Hello There, Guest! Login Register


Cati "M" are cafeaua italiana, de fapt?

#1
Am primit un comentariu la un articol cum ca italianul vobeste de 5M ai cafelei si nu de 4. Eu stiam ca sunt 4, iar o cautare pe google ne ofera multiple rezultate pentru 4M. Dar o alta cautare legata de 5M ne ofera de asemenea rezultate generoase. 
Ar fi in plus curatenia aparatelor in cei 5M, denumita MANUTENZIONE.

Exista o regula generala sau vorbim de interpretari in functie de regiune?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Care aparat?
Ca daca vorbim de roaster, am vrut de mult sa aduc in discutie asta, am fost surprins serios ca nu se discuta nimic de depunerile care se formeaza, fata de care o decalcifiere este joaca de copil... ar trebui curatite macar lunar, si nu prea am pomenit de solutii pentru asa ceva.
 
Reply
#3
Vorbim de espresso - espressoare. Dar poti deschide topic separat..
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Daca luam ca referinta documentarul Rai, atunci e bine sa faci ce spun italienii ca ar trebui facut nu ceea ce fac italienii in realitate:

https://vimeo.com/scaladeiturchiresort/r...ffe#t=180s
 
Reply
#5
(06-08-2019, 09:53)Lyvyoo Wrote: Exista o regula generala sau vorbim de interpretari in functie de regiune?

... Cred ca e vorba despre o interpretare speculativa - adica pe langa scoala de la Cagliari ( baza )  ... s-ar mai adauga si Sanepid-ul ( DSP-ul ) ... ( ex. de contrazicere Michele Sergio  aici vs. aici 5m ) care , este oricum inclusa in regula de bun simtz a mentenantzei espressorului ...  si chiar mici exagerari /  izmeneli, - ale napoletanilor , carora ... le mai cresc coarne uneori , de la prea multe laude ... adevarul , este pe undeva pe la mijloc , de regula ... Cool ... sau cu moderatzie ( ...  e doar parerea mea ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)