Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

...A scuze , am crezut ca esti ... dincolo Big Grin , ... pai 21 gr , dar e sublima rafinata si echilibrata ... si mai ales uimitor de dulce , nativ ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
hm, undeva citisem ca la astea italiene doza ar fi cam la 14g
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(18-12-2017, 21:15)maki Wrote: in alta ordine de idei, la cafele din astea mai italiene, ce doza folositi?

De cand ma stiu, pt un blend italienesc clasic am folost celebra doza de 14-14,5 grame. Rareori am mers in 15, daca era nevoie.
Oricum, chiar si pentru cafelele prajite light si SO nu depasesc niciodata 16-16,5 grame. Sincer, dupa ani si ani, nici acum nu am inteles de unde "moda" asta de-a reinventa roata si a doza 18-20 sau chiar 22 de grame la o dubla. S-au straduit unii cunoscatori ai fenomenului 3rd wave sa-mi aduca argumente stiintifice despre beneficile supra dozarii dar le-am gasit mereu neitemeiate, cel putin prin prisma experientelor personale de gust.

Dupa obiceiurile mele invechite, cu o macinatura grosiera si o supradozare de la 17 grame in sus, se pierde esentialul consistentei unui espresso asa cum il stiu eu ( si asa cum a fost el creat de la mama lui).
Daca vrei alt spectru de arome sau alta consistenta si claritate a lichidului, exista metode alternative de preparare, nu vad de ce am face din espresso un chemex sau aeropress.

Prefer sa macin orice cafea cat de fin cu putinta si sa folosesc chiar si 12,5-13 grame pt o prajire napoletana. Si NU, nu am niciodata bitter in exces in ceasca, cenusa, gust de funingine sau carbune. Daca ai o notiune de baza despre cat si cum sa tragi dintr-o siciliana neagra ca noaptea un ristretto corect, poti avea miere de albine in ceasca.
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
...Nu , nu ... mie chiar imi place sa simt cafeaua bine ... si shot-ul simplu ( crema ) , tot asa al fac si e bestiala ... ( la mine tocmai se termina punga ... Sad ... )

@ Damian The Man

 ... Cand am inceput punga , mi-a sarit in ochi faptul ca nu era chiar asa ... in stilul napoletan prajita ... Cool  , dar avea o aroma inca din punga asa ... apoi dupa ce am tras un shot si-am gustat rapid ... am mai gustat o data , pentru ca nu-mi venea sa cred ... ce buna e ... si cum poate fi asa dulce , doar din prajire ... Cool

[Image: Sa9SFJr.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Arata minunat. Ai vreo sursa de incredere pe la noi sau ai cumparat de afara?
Intr-un singur loc am zarit si n-am vrut sa risc a lua ceva prea vechi...
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
... Inca nu mi-a sosit pachetul din Italia , pe sapt. asta ar trebui sa vina ... iar pe asta am luat-o de la dlul Chirita si termenul e asta ... Cool  ...

[Image: 9Y6rVju.jpg]

[Image: nLQLisJ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(28-11-2017, 14:46)Levo Wrote: ...

[Image: bBuwHoc.jpg]

Salut.
Cum stau cele doua la capitolul aciditate/acreala?
Multumesc.  
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
In momentul asta au cel putin doua luni de la prajire/ambalare si nu prea merita luate in conditiile in care nu sunt in pungi vidate. 

Etiopia e prajita mediu-usor iar Costa Rica mediu-tare, asa ca, in principiu, Costa Rica e mai putin acida.
 
Reply
am incercat Lucaffe Mr Exclusive.
parerea mea e ca e mai slaba decat Passalacqua Harem, care pana cand e in topul cafelelor comerciale pe care le'am incercat.

[Image: lucaffe-mr-exclusive-125g-kawa-mielona.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Faina cutia :-)
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
da, toata linia lor de cafea (Lucaffe) arata foarte bine, dar dupa Passalacqua e prea simpla la gust Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Nu stiu cum e Passalacqua, dar italiencele comandate de mine au fost de un fail masiv - de nebaut ca sa fiu diplomat.

Am avut Salimbene Caffetteria (BB 12.2020), Tre Forze! (BB 11.2019), Caffe New York Espresso EXTRA (BB 11.2019) si Sant Eustachio (BB 11.2019). La primele doua, ziceai ca roaster a fost Darth Vader, boabe negre ca noaptea si uleioase-lucioase. New York (blend cu 5% Jamaica) era tot dark, dar fara ulei iar Eustachio era cea mai light. Am incercat primele trei, la Eustachio deja nu m-am mai obosit.
Problema nu a fost aspectul boabelor (ma asteptam sa fie asa), nici extractia (curgerile pe naked erau de generic si in parametri la toate), ci aroma, mirosul acestor cafele, incepand cu boabele, continuand cu macinatura si terminand cu lichidul din ceasca.
Toate aveau un numitor comun in acel "iz", care transmitea creierului, NU gusta. Este prima data cand mi se intampla asta la o cafea! Desigur am gustat, din toate cele trei incercate (inclusiv cu lapte): ma asteptam zero aciditate si un bitter extrem, dar orice potentiala constructie de gusturi era omorata de aftertaste-ul si reactia generate de acel "iz". Le-am cedat fara niciun regret.
Dupa scurta incursiune "within the Dark Side" m-am intors la lumina, 3-rd wave FTW! Si totusi nu am renuntat la ideea de a incerca italience, dar FARA acel miros!
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
(18-01-2018, 19:10)mmariusc Wrote: dar italiencele comandate de mine au fost de un fail masiv - de nebaut ca sa fiu diplomat.

... Bine ai facut ca ai testat / probat mai intai ... acum cel putin , stii de ceea ce trebuie sa te feresti , e simplu ... nu coincide cu asteptarile tale ,... iar in contrapartida , se poate numi ca ... " esti pe val " cel de-al treilea ... Big Grin  ... mult succes in continuare ... si lasa-i pe cei de partea intunecata ( a ... Tre Forze ! ) a boabelor , sa -si exercite insidios influentza prin cesti ... Cool  ... ( the dark side of the bean )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(18-01-2018, 19:10)mmariusc Wrote: Le-am cedat fara niciun regret.
Poate ca ar fi o idee sa facem o bursa a cafelelor cumparate dar "respinse" care sa functioneze pe principiul trocului...oricat ai scris tu MMARIUSC ca nu ti-a placut "TreFortze" eu tot as incerca o ceasca si am ce sa dau la schimb...
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
@Cafencu, din pacate am dat deja cafelele cuiva. Altfel le cedam bucuros oricui de pe forum interesat sa le incerce. De la TreForze! aveam si eu cele mai mari asteptari, but it wasn't ment to be.
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
(21-01-2018, 12:41)mmariusc Wrote: @Cafencu, din pacate am dat deja cafelele cuiva.

Wink Ar fi bine daca am avea cate o singura dezamagire pe an dar cred ca situatia este alta chiar si pentru cei care s-au obisnuit sa cumpere de la anumiti furnizori.
Asadar o sa incerc eu sa fac primul pas: am o punga de "Indonezia Sumatra Gayo Mountain" - marca Etolia: am cumparat-o saptamana trecuta si am consumat fix 30 grame din 250 - o dau la schimb pentru mostre din alte modele, astept propuneri...
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
Vezi ca exista un topic de oferte prajire pro-bono, ai putea lansa acolo o provocare, cine reuseste sa te multumeasca Tongue
 
Reply
(22-01-2018, 19:40)renatoa Wrote: Vezi ca exista un topic de oferte prajire pro-bono, ai putea lansa acolo o provocare, cine reuseste sa te multumeasca Tongue

L-am gasit dar nu sunt sigur cum ar functiona pentru mine, eu am cumparat si as prefera sa schimb tot cu ceva cumparat ca daca se lasa cu final fericit sa am de unde sa recidivez - in topicul de acolo trocul intre prajitori casnici pare sa fie subiectul...sau am inteles eu gresit?
Multumesc pentru sugestie.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
Ati incercat cafeaua asta?
http://www.matthewalgie.com/coffee/espresso/

Au la o cafenea in Cluj apropiata de locul meu de munca, imi place.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
Pare cafea prajita proaspat.

Nu stiu cat e de comerciala in sensul clasic dar cu siguranta conteaza data prajirii nefiind ambalata in cutie vidata.
 
Reply
#resist Big Grin

http://auchan.ro/peste-250-de-tipuri-de-...a-si-ceai/
 
Reply
In Iasi sta prost tare Auchan la boabe. Multe sortimente de macinata in schimb.
 
Reply
(25-01-2018, 13:56)renatoa Wrote: #resist Big Grin

http://auchan.ro/peste-250-de-tipuri-de-...a-si-ceai/

Anunt i din 2016!

Atunci mam bucurat mult ca o data ca sa terminat targ au pus chiar la 80% cafea (dar si ciocolata calda) ca i a ramas si am luat pungii de 250gr de cafea boabe cu 8 lei fiecare, lol.

Cred ca am luat atunci ceva cum 6-7 pungii de 250gr de cafea la 8 lei!!! Big Grin

Sa mai face si in 2018?
 
Reply
A fost si anul asta, aranjament aproape identic... de asta nici nu am remarcat anul, tocmai ma intorsesem de la Auchan si cautam o poza pe net ca sa postez.
 
Reply
Da? aic la bucuresti nu a fost anul asta, si ma duc mereu la auchan...

Dar poate gresesc.
 
Reply
Da ai dreptate, am trecut azi la auchan si este targul, dar i cam mic, 1/3 fata de ala din 2016.
 
Reply
[Image: 1fqDlFt.jpg][Image: zM7FI07.jpg]


Salut,

Am cumparat o punga de passalacqua-harem impreuna cu un prieten :
https://www.kfea.ro/passalacqua-espresso...-boabe-1kg

Din pacate nu este pe gustul meu, cred ca m-am obisnuit cu o cafea proaspat prajita, sau prajita mai light.

Deci pentru cine vrea am 500 g pentru testare .

Multumesc
Expobar Brewtus IV, Fiorenzato F64e, Tamper Motta,ex.Vibiemme Domobar Lever, ex.Gaggia Espresso Pure, ex Mazzer Super Jolly,ex.La Cimbali Cadet
 
Reply
Gura pacatosului... intradevar, "...cu aroma de..." Big Grin

https://www.lidl-flyer.com/?_ga=2.126435...yer/page/1
 
Reply
... Kimbo / Superior Blend ... o mizerie , dar ... buna si recomfortanta ... Cool ...


[Image: Nq8ktW5.jpg]

[Image: qsQW20c.jpg]

[Image: f85oBFC.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cuvintele sunt de prisos....

[Image: JMUV49Y.jpg][Image: gUKGvHP.jpg][Image: Juz9YXp.jpg]Este in termen, este cumparata si adusa din SUA, iar gustul este....infect (asta ca sa fiu politicos  Big Grin  )
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)