Hello There, Guest! Login Register


Cafea prietenoasa espresso

#1
Salutare, tinand cont experienta voastra de pana acum, imi puteti recomanda o cafea boabe cu care pot incepe si face experimente/greseli in pregatirea espresso? Ideea e sa nu fie o avere, sa o pot cumpara mult timp de acum in viitor si as prefera sa o comand online sau sa o iau din Bucuresti.
 
Reply
#2
Incearca sortimentele de la Ecuator cafe. Sunt ieftine 18 lei/200g si te poti juca si cu gust si cu aciditate. Iti si iese, te mai si enervezi... Angry  Eu le iau de la Auchan dar am inteles ca se gasesc si la Mega Image dar mai scumpe. Sunt relativ proaspat prajite. Lotul de acum e prajit pe 31.08
Asa arata 3 dintre sortimente

Spor la extractii!
Lelit PL41TEM * Arco Combo/Mazzer SJ/Sage Dose Control Pro 600SIL * Ibric turcesc * Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald/ PETERHOF * Pour Over Hario V60-01
 
Reply
#3
Alez-y forte de la delicatese Florescu, cam 7,5/suta de grame
Ethiopia de la Kaffein de pe Calea Floreasca, daca esti din Buc (nu cred ca vând online), f ușoară de extras si costa 9 lei suta de g
Blendurile de la Sarkis, 10 lei/suta de grame cu reducerea de pe forum
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#4
Salutare, am luat Ethiopia de la Kafein, tocmai ce era scoasa din prajitor, am asteptat 5min dar mirosul e genial. O zi frumoasa si multumesc tuturor (o sa incerc in timp si celelalte recomandari) Smile
 
Reply
#5
(09-09-2020, 15:03)nairoh Wrote: Salutare, am luat Ethiopia de la Kafein, tocmai ce era scoasa din prajitor, am asteptat 5min dar mirosul e genial. O zi frumoasa si multumesc tuturor (o sa incerc in timp si celelalte recomandari) Smile

Sa nu uiti de unul din principiile cafelei proaspat prajite - DEGAZAREA.
Cu alte cuvinte, nu prepara imediat cafeaua abia prajita, las-o inca macar 1 saptamana.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#6
Valabil doar pentru espresso si nici macar acolo...
Licitatiile de cotare si cumparare cafea se fac pe baza de degustari imediat dupa prajire.
Cu sigurantza nu consider degazarea unul din principiile de baza.
De fapt singura argumentare este ca "s-ar putea" produce o punga de CO2 in puc, care "ar putea" duce la umezire inegala, chanelling si alte blestematii... nimic legat de gust.
Citez o postare recenta pe HR, intamplator on topic:
https://forum.homeroasters.org/forum/vie...ad_id=6383&pid=72290#post_72290
Da, unele note pot dispare foarte repede, in maxim trei zile de la prajire, o stiu pe limba mea...
 
Reply
#7
(10-09-2020, 13:43)renatoa Wrote: Valabil doar pentru espresso si nici macar acolo...
De fapt singura argumentare este ca "s-ar putea" produce o punga de CO2 in puc, care "ar putea" duce la umezire inegala, chanelling si alte blestematii...

Asta e problema mea cea mai mare când fac espresso cu cafea prăjită de câteva zile. Channeling la greu la 3 din 5 shoturi.

Abia după 2 săpt se liniștește complet.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#8
(10-09-2020, 14:33)Laddu Wrote:
(10-09-2020, 13:43)renatoa Wrote: Valabil doar pentru espresso si nici macar acolo...
De fapt singura argumentare este ca "s-ar putea" produce o punga de CO2 in puc, care "ar putea" duce la umezire inegala, chanelling si alte blestematii...

Asta e problema mea cea mai mare când fac espresso cu cafea prăjită de câteva zile. Channeling la greu la 3 din 5 shoturi.

Abia după 2 săpt se liniștește complet.
Mersi mult de tot Smile o sa-mi mai iau niste pungi sa le am pentru peste 2 saptamani... e mai dificil acest proces de reglare al cafelei decat mai asteptam
 
Reply
#9
Posibil problemele să fie de la rasnita, espressor sau modul de preparare.  Eu n am probleme așa majorec chanelling constant la o cafea proaspăt prăjită care se vor remedia doar dupa două săptămîni.  Sigur, in acest interval de timp sunt diferențe de gust si ajustări necesare ale granulatiei dar cam atât...
 
Reply
#10
@nairoh fa-ne un filmulet si te bombardam noi cu recomandari dupa.

Legat de cafea, poti linistit sa comanzi deja degajata.

Ca sa nu pierzi 5 shoturi (100g) pana ajungi la un shot bun, incearca sa iei relativ acelasi nivel de prajire sau din acelasi continent. Ce vreau sa zic este ca daca tu ai acum chocolate de la Sarkis si schimbi cu o cafea spalata (e.g. Etiopia de la Claro) vor fi ceva diferente, dar tot nu ar trebui sa-ti ia mai mult de 2 shoturi sa le reglezi.

2 linkuri, care sper sa te ajute:
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#11
Salut! Intru si eu peste acest topic cu o intrebare oarecum similara. Am un Lelit PL042EM de vreun an de zile, citesc pe aici cu putin inainte sa il iau... Am inceput cu Sarkis, la recomandarea unui prieten. Cafeaua este excelenta, shoturile ies bine, la timp, la gram, la mililitru. Dar imi e teribil de peste mana sa ma duc sa iau, iar politica de livrare si plata este descurajanta. Asa ca am incercat si alti furnizori: hotspot, maison du cafe, claro, plus diverse... chestii din supermarket. Nu am reusit sau am reusit foarte greu sa scot un shot decent din orice alta cafea in afara de sarkis. Folosesc rasnita aparatului si un portafiltru bottomless. Am tot citit prin topicurile prajitorilor si imi scapa ceva: Ce este atat de diferit intre sarkis si restul (nu punem la socoteala cafeaua de supermarket)? Nu vreau sa spun ca este ceva in neregula cu cafeaua celorlalti Smile probabil gresesc eu undeva, dar poate e si o diferenta la cafea. 
Multumesc!
 
Reply
#12
(22-09-2020, 10:35)AdrianH Wrote: Dar imi e teribil de peste mana sa ma duc sa iau, iar politica de livrare si plata este descurajanta.

Exact asta e motivul pentru care am renuntat si eu sa mai iau de acolo. Poate citeste cineva si trage unele concluzii.
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#13
Salut, AdrianH eu am espressorul de vreo luna, deci nu am reușit să experimentez cu prea multe cafele. Eu am inceput cu câteva tipuri de cafea de la Guido, nu prea reușeam să am corp mai deloc, aciditate cam mare pentru gusturile soției, până când am trecut pe cele de la Sarkis, acum am și corp și spumă cum trebuie, aciditate mai scăzută datorita tipului de prăjire.
Una din explicațiile pe care le-am găsit este că cu espressoarele entry-level, cafele mai prăjire sunt mai iertătoare și ai rezultate în ceașca mai bune. Tocmai de asta nu cred că până la primul upgrade o sa mă mai aventurez pe cafele medium-light.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#14
mai este Claro espresso blend, care e mai putetnic nitel prajit. 
apoi, Mabo are si el ceva blend pentru superautomate, ce ar insemna iarasi o prajire mai intensa. 
Yume are seria Eclectic - iarasi mai prajite. 

dorinta sa fie, din partea voastra Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#15
Vedeți și aici
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...te-scazuta
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#16
Problema nu este de gust. Adica si de gust ca na, e o consecinta. Dar nu reusesc sa fac corect pucul pentru alte cafele. Ba e malos, ba e prea tare, ba am channeling, ba una, ba alta. Rareori iese corect. Am zile cand prefer sa nu beau cafea si nu mi se pare ok. Este clar ca gresesc eu undeva, dar daca as intelege ce e diferit la cafele, poate as putea sa rezolv. De la sarkis imi place mult Salvador. Am luat si de la Claro tot Salvador (printre altele). Cafeaua arata senzational, miroase cum trebuie, rontai boabele prin bucatarie pana se incalzeste aparatul, nu am absolut nimic de reprosat. Dar nu iese neam. Cred ca 75% din cafele le-as arunca, daca ar fi sa fiu corect. 15-20% sunt aruncate. Sa zic 1-2 din zece imi iese baubila. Ca la carte... nici nu pot sa le numar.

LE: sa fie din cauza prajirii? Nu cred ca sarkis prajeste diferit de toti ceilalti :|
 
Reply
#17
Salut!
Încearcă o decalcifiere. Eu când nu reușesc să mai scot nimic bun din cafele, bag o decalcifiere + aliniere cuțite la rasnita si se schimba totul. 
Spor!
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#18
Salut, Adrian. Nu ai precizat ce cantitate de cafea folosesti intr-un shot. Din modesta mea experienta (am espressor din iulie abia), lucrurile devin semnificativ mai bune cu o cantitate mai mare de cafea - 18-20 de grame, regland in acelasi timp rasnita pentru o granulatie mai mare astfel incat sa se pastreze caracteristicile timp de curgere/cantitate in ceasca. La un PL81T, odata ce am trecut de 17 grame nu am mai avut probleme cu channelling sau puc lipit de dus. De asemenea, in experienta mea, cafeaua de la Claro este cel putin la fel de buna ca cea de la Sarkis - cel putin in caqzul blandurilor echivalente - Claro Espresso și Claro Chocolat.
ECM Classika PID / DF64 Gen-2 / Kinu M47 Simplicity
 
Reply
#19
Ii fac intretinerea cam o data la 2 luni, backflush si rasnita. Cafea 19 grame, cantarit...
 
Reply
#20
(22-09-2020, 17:24)AdrianH Wrote: Ii fac intretinerea cam o data la 2 luni, backflush si rasnita. Cafea 19 grame, cantarit...

Eu tocmai am scăzut presiunea de la 10,5-11 la 8,5-9 și gustul s-a îmbunătățit mult, channeling mult mai puțin spre deloc. Nu știu dacă o fi de la asta
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#21
Backflush e diferit de decalcifiere. In schimb, Backflush e recomandat sa faci mai des de 2 luni.
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#22
Cred ca atât poate râșnița încorporată. Sarkis are o cafea cu o prăjire mai intensă pe care greu o poți rata. Și eu sunt client regulat deși ma agasează principiile de vânzare fără card. Celelalte cafele sunt prăjite mai puțin decât sarkis de unde și problemele de rasnire și extracții difficile.

Gaggia Classic 2013
Eureka Mignon Specialità 15BL
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#23
v-am scris cine mai prajeste asa mai spre dark dar voi vorbiti de decalcifiere..  Rolleyes
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#24
(22-09-2020, 16:25)AdrianH Wrote: Problema nu este de gust. Adica si de gust ca na, e o consecinta. Dar nu reusesc sa fac corect pucul pentru alte cafele. Ba e malos, ba e prea tare, ba am channeling, ba una, ba alta. Rareori iese corect. Am zile cand prefer sa nu beau cafea si nu mi se pare ok. Este clar ca gresesc eu undeva, dar daca as intelege ce e diferit la cafele, poate as putea sa rezolv. De la sarkis imi place mult Salvador. .....

Am fost exact în situația ta, îmi pierise cheful de cafea, iar rezolvarea a fost să trec la sortimente și prăjire pe gustul meu. Ca ex. nu îmi place Etiopia deloc, și în general africanele, imediat le simt gustul chiar și când sunt folosite în blenduri, și atunci caut sortimente ce conțin boabe sud americane și prăjite pe gustul meu, adică nici cu ulei pe boabe dar nici lemn verde.

Dacă îți place Salvador de la Sarkis, consumă o perioadă doar asta, caută gramajul ok pentru sita ce o ai și dă-i bătaie. De ex. la sita IMS 14-18gr. pe care o folosesc, cele mai bune rezultate le am cu 16gr., dar am mai și jonglat. La o prăjire mai intensă am mai scăzut gramajul, și invers. E foarte important să nimerești cantitatea de cafea și măcinătura pentru sita și cafeaua ce o folosești, nu am eu mare experiență dar eu doar așa am scăpat de channeling și puc mâlos.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#25
Am avut recent o cafea prăjită mai tare.
Având în vedere ca s-a terminat am luat proaspătă prăjită dar parca beau again zeama, ceva cu aroma clasica de piersică, puțin acida dar fără corp adică subțire pe când la cealaltă dulce corp din plin, din 2 guri ma saturam. Folosesc 16g cafea și 32 final. 18 g era prea mult adică 18 g de cafea acida...
Cum zicea și colegul mai sus încearcă ceva cafele prăjite mai tare dar tre sa îți asumi sa mai și arunci Smile, eu am aruncat cutii întregi Big Grin. Singura cafea prajita mediu pe gustul meu a fost de la yumme și ds morning ninja dar tot parca nu aduce cu o cafea prăjită bine cu un corp puternic gen cafe vergnano antibotega.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#26
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu am incercat sa variez cantitatea de cafea in sita pentru alte cafele, o sa incerc si asta, poate aici e solutia.
 
Reply
#27
(22-09-2020, 10:35)AdrianH Wrote: Nu am reusit sau am reusit foarte greu sa scot un shot decent din orice alta cafea in afara de sarkis. Folosesc rasnita aparatului si un portafiltru bottomless. 

Rasnita de pe Lelit PL 42 TEMD da rezultate inconsecvente! Scoate aceasta variabila din calcul prin achizitionarea unei rasnite separate de calitate.
ECM Synchronika + IMS Pro Barista Nano Basket & Shower + Baratza Sette 270Wi // Ceado E5P
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)