Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua si somnul

#1
Dupa multe ore de imaginat forme din umbrele de pe pereti, de cand am luat classicul, vreau sa intreb: voi cum reusiti sa va bucurati de gust si de somn? Sa fie decaf? Are acelasi gust? Sau daca ma tine treaz fac ceva gresit? Aveti vreun sortiment care nu afecteaza somnul?

Mai are cineva aceleasi probleme? Cum le rezolvam?.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
forme si umbre pe pereti pentru ca ai baut a cata cafea a zilei si la ce ore in general?
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#3
Pai...cam la 6:30 dimineata un shot simplu sau dublu (depinde de cat timp am pt rasnitSmileRolleyes ) si, cand ajung acasa, intre 16:30 - 18:30, un doppio, sub forma simpla sau cappuccino...in weekend mai ma arunc si la a 3-a, asa...ca sa experimentez. Inainte de espressor, beam cate o cana de jacobs la filtru, la serviciu, dar o terminam pana in 12.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#4
Eu beau doua duble la intervale mici, in jur de 11-12, zilnic. Intervale mici inseamna 20-40 minute intre ele. Mai dreg cu apa inainte si intre ele, dar uneori imi pare rau sa stric after taste-ul.
Apoi, dupa-amiaza, cam intre 16 si 18 urmeaza cappuccino sau latte sau machiatto, depinde de cum imi iese laptele, dar orice mi-ar iesi, tot pe baza espresso dublu fac. Si n-am probleme de somn.
Mereu am la indemana si decaf si, uneori, vine si a patra interventie a zilei, pe baza de dublu decaf cu lapte. N-am probleme nici asa.
In schimb, in cazul meu, de la ora 20, incolo incep problemele de somn, deci evit.
Trebuie sa incerci. Eu cred ca e de la individ la individ, fiecare are toleranta lui la cofeina si se manifesta diferit.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#5
Eu pot sa beau inainte de culcare o dubla si doorm fara nici cea mai mica problema. Cafea solubila in schimb daca beau imi aud inima. Dorm dar ma simt ciudat de la ea. nu beau asa ceva niciodata.
Asa ca espresso, cappuccino beau cat incape Big Grin
De exemplu la scoala de cafea, am baut zeci de cafele pana seara si am dormit ca de obicei, lemn.
Cred ca depinde de organism.
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#6
Recordul meu de insomnie a fost pana la 6-7 dimineața, după un doppio băut pe la ora 17. De atunci mi-am impus o limita orara pentru 3 după amiaza
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(14-05-2013, 23:46)Entonii Wrote: Eu pot sa beau inainte de culcare o dubla si doorm fara nici cea mai mica problema. Cafea solubila in schimb daca beau imi aud inima. Dorm dar ma simt ciudat de la ea. nu beau asa ceva niciodata.
Asa ca espresso, cappuccino beau cat incape Big Grin
De exemplu la scoala de cafea, am baut zeci de cafele pana seara si am dormit ca de obicei, lemn.
Cred ca depinde de organism.

apropo de solubila. in urma cu 6-7 cand m-a apucat sa trec printr-un control cardiologic la sange, cu analize, test de efort, interviu care a durat vreo 75 minute, EKG, nu stiu ce, m-a intrebat daca si ce fel de cafea beau. pe atunci consumam ce se nimerea, inclusiv solubila. mi-a spus ca solubila e de zece ori mai periculoasa si daunatoare pentru organism decat orice alta cafea, indiferent de modul de preparare. mi-a si recomandat sa beau, daca nu pot s-o las, espresso, nu prea am inteles de ce. Atunci! Smile
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#8
Si eu cred ca tine de individualitate, in a tolera cantitati mai mari sau mici de cofeina. Eu de obicei beau dimineata un doppio, iar cateodata in functie de timp inca unul......dar nu mai tarziu de 18.30......si dorm destul de bine
Mai pot interveni desigur si alti factori, ca de ex problemele fiecaruia dintre noi, sau anumite stari de relaxare si senzatie de bine, ce isi pun amprenta asupra calitatii somnului
Imi aduc aminte ca intr-unul dintre concedii beam si cate patru cafele pe zi, si dormeam excelent noaptea.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#9
Am incercat decaf si...pot sa spun ca ma bucur ca am luat doar 100g. Ce.i drept am baut cu lapte si tot nu a fost ce trebuie, asa ca ma indoiesc ca mi.ar placea fara... inseamna ca va trebui sa imi gasesc ultima ora la care pot bea un dublu fara sa am probleme...multa cafea va trebui sa beau pt asta...Angel

Mai astept poate apare cineva cu vreun truc...Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)