Hello There, Guest! Login Register

Cafenele Iași?

Tucano mi-a ieșit în drum într-o după-masă în care căutam o cafea după o zi de plimbat. Și nu au cafea rea, așa cum îi știam deja din alte locații. Care ar mai fi alte locuri unde se poate savura o cafea bună în Iași?
Hario Skerton · Bosch MKM 6003 | Hario V60 · Bialetti Fiammetta · Aeropress

Reply
Salut!

Jassyro 
Status 
The beginning 
Fika 

Cel puțin de aici beau eu când am ocazia. 

Zi plăcută
Kinu Phoenix/Hario V60/AeroPress/Klarstein Kettle/KRIBLI-GRABLI

Reply
Bună,
Din centru spre Copou se poate bea cafea bună în mai multe locuri:
1) Status Coffee (Palas Mall, sub Auchan) - cafea din Germania, nu rețin numele prăjitoriei
2) The Beginning (Moldova Mall/Center, parter) - cafea de la April & Square Mile
3) Leonidas (pe bulevardul Ștefan cel Mare, vizavi de BNR) - cafea de la Cafai/PJ
4) Jassyro (tot pe bulevardul Ștefan cel Mare, spre Piața Unirii) - cafea de la Origo
5) Fika (în piața Unirii, lângă librăria Junimea) - cafea de la Claro
6) The Beginning (vizavi de intrarea în Parcul Copou) - cafea de la April & Square Mile
Mai sunt și altele...
Folosesc: Bezzera Strega | Mazzer Robur | IMS 14/20 | EP HQ 14/21+ | tamper Concept Art/[Joe Frex] dinamometric | Latiera Motta Europa 50 cl
Am folosit: Baratza Sette 270 | Expobar Brewtus IV | Mazzer Major | Mahlkoenig Vario Home

Reply
Deja am mai multe recomandări decât cafea pot bea. Mulțumesc! Big Grin

Reply
mie imi place cafeaua de la Prajitorie, de pe Stefan cel Mare.

si mai este Maison de Cafe, dar inca nu am ajuns la ei Sad
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>

Reply
De obicei merg la Maison de Cafe cand sunt in zona. E fain ca au o selectie mare de origini si toata lumea e amabila. 
Mai este si prajitorul din oz, daca treci pe langa. Nu as putea spune daca este la acelasi nivel cu cele amintite de catre colegi mai sus, pentru ca nu am baut cafea preparata de ei, doar am cumparat boabe, insa cu siguranta sunt o varianta ok. 

Din fericire avem de unde alege
Flair Pro, Kinu M47 Phoenix, Xeoleo 45mm, AeroPress, Bialetti Moka 

Reply
(29-10-2019, 09:54)ekivoc Wrote: Bună,
Din centru spre Copou se poate bea cafea bună în mai multe locuri:
1) Status Coffee (Palas Mall, sub Auchan) - cafea din Germania, nu rețin numele prăjitoriei

si de la Yume
EK43 + TC + SSP HU , DC Mina,  Kinu Pheonix, Cafflano Kompresso, Cafflano Kompact, 

Reply
...iar The Beginning mai are si La Cabra

Reply
(29-10-2019, 09:35)SergiuC Wrote: Tucano mi-a ieșit în drum într-o după-masă în care căutam o cafea după o zi de plimbat. Și nu au cafea rea, așa cum îi știam deja din alte locații. Care ar mai fi alte locuri unde se poate savura o cafea bună în Iași?

Mie nu mi.a placut cafeaua la Tucano, baut in Constanta, dar gusturile...

Reply
(29-10-2019, 10:56)maki Wrote: mie imi place cafeaua de la Prajitorie, de pe Stefan cel Mare.

Subscriu.
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor

Reply
Bun, am trecut pe la câteva. La Maison du Cafe aveau Jamaica Blue Mountain (deși nu o să susțin că aș fi fost în stare să fac diferența față de altele). La Fika doar Kenya (din păcate, după cum a spus băiatul care m-a servit), dar nu a fost rea deloc. Iar la Leonidas nu m-am abținut să iau niște dulciuri, așa că am luat un latte, dar mai am timp să le încerc și espresso-ul.

Peste tot personalul a fost deosebit de amabil, poate e o caracteristică a locului Smile

Reply
Recomandați mi va rog o cafenea unde sa beau un v60.
Fac și eu acasă da.. E ok. Smile adică nu e nimic wow, vreau sa vad cam cum trebuie sa imi iasă.
Ms
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270, Sita : Ascaso 

Reply
Jassyro!

Reply
+1 Jassyro
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid119968
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► AeroPress / Hario V60 ■

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)