Hello There, Guest! Login Register


Berea!

[Image: 5c80f9017bbfd53513c8150a43bdbb6d.jpg]

Aprovizionarea
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(17-05-2018, 23:31)Lyvyoo Wrote: Daca va place 'berea neagra' generic fie spus, atunci veti gasi doua stiluri artizanale pe placul vostru, porter si stout. Poate si black ipa dar asta doar ca si conversie. Un stout ieftin si bun ar fi buzoiana One beer later American Stout, insa e posibilul ca cenusa  sa va deranjeze initial. Ce spuneți insa de niste prune uscate dulci? Acidulatie scazuta, cremoasa, spuma fina...buna dom'le, o punte perfecta spre Ground Zero Ticket to the stars sau spre Mikkeller-ul de 31 de lei paharul de 0.2, adevaratele  perle ale coroanei negre Smile

[Image: j9Yjxap.jpg]

Se pare ca m-ai cunoscut mai bine decat ma stiam eu, dar am vrut sa testez cu niste IPA si Pale Ale de la Ground Zero. Am vazut ca in principiu sunt apreciate dar pt mine a fost esec total, la final chiar am reapreciat-o pe cea de la Hop Hooligans.
Am fost in weekend si-am luat de la THB, porter si o recomand si eu cu tarie! 
Cat despre lager, cum ziceai si tu, toate mi se par banale indiferent de la cine am luat. S-ar putea sa nu fac diferenta intre un Ciucas rece si una la 10 RON+.
Oricum, ii avertizez pe cei ce inca nu au intrat pe taramul artizanalelor ca sunt molipsitoare si ... costisitoare Big Grin
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
Buna!

[Image: 646ad394dfde0e310c2a21faba4d3ab7.jpg]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Din ce am mai aflat / vazut, in privinta accesibilitatii berii artizanale ok sau "okish":
- De la Kaufland am baut o bere IPA bunicica (se simt hameiul aromat si amareala) la 5 lei si ceva, surprinzator pt ca ei nu aduceau IPA pana acum.
[Image: QAGjAEG.jpg]

- un report din Kaufland Iasi spune ca s-au adus acolo beri de la Terapia Timisoara. 
- evitati Haramin IPA din Kaufland, am incercat eu si e o teapa, desi eticheta vorbeste mult de " craft". Dar ca si in cafea, avem atatea craft-uri jenante...

In Auchan @vladdoo semnaleaza ca au adus One Beer Later American Stout la 8.5 lei, ceea ce ar fi o veste foarte buna pentru o bere stout foarte bine facuta. 

A aparut si o fabrica in Sibiu cu  o IPA laudata - https://www.facebook.com/nembeersibiu/ 

Daca va place lichiorul de ciocolata nu va veti da seama ca cei de la Hop Hooligans au scos bere ci un lichid dens, cremos, puternic ciocolatiu, super aromat, insa e cumva...prea mult pentru o bere Smile Trebuie incercat daca sunteti amatori de ciocolata si lichioruri. E ceva deosebit dar nu as mai cumpara a doua oara Smile

[Image: ibKyj3G.jpg]

A mai aparut un magazin online nou de bere craft, avand in special titluri straine  - HopsClub.ro . Owner-ul , un student roman de peste Prut, Maxim, a discutat cu Alin T si chiar e nerabdator sa facem o intalnire candva unde sa vorbim mai mult despre berea craft si sa degustam cate ceva. O sa am in vedere...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Auchan AFI Cotroceni - One Beer Later American Stout la 8.5 lei
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
La Kaufland Barbu Vacarescu in Bucuresti este un raft cu bere craft romaneasca: Nemteana, 1717, Zaganu, Sara, Deranj, Terapia

[Image: Wv5XUhb.jpg]
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
Daaa, aia sunt campioni. Au si frigider cu artizanala. Dar sunt unicat deocamdata.
Oricum, vad ca se feresc de IPA, mergand mai pe burta cu beri de conversie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Din ce am baut pana acum: Nemteana nu, Sara da, Terapia ... ciudata  Confused
 
Reply
Cand ne referim la bere craft trebuie sa precizam denumirea completa, pt ca degeaba zici spre exemplu ca Zaganu nu te-a impresionat, cand de fapt ei au 4-5 beri, toate diferite. La fel si Terapia, Citrin-ul se duce spre Pale Ale, blonda e lager.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Sa vedeti ce-am patit...
Din pasiune, cand beau o bere, mai scriu ce simt eu in ea si pe grupul de Facebook Bere Romania, cu vreo 2-3000 de pasionati. Au nevoie de un forum si ei dar asta e alta poveste...

Zilele trecute m-am bucurat ca au aparut la Kaufland (Obor) cateva sortimente de IPA, slabute dar macar exista, mai ales ca scrisesem vreo 3 mail-uri sa intreb cum naiba de au ramas singurii din piata ce aduc doar bere banala (banala pt mine).

Si am scris acolo 3 postari, dintre care in una am pozat cum aruncam la chiuveta o bere ce promitea sa fie IPA artizanala si s-a dovedit un lager dulce cu finish de gust de butoi. Practic o teapa. Ma aproba si un alt om care zice ca de la berea aia a stat pe WC toata noaptea. Urmatoarea zi am postat despre alta bere  (cumparasem doua) care mi-a placut pt ca avea ceva gust de IPA si amareala.

Si ma trezesc  cu o postare in care un fost angajat Ursus actual distribuitor al berii din chiuveta (Haramin ii spune), imi face un infografic cu postarile mele si ma pune la ghilotina grupului ca sunt de fapt anagjat Ursus (cica berea cealalta ar fi importata de Ursus) care a intrat pe neve pe grup sa denigreze berea lui si ca am pus si o clona sa scrie ca a stat pe WC Smile)) Si de aici cred ca s-au scris vreo 50 de comentarii...

Apoi mi-a picat mie fisa, si i-am spus si moderatorului de acolo - omul de fapt era un spammer in fond care s-a luat sa faca mahala ca si strategie de promovare. O strategie de santier desigur dar e interesanta ca studiu daca ii faci autopsia: te iei de cineva gratuit, creezi o situatie de haos, iar ceilalti vor zice (cum au si zis) "ia ma sa incerc si eu berea asta de care to vorbiti" ... Deci feriti-va de magarus Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Pai ... daca veniti prin provincie si doriti bere de toaleta / by Kaufland ... avem si pe aici cateva nenorociri ... Big Grin ...


[Image: PS2F8fx.jpg]

[Image: i7DH9Ee.jpg]

P.S.  -  Nu stiu daca se livreza si cu hartia inginerica , inclusa la box ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cica vedett ar fi acceptabila, dar scumpa pt o bere industriala
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(25-05-2018, 19:35)Lyvyoo Wrote: Cica vedett ar fi acceptabila, dar scumpa pt o bere industriala

... La acelasi pret cu Orval sau St. Bernardus 12 ABT sau Westmalle ? ... este exclus , Cool ... unde mai punem , ca se pot achizitiona in loc ( ... si la acelasi pret )  " o gramada " de artizanale IPA consacrate si renumite ... si unele testate ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Hai sa stingem cenusa cu niste apa vie, nu de alta dar se apropie multe sarbatori si arde focul, gatul, sufletul...
[Image: WCQLxUm.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
De la fata locului raportez o noua aparitie pe scena:

http://www.urbanbrewery.ro

Nu am desfacut-o inca, am luat pentru acasa, 13 lei o bere pentru mine e mult, imi trebuie ocazie ca sa o beau Smile

Si cica in 3-5 august va fi festival de craft beer la Sibiu, dar inca nu au site sau anuntz public.
 
Reply
Ca sa intelegem cu totii despre ce se vorbeste pe aici, ca nu oi fi fost eu chiar singurul caruia lucrurile nu ii erau foarte clare, cred ca articolul de mai jos poate ajuta.
Auzeam si citeam despre tot felul de beri dar, adunandu-se din ce in ce mai multe notiuni, acestea au inceput sa se cam invareasca prin capul meu (eu nefiind un mare amator si bautor de bere).
Dupa ce am citit aici, am inceput sa vad luminita din butoiul cu bere!

http://berarul.ro/tipuri-de-bere/
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
(28-05-2018, 10:37)RaduCarutasu Wrote: Dupa ce am citit aici, am inceput sa vad luminita din butoiul cu bere!

... Big Grin ... si eu care speram sa o vad pe Luminita , pe langa butoiul cu bere ... Cool  ... altfel , am preferat mereu  trappistele si pe cele de abatie ( ... mai cuminti asa ... Cool ) insa , de cand cu @Lyvyoo si IPA , am cam inceput sa fac probe cu sutienul ... Big Grin ... si nu e rau deloc ...

... in alta ordine de idei , fatza de Kaufland aici in zona noastra , Lidl sta mai bine la calitate , dar sunt prea rare ofertele ...

[Image: 5UfcWto.jpg]

[Image: 0XjQLT9.jpg]

... insa , primele doua de la stanga la dreapta , m-au nedumerit complet ... Cool...



[Image: HI4elGp.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ce stiti de berea asta[Image: QK5CKdK.jpg], de la malul marii..

Au 3
variante din ce am vazut, una cu ceva india in descriere, iar cealalta neagra.
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
Ceva foarte-foarte bun.
S-a lansat sambata la Lente si am dat o fuga sa iau 4 buc la pachet.

Recomandare maxima!

(28-05-2018, 19:14)vladdooo Wrote: Ceva foarte-foarte bun.
S-a lansat sambata la Lente si am dat o fuga sa iau 4 buc la pachet.

Recomandare maxima!


E vorba de berea Anagram. Nu mai pot sa atasez imagini
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Iarasi noutati din Sibiu:
"Bere craft de la maestrii locali #Perfektum @ Festivalul handmade Creative BUZZ #17 la SIBIU 1-3 iunie în Piața Mică ! Te asteptam sa apreciezi si sa savurezi pe indelete Perfektum IPA si Session IPA Wink"
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: Sj2P7XV.jpg]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
... Cred ca s-a destramat sutienul ... Cool ... , este prima data cand primesc reclamatie de la nevasta ... cu privire la bere ... zice :  - Berii asteia ... ai lipseste ceva ... , zic eu : - palnie , ... nuuu zice nevasta ... are ceva lipsa , nu este ca IPA ... Cool ...  ( astea sunt numai vorbele marunte , ale lui Herr @Lyvyoo ... Big Grin ... )
           O singura data am confundat si eu Belgia cu Olanda , la o tava de pizza ... si gata , m-a  si taxat ... Cool ... 


[Image: 38OCFLF.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Am avut si eu un weekend greu prin pesterile tarii. Dar si cand ajunge lupul seara la prada...

[Image: MJY2vtg.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... E ... e .. ceva ... Wink ... ( ce bine de unii ... care nu trebuie sa dea cu grebla , sa tunda cu trimmerul si foarfeca electrica ... ehh ... Undecided ... am sa termin si eu la un moment dat ... ) numai ca , in cazul meu ... lupul cand ajunge seara ... mai bea o gura de scotch si cade lat ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(30-05-2018, 17:06)Lyvyoo Wrote: Am avut si eu un weekend greu prin pesterile tarii. Dar si cand ajunge lupul seara la prada...

[Image: MJY2vtg.jpg]

Am impresia că lupul am ajuns cam târziu. Nu de alta, dar par goale sticlele.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
A pus poza “after” in loc de “before”

Nu stiu de restul, dar Shock Therapy v11 sigur a fost buna
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Era facuta la plecare poza, m-am despartit greu de campul cu hamei Smile
V11 a cucerit fetele mai mult ca oricare alta datorita unui gust floral puternic, de soc. Parca putin cam juicy pentru gustul meu... Altfel, extraordinara. Perfektum verde si One Beer Later American IPA au fost mai de cursa lunga, adica si mai amare cu dulceata si arome florale moderate. Royal Execution a apreciat-o un prieten lager-ist care dorea o trecere mai usoara de la Ursus Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: 9ac824629bde407cb382a7914b751028.heic]

Greu in deplasare.
Slabute berile de la Sikaru
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Toate au un gust predominant de...carton umed zic unii. Ceva pe acolo...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Da, am luat si eu neagra Sikaru din Auchan, a fost cam nasoluta.
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)