Hello There, Guest! Login Register


Cafea verde, comanda de grup... pe dos !

(26-02-2019, 16:07)Laddu Wrote: Cei care ati luat Brazil Ipanema Premier Cru Grano Segreto A40 red Acacia cum arata boabele voastre? A mea nu e fully washed in mod cert, nici dupa cum arata verde, nici dupa cum s-a prajit. Sa fiu sincer, imi pare o amestecatura intre ceva washed si natural...

boabele prajite arata asa pt ca ca n ai dat suficienta caldura, incearca sa cresti daca poate cuptorul tau.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
Problema e că a stagnat prea mult in uscare și prăjirea propriu-zisă a durat prea puțin.

@Laddu la tine BT e mai mult ET și din cauza asta trebuie sa dai mai multa putere, mai devreme. Daca te uiti pe graficul meu, înainte de 190 de grade pe ET nu se întâmplă mare lucru cu BT. Daca nu scurtezi uscarea prin mărirea temperaturii e greu de controlat după faza de maillard și dezvoltarea.
 
Reply
In graficele voastre aveti evenimentele marcate diferit pe intervale (cel putin temperaturile de sfarsit uscare), insa aveti tmpii pana la FC asemanatori.
Sondele inregistreaza diferit, afisajele vor diferi si ele, dar boabele nu stiu sa citeasca.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
E normal sa fie diferite temperaturile din moment ce la Popper nu ai cum sa "izolezi" BT-ul de influența aerului cald.
 
Reply
ce se mai aude cu brexit-ul? am avut niste probleme zilele trecute si nu-s prea la curent cu stirile. vorbea Renato ca asta ar fi ultima cutie. true?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Nu, 90% sanse sa se amane cel putin pana in mai.
Chiar si daca s-ar declansa cel dur, mai e o luna pana atunci... si ma indoiesc ca de a doua zi intra pe alt regim vamal.
 
Reply
99% se prelungește cu 3 luni termenul de ieșire, care e acum 29 martie.

Comerțul și alte treburi vor fi afectate, daca vor fi, după 31 decembrie 2020.
 
Reply
daca e cel dur as dori o cutie inainte de lasarea cortinei...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Inca o sarja din brazilianca tavalita prin vin. Nu inteleg ce a cauzat cocoasa dinainte de minutul 6. 

[Image: UCIURZ8.png]
 
Reply
Buna ziua!
Daca se mai face comanda ma bag si eu.
Ce soiuri sunt disponibile?
 
Reply
Graficele astea banuiesc ca sunt de la SR700.
De unde vanez si eu unul ieftin?
Am un heatgun destept pe care am crezut ca ma pot baza, dar daca asta colecteaza si pleava, ar fi mai interesant ca as praji in casa.
SR500 vad ca nu sare de 250 de euro, deci ar fi mult mai ieftin luand in considerare vama...
 
Reply
din cate stiu eu nu se fabrica decat pt piata americana, la 110V si ca sa-l folosesti la la reteaua noastra ai sa ai un pic de cheltuiala fiindca consuma multicel.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Atuncii raman la heat gun si la sita asta:
https://www.aliexpress.com/item/Stainles...53632.html
si cred ca pot imbunatati metoda asta:
https://youtu.be/LivLKX9L6Rk
Rezultatul arata foarte bine, considering...

Deci se mai face comanda?
Ma ajutati va rog sa gasesc ieftin Jamaican Blue Mountain  sau Panama Geisha ?
 
Reply
Se face cand se aduna suficiente comenzi pentru o cutie de 28 kg.
S-a tot scris in paginile precedente cum ai acces la lista de sortimente si preturi, fa un efort si citeste putin in urma.
Varianta scurta: un PM cu o adresa de email.

Adaptarea la 220V a unui heater de 110v nu e mare filozofie, am facut Nesco, se pot face si altele, daca nu e vreo rezistenta mai ciudata, incapsulata.

Si la prajitorul cu sita de faina se poate face colectarea de pleava simplu, problema lui este capacitatea mica, ce vezi pe net au niste site de 20 cm, nu de 12 cm ca ale noastre, in care nu ai loc nici 100g.
Mai curand iti faci dintr-un tub inox, si o sita, alese la dimensiuni care sa se potriveasca.
 
Reply
Am vazut eu niste liste rasfirate prin forum, dar am citit ca e cu invitatie pe mail, asa ca m-am conformat.
In principiu am incredere in experienta voastra si comand sigur.
Ma mai inspir de la voi...

Ca sa nu mai fiu offtopic, privitor la soiurile alea de bucket list care as vrea eu sa le probez,
Yirgacheffe vad ca gasesc si pe bestcoffee (daca o fi aceeasi treaba), dar,

https://www.jamaicacoffeetrading.co.uk/w...-500-grams
Jamaica Blue Mountain am cautat mult. Mai bine de 52 de lire / 500gr n-am gasit.
Testat pana la date card si confirm transport gratuit si 5,2 lire discount?? , deci 47 de lire total.

La Panama Geisha e greu tare. Am trimis mesaj aici sa vad daca vinde neprajit si din ce an,
https://www.ebay.com/itm/Panama-Geisha-R...yfjCETWJEw
2250 gr la pret 154 $ , plus cat o fi vama (cam 17$ = 250 gr )

Nu dati cu pietre...
 
Reply
Ca sa-ti faci mana in ale prajitului ia si tu niste soiuri mai ieftine si permisive. E pacat sa ratezi sarje la banii aia.

(23-03-2019, 14:26)renatoa Wrote: Adaptarea la 220V a unui heater de 110v nu e mare filozofie, am facut Nesco, se pot face si altele, daca nu e vreo rezistenta mai ciudata, incapsulata.
Sa inteleg ca ai rebobinat rezistenta la Nesco?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Bun sfat, am tinut cont de el. Am luat 4 soiuri de pe Best coffee, la un pret care-mi permite sa gresesc putin (sper sa nu ), si sa invat.
Plus am ce bea pana la comanda. French press si pour over asteapta teste. Sotia e cu expresso.  Smile
Vad ca boabele noi incep sa apara incepand cu Aprilie. Cred ca asta asteptati voi?
Planul meu e sa stopez imediat ce aud SP. Cu timpul poate nu mai ajung acolo, reglez sa dureze 12 minute samd.
Scula asta e foarte versatila:
https://www.amazon.co.uk/Tacklife-Variab...075DWPGQL/
Si tubulatura aia imi va fi de folos. Multumesc si tie renatoa !
 
Reply
(23-03-2019, 19:10)Fane Wrote: Ca sa-ti faci mana in ale prajitului ia si tu niste soiuri mai ieftine si permisive. E pacat sa ratezi sarje la banii aia.

(23-03-2019, 14:26)renatoa Wrote: Adaptarea la 220V a unui heater de 110v nu e mare filozofie, am facut Nesco, se pot face si altele, daca nu e vreo rezistenta mai ciudata, incapsulata.
Sa inteleg ca ai rebobinat rezistenta la Nesco? 

Se putea inlocui cu totul, este foarte accesibila, cam genul celor de la un popper.
Dar in cazul particular al lui nesco am apelat la o solutie mai fistichie, adevarat ca nerepetabila pe alte setup-uri.

Boabe noi apar permanent, calendarul se cam stie, nu trec 2-3 luni fara o livrare, se poate vedea in spreadsheet.
Nu cred ca asteapta cineva ceva, ci pur si simplu si-au facut plinul in februarie.
 
Reply
(23-03-2019, 19:36)dvdrw Wrote: Bun sfat, am tinut cont de el. Am luat 4 soiuri de pe Best coffee, la un pret care-mi permite sa gresesc putin (sper sa nu ), si sa invat.
Plus am ce bea pana la comanda. French press si pour over asteapta teste. Sotia e cu expresso. 
Vad ca boabele noi incep sa apara incepand cu Aprilie. Cred ca asta asteptati voi?
Planul meu e sa stopez imediat ce aud SP. Cu timpul poate nu mai ajung acolo, reglez sa dureze 12 minute samd.
Scula asta e foarte versatila:
https://www.amazon.co.uk/Tacklife-Variab...075DWPGQL/
Si tubulatura aia imi va fi de folos. Multumesc si tie renatoa !
Nu exista o corelație directă între ceea ce apare nou în lista lui Renato și un salt în calitate datorat prospețimii.

Alege o cafea care a avut succes și în trecut.
 
Reply
Merci! Un site bun de review-uri de la useri la soiuri de cafea?
Eu ma chinui cu beanbox , da' ei nu au ce avem noi in lista, iar din lista mi-e greu sa caut ca nu merge copy-paste si tastez greu.
 
Reply
Există o filă cu cele mai vândute sortimente. Începe de acolo.

Eu recomand pentru inceput Etiopia Guji washed special price și ceva sud americană spălată. Cele procesate natural sunt mai greu de stăpânit la început.
 
Reply
Cum sa nu mearga copy paste din spreadsheet...  Confused Huh

Ai putea incerca folosind un calculator, nu orice se poate face pe telefon Wink
O sa incerc sa pun link-uri la review-uri pentru cele de origine certa.
 
Reply
O fi de la adblock, sau cine stie ce mai am eu activat prin computer.
Si totusi aproape toate optiunile din sheet sunt gri. Voi sigur puteti da copy/paste?

"Mai greu de stapanit".
Sper ca te referi la ferestre optime mai mici de timp sau temperatura, sau si/si .
Am cateva ore bune de sortat din lista si am preferat naturalele unde s-a putut pentru ca am inteles ca se mentine cel mai bine aroma. Sper sa nu fie operatie pe creier.
Nici cu Gugle nu gasesc nimic pe tema asta. Metoda Honey are acelasi dezavantaj?
Un link de unde sa reincep sa invat aveti?
Eventual vin la tine Dev, ca suntem aproape, si poate ma ajuti cu o initiere intr-un week end (asistenta la prajitorul meu), sau poate e cineva aici din Bacau?

Lista mea ar fi:

Etiopia Yirgacheffee
Ethiopia Guji Natural
Ethiopia Rocko Mountain
Guatemala Pixcaya
Colombia Finca Mercedes
Tanzania Tarime

Comanda minima care e?
 
Reply
Ethiopia Rocko Mountain - out (of stock), scrie in prima coloana

Foile sunt view only, evident ca nu am dat liber la editat.
Un right click in orice celula duce la aparitia unui meniu contextual in care poti vedea Copy, printre altele.
Pacat ca lipseste Search direct pe continutul unei celule, de la o scula google aveam pretentia asta...

Am pus link-uri pe cateva din cele care te intereseaza, celelalte sunt generice, fara origine precis cunoscuta.

Punga este de 5 kg, , merge si 3-4 pentru cele mai scumpe.
Daca te combini cu altcineva poti lua si 1 kg daca impartiti o punga impreuna.
 
Reply
Fara Rocko atunci.
Nu e mult 5, dar nu si pentru o comanda cu 5 soiuri de proba.  Care-s alea cu 3Kg?
Poate mai comanda si altii din lista mea de mai sus.
 
Reply
(24-03-2019, 16:04)dvdrw Wrote: Fara Rocko atunci.
Nu e mult 5, dar nu si pentru o comanda cu 5 soiuri de proba.  Care-s alea cu 3Kg?
Poate mai comanda si altii din lista mea de mai sus.

Nu exista unele anume care se dau la 3kg, ci o singura punga in toata cutia, ca sa iasa socoteala 5*5+3=28 Wink
Totusi, am avut cazuri cand am adus si combinatii de 3-4-5 in aceeasi cutie, exista bunavointa si flexibilitate.
 
Reply
OK, astept un PM cand va hotarati sa comandati.
Nu prea as vrea sa iau douajde kile dar daca iese pret bun, o fac.
 
Reply
Te poti cupla cu Fane/Dev, oarecum din zona, daca tot voiai sa vizitezi... si calendarul imi spune ca sunt pe picior de comanda si ei Smile
 
Reply
Eu aștept vara fiindcă e nasol pe balcon când nu e o temperatură ok afara.

De ceva timp am trecut pe cafea prăjită profesionist.
 
Reply
Intrari noi aprilie

62    Nicaragua Finca Santa Maria Washed
62    Costa Rica Hermosa Honey
56    El Salvador Miravalle Honey
53    Honduras Finca Liquidambar
53    Brazil Cachoeira Darbossa Natural
47    Indian Monsoon Malabar
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)