Hello There, Guest! Login Register


Cafea in Horeca

#1
Am publicat mai demult pe blogul prajitoriei un articol similar. Era prea lung si prea alambicat. M-am gandit sa-l simplific putin si sa-l fac mai accesibil. Pana la urma, informatia trebuie sa circule liber. 

Sa luam un caz concret.
 
Cafenea centrala in oras de provincie. 
Consum lunar de cafea boabe: 30 kilograme 
Pret cafea boabe horeca: 150 lei / kilogram, TVA inclus. 
Buget de marketing: 3000 euro pe an (@ 4.45 lei / euro = 13.350 lei). 
Durata contractului: 3 ani. 
Echipamente in custodie: Nuova Simonelli Aurelia T3 si Mythos One. Valoare de piata a echipamentelor: ~ 63.500 lei, incl. TVA.

Este aceasta solutie cea mai avantajoasa dpdv financiar pentru un operator horeca ? 

Eu am fost curios sa aflu raspunsul asa ca am deschis Google Drive si am facut cateva calcule intr-un fisier de tip excel. Il puteti descarca mai jos.

.

Cheia intregii probleme este diferenta dintre pretul de vanzare al cafelei preparate. La varianta horeca am pus 5 lei/ceasca. La varianta "regie proprie" am pus 7 lei/ceasca. Atunci cand vine dintr-o prajitorie de cafea, espresso-ul acela are o poveste, are niste oameni pasionati in spate si, nu in ultimul rand, are o calitate incomparabil mai buna decat o cafea din horeca.


Attached Files
.xlsx   calcul profitabilitate espressor cafea.xlsx (Size: 7,5 KB / Downloads: 123)
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#2
Felicitari Radu pentru eforturile constante de educare a bautorilor/antrepenorilor de cafea. Consider ca modul tau transparent de a aborda si explica cateva din lucrurile care conteaza in acest domeniu, este un pariu castigator pe termen lung.
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
#3
Iti multumesc frumos pentru aprecieri, Silviu.
Scopul initiativei mele nu este sa imi atrag laude ci sa pun putin reflectoarele pe subiectul asta. Nu este exclus ca eu sa fi gresit calculele sau sa fi omis anumite aspecte esentiale care sa dea peste cap toata argumentatia.
Mi-ar placea tare mult sa intre in discutia asta unul sau mai multi operatori horeca astfel incat sa stim cum se vad lucrurile si din cealalta parte a terenului.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#4
(09-10-2015, 11:04)Papa Jacques Wrote: Am publicat mai demult pe blogul prajitoriei un articol similar. Era prea lung si prea alambicat. M-am gandit sa-l simplific putin si sa-l fac mai accesibil. Pana la urma, informatia trebuie sa circule liber. 

Sa luam un caz concret.
 
Cafenea centrala in oras de provincie. 
Consum lunar de cafea boabe: 30 kilograme 
Pret cafea boabe horeca: 150 lei / kilogram, TVA inclus. 
Buget de marketing: 3000 euro pe an (@ 4.45 lei / euro = 13.350 lei). 
Durata contractului: 3 ani. 
Echipamente in custodie: Nuova Simonelli Aurelia T3 si Mythos One. Valoare de piata a echipamentelor: ~ 63.500 lei, incl. TVA.

Este aceasta solutie cea mai avantajoasa dpdv financiar pentru un operator horeca ? 

Eu am fost curios sa aflu raspunsul asa ca am deschis Google Drive si am facut cateva calcule intr-un fisier de tip excel. Il puteti descarca mai jos.

.

Cheia intregii probleme este diferenta dintre pretul de vanzare al cafelei preparate. La varianta horeca am pus 5 lei/ceasca. La varianta "regie proprie" am pus 7 lei/ceasca. Atunci cand vine dintr-o prajitorie de cafea, espresso-ul acela are o poveste, are niste oameni pasionati in spate si, nu in ultimul rand, are o calitate incomparabil mai buna decat o cafea din horeca.
Este interesant calculul facut de tine.
Problema este cati sunt dispusi sa investeasca suma respectiva??
 
Reply
#5
În general cei care au banii respectivi și nu vor ca statul sa ciuguleasca o parte din ei.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#6
@ amarok: Cel care "ciuguleste" este furnizorul horeca. Nu inteleg ce are a face statul in situatia asta. Poate ar trebui sa re-citesti articolul meu. Sunt aproape convins ca ti-a scapat ceva. 

@ Tabaras: Daca ai o cafenea si te bazezi pe echipamentele, cafeaua si know-how-ul oferit de un furnizor horeca, nu vei putea sa faci performanta si nici nu vei avea vreun avantaj competitiv fata de alte cafenele din zona / orasul tau. In cel mult doi ani, o sa pui Rioba in rasnita cu mana ta. 

Solutia tehnica aleasa de mine in calculul de mai sus este una dusa in extrem. Exista solutii tehnice cu impact financiar mai mic. Pe de alta parte, din experienta pot sa spun ca un barista disciplinat care are o tehnica bine pusa la punct "valoreaza" mult mai mult decat un set-up ca cel la care am facut referire.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#7
Nu am răspuns articolului tău ci lui tabaras care se întreba cine e dispus sa investească o asemenea sumă. Așa că mai bine reinvestesti profitul obținut decât să-ți ia statul o parte prin impozit.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)