Hello There, Guest! Login Register


Black Coffee Friday

#1
Cred ca acest eveniment ar trebui sa apara in forum , tinand cont ca este primul de acest fel astept impresile celor ce au participatShy
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#2
Am uitat sa deschid si pe forum un topic!
Cum vi s-a parut? Mai facem unul anul acesta? Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
(11-06-2012, 00:36)Lyvyoo Wrote: Am uitat sa deschid si pe forum un topic!
Cum vi s-a parut? Mai facem unul anul acesta? Smile

Vreun zvon cu un nou black friday?
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#4
100%! Maine vine si anuntul oficial! Desigur, nu vom afla ofertele ci doar marcile participante.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
(15-11-2012, 17:22)Lyvyoo Wrote: 100%! Maine vine si anuntul oficial! Desigur, nu vom afla ofertele ci doar marcile participante.

Deci, cum a ramas Liviu?
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#6
http://www.espressoman.ro/black-coffee-f...ssoman-ro/
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Fara EXPOBAR ? Sad
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#8
inca in discutii Smile Plus altii... de aceea nici nu postasem afisul
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Dupa cum vedeti, avem parteneri noi la acest Black Coffee Friday. La Pavoni cu espressoare manuale, Bezzera cu HX-uri, IZzo cu HX si DB. Si cred ca il cooptam si pe prajitorul Gourmet Cafe, insa sa vedem cine il va reprezenta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Numarul produselor reduse va fi limitat de stoc sau se va putea comanda toata ziua la preturi mai mici, ca data trecuta?
Care e siteul importatorului Bezzera?
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#11
Importatorii au spus ca preiau toate comenzile cu pretul de BCF, urmand sa faca iar comanda, peste stocul existent, in functie de cereri. Deci ca data trecuta...

Importatorul Bezzera este perfectespresso.ro
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Sa inteleg ca maine o punem de-o "sedinta" la Sarkis ? Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#13
Ar fi frumos Smile Eu insa nu garantez ca ajung, avand de treaba in domeniul meu de baza...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Chiar daca (deocamdata) n-am espressor, tot ii fac o vizita. Big Grin
De fapt la prima ora o sa fac comanda pt Lelit, apoi ma duc la "sedinta" Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#15
Plec spre Mihai, daca mai e cineva in zona, poate ne vedem acolo.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#16
De la echipa Gaggia Romania am primit urmatorul mesaj ''Oferta este valabila doar in cazul unei comenzi ferme si plati azi.''
Parca nu asa ne fu vorba . Si asa de-ar fi, in loc de nr de cont au lasat un nr de tel. la care nu raspunde nimeni. Sunt dezamagit. Am asteptat prea mult aceasta zi pentru reducerea lor de 2 parale. Intentia a fost buna. Importatoru' ... unic.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#17
Eu am colaborat f. bine cu ei, au fost f. amabili si mai ales comenzile (3 la numar) au fost onorate imediat.
Ultima comanda, facuta azi noapte, m-au contacta azi pe la 11.30 si am stabilit de comun acord sa ma intalnesc undeva in oras cu cineva de la firma care avea de facut niste livrari.
La ora 17.30 aveam espressorul in masina.
@Liviu - Lelitul l-am primit cu Skoda Octavia Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#18
Felicitari Sorin2505 , sa-l stapanesti sanatos !
Extractii reusite !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#19
Merci frumos Radu.
Inca n-am apucat sa-l incerc.
Maine si o sa pun si poze sa vedeti ce bine-i sta langa Lelit 043 MM Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#20
Ei, eu il voi primi cu FanCurier , probabil. Mi-au cerut datele ptr facturare ceea ce inseamna ca nu m-au trecut cu vederea. Da' cam tarziu! Drept pentru care i-am iertat. Urmeaza cei cu Vario...
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#21
(23-11-2012, 22:04)sorin2505 Wrote: Eu am colaborat f. bine cu ei, au fost f. amabili si mai ales comenzile (3 la numar) au fost onorate imediat.
Ultima comanda, facuta azi noapte, m-au contacta azi pe la 11.30 si am stabilit de comun acord sa ma intalnesc undeva in oras cu cineva de la firma care avea de facut niste livrari.
La ora 17.30 aveam espressorul in masina.
@Liviu - Lelitul l-am primit cu Skoda Octavia Wink

Felicitari pentru noua achizitie.
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#22
(23-11-2012, 23:09)scientist Wrote: Am asteptat prea mult aceasta zi pentru reducerea lor de 2 parale. Intentia a fost buna. Importatoru' ... unic.
------------
Ei, eu il voi primi cu FanCurier , probabil. Mi-au cerut datele ptr facturare ceea ce inseamna ca nu m-au trecut cu vederea. Da' cam tarziu! Drept pentru care i-am iertat. Urmeaza cei cu Vario...

Pai vezi...mai bine comentam la final, sa nu tragem concluzii pripite. Nu uita ca suntem singura entitate online care beneficiaza din partea celor doi importatori de preturi mai mici ca in magazine. Nu e nevoie de statuie pentru asta, nici pe departe, dar sa-i tragem de urechi atunci cand e nevoie... Pentru unii, reducerile astea "de 2 parale" inseamna ceva. Fata de magazin de exemplu, la unele modele de Lelit a fost o diferenta de aprox. 200 de lei. Iti mai luai si un vario cu aprox. 300 de lei discount si castigai 500 de lei dintr-un foc, care in niciun caz nu sunt "2 parale"...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
(24-11-2012, 00:55)axy76 Wrote: Felicitari pentru noua achizitie.

Merci frumos "colega" Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#24
Amestecul special de BCF de la Sarkis o adevarata savoare Wink.

Multumesc
Expobar Office Leva EB-61 1 GR +Quamar M80E + Hario Mini Mill + Latiera Motta 50cl +  IMS 16/20g +IMS E61 200IM + 17g strada La Marzocco
 
Reply
#25
(23-11-2012, 22:04)sorin2505 Wrote: @Liviu - Lelitul l-am primit cu Skoda Octavia Wink
... si Skoda era albastra. Era o Skoda ca toate Skodele, Combi Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#26
Salutari,
in urma acestui eveniment negru pentru buzunare, m-am ales cu o rasnita Cunill. Cu toate ca nu eram in bani am facut tot posibilul sa o cumpar. Am cumparat 500 g cafea Columbia de la Sarkis si m-am pus pe reglat si facut esspreso. Blogul si forumul citite cap-coada, mi-au facut ziua usoara. Merge super si cu toate ca am un Saeco Poemia (momentan), am facut dupa mai multe incercari, super shot-uri care aratau exact ca in filmele de pe net.Special am facut numai in pahare sa vad cum se formeaza. In bucatarie miroase bestial a cafea proaspat rasnita. Am modificat portafiltru (am gasit pe net un film), sa nu mai fie presurizat si am reusit super espresso-uri. Am reusit pentru propietara bucatariei si o minunatie de cappucino (astazi am aflat cum se face).
Prin urmare multumesc tuturor celor care au impartasit din experienta lor.
Toate cele bune.
 
Reply
#27
(26-11-2012, 00:21)David Wrote: Salutari,
in urma acestui eveniment negru pentru buzunare, m-am ales cu o rasnita Cunill. Cu toate ca nu eram in bani am facut tot posibilul sa o cumpar. Am cumparat 500 g cafea Columbia de la Sarkis si m-am pus pe reglat si facut esspreso. Blogul si forumul citite cap-coada, mi-au facut ziua usoara. Merge super si cu toate ca am un Saeco Poemia (momentan), am facut dupa mai multe incercari, super shot-uri care aratau exact ca in filmele de pe net.Special am facut numai in pahare sa vad cum se formeaza. In bucatarie miroase bestial a cafea proaspat rasnita. Am modificat portafiltru (am gasit pe net un film), sa nu mai fie presurizat si am reusit super espresso-uri. Am reusit pentru propietara bucatariei si o minunatie de cappucino (astazi am aflat cum se face).
Prin urmare multumesc tuturor celor care au impartasit din experienta lor.
Toate cele bune.

Salut!
Eu am un Cunill Tranquilo. Tu ce model ti-ai luat? Exact pe combinatia asta, Tranquilo + Poemia, am stat mai bine de un an. Pe ele am facut scoala... Eu modificasem filtrul de la Saeco si-l facusem "bottomless" ca sa vad cum curge... Sunt convins si acum ca Saeco Poemia e cea mai buna alegere pentru un incepator (ca raport pret - calitate).

Si bine ai venit! Vad ca e prima ta postare.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#28
Wink 
Multumesc de intampinare si noroc ca v-am gasit. Sunt incepator in ale cafelei adevarate facute acasa. In ultimii 15 ani am avut mereu un aparat espresso in casa, incepand cu cele fara pompa. Apreciam mereu ce beam in Italia, Franta si alte tari, crezand ca numai aparatele profesionale pot face o cafea reusita. Lucrand la transporturi internationale, am fost in sute de locuri si am baut espresso-uri, bune sau mai rele, invatand sa fac diferenta.
Rasnita cumparata este Cunill Tranquilo 2. Are dozator, ceea ce nu e indicat acasa, dar o sa pun boabe doar cat pentru doua cafele, sa nu se invecheasca. Ma batea gandul sa fac portafiltru "bottomless" , dar am renuntat pentru ca o sa-l dau unui fin de-al meu, dupa ce cumpar un Gaggia sau Lelit.
La Poemia, cu toate ca habar nu aveam, vizionand mai multe filme pe net, dupa 5-6 incercari, am ramas uimit, obtinand spuma de lapte. Greseam la inceput pentru ca nu deschideam mult robinetul de abur pentru a creea acel vortex in lapte. Treaba cu acest Poemia, cred ca trebuie incins bine, inainte, prin trecerea apei fierbinti prin portafiltru gol si incalzit paharul. Doar asa mi-au iesit bine.
Cu rasnita m-am dumirit rapid de reglaje, o sa cumpar o pensula pentru curatat, are tamper incorporat (e bun momentan) dar o sa cumpar unul dedicat. E mare dar e super. Oricum alta viata.Big Grin . A, uitam, la Metro Theodor Pallady au Cunill Tranquillo fara dozator la 900 lei tva inclus. Am vazut dupa ce dadusem deja 870 lei pe al meu.
 
Reply
#29
Impresia mea este ca Metro a luat un caimon de Cunill-uri si cum romanii nu prea stiu de marca asta, iar in Horeca se folosesc mai mult cele cu dozator, si-au dat seama ca au exagerat cu stocul si acum vand la pret de dumping sa nu stea cu banii blocati.

Oricum, e un "tanc sovietic" de o viata, cu o marime a cutitelor peste ce gasesti in prezent in clasa sa, iar cu mici ajustari de marime si modalitate de curgere a macinaturii, ar avea sanse in piata si mai mari.

As privi si din unghiul celalalt dozatorul - la Cunill Tranquilo doserless, palnia de curgere era ceva cam larga si de multe ori se facea multa mizerie in jur. Daca dozatorul este precis si macinatura cade in portafiltru asa cum trebuie, atunci s-ar putea sa fie un lucru pozitiv faptul ca ai dozator.

Eu mereu m-am gandit ca s-ar putea face o adaptare, desuruband palnia/dozatorul si montand "o steasina" din tabla de inox, care sa inceapa din interiorul gaurii de curgere si sa iasa oblic (cam la 50-60 de grade) 5 cm in afara.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#30
Eu sunt foarte multumit, mai ales ca la Saeco am 53 mm la site si va fi fost si mai rau fara dozator.
Isomac Venus+Cunill Tranquilo 2
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)