarc o stabilitate termica a lui pro 700 de invidiat,intr-adevar.Spune-mi te rog,in caz ca vrei sa renunti la termometru,se poate remonta surubul pe grup asa cum a venit din fabrica?La montarea termometrului ai folosit vaselina alimentara?
 
#9
Nu am folosit vaselina, are inclus fir pentru etanșarea filetului. Pot pune la loc șurubul original, bineînțeles.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#10
Cel coreean -50°c la +500°c se pierde in peisaj fata de taylor -40°c la +450°c, galben si grosolan, ca nuca-n perete, da are calibrare, nu stim care e mai rapid si precis.
Sa vedem cati suntem pentru termometru coreean si cine ne ajuta sa-l comande.
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
#11
Pai eu unul,daca ma hotarasc sa ma alatur comenzii,clar merg pe cel corean,din punct de vedere al designului.Taylor mi se pare intr-adevar ca e mai urat si nu se incadreaza in nota eleganta a aparatului.Bine,nici asta nu-i vreo frumusete,dar e oricum mai acceptabil ca aspect.
 
#12
Si eu tot cu cel coreean merg.
Suntem 3 până acum.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
#13
Merg si eu cu voi,ma puteti aduga la comanda cu o bucata.Multumesc.
 
#14
(17-01-2017, 20:49)SIM78 Wrote: Cel coreean -50°c la +500°c se pierde in peisaj fata de taylor -40°c la +450°c, galben si grosolan, ca nuca-n perete, da are calibrare, nu stim care e mai rapid si precis.
Sa vedem cati suntem pentru termometru coreean si cine ne ajuta sa-l comande.
Aici specificațiile vărului coreean    
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
#15
Daca se face comanda vreau si eu.
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
#16
Deci pana acum suntem 4:
- SIM78
- cyrusct82
- dantt
- Io_nutz
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
#17
Poate ajuta pe cei interesati, mai jos componenta kit-ului vandut de Eric:

Nylon ferrule set: Swagelok P/N NY-200-SET
6 mm copper washer Copper sealing washer, 6.2 x 9.9 mm
7/16” Nut: Swagelok P/N SS-202-1
Plug: Swagelok P/N SS-200-P

Sunt preluate din documentatia care mi-a fost oferita la achizitia kit-ului de la el.
 
#18
Salutare
Luati-ma si pe mine in calcul la comanda.

Seara buna
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#19
Deci pana acum suntem 5:
sim78
cyrusct82
dantt
io_nutz
gorexxx

Asteptam pana luni? Da pana atunci sa se ocupe cineva sa contacteze pe coreeni pe email. Sa vedem cum platim, cat platim, ... (sau poate ne ajuta cei care au mai comandat de la ei).
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
#20
Intru si eu.Ceva detalii despre pret,transport ,plata?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#21
Vedeti intai daca transportul este acelasi si pentru 1-2 si pentru 5-10...
E posibil sa faceti o falsa economie la transport, sa va arda in alta parte, cand apar 5 in vama nu mai trece asa lejer ca 1-2... Wink
 
#22
(18-01-2017, 09:29)renatoa Wrote: Vedeti intai daca transportul este acelasi si pentru 1-2 si pentru 5-10...
E posibil sa faceti o falsa economie la transport, sa va arda in alta parte, cand apar 5 in vama nu mai trece asa lejer ca 1-2... [Image: wink.gif]

Sunt de acord cu cele scrise mai sus, la vama pot exista multe neplaceri daca gasesti pe cineva cu simt de raspundere care are impresia ca a gasit crema din cornulet. Sincer nu as recomanda o comanda mai mare de 5 bucati, deasemeni dupa ce se face comanda ar trebui luata legatura cu vanzatorul si sa treaca alta valoare totala pentru comanda pe factura din colet ( de ex: daca 5 termometre sunt 250$ sa treaca 50$) din acelasi motive ca nu stii cum vor fi taxate.
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
#23
Apropo,e cineva de pe forum dispus sa imi vanda unul ?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#24
Pai nu intrii in comanda de grup?Gasim o rezolvare pana la urma,nu-i problema.
 
#25
Când le pute, îți cer dovada plății și poate să scrie pe colet că te-au plătit ei, nu mai contează. La noi, mai nou, se rotesc săptămânal, nu am găsit doi să lucreze la fel.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#26
Renato,ai intrebat la Hedone?Poate nu ne mai complicam sa aducem de cine stie unde termometrul asta.
 
#27
(18-01-2017, 11:12)dantt Wrote: Pai nu intrii in comanda de grup?Gasim o rezolvare pana la urma,nu-i problema.

Intru,cum sa nu?Asta era asa doar o intrebare pusa pentru eventualitatea foartea improbabila de altfel ,ca cineva s-ar putea dispensa acum de un termometru.Si cum nu exista ,intru suta la suta.Cum facem cu plata?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#28
Cu plata sincer,nu pot sa-mi asum responsabilitatea de a face comanda,dintr-un motiv cat se poate de evident-nu am cont Paypal si n-am facut plati pana acum pentru ceva.Asa ca voi trimite banii in contul celui care initiaza comanda.
 
#29
Daca le zici ca nu ai dovada platii o sa iti estimeze ei si de obicei estimează mai putin decât real.
Brasilia Mini Classic HX, Kinu M47,Motta Europa
 
#30
(18-01-2017, 11:31)baloozzy Wrote: Când le pute, îți cer dovada plății și poate să scrie pe colet că te-au plătit ei, nu mai contează. La noi, mai nou, se rotesc săptămânal, nu am găsit doi să lucreze la fel.

termometrul este de fapt vreo 10 Euro give or take, corect? Si asta se gaseste la un serach pe net usor, si se poate identifica pretul. Deci atat ar trebui si facturat. Si platit prin paypal.Si listat. Si luat cu voi ca si dovada a platii.
Restul..., faceti o plata paypal separata pana la suma finala Smile
Evident, nu incurajez pe nimeni sa faca evaziune. Imi dau doar cu parerea cum s-ar putea face Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)