Hello There, Guest! Login Register


COFFEE LOVERS EVENT 2013

#1
Bucuresti - Romexpo - 28-31 martie 2013.

Detalii aici:


Attached Files Thumbnail(s)
   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Brick 
Poate imi fac de "lucru" prin Bucuresti. Angel
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#3
Poate stabilim o zi de comun acord si mergem mai multi "in haita" Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
Anul trecut n-a fost prea interesant, in afara de concursul de barista. Multi comercianti din standuri erau destul de seci - adica multe marci de cafea ambalata, o marca, doua de espressoare mari, cu multe grupuri, un stand Brita cu o fata frumoasa dar fara pregatire in chimia apei filtrate, Marian Alexe cu Vario si ce mai stim noi si inca vreo cateva. Cel mai mult mi-a placut la Leonard, dar nu cafeaua neaparat ci interactiunea cu Radu Ionescu, un baiat cu care poti "filosofa" ore intregi pe marginea cafelei si espressoarelor.

Ne-am intalnit atunci cativa - RaduCarutasu, Pascalau, Mokele, Ernest Valentin, HonciucMihai si parca a mai fost cineva...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(13-03-2013, 22:44)sorin2505 Wrote: Poate stabilim o zi de comun acord si mergem mai multi "in haita" Wink

Din pacate nu voi fi in tara in acea perioada .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#6
Eu vreau sa merg si anul acesta. Poate reusesc sa beau si o cafea pe acolo. Anul trecut nu am reusit.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#7
Vorbim in saptamana aceea, sa vedem in ce zi ne-am strange mai multi...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Macar pentru concursurile de acolo si tot trebuie sa veniti Smile
Lume cu siguranta o sa fie mai multa, in acelasi timp desfasurandu-se si targul Good Wine, motiv clar de matoleala Smile
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#9
Ernest, anul asta sper ca lasi cronometrul pentru sortul de barista, in concurs, nu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Nu chiar. Pentru ca nu am atat de mult timp liber ca anul trecut, o sa fiu prezent probabil doar intr-o zi, probabil Duminica pe 31. O sa am si un cronometru, dar nu pt concurenti Wink
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#11
Maine-i 28 Wink
Se risca cineva, are cineva curaj ?
Ma gandesc ca sambata si duminica e f. aglomerat...
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#12
Si eu ma gandeam ca poate ne anuntam aici in ce zile venim. Eu as fi liber si joi si vineri. Anul trecut joi dupa-amiaza inca se amenajau standuri Smile Cred ca e mai potrivit vineri.
Ceilalti espressomani cum aveti programul saptamana asta?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
(27-03-2013, 16:10)Lyvyoo Wrote: Si eu ma gandeam ca poate ne anuntam aici in ce zile venim. Eu as fi liber si joi si vineri. Anul trecut joi dupa-amiaza inca se amenajau standuri Smile Cred ca e mai potrivit vineri.
Ceilalti espressomani cum aveti programul saptamana asta?

OK vineri.
Poate ne adunam mai multi.
Si Mokele e amator, am vb la tel.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#14
Pot si eu sa vin vineri.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#15
Liviu, spune o ora ceva, ca sa discutam la concret.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#16
Stai sa o sun pe Silvia de la SCAE sa o intreb intre ce ore se intampla lucruri interesante acolo. Sper sa nu degustam cafea Filicori (sponsorul) ca mai bine bem apa plata Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
Am revenit: cica maine ar fi competitia de espresso, iar vineri cea de latte art si coffee in good spirits. Se pare ca Leonard nu poate veni (deci adio discutii cu Radu Ionescu), dar va veni Mihai Pamfil de la Origo, cu niste cafea prajita de el. Poate mai are Ernest vreun detaliu despre ce va mai fi pe acolo.

Pavilion C3 Romexo, intre 10 si 18.

Vineri pe la un 14-15 puteti?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Eu da.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#19
Competitia de espresso presupune si degustarea acestuia? Eu vreau sa ajung sa gust din cafeaua facuta de profesionisti ca sa pot compara cu ce fac eu. Liviu, stii la ce ora incepe competitia de espresso?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#20
Degustare face doar juriul, Eventual daca vrei sa-ti bagi gura in ramasitele din ceasca. Se mai poarta intre profesionistii barului, inclusiv la concursurile de mixologie... Smile Dar sa stii ca nu toti folosesc super cafele. De exemplu anul trecut s-au folosit si cafele de marca. Sa vedem anul acesta ce se mai intampla.

Concursul va tine toata ziua. Nu are niste ore fixe.

Aveti grija cu parcatul. Eu vineri dimineata am proces cu primaria ca mi-au ridicat-o in septembrie din fata de la Romexpo Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Chiar....
- Pe unde e pavilionul C3 ?
- Unde se poate parca in zona ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#22
Nimerim in acelasi timp cu targul de vinuri Smile Deci lasati masina acasaSmile http://www.goodwine.ro/
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
(27-03-2013, 21:56)sorin2505 Wrote: Chiar....
- Pe unde e pavilionul C3 ?
- Unde se poate parca in zona ?

Se intra pe undeva prin spate dupa ce ocolesti aproape tot Romexpo si au multe locuri de parcare. Anul trecut cand am ajuns, in prima zi, erau 2-3 masini parcate. Era pustiu. Am crezut ca nu se mai tine targul. Portarul habar n-avea ce targ este, daca se mai tine, daca a inceput sau s-a terminat. Cred ca si anul asta o sa fie la fel.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#24
Bagasera taxe de parcare la Romexpo de vreo 20 de lei parca. Free e in fata, la turnurile gemene.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Stabiliti concret o ora de intalnire. Ne vedem, mai schimbam impresii.
Liviu, ai mingea la fileu. Vino cu o propunere.
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g
 
Reply
#26
Pai 14 e ok? Zic sa poata toata lumea care s-a anuntat...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
OK, ramane ora 14.00 ?
Locul ?
Eu sunt PENTRU Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#28
Sunt si eu acolo la 14, daca ramane stabilit.
Vario + Gaggia Classic "tunat" la 9 bar, PID si teava Rancilio + VST 18g
 
Reply
#29
Locul - interiorul pavilionului C3
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Salut. Eu nu voi putea veni mâine de la 14. Nu termin așa repede. Am tot căutat agenda/programul sa știu când au loc evenimentele, insa nimic.
@Liviu - ai idee la ce ore se țin concursurile (espresso, latte si spirits) ?
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)