Hello There, Guest! Login Register


Berea!

Ca atunci când sugeai coperta la maculator că nu-ți făcuseși tema? Codru-i frate cu românu, Silva black numai cu mine?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
SILVA NEAGRA și punct, restu e cancan Smile)))
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
Noroc!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Încearcă orice stout sau porter, românești, si te lecuiesti
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
@baloozzy si @SIM78 Nici Silva nu mai e neagra, e Strong Dark Lager Smile)
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
și are lup
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(28-05-2018, 09:06)renatoa Wrote: De la fata locului raportez o noua aparitie pe scena:

http://www.urbanbrewery.ro

Nu am desfacut-o inca, am luat pentru acasa, 13 lei o bere pentru mine e mult, imi trebuie ocazie ca sa o beau Smile

Si cica in 3-5 august va fi festival de craft beer la Sibiu, dar inca nu au site sau anuntz public.

Pai daca ai zis, am luat sa vedem ce muschi are Sibiul Smile 

Cea din imagine nu isi merita banii din pacate ca si IPA. La 11-13 lei gasesti sigur beri romanesti serioase. Cum si la noi in cafea e frustrant sa vezi scrise pe punga note de fruncte si flori si sa gasesti ciocolata, asa si la bere e frustrant sa platesti pentru o IPA si sa primesti un lager dulce cu o tenta de gust spre Ale. POate e o bere buna de conversie pentru cei care beau lager de obicei, caci nu are aroma de IPA ci de lager / cereale / paine, insa o picatura de Ale se simte. Totusi, daca acum doi ani beam berea asta ca sa vad ce inseamna IPA, nu stiu daca ma luam de fenomen pt ca nu mi-a inspirat nimic special. Daca vreti o comparatie, e peste Sikaru ca si claritate a gustului, insa muuuult dub Zaganu IPA care la 8 lei da clasa tuturor berilor mai ieftine cu pretentii de Ale / IPA / PA

[Image: gA3vHJi.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Putina ordine printre beri ... , nu strica ... Cool ... ( adica intre cele care necesita sutien si cele care nu ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... dansand prin ploaie ... ( fara sutien ... Big Grin ... )


[Image: Yjjr8xV.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cica are note de cafea si ciocolata... Ceva, ceva au fost.
(de la Lidl)[Image: 0941dbdfe796aa9c20586ce70cfe3c19.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
Tot de la Sibiu, o bere extraordinara Nembeer Amarilla, curata, amara, aromata doar cat sa nu-i deranjeze pe cei nou intrati in bransa, doar putin cam apoasa in gust la un moment dat insa si stilul ei (American Pale Ale) nu o lasa sa fie prea jucausa in arome Smile Daca espressomanii sibieni au acces la ea, ii indemn sa ia cu baxul Smile Mai au doua sortimente dar una e lager si una rosie parca, deci in afara stilului Ale.

[Image: twsmKdG.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(05-06-2018, 15:48)Lyvyoo Wrote: ii indemn sa ia cu baxul

... Sa inteleg ca ... a fost o scurta vizita de lucru , pe la stana ? ... Big Grin ...

[Image: SkhLsPZ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Pe la stana berero
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Pai mai au bere pe acolo ? ... Cool ... pentru ca eu astept inca de saptamana trecuta , un snop de IPA de pe la ei ... ( ... asta doar ca sa fac ceva probe , la sutienul cel nou ... Big Grin )  si nici pana acum nu au dat nici un semn de viatza ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
La București e mai simplu Smile
Vezi si hopsclub.ro
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(05-06-2018, 22:35)Lyvyoo Wrote: La București e mai simplu Smile

... Pentru mine ... nu intotdeauna ... Big Grin ... insa tocmai am primit un mail , de la Cargus despre o cutiutza fragila cu greutate ... deci maine apare ( ... oricum multzumesc frumos ... 77 )  iar , de pe la hopclub am pus ochii de ceva vreme pe niste supersonice ...  Big Grin  ( urmeaza cat de curand ... ) , oricum era cam sexy ... frigiderul , doar cu niste belgiene  stinghere ... nu prea se face ... vara ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Io m-am infipt in Rombeer de mai bine de o luna, cred. Senzationala Zaganu (IPA si nefiltrata) si altele.
Si am mai observat de curand o chestie, cand am lasat halba goala peste noapte nespalata: dimineata mirosea incredibil de frumos.
Similar cu zatul de la cafeaua de specialitate vs cafeaua comerciala...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
... A sosit in final si berea ... dar , au incurcat sticlele de data asta  ( ... eu comandasem Game Over , in loc de Crowd Control ... ) , dar, ma rog ... e buna si asta .... Cool ...


[Image: 7IL2MH1.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Game Over e o clasa peste CC
iar Anagram e ceva de vis!

In rest, s-aveti pofta! Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
... Big Grin ... Multumim frumos , ( acum am vorbit si cu Herr Ioan by berero si astazi trimite si Game Over ... si ceva surprize ... Cool ... compensatorii )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Mie nu mi s-a parut Game Over peste Crowd Control. De fapt recunosc ca n-am gustat al doilea batch. Primul avea si o culoare cam dezgustatoare, de must murdar, iar gustul era destul de ...amestecat, nu stiu cum sa spun, nimic clar. Poate la a doua tura au nimerit-o mai bine. Crowd Control in acest lot are un soi de gust de butoi, dar per total e placuta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Unde se poate gasi Anagram in Bucuresti?
 
Reply
(06-06-2018, 20:46)stove Wrote: Unde se poate gasi Anagram in Bucuresti?

... Aici ar fi bine ? ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Acolo unde zice @Levo - ma tenteaza si pe mine sa fac un test-drive mai ales ca are pick-up point in drumul meu  Big Grin , dar sunt atatea beri pe site ca habar n-am cu care sa incep  Huh
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
ai baut IPA vreodata? Iti facem noi wishlist, nu-i problema Smile  E ca la cafea..cum o vrei, mai neagra, mai aromata, mai usoara, cu de toate, ce buget  etc?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Da' ceva pentru Iasi nu aveti? Va rog.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Ba daaa
http://universitateadebere.ro/beer-zone-bere-buna-iasi/
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Saru'mana, coane!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Exista si producator de bere artizanala in Iasi, Capra Noastra. Big Grin
https://www.facebook.com/capranoastra/
 
Reply
@Lyvyoo - IPA never, cred  Dodgy (am luat un Joker parca de la Mega cu mult timp in urma, e IPA?), dar ma incearca curiozitatea ca e vara si incepe World Cup si apoi Le Tour  Big Grin  E cam greu de ales daca e ca la cafea, pentru ca, zic eu, am o toleranta foarte buna pe un spectru larg de gust, de la ciocolata ultra-dark pana la super fructe si floricele inflorite. Stiu sigur ca nu mi-ar placea ca alcoolul sa fie "vioara intai", daca vreau tarie imi pun o palinca. Atm imi place DAB si Budweiser, si blonda si neagra, Pilsner Urquell, Guinness si mai nou Asahi ... nu dati cu pietre  Tongue
So, how my top 5 wishlist should look like?  Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)