Hello There, Guest! Login Register


Ce rasnita de 2000 RON?

#1
Sunt hotarat la un upgrade de rasnita. Eram hotarat la Vario Home, dar dupa ce am citit pe forum, ma intreb simplu: ce rasnita sa iau pana in 2000 RON, care sa fie in stare sa imi rasneasca si pentru ibric, si pentru french press si bineinteles pentru espresso?
In scurt timp vreau un upgrade si la espressor, dar ordinea cafea-rasnita-espressor si portofelul dicteaza.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#2
Ceado E5P, cat e in lansare in Romania, caci apoi va sari si ea. Cutite 64mm, stepless

Cu precizarea ca nicio rasnita foarte buna pe espresso, stepless, nu e chiar indicat sa o folosesti in asa 3 mari domenii diferite ca si granulatie - ibric, french press, espresso...  Adica o sa-ti fie relativ greu sa joci cu ea, iar retentia lasata va insemna cafea aruncata inainte de fiecare tip de bautura in parte, ca sa nu ai mix de marimi de particule.

Totusi, as evita reglajul pe melc (vezi Macap M4D spre exemplu, o rasnita foarte buna in espresso de altfel) caci vei invarti la rotita pana nu mai poti... Pe roata, cum e la Ceado (sau la K30-ul meu), e ceva mai simplu de trecut dintr-o barca in alta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Drept este ca french press fac de cca 4-5 ori pe an, iar espresso si ibric cate o data pe zi: dimineata ibric si dupa amiaza espresso. Cred ca voi sparge gheata forumistilor cu Ceado E5P, desi nicaieri nu gasesc daca macinatura pt espresso e la fel de buna cu cea de pe Vario home. Nu as vrea sa trec la un nou Lelit pe alti bani.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#4
Gheata e spartă din primele zile. Sper sa se revina cu review-uri. O rasnita de acel tip nu are treabă cu Leit pl43. Review-uri cred ca vei găsi pentru E6p, căci e mai răspândită decât E5.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Gata, am completat formularul. Astept raspunsul de la Beantec. Multumesc Liviu pentru sfaturi!!! Intr-adevar, cred ca e cea mai potrivita alegere. Daca E6P ar fi fost cu 60-70 Euro mai scumpa o luam, dar asa...CEADO E5P sa fie!!
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#6
Te asteptam cu un review.
Sa ai bafta!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#7
(29-03-2016, 11:14)baloozzy Wrote: Te asteptam cu un review.
Sa ai bafta!

O sa revin cu toate datele. Cum a decurs comanda, durata de livrare si bineinteles despre noua jucarie.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#8
Asa cum am promis, revin cu detalii: facut comanda 29.03 ora 9:00, primit factura proforma dupa 2 zile pe 31.03 ora 13:30 (nu inteleg de ce poate dura atat), facut plata la o ora dupa mailul cu proforma si transmis op-ul vizat de banca, cu rugamintea sa imi confirme cineva ca a vizualizat acest mail. La 24 ore, trimis reminder. Inca nimic. Sincer, nu imi dau seama de ce dureaza un mail atat de mult, mai ales ca un respuns simplu ia sub 30". Nu s-a dus in spam, pentru ca am purtat discutia pe aceleasi adrese de mail. A mai comandat cineva?? A primit cineva rasnita, mai ales ca spunea Liviu ca s-a spart gheata din primele zile. Poate sunt eu nerabdator...

Intre timp m-a sunat Cosmin si am lamurit problema. Este singurul vorbitor de limba romana din firma Sad si de aici comunicarea mai rara.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#9
(01-04-2016, 16:43)gabone06 Wrote: Asa cum am promis, revin cu detalii: facut comanda 29.03 ora 9:00, primit factura proforma dupa 2 zile pe 31.03 ora 13:30 (nu inteleg de ce poate dura atat), facut plata la o ora dupa mailul cu proforma si transmis op-ul vizat de banca, cu rugamintea sa imi confirme cineva ca a vizualizat acest mail. La 24 ore, trimis reminder. Inca nimic. Sincer, nu imi dau seama de ce dureaza un mail atat de mult, mai ales ca un respuns simplu ia sub 30". Nu s-a dus in spam, pentru ca am purtat discutia pe aceleasi adrese de mail. A mai comandat cineva?? A primit cineva rasnita, mai ales ca spunea Liviu ca s-a spart gheata din primele zile. Poate sunt eu nerabdator...

Intre timp m-a sunat Cosmin si am lamurit problema. Este singurul vorbitor de limba romana din firma Sad si de aici comunicarea mai rara.

Buna,

e adevarat, nerabdarea de a avea un produs de calitate si un produs nou fiind primul in ROMANIA care primeste official prin inportator CEADO acesta, poate fi mare. Si mie mi se mai intampla. Insa va asigur ca primesc cu placere orice intrebare, critica constructiva sau mesaj. Mai ales ca aici postarea ta avea legatura cu un product komandat ferm. Dar se mai ivesc momente aglumerate de lucru foarte mult, mai ales spre sfarschit de saptamana si la klineti corporate (McDonald, CoyoteCafe etc) si poate raspunzul dureaza mai mult timp decat alta data. Eu doresc, noi, tot teamul meu doreste sa aduca aparatura performanta in espresso in Romania, sa acordam reduceri consistente comunitatii Espressoman, iar eventuallele intrebari care apar le putem discuta pe telefonul pentru urgente (cel al meu privat din RO) 0766-280188 (nr. Telekom RO, redirectionat spre Germania) sau pe email info@beantec.com
Si aici, daca nu raspund imediat, lasati numarul si eu sun inapoi.

Salutari,
Cosmin
- E61 - 64mm -
 
Reply
#10
Jos palaria pentru atitudinea, trasparenta si disponibilitatea de care dai dovada, Cosmin
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#11
Ti-a venit rasnita?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#12
(06-04-2016, 07:40)vladdooo Wrote: Ti-a venit rasnita?

Inca nu Sad din pacate. Cosmin mi-a spus luni ca azi (miercuri) ar putea ajunge la firma Beantec in Romania si probabil vineri la mine. Astept si revin cu noutati.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#13
Pentru o rasnita venita de la fabrica din Italia via Germania, e foarte ok. Macap face același lucru în 5 săptămâni Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
si E5P-ul meu e pe drum. Smile
Mult a fost, putin a ramas!
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#15
(06-04-2016, 10:51)Lyvyoo Wrote: Pentru o rasnita venita de la fabrica din Italia via Germania, e foarte ok. Macap face același lucru în 5 săptămâni Smile

Oricum e OK. Nerabdarea e mare, dar mai e putiiin Smile  Nu cred ca se duc in Germania. Cred ca vin de la Venetia la sediul din Romania si de acolo cu Fancurier la mine acasa. Cel putin, asa am inteles eu de la Cosmin.
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#16
acum a ajuns?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#17
Sunt pe drum, la curier...
Nerabdarea e mare Smile dar se va termina curand.
Ceado E5P, Brewtus. (Gaggia Classic, Lelit PL43MMI)
 
Reply
#18
Cred ca maine e zi de joaca... Si risipa de cafea
Expobar Brewtus IV - PID, Honne, Kinu M47, VST 18g ridged, Tamper dinamometric Concept Art.
Past: Gaggia Clasic, Lelit 043MM, Ceado E5P
 
Reply
#19
Am mutat discutiile despre Ceado pe topicul dedicat
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)