Hello There, Guest! Login Register


Cafea verde, comanda de grup... pe dos !

(08-10-2020, 12:07)renatoa Wrote: Ma bate gandul sa fac o incercare la nivelul urmator, cu boabe din sursa aceasta:
https://www.falcon-micro.com/coffee

Interesati ?

Da!
1- ethiopia biftu gudina washed
2- honduras miguel angel washed
3- sumatra kerinci alko washed
4- guatemala red ale mujeres washed
Ceva din astea.
Daca sunt doritori din aceasta gama, iau si eu 5-6 kg (total, mix din diferite soiuri)
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(09-10-2020, 00:26)orwo Wrote: Tura viitoare

Nu neaparat... deja e potential pentru a extinde comanda pana la 60 kg din start, pare ca transportul este socotit multiplu de 20 lire pe 30 kg, oricat ai lua. Cel putin pana in 100 kg...
Asta chiar permite niste optimizari suplimentare, in sensul ca sa fac o singura cutie pentru bucuresteni, salvam si mai mult la transportul intern.
Ma apuc acum de rearanjat cantitatile in sensul asta.
 
Reply
1- ethiopia biftu gudina washed
2- honduras miguel angel washed
3- sumatra kerinci alko washed
4- guatemala red ale mujeres washed
dublez comanda lui Radu cate 1kg din fiecare sau cum iasă mai bine ,poate ne găsim 5 colegi ambițioși pe aceleași cafele
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Doar ca Radu este din Bucuresti si matale din Timisoara... logistic hell...
Ma lupt...

Ok, am reusit sa aranjez cat de cat boabele... nu fara sa fac cateva sacrificii la ultimii veniti, constand in faptul ca vor primi pachete din doua directii, atat Bucuresti cat si de la mine. 
Pot compensa punand la Posta, ca sa fie transportul mic, pentru mine mersul la posta nu e o problema, il prefer decat sa stau blocat ore in sir dupa un curier nazuros...
Asta este dezavantajul cand punga are dimenisune fixa, fata de sursa din topicul de fata, unde pot lua combinatii de 3-4-5 kg...

Va rog sa consultati spreadsheet-ul, si eventuale permutari le rezolvati prin PM, nu incarcati topicul aici, please.
De asemenea, am nevoie de un bucurestean care sa il pun la destinatar cutia nr.1
Nu e graba, nu are sens sa plasez comanda azi, oricum pana luni nu pleaca.
 
Reply
Mulțumesc ptr intelegere și scuze de munca in plus
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
(09-10-2020, 10:16)renatoa Wrote: Doar ca Radu este din Bucuresti si matale din Timisoara... logistic hell...
Ma lupt...

Ok, am reusit sa aranjez cat de cat boabele... nu fara sa fac cateva sacrificii la ultimii veniti, constand in faptul ca vor primi pachete din doua directii, atat Bucuresti cat si de la mine. 
Pot compensa punand la Posta, ca sa fie transportul mic, pentru mine mersul la posta nu e o problema, il prefer decat sa stau blocat ore in sir dupa un curier nazuros...
Asta este dezavantajul cand punga are dimenisune fixa, fata de sursa din topicul de fata, unde pot lua combinatii de 3-4-5 kg...

Va rog sa consultati spreadsheet-ul, si eventuale permutari le rezolvati prin PM, nu incarcati topicul aici, please.
De asemenea, am nevoie de un bucurestean care sa il pun la destinatar cutia nr.1
Nu e graba, nu are sens sa plasez comanda azi, oricum pana luni nu pleaca.

Multumesc si apreciez eforturile depuse.
Daca un curier, oricare ar fi acesta, Fan, Nemo....., nu este o problema prea mare in plus ar fi de preferat (plata la mine, normal)
Cu pandemia Posta are reguli specifice si livrarea este greoaie.
Cum accesez spreadsheet-ul?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...1868270069

Cutia pentru bucuresteni va veni la laddu, si va intelegeti cu imparteala.

Din cea care vine la mine distribui eu peste tot, inclusiv in Bucuresti, felii care nu au mai incaput in cutia lor.
 
Reply
(09-10-2020, 20:02)renatoa Wrote: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...E/edit#gid=1868270069

Cutia pentru bucuresteni va veni la laddu, si va intelegeti cu imparteala.

Din cea care vine la mine distribui eu peste tot, inclusiv in Bucuresti, felii care nu au mai incaput in cutia lor.

Multumesc!

Nu pot accesa link ul!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Pot trimite cu curierul doritorilor, dar ne auzim pe privat după ce se finalizează comanda.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
(09-10-2020, 20:40)RaduCarutasu Wrote: Nu pot accesa link ul!

Sunteti inregistrat pentru access cu adresa de euroinvest, poate intre timp ati schimbat contul google cu  alta... Confused Huh

Am dat comenzile, si am completat spreadsheet-ul cu toate sumele in toate directiile, pe SO, cutie si pe persoane.
Plus verificarea incrucisata a sumei totale in vreo 4 moduri.
O sa anunt si cand are loc expedierea.
 
Reply
Pachetele au fost expediate azi prin DPD, sunt pe drum, si livrarea estimata este marti, pe 20 Oct.
 
Reply
DPD ne-a facut o surpriza si va livra cutiile azi. 
Bucurestiul, luati legatura cu Laddu pentru programare preluare ce ati comandat (si ati platit Big Grin)
Pentru provincie, ma ocup de impachetare in weekend si incep expedierea luni, pe masura ce se regleaza plata.
 
Reply
(09-10-2020, 20:55)Laddu Wrote: Pot trimite cu curierul doritorilor, dar ne auzim pe privat după ce se finalizează comanda.

Am receptionat mesajul si dau PM
Multumesc!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(16-10-2020, 10:44)renatoa Wrote: DPD ne-a facut o surpriza si va livra cutiile azi. 
Bucurestiul, luati legatura cu Laddu pentru programare preluare ce ati comandat (si ati platit Big Grin)
Pentru provincie, ma ocup de impachetare in weekend si incep expedierea luni, pe masura ce se regleaza plata.

Am fost contactat de @Laddu 
Am trimis PM cu rugamintea de a-mi comunica totalul de plata.
Multumesc pentru implicare!

LE
Ai primit PM de la mine?
Am mai trimis unul chiar acum dar, nu imi apare in fisierul de trimise
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
V-am trimis pe email detaliile, nici o reactie... se pare ca nu numai cu PM-ul aveti probleme...
 
Reply
Eu v-am mai zis dumneavoastra sa nu mai folosim politeturi. Creem precedente si ingreunam exprimarea in forum. Respectul este de la sine prezumat la noi in comunitate.  Az
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(16-10-2020, 22:45)renatoa Wrote: V-am trimis pe email detaliile, nici o reactie... se pare ca nu numai cu PM-ul aveti probleme...

Scuze pentru intarzierea raspunsului.
Am primit email si am rezolvat!

Multumesc!

ps.
Constat ca la PM sunt probleme.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Eu nu am primit nimic,te rog să îmi spui cum îți trimit banii
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
Prin bunavointa unuia dintre participantii la comanda Falcon, care mi-a confundat bunatatea cu prostia, 2 kg de HONDURAS - MIGUEL ANGEL PAZ | Washed / Organic | Cup Score 87+ | £14.71/Kg, au devenit disponibile, primul solicitant, primul servit.

Rog doar a nu se mai face presupuneri gratuite privind modalitatea de plata, si trimite in avans bani in conturi inexistente pe telefon, fara acceptul meu.
 
Reply
(16-10-2020, 22:45)renatoa Wrote: V-am trimis pe email detaliile, nici o reactie... se pare ca nu numai cu PM-ul aveti probleme...
Am preluat coletul. La "inspectia" vizuala, totul ok. Smile
Multumesc @renatoa, multumesc @Laddu.
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
Reply
daca mai e valabil , vreau eu cele doua kilograme  Blush
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
Case closed.

(17-10-2020, 12:34)sradum Wrote: Am preluat coletul. La "inspectia" vizuala, totul ok. Smile
Multumesc @renatoa, multumesc @Laddu.

Doar "ok" ? Smile
Nimic despre impachetare, la niste standarde un pic cam extremiste, cel putin pentru mine...
Cel putin 3 lei (pe kg) din pretul cafelei, vine de la impachetarea aia...
S-ar putea sa mi se taie de cafea vrac dupa experienta asta... Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
(17-10-2020, 13:12)renatoa Wrote: Case closed.

(17-10-2020, 12:34)sradum Wrote: Am preluat coletul. La "inspectia" vizuala, totul ok. Smile
Multumesc @renatoa, multumesc @Laddu.

Doar "ok" ? Smile
Nimic despre impachetare, la niste standarde un pic cam extremiste, cel putin pentru mine...
Cel putin 3 lei (pe kg) din pretul cafelei, vine de la impachetarea aia...
S-ar putea sa mi se taie de cafea vrac dupa experienta asta... Smile
Daca tot ma provoci hai ca detaliez.Smile
Arata bine si miroase bine. Smile
   
Nu am sesizat mirosul de statut pe care il mai gasesti la cafeaua verde.
Apoi, inca un plus pentru cartonasul cu detalii despre cafea aflat in cutie. Desi cumpar de ceva vreme cafea verde nu am mai intalnit acesta abordare.
   
Cat despre ambalaj pot spune ca punga, biodegradabila desigur, a ajuns unde ajung pungile Smile insa cutia a fost revendicata.
    .
Una peste alta se vede o foarte mare atentie la detalii si la calitatea prezentarii.

Sa vedem ce o sa fie in ceasca Smile
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
Reply
Cafeaua a ajuns si la mine.

Multumesc @renatoa pentru implicare!

[Image: AuvW38u.jpg][Image: yZ5BQ5e.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
In imaginile de mai sua cafeaua a fost reambalata si banuiesc ca si vidata, pentru ca acolo sunt portii de 1 kg din saculetzul initial de 5kg.
Ideea fiind ca nu aceasta este ambalarea originala.
 
Reply
(23-10-2020, 13:55)renatoa Wrote: In imaginile de mai sua cafeaua a fost reambalata si banuiesc ca si vidata, pentru ca acolo sunt portii de 1 kg din saculetzul initial de 5kg.
Ideea fiind ca nu aceasta este ambalarea originala.

Asa este!
Dupa ce am primit pachetele cu boabe, am portionat, ambalat,  vidat in pungi de 1kg si congelat la -18gc.  Asa pastrez cafeaua verde, care isi pastreaza proprietatile pe termen lung. 
O punga, de 1kg, reprezinta consumul meu intr-o luna si patru sarje pentru Hottop.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
https://www.economica.net/brexit-regatul...92129.html

... cu titanicu' au avut mai mare talent sa-l scufunde...
 
Reply
Mai sunt doritori de o comanda la Falcon? Ma gândesc ca e incerta situația brexit începând cu 1 ian...

Am uitat sa precizez ca au discount de 15%
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
Ai mai uitat sa precizezi ca tu te ocupi de comanda Smile

Am avut azi la posta o confirmare ca lucrurile se vor imputi din ianuarie... tot ce vine din UK va trece prin vama si acolo un asemenea packet va intra clar sub incidenta clauzei "cantitati suficiente pentru consum consum strict personal sau familial", asa ca sursele de verde din UK vor inceta sa alimenteze pasiunea noastra.
Am stocuri pana la vara asa ca personal nu voi mai initia vreo cutie in zilele care au ramas pana la sfarsitul anului.
De fapt termenul limita de expediere al unui pachet ar fi saptamana dinainte de Craciun, dupa aceea lucrurile sunt incerte.
 
Reply
Falcon a deschis/mutat un depozit in Belgia, nu stiu daca va onora din el si comenzile micro, e de urmarit...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)