Hello There, Guest! Login Register


Coltul audio video

#31
Am incercat de la Monitor Audio modelul mr4 si mi-au placut, desi au fost slabute pe bas...o sa le cer si modelul bx sa vad daca e vreo diferenta.

Alea din link-ul lui hateganul nu sunt monitoare, sunt boxe de raft. Prefer totusi boxele de podea deoarece nu as avea loc langa televizor...

Nu aveau nici astia camera super aranjata dpdv acustic...sper sa nu fie totusi diferente prea mari...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#32
Gandeste-te serios la amplasarea boxelor si la distributia sunetelor in camera. Vazi ca sunt inclusiv programele care cer datele camerei (suprafata, pereti, etc) si fac recomandari.
Eu am niste Mission si le-am pus pe stand: http://mission.co.uk/Series.aspx?lang=En&Tab=20 (mai precis pe asta http://mission.co.uk/Product.aspx?lang=En&Tab=20&Tab2=Stance).

Piciorusele acelea au rolul de a evita vibratiile care apar la contactul dintre boxa si parchet/raft...

Diferente apar, in special la camerele cu pereti din beton...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#33
(29-05-2014, 09:06)nickso Wrote: Am incercat de la Monitor Audio modelul mr4 si mi-au placut, desi au fost slabute pe bas...o sa le cer si modelul bx sa vad daca e vreo diferenta.
Bass slabut?! cu ce ai comparat acolo la showroom?
Vezi sa nu te pacalesti. Un amic al meu a ales harmank.., am insistat sa nu dea bani pe ledurile alea albastre; ai avut cu cine? Acasa, ghici! Conserva ! Bass zero...greu ii vine sa creada ca nu boxele sunt de vina dupa caruta de bani pe care a dat-o pe amplif. Ma viziteaza, aude amplif-ul meu cu un bec verde, fabricat in acelasi an in care m-am nascut si ofteaza.
 
Reply
#34
Am comparat mr4 cu magnat monitor supreme 802 si quadral 404 II. magnaturile au avut cel mai bine conturat bas, si cel mai cald.

Boxele vin cu niste picioruse zise si spike-uri, care au grija de vibratiile pe sol. Pb e ca s-ar putea sa afecteze parchetul...dar asta e alta problema cu alta solutie, la timpul ei.

Comanda o s-o dau online...asa ca daca ceva nu e ok, am 10 zile de retur...Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#35
Iti vor afecta parchetul, dar vor salva sunetul.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#36
Smile))))) rezolv eu si cu parchetul...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#37
Salut,

Pentru urmarit filme la tv intr-o garsoniera de 42 mp ce solutie audio imi recomandati?
Ma gandeam la un soundbar
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#38
un bluray DTS cu aplificare proprie si boxe 5.1 (eu am unul de la sony). Daca nu ai tv inca vezi de unul ce poate decoda filmele direct in el (eu am samsung 40F6400, duce mkv 1080p + subtirari cu caractere ro) si-l conectezi cu cablu hdmi pentru transferul digital al sunetului. Poti sa te legi si optic, dar cablul e mai scump. Asa ai reglajul audio din telecomanda tv.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#39
filmele le vad de pe un hdd extern prin intermediul unui media player e-great legat la tv prin HDMI.
n-as lua bluray ca nu-mi foloseste
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#40
Bluray-ul l-am luat pentru amplificare. Nu l-am folosit niciodat ca si blueray writterul din PC... Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#41
Am dat comanda la emag pentru marantz nr1504 si pachet 5.0 taga harmony 506v.2. Marantz-ul redus de la 1999 la 1450 iar taga de la 1149 la vreo 850 (au fost reduse ambele in magazin si am primit un cod suplimentar de 10% pe mail). Marantz-ul are niste review-uri serioase pe net...taga are fff putine dar bune. Si, pana la urma...daca ceva e in neregula le returnez.

Sa vedem daca reusesc sa le iau azi...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#42
(30-05-2014, 11:13)nickso Wrote: Am dat comanda la emag pentru marantz nr1504 si pachet 5.0 taga harmony 506v.2. Marantz-ul redus de la 1999 la 1450 iar taga de la 1149 la vreo 850 (au fost reduse ambele in magazin si am primit un cod suplimentar de 10% pe mail). Marantz-ul are niste review-uri serioase pe net...taga are fff putine dar bune. Si, pana la urma...daca ceva e in neregula le returnez.

Sa vedem daca reusesc sa le iau azi...

Anul trecut, cealalta optiune si la mine era marantz NR1504 (e mai slim nu-i asa butucanos).
Am ales Yamaha - putere mai mare pe canal 80W vs. 50W.
http://www.crutchfield.com/S-WZ4Efr4ajfe...R1504.html
Sa-l asculti sanatos! Smile
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#43
Pare tzapan. Peste 20w / canal vecinii o sa-si ia bormasina!Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#44
Merci.
Big Grin nu am trecut de 65% volum... Le-am luat..am montat decat fronturile si ascult muzica stereo...sunet foarte clar, cu bas prezent dar care nu domina scena... Nu are manual decat pe cd, ceea ce e naspa rau ca eu nu am cd rom...

Montez totul, fac toate setarile si revin cu impresii...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#45
Tre sa fie si pe net. Eventual cere-l la emag. Se mai intampla sa aibe manuale in format pdf.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#46
(30-05-2014, 19:55)nickso Wrote: Nu are manual decat pe cd, ceea ce e naspa rau ca eu nu am cd rom...
Sa-i dai ascultare, coplesit de incantare! Wink. Daca mai este cazul uite Aici manualul la receiver.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#47
Merci...mi-am scos, pana la urma, bay'ul cu al doilea hard, de la laptop, si am montat dvd-ul, ca am mai avut si un router de instalat. Stufos manualul si, oricum, mult mai complicat de folosit jucaria decat samsungul anterior...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#48
Pentru iubitorii de vinyl-uri....ceva palpabil ....https://www.kickstarter.com/projects/245727224/mag-lev-audio-the-first-levitating-turntable
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#49
(11-11-2016, 09:51)Levo Wrote: Pentru iubitorii de vinyl-uri....ceva palpabil ....https://www.kickstarter.com/projects/245727224/mag-lev-audio-the-first-levitating-turntable

interesant concept. Cum oare au facut ca cimpul electromagnetic necesar mentinerii platanului in aer, cimp care probabil ca se roteste odata cu platanul (si care probabil ca nu este un cimp absolut constant), nu perturba prin inductii nedorite in bobinele dozei, semnalul audio. Masuratorile de laborator pe sculele din productia finala vor face lumina.
Ramine de urmarit!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#50
Ce avantaje are un vinil? Mereu m-am intrebat, caci vad mai sunt pasionati... Nostalgie,  asa am inceput pasiunea pt muzica, discuri pe un pick-up rusesc. Nu se auzea chiar perfect....

Eu am mers pe tehnologie...folosesc un receiver Yamaha RX 677 de vreo 2 ani imperecheat cu niste boxe Klipsch.
Am vrut multitasking...nu sunt audiofil , dar apreciez un sunet corect si eu sistem bun, iar Yamaha e de incredere, la noi in casa se asculta muzica cam in fiecare zi.
Ca sursa folosesc usb cu flacuri sau mp3 320 kbps , functia AirPlay (avem un abonament Apple music family, care e ok). Se aude bine si merge decent si la filme (acolo folosesc un sistem 7.1).
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#51
Unii,printre care ma numar si eu,zic ca se aude mai bine sunetul analog decat digital.Sunetul analog e mai carnos,mai plin.Insa pentru aceasta diferenta in sunet,trebuie investitie majora,nu gluma.Nu am si nu o sa-mi achizitionez in viitorul apropiat vreun pick-up datorita comoditatii si a celor mici care sunt extrem de curiosi Smile .Am un sistem de sunet bun,zic eu,amplificator/dac Hegel,boxe Dynaudio si redau de pe un calculator Intel Nuc via Daphile, numai muzica in format flac.Oricum,pentru vinil,iti trebuie neaparat si un amplificator separat,de doza.
 
Reply
#52
Mama ce pick-upuri profesioanle au pe la AV Store!Au niste platane de zici ca sunt pietre de moara.Asta cu sunetul analog e reala.Dar ce scule trebuie!In plus intretinerea vinilului e tare dificila.Am avut o colectie impresionanta stransa inca din adolescenta.Am dat-o. Sleepy
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#53
@dantt :.... si eu,zic ca se aude mai bine sunetul analog decat digital.Sunetul analog e mai carnos,mai plin ...
Cu siguranta se aude mai bine analog decat digital , ca deosebirea intre un espresso manual vs unul full automat ...pentru pick-up , bun ar fi tot o statie pe lampi...cu amplif. pe fiecare canal separat , dar si ceva boxe...
[Image: XIJhHMI.jpg][Image: 5SJ2RGh.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#54
@Levo: Impresionant!

Dar cu "melcu"l care-i treaba? Sincer nu am vazut asa ceva in viata mea!
Fiind trecut binisor de miezul noptii eram in drum catre patut, dar zic sa mai verific o data forumul (somehow I become addicted). Acum mi-a trecut somnul!
Poti detalia putin sculele tale?
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#55
@Caosta79
 - melcul e si el un biet Nautilus de la Bowers @ Wilkins , cand mai alunec pe cate un parasinus ma apuca jazz-ul si se intampla....
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#56
Levo...fain mcintosh-ul ca si amplif Classe,n-am vrut sa intru atat de adanc in subiect,insa ma bucur ca ai facut-o tu. Wink
 
Reply
#57
@dantt
- Eu asa ma gandeam , ca asta ar fi potrivit pentru pick-up -ul MAG-LEV , ... [Image: angel.gif] . ...in cabinet am un Peachtree nova 65 cu DAC incorporat , cu un Marantz UD 7007 si un NAD tuner de net  , cu 2  Bowers  CM5 + subwoofer Definitive Technology si se aude binisor...( ieftin si bun...dar nu cine stie ce... [Image: wink.gif]  )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#58
Iti plac lampile levo,asa-i?Interesant nova ala,n-am apucat sa-l ascult,are cumva cip-ul din dac sabre?
 
Reply
#59
Am inteles.... [Image: shy.gif]
Facand o comparatie cu espressoarele: eu sunt pe la nivel Gaggia Classic cu echipamentele(sau poate chair Saeco Poemia [Image: confused.gif], pt ca as pune la entry level un amplificator Yamaha seria 500, o sursa Oppo si 2 boxe Monitor Audio Bronze ) , iar Levo ....undeva LM GS3 ( pt ca nu stiu care e cel mai bun espressor )!!!!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
Reply
#60
Da , n-as vrea sa raman dator cu niste raspunsuri , dar sunt obligat sa o fac pentru ca nu-mi permit sa intru in detalii tehnice , chiar daca ma pasioneaza , intrucat ne gasim pe un forum specializat pe cafea si cred ca trebuie sa ne rezumam la o abordare tangentiala a subiectului si la o eventuala legatura cu un [ Blue Caffee  ]....sper sa-mi fie iertata lipsa de comunicare , dar pentru faptul ca din cauza postarii mele a inceput discutia...am mai intervenit o data si sper sa ma scuze Lyvyoo pentru tulburarea linistii forumului...si ca sa inchei cu un link de sambata...
https://www.youtube.com/watch?v=7cvqeU9Wh-I
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)