Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

(26-08-2019, 10:18)LucianS Wrote: ... chiar a vrut sa mi-o schimbe pe ceva prajit mai light, insa deja eram la Cluj...

... Nasol , inseamna ca trebuie sa te feresti de prajirile mai pronuntzate ... iar daca tot esti in Cluj , trage o goneta si pe la YUME , incerca ceva loco ... si apoi ceva la pachet , gen Geisha ... poate , poate ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(26-08-2019, 11:11)radudani Wrote: si ce-are cu... prefectura?!
ti-a spus doamna aceea, Angel, ca prajeste in stil italian?!
sau arunci acolo, tot ce e prajit mai tare si mai prost si mai scump, in topicul 'Cafea prajita in stil italian'?!
tot ce e cafea in rafturile magazinelor e cafea prajita in stil italian? asta trebuie sa fie de la sine inteles?!

ce-i cafeaua proasta, a.k.a. prajita in stil italian? dusman al poporului, sau al forumului!?
si orice persoana loiala, devotata dogmelor forumului trebuie sa reactioneze sau sa dea cu bata in tot ce nu e cu 'ai nostrii' !?
iarasi versusurile astea ca dovada de loialitate, de obedienta la principiile 'alor nostrii" !?

si pana la urma, ce-i aia prajita in stil italian!? cat de profesionala e o asemenea delimitare?
sau e doar o forma de ingradire a unui loc rau famat, lasat in urma de #'trenul istoriei'! ha!

oricum - off topic - de la sursa citata de tine am prajit cafea verde de mare specialitate, vanduta in conditii generoase, zic eu, si a iesit submediocra!
am zis ca-s eu de vina, cu prajeala (prajesc cel mult medium, niciodata dark! chestia cu 'carbunele' e obisnuita forma de calomnie din care tot ramane ceva, practicata de guristi activi si vigilenti ai forumului, ca forma a 'luptei de clasa'...), trebuia s-o prajesc mai tare, dar n-am scule pentru asa ceva!
dar n-am mai repetat gestul cu Ethnic Coffe si nici n-am publicat ceva in topicul de cafea prajita/arsa/carbonizata... 'in stil italian'!

dar am primit zilele trecute o 'tabla' de slanina de mangalita, afumata rau - in stil... italian probabil Smile
(ca sa intelegeti, m-am spalat pe maini cu insistenta, de n ori si totusi seara, inca mai simteam o urma de miros de fum!)
ma gandeam, ce revelatie, ce trezire la lume ar fi pentru cei ce mananca asa ceva, o ceasca de cafea din boabe prajite light, 'cafelele florale, fructate, acide, mai ales cele procesate natural' etc.
asa ca, 'Romanie, trezeste-te la cafea in pat de flori' etc. Smile

N-am vrut sa insult pe nimeni, "aruncand" pe acest topic, doar mi-am scris experienta avuta, cu bune si cu rele. (am apreciat ca mi-a oferit posibilitatea sa mi-o schimbe, dar nu am apreciat faptul ca nu se mentioneaza clar pe site cum anume e prajita cafeaua). Sa inteleg ca critica nu e permisa aici?
Te-as ruga sa imi raspunzi si tu pe acelasi ton care l-am folosit eu in postarea initiala, civilizat, fara misto-uri de prost gust si fara o atitudine superioara (pofta buna la afumatura, si eu consum, dar nu in ceasca de cafea). Daca citeai ce am scris ai fi vazut ca nu am mers personal sa ridic personal cafeaua, altfel m-as fi prins din start cu ce am de a face (probabil din primele secunde dupa ce intram in incinta, daca vedeam sau miroseam boabele, nu le cumparam). Pe site nu scrie nicaieri ca se prajeste in stilul asta (si sunt cu adevarat convins ca acea prajire a distrus aproape total profilul aromatic al cafelei, e o convingere bazata pe papilele mele gustative, nu pe "dogmele" forumului, eu sunt deschis la nou, chiar i-am dat o sansa cafelei si am asteptat o saptamana in care am incercat in fel si chip sa scot ceva decent din aceasta cafea). Din punctul meu de vedere, orice prajitorie ar trebui sa scrie clar ce stil de prajire are, nu dupa ce dai 87 lei pe o cafea sa constati ca e cu totul altceva decat ce te asteptai. Sunt absolut de acord cu acest pret pentru o cafea premium, dar te intreb, la o astfel de prajire cum mai faci diferenta intre o cafea premium si una mediocra?
Repet, astept un raspuns civilizat, ma amuza cat de mult ai batut din tastatura fara sa spui ceva concret si constructiv.

(26-08-2019, 11:12)Levo Wrote: ... Nasol , inseamna ca trebuie sa te feresti de prajirile mai pronuntzate

@Levo
Am incercat zeci de prajitorii din tara si strainatate, am intalnit si prajiri mai dark, unele mi-au placut mult. Imi place diversitatea in cafea, de aceea am si vrut sa incerc ceva nou. Insa niciodata nu am dat peste o cafea de specialitate din care sa nu pot extrage niste arome in ceasca, cu boabe uleioase si negre. Daca vroiam asa ceva, luam cafea din comert. E foarte posibil ca nu am eu skill-urile necesare sa extrag aceste arome (care sunt scrise pe pachet), astept sa mi le dezvaluie colegul omnistient @radudani.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
Exista un topic mai potrivit:

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...ht=hotspot
 
Reply
(26-08-2019, 11:31)LucianS Wrote: ... boabe uleioase si negre. Daca vroiam asa ceva, luam cafea din comert

... O constatare pers. ar fi ca - majoritatea cafelelor din comertz / din super-hipermarket ( ... si chiar a celor italiene ) NU au boabe uleioase si negre , ci doar boabe cu diferite dimensiuni , prajite amestecat , dar medium ,  cam vechi , cu aspect mat si lipsite de parfmul cafelei ...  acesta fiind inlocuit , cu un alt miros - de priza incinsa ( ... sau de metrou la ora de varf ...Big Grin ).
    Boabele negre si uleioase , sunt prezente doar in anumite cafele - preponderent napoletane - in rest , sunt destul de rar intalnite.
    Oricum o prajire defectuoasa , in raport cu soiurile / varietalurile folosite , va conduce spre un blend nereusit ... cat despre mono origini ( specialitati ) , ar trebui abordate cu o prajire personalizata , in corelatie cu stilul de preparare preferat si performantza sculelor folosite ... ( e doar o parere pers. nu o sugestie ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@dev Imi cer scuze, intr-adevar probabil acolo era mai potrivit sa postez. Desi linia e fina, nu sunt convins ca nu imi place cafeaua in sine sau prajirea, dar raspunsul n-o sa-l aflu, pentru ca n-o sa mai comand de acolo vreodata.
@Levo asta zic si eu ca e problema in cazul meu, nu s-a corelat tipul cafelei cu stilul de prajire. Cand pe pachet ai notele de degustare ce includ "caise, lime, flori, etc" si in ceasca te loveste doar bitterul... Eu nu cred ca stilul italian e dat de boabe slabe calitativ, vechi, etc. Poate din contra. Ce e diferit la ei e preferinta pentru prajiri foarte dark, cum am avut eu "norocul" sa nimeresc.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
(26-08-2019, 11:31)LucianS Wrote: ...Pe site nu scrie nicaieri ca se prajeste in stilul asta ...

Voiam sa te intreb daca le-ai vizitata site-ul, dar partea de mai sus m-a lamurit.
Ce nu mi-e inca clar este cum de i-ai mai putut lua de seriosi cand ai vazut ce site au... Confused paralel cu crapatura boabei...
 
Reply
LucianS Wrote:... Din punctul meu de vedere, orice prajitorie ar trebui sa scrie clar ce stil de prajire are ...

nu doresc sa intru intr-o polemica de gradinita... tu esti, ba tu esti etc. ... dar aici e o minge servita in nas, trebuie sa fac ceva cu ea...
deci, tocmai asta e!
nu se poate sa nu intelegi, doar ca probabil, nu te intereseaza, nici pe tine, nici pe ceilalti ce folosesc sintagma 'stil italian de prajire'!
e firesc sa se foloseasca in varia comunitati - de astea ale cafelei zic - niste denumiri ad-hoc, pentru ca majoritatea sa inteleaga ce se canta!
prajire 'in stil italian' e folosita si la noi si-n alte parti, dar un prajitor nu zice asta cu referire la boabe carbonizate de prost miros si gust, decat in sens peiorativ, daca vrea sa-si bata joc de cei italieni si de toate prioritatile lor in ale cafelei!
e ceva gen xenofobia endemica la romani, ca manifestare a unui complex de inferioritate si de aparare deopotriva!

intr-un limbaj tehnic al prajitorilor "bine intentionati', nu exista 'stilul italian' si am amintit de atatea ori una din multimile de clasificari 'populare' ale gradelor de prajire, descrisa in amanunt si ilustrata in situl Sweet Maria's;
vreau sa spun: cum sa ceri prajitorilor sa scrie clar ce stil de prajire au folosit cu anumite boabe, daca nu exista un limbaj comun unanim acceptat in lumea profesionistilor in ale prajitului cafelei!
si daca-ar exista unul, bazat pe culoare/umiditate/densitate/etc. acesta n-ar fi cunoscut de majoritatea consumatorilor de cafea; sau nu le-ar spune mare lucru!
aici de ex., e un grafic al gradelor de prajire (inclusiv italian roast si apoi spanish/turkish roast) ordonate dupa temperatura atinsa de boabe; care temperatura, ce standard de masurare unanim acceptat pe toate masinile de prajit, se foloseste etc. !? Agtron? ce-i aia? cati din forum folosesc si cati din milioanele de cafegii au auzit de el?! si - ironie - italian roast e de fapt espresso roast in limbajul multora!

si acesti multi: o scala de 5 boabe, parte din ele prajite, indica suficient un grad de prajire; care cu siguranta ar putea fi contestat de alti prajitori, cu alte utilaje si alte aparate de masura etc.

mai departe ma intrerup din 'batut la tastatura', fac copy/paste:

13. Vienna - Light French roast12:15 - 465 f
2nd crack is under way
(This is my darkest espresso roast)

The Vienna stage (also called Continental) to Light French stage is where you begin to find Origin Character eclipsed by Roast Character. A dark or heavy roast is at odds with buying coffee for its distinct origin qualities. Dark roast coffees tend to taste more like each other - as the differences due to distinct origins are obscured by the carbony roast flavors. Nontheless, some coffees are excellent at this stage (our Puro Scuro blend is engineered for this roast range).
By the way; Espresso is not a roast. But Northern Italian style espresso is usually roasted to 440 - 446 internal bean temperature (n.n. city  plus...). Southern Italian (Scura) is generally a Light French Roast or a tad darker.
si:

Please note that ...temperature alone will NOT determine degree of roast. Each roaster is different and different beans roast slightly differently as well. All the information on this page is to be take together to help determine degree of roast - no one element ...can determine degree of roast. Most importantly - TASTE THE COFFEE - and see what that tells you about how it roasted.
[Image: 13-465f-s.JPG]
Check here for the whole bean vs. ground coffee comparison photos or a macro photo of a single French roast bean.
 
LucianS Wrote:Eu nu cred ca stilul italian e dat de boabe slabe calitativ, vechi, etc. Poate din contra. Ce e diferit la ei e preferinta pentru prajiri foarte dark

ei, care? pentru ca da, cafeaua ce se bea in stil napoletan (Levo a tot vorbit de asta!) e prajita dark, dar prima mea cafea primita din Italia era cumparata de la Casa del caffe din Trento, mai in nord; si era toata ziua, prajita mediu!
 
LucianS Wrote:... ma amuza cat de mult ai batut din tastatura fara sa spui ceva concret si constructiv
... astept sa mi le dezvaluie colegul omnistient @radudani.

ar fi prea multe de repetat din cele batute de mine din tastatura pe acest forum;
serveste-te singur, sau mai bine, las-o balta;
se scrie si acum destul, tot mai la concret si tot mai constructiv pentru ceilalti!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(26-08-2019, 14:51)radudani Wrote: nu doresc sa intru intr-o polemica de gradinita... tu esti, ba tu esti etc. ... dar aici e o minge servita in nas, trebuie sa fac ceva cu ea...

Departe tare de mine intentia asta, ma oboseste genul asta de conversatie si stiu ca sunt foarte mici sansele sa ajungem la un numitor comun. Cu riscul de a plictisi pe altii, ma repet: singurul meu scop a fost sa imi impartasesc experienta cu aceasta prajitorie, poate a mai patit cineva, poate e de acord cu mine, poate nu, dar de aici pana sa ma iei peste picior la modul cum ai facut-o in prima postare e cale lunga. Faptul ca eu prefer prajirile light nu are absolut nicio legatura cu "dogmele" forumului ci strict cu papilele mele gustative. Si ai evitat intrebarea mea, la care sunt foarte curios sa aflu un raspuns: cum pot ajunge la acele note de degustare pe care prajitorul le-a scris pe pachet? Mai pot ajunge vreodata, daca uleiurile se preling in exteriorul bobului iar culoarea lui e negru? De ce n-a scris ca pot obtine note de ciocolata neagra / cacao / carbune? Daca toti prajitorii ar praji la modul asta, niciodata nu mi-as fi dat seama ce diferente sunt intre o Ethiopia naturala si o Guatemala spalata (de exemplu). Si as bea in continuare cafea din comert, daca toate ar fi aceeasi zeama neagra amara.
(26-08-2019, 14:51)radudani Wrote: nu se poate sa nu intelegi, doar ca probabil, nu te intereseaza, nici pe tine, nici pe ceilalti ce folosesc sintagma 'stil italian de prajire'!
e firesc sa se foloseasca in varia comunitati - de astea ale cafelei zic - niste denumiri ad-hoc, pentru ca majoritatea sa inteleaga ce se canta!

Ei, aici m-ai prins. Chiar nu ma intereseaza ca se numeste stil italian sau stil nigerian (ca doar boabele sunt negre tuciurii). Ma intereseaza, ca pasionat de cafea de specialitate, cum pot obtine acele arome care fac acest gen de cafea cu adevarat deosebita, in aceste conditii de prajire? Care e motivul pentru care ai praji atat de intens o astfel de cafea, daca majoritatea aromelor sunt reduse la amareala? Aici vroiam sa duc discutia.
In rest, departe de mine orice sens peiorativ fata de italieni sau orice alta natie, nu ma intereseaza aceste aspecte, iar daca te uiti in postarea mea initiala o sa vezi ca nu gasesti cuvantul "italian". Am postat aici din simplul motiv ca se discuta despre prajiri dark, nimic mai mult.

Multumesc pentru celelalte lamuriri (deci se poate bate din taste mult si constructiv Smile ), inteleg ca nu exista un standard uniform acceptat si agreat de prajitori pentru a defini gradul de prajire, insa in cazul meu mi se pare putin dus spre extrem, in sensul ca nu am intalnit pana acum vreo prajitorie care sa prajeasca atat de dark (din ce am numarat, cred ca am incercat intre 15-20 prajitorii, atat din tara cat si din strainatate).

(26-08-2019, 14:09)renatoa Wrote: Ce nu mi-e inca clar este cum de i-ai mai putut lua de seriosi cand ai vazut ce site au... Confused paralel cu crapatura boabei...

  Smile Nu e un criteriu prea bun. Pana nu demult, cei de la Ecuator aveau un site demn de epoca Windows 95. Si totusi, mi-au trecut prin rasnita cateva cafele bune spre foarte bune de la ei. Culmea, majoritatea la un pret mai mult decat simtit.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
Fiecare prajitorie "traieste" dintr-un anumit tip de clienti. Si nu exista o regula/lege/simt/obligatie care sa-i forteze pe cei care folosesc cafea verde de specialitate, sa o prajeasca intr-un fel sau altul. In acelasi fel nu exista nicio obligatie pentru descrierea gradului/temperaturii/culoarii de prajire. 

Am primit si apoi aruncat, mai multe pungi de cafea, cumparate de la prajitorii din tara, vandute sub pretextul "luati ca e ceva de calitate pentru cunoscatori". 

Si nu exista niciun motiv sa prajesti o cafea de specialitate scumpa atat de tare. Peste o anumita temperatura, in speta 240 de grade, "omori" orice urma de origine. Iar acizii citric si malic, care dau caracterul floral, ies din scena pe la 200 de grade.
 
Reply
@Levo stii cumva ce inseamna data asta pe Passalacqua? Nu știu sa o citesc Smile Nu are cum sa fie expirare in 2022 pt cca nu tine 3 ani

[Image: 0nE5BE1.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Expira in noiembrie 2029...


Sent from my iPhone using Tapatalk
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
radudani, si eu cred ca ai exagerat initial, mai ales daca ne uitam la intreg continutul acestui topic in raport cu ce a semnalat @LucianS.  In schimb, a doua postare a ta este mult mai instructiva decat prima interventie. Acest topic  trebuie sa reliefeze si aspectele placute dar si cele mai putin placute ale cafelelor prajite mai intens, iar acest lucru se poate face calm, fara cresterea tensiunii arteriale a niciunui membru. 

Asa cum s-a mai scris in forum, ne apropiem in Romania de 100 de prajitorii si cu fiecare an cresc sansele sa descoperim si cafele slabe sau foarte slabe ori prajiri neconforme, existand multi "prajitori" care au luat pe start up nation un utilaj si care apoi suna la importator si intreaba "dar nu imi spuneti si cum se foloseste?!" (din sursa sigura zic).

Intrebati inainte si alegeti cu grija diversele tipuri de prajiri sau prajitorii, mai ales cele care prajesc "italian", caci arderea unor boabe de 3 euro/kg  si sute de arome imaginare incluse, nu inseamna nici 3rd wave coffee nici 1st wave.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(02-09-2019, 08:53)dragos.stoian Wrote: @Levo stii cumva ce inseamna data asta pe Passalacqua? Nu știu sa o citesc Smile Nu are cum sa fie expirare in 2022 pt cca nu tine 3 ani

... asa se pare , ca expira in iulie 2022 ... Cool ... asta e , inseamna ca e f. proaspata ( a fost amabalata in iulie 2019 ) ... excelent Smile .               

    Sa ai cafele excelente ! ... Cool ...

(02-09-2019, 09:51)Lyvyoo Wrote: ... sute de arome imaginare incluse, nu inseamna nici 3rd wave coffee nici 1st wave.

... Nu este buna nici prea multa cafea ... prajita la soare , cine stie ce mai poate genera ... Big Grin ...

[Image: FmM2GmS.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mersi, nu credeam ca are 3 ani termen
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
ce  mai buna cafea 1st wave pana in ziua de azi, pe care o beau, este https://www.palombinishop.com/it/linea-g...37c87.html

daca aveti sansa, dati-i o incercare (doua).
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(02-09-2019, 12:24)dragos.stoian Wrote: ... nu credeam ca are 3 ani termen

... Acu'  , dupa 3 ani de stat pe raft / punga ... cred ca mai poate fi folosita , doar pe avioanele de linie ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Noiembrie 2029! Defapt este ca mierea, nu expiră niciodată. Bine, s-ar putea sa fie chiar mai bună în 2029 pentru grătar cel puțin .
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
Si berea artizanala poate avea termene mari, dar tot la cele 3 luni se rezuma plenitudinea aromelor hameiului (la cafea stim ca e mai mica aceasta perioada). 3 ani e oricum o exagerare comerciala, chiar de condamnat ca mesaj public catre consumatori, profitandu-se de faptul ca nu e o marfa perisabila. Desi, daca ne legam de topicul reciclarii si salvarii planetei, candva era un studiu al OMS care recomanda prelungirea termenelor de valabilitate pt marfurile care nu se strica asa usor (doar isi pierd gustul) , ca masura impotriva aruncarii excesive a alimentelor, iar intre produsele propuse era si cafeaua Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
salut
@Levo tot astept, cred ca sunt mai multi Smile ...nici in review nimic ? (super slabutz in ultima vreme)

o zi buna!
Bezzera Magica S MN/Eureka Specialita 16 CR/Kinu Phoenix/Motta Tools
 
Reply
@Levo, ce stii de Lollo Caffe? Vad ca e din Napoli
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(08-09-2019, 23:24)dragos.stoian Wrote: @Levo, ce stii de Lollo Caffe? Vad ca e din Napoli

... Pai , mi-a placut ( mai putzin sotiei , ptr, ca este o cafea mai decisa ) ... am mai scris si pe aic ipag. 22 / # 657  ... Cool ... ( am sa mai incerc de la ei si varianta Nero ).

(04-09-2019, 11:15)ariany_78 Wrote: @Levo tot astept, cred ca sunt mai multi Smile ...nici in review nimic ? (super slabutz in ultima vreme)

... Daaa ... asa este , ptr. ca nu am vrut sa pun in umbra bucuria trendului Sloane ( la moda acum pe forum ) ...
 
    OFF - TOPIC:

                   In urma cu 2 ani se pendula de la Ecuator Cafe ...  la HotSpot Coffe in cautare de cafea mai putzin veche ... - exceptand desigur Bob , Origo ... sau Cortina in verde - pana cand s-a remarcat Yume , pe vremea cand prajea cat de cat " normal "  ... apoi a aparut @Raducanu ( aka Florin Lemnaru ) pe forum si coada s-a mutat la Claro ... apoi s-a mutat si @Raducanu la Sloane ... cu tot cu coada .
      Acum insa " nimeni " nu mai prajeste normal ptr. espresso ( ... asta e trendul ) sunt curios insa , ce va mai urma ... Cool ...
                       Ar fi bine sa-l "inchiriati " - ma refer la celelalte prajitorii , din tot putzinul vostru , ... prin rotatize macar ... pe Herr @Raducanu , ptr. ca e meserias si vinde bine ... Cool ... si toate -  dar absolut toate cafelele expuse de el  -  sunt prajite normal ptr. espresso ... se vede si dupa culoarea cafelei.

      

     
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mersi @Levo, nu observasem. 

Ai comandat Moreno si Lollo din Ro? Le-am gasit pe italiancoffee.ro si voiam sa stiu daca le trimit proaspete. 

In niciun caz nu vreau sa fac reclama, ci sa stiu daca sunt seriosi, daca e ceva rog un moderator sa șteargă site-ul din postare.

Ideea e ca ma avantajează comanda din Ro, sa dau doar 18-20 lei pe livrare, ca daca dau 10-15 euro pe transport pt o cafea care costa 15-25 euro e cam aiurea. Si nici nu imi vine sa iau mai multe pungi o data, eu cosum cam 1kg/luna; daca vin vechi de 2-3 luni pana ajung la ultima punga deja s-au cam fasait Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
... revenind insa  ON - TOPIC ...

                        Barbera Hesperia  ... a dat bune rezultate gustative , cu un corp sub - mediu si fara retrogust - deloc amarui , bine aromata  si cu o crema rezistenta , se poate califica cu brio in clasa cafelelor generice , non - strong , rezonabile , ce se poate servi in orice moment al zilei.
                        Prin comparatzie , se claseaza sub CCB - care are bonus si corpolentza ...  dar si sub Mago - care in ciuda faptului ca are ceva amarui pe retogust  , este mult mai stufoasa in arome ...
                        Alegerea potrivita - si aici este doar parerea mea - este MAGO PLUS  , cea ambalata in cutii din tabla , apoi CCB , Mago si la urma Hesperia ... care oricum se claseaza printre cafelele bune , de referintza , dar ... o cafea " cu personalitate" ramane tot Mago Plus ... (  rog nu va luati dupa mine , ptr. ca patzizi k mine ... Big Grin ... insa , doar k nota orientativa -  ptr. o parere clara insa , cea mai buna metoda ramane tot verificarea / degustarea personala  ).

[Image: csqZdc8.jpg]

[Image: Lc2vlmE.jpg]

[Image: isSkTJX.jpg]

[Image: dRWPWer.jpg]

[Image: 8zP3arY.jpg]

(09-09-2019, 10:59)dragos.stoian Wrote: Ai comandat Moreno si Lollo din Ro? Le-am gasit pe italiancoffee.ro si voiam sa stiu daca le trimit proaspete. 

... Nu , nu ... au fost comandate din Italia si sosite printre pachetele obisnuite ... nu special. ( ... fara alte platzi suplimentare )

            Intzeleg ... Cool ... pe toti cei interesati , ne avantajaza achiziatia din RO -  se subintzelege si de ce , insa cum in RO nu s-a schimbat nimic - deci nici oamenii ( ... cu mentalitatea lor ) recomand achizitia din Italia  , sau din RO ... doar daca - este bine cunoscut / verificat situl care comercializeaza , sau exista o colaborare directa  intre importator si client ... sau macar o informare corecta telefonica .
            Asa este ... si noi tot cam 1 kg / luna consumam si cu atat mai mult trebuie sa punem accent pe calitate ( ... sau preferintza gustului ) ...  in defavoarea cantitatzii ... ( pana acum , am facut doar ceva incursiuni prin lumea miscelelor italiene , dar mai ales napoletane ... care intr-adevar mi-au schimbat optica de abordare a unui espresso bine lucrat ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Un asa NU categoric - am primit o segafredo de la cineva, culmea, cu data de productie de doar 2 luni! (Cica de la Kaufland)

Scrum,seminte sparte in satra... cu o aroma de gratar ars in ritm de manele. 

Nu am avut curajul sa beau, ma gandesc sa o folosesc ca decor in borcaneSmile
Oricum, nici nu e produsa in Italia, scrie Olanda


Dar acum vorbind serios, am gasit mai demult o coaja de samanta de floarea soarelui intr-o cafea boabe, deci chiar se folosesc pentru umplutura.
Eu nu cred ca se fac nici in It,nici in Olanda, ci undeva intr-un subsol la noi sau in Bg

[Image: loYdJDr.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Pai daca e un blend ieftin cu multa robusta, ce asteptari sa ai? Si de ce ar trebui sa fie segafredo un etalon de calitate? Te-ai supara sau ai fi surprins, daca ai afla ca macdonalds foloseste doar cozi de vaca la hamburgeri?
 
Reply
(10-09-2019, 09:34)dev Wrote: Pai daca e un blend ieftin cu multa robusta, ce asteptari sa ai? Si de ce ar trebui sa fie segafredo un etalon de calitate? Te-ai supara sau ai fi surprins, daca ai afla ca macdonalds foloseste doar cozi de vaca la hamburgeri?

Nu aveam asteptari. Cu la fel de multa robusta am luat de la.Maison du Cafe si a fost bună(60-40) evident nu compari proaspat prajita cu asta, dar problema nu e de la robusta.

Eu inteleg ca e brand ieftin, dar pare mai proasta decat cafele la fel de ieftine sau mai ieftine, gen jacobs sau Gimoka 90 si ceva la suta robusta(care e clar mai ieftina, nasoala dar nu se compara cu asta). Imi vine greu sa cred ca asa ar fi orginiala din fabrica lor din Bologna. Dar ce stiu eu Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Pentru amatorii de senzatii tari, merita incercat un loz d-asta nou de la lidl, "drum roasted":

https://www.lidl.ro/ro/p/o-cafea-pentru-...sta/p26375
 
Reply
(10-09-2019, 09:50)dragos.stoian Wrote: Eu inteleg ca e brand ieftin, dar pare mai proasta decat cafele la fel de ieftine sau mai ieftine, gen jacobs sau Gimoka 90 si ceva la suta robusta(care e clar mai ieftina, nasoala dar nu se compara cu asta). Imi vine greu sa cred ca asa ar fi orginiala din fabrica lor din Bologna ...

... si asta poate fi un aspect , care face diferentza intre branduri , dar ... mai bine ocolesti cu gingasie , brandurile " populare " , ieftine cu iz de multinationala si poti la fel de bine , sa te rezumi la manufacturi mai mici , cu traditzie si patroni responsabili (... a se citi - stapani pe situatzie ) care nu-si duc marfa in derizoriu , nici chiar ptr. lumea a 3-a ... Cool ...

(10-09-2019, 10:07)dev Wrote: Pentru amatorii de senzatii tari, merita incercat un loz d-asta nou de la lidl, "drum roasted":

https://www.lidl.ro/ro/p/o-cafea-pentru-...sta/p26375

... decat sa iau de la LIDL maturaturi vechi la pachet , de la Aricestii - Rahtivani   ... mai bine , ma apuc serios de prajit si blenduit , dupa capu' meu ... Sleepy ... ( poate nimeresc ceva Smile , oricum ... nu poate fi mai rau de atat ).
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(10-09-2019, 10:07)dev Wrote: Pentru amatorii de senzatii tari, merita incercat un loz d-asta nou de la lidl, "drum roasted":

https://www.lidl.ro/ro/p/o-cafea-pentru-...sta/p26375

După stilul ambalajului seamănă cu Jacobs Barista, posobil să fie același lucru.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(10-09-2019, 10:10)Levo Wrote:
(10-09-2019, 09:50)dragos.stoian Wrote: Eu inteleg ca e brand ieftin, dar pare mai proasta decat cafele la fel de ieftine sau mai ieftine, gen jacobs sau Gimoka 90 si ceva la suta robusta(care e clar mai ieftina, nasoala dar nu se compara cu asta). Imi vine greu sa cred ca asa ar fi orginiala din fabrica lor din Bologna ...

... si asta poate fi un aspect , care face diferentza intre branduri , dar ... mai bine ocolesti cu gingasie , brandurile " populare " , ieftine cu iz de multinationala si poti la fel de bine , sa te rezumi la manufacturi mai mici , cu traditzie si patroni responsabili (... a se citi - stapani pe situatzie ) care nu-si duc marfa in derizoriu , nici chiar ptr. lumea a 3-a ... Cool ...

(10-09-2019, 10:07)dev Wrote: Pentru amatorii de senzatii tari, merita incercat un loz d-asta nou de la lidl, "drum roasted":

https://www.lidl.ro/ro/p/o-cafea-pentru-...sta/p26375

... decat sa iau de la LIDL maturaturi vechi la pachet , de la Aricestii - Rahtivani   ... mai bine , ma apuc serios de prajit si blenduit , dupa capu' meu ... Sleepy ... ( poate nimeresc ceva Smile , oricum ... nu poate fi mai rau de atat ).

Nu stiu daca iesiti sub 25 de lei pe kg....

Daca e sa ne luam dupa unele teorii vehiculate pe forum, astia "mari" au acces la materia prima cea mai proaspata...  Angel

(10-09-2019, 12:30)coffeemilk Wrote:
(10-09-2019, 10:07)dev Wrote: Pentru amatorii de senzatii tari, merita incercat un loz d-asta nou de la lidl, "drum roasted":

https://www.lidl.ro/ro/p/o-cafea-pentru-...sta/p26375

După stilul ambalajului seamănă cu Jacobs Barista, posobil să fie același lucru.

Si o da lidl la nici jumatate de pret:

https://www.emag.ro/cafea-boabe-jacobs-b...DVFK4QBBM/
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)