Hello There, Guest! Login Register


Berea!

L-am intreabat pe Ioan acum, a scris el gresit in baza de date Esspresoman  Smile
Acum functioneaza
EspressoMan10Berero
adica 10% reducere la orice comanda, indiferent de cantitate
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Confirm, e ok acum, merci!
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
Espressomani adevărați 
[Image: BMy0FSD.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Va astept!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Gasite local la ceas de inchidere:

[Image: ngMmsID.jpg]
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
Sa linga si astronautii saracii un pale bun...

[Image: aHR0cDovL3d3dy5zcGFjZS5jb20vaW1hZ2VzL2kv...I1OTE1Njk1]

https://www.space.com/40542-vostok-space...pines.html
 
Reply
Shocant de socat (a)
[Image: peLR9YA.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Buna tare!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
...+1 subscriu ( #539 )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Unde vedeti voi socata in berea aia ?   Huh
Edelflower parca ar trebui sa ii zica...  Confused
 
Reply
e aroma, nu ingredient Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Parca fu vorba ca astea "cu arome" nu sunt kosher...  Confused Huh
 
Reply
e aroma ca la etiopia: iasomie, caise etc. nu adaugata
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
In Romania nu se cultiva hamei de aroma ci hamei de amareala. Si nici pe ala nu il folosesc producatorii industriali caci prefera extractul de hamei (aka nescafe solubila)

https://www.seriouseats.com/2014/05/diff...avors.html
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am testat si eu pana acum:
Hop Hooligans Cannon Fire - fff. buna. Mi-a placut maxim aroma/gustul/whatever de nuca de cocos
Hop Hooligans Crowd Control - nu m-a dat pe spate
Carol Beer Weizen - pt mine e pe acelasi palier cu zaganu doar ca mai scumpa, dar buna overall.

Am incercat si Cidru Clarks Sec de curiozitate, dar n-am simti vreo diferenta comparativ cu cele seci la 3-5 RON. Nu este insa ceva ce beau frecvent, deci sunt subiectiv.

To be tested:
Carol Beer Premium Lager
Carol Beer IPA
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
Daca ti-a placut Cannon Fire atunci mergi pe beri din stilurile black IPA, porter sau chiar stout. Daca HH Crowd Control nu te-a dat pe spate atunci e greu sa o faca alte IPA_uri. Poate iti plac stilurile belgiene mai dulci si condimentate, devreme ce te impaci cu cidrul, asa ca da-le o sansa si celor de la Oriel. 
Carol sunt abia intrati si nu prea as recomanda unui nou degustator in aceasta lume sa inceapa cu batch-uri ce abia incearca sa "muste piata".
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(12-05-2018, 20:14)Lyvyoo Wrote: Espressomani adevărați 
[Image: BMy0FSD.jpg]
Dacă în 89 Shorley, Animalu, aveau break, era mai aerisit cred. Să fie BRRC !
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
... Nu stiu altii cum sunt ... dar dupa salatele astea de la pranz , asta ar fi cam singura IPA pe care mi-o pot permite ... Cool ...



[Image: QDJNhHh.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(15-05-2018, 14:00)Lyvyoo Wrote: Daca ti-a placut Cannon Fire atunci mergi pe beri din stilurile black IPA, porter sau chiar stout. Daca HH Crowd Control nu te-a dat pe spate atunci e greu sa o faca alte IPA_uri. Poate iti plac stilurile belgiene mai dulci si condimentate, devreme ce te impaci cu cidrul, asa ca da-le o sansa si celor de la Oriel. 
Carol sunt abia intrati si nu prea as recomanda unui nou degustator in aceasta lume sa inceapa cu batch-uri ce abia incearca sa "muste piata".

Da, am sa le incerc. Momentan am zis sa "getting local" sa iau din Jilava si Buftea Smile
Ma mut mai tarziu in alte locuri. Zaganu totusi imi place sa stii.
Poti sa arunci niste link-uri cu cele recomandate de tine, inca n-am aprofundat ce inseamna ipa, porter, stout samd. Scuze, sunt lenes azi Big Grin
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
[Image: 487c9d50ef128e822ce971b7f3f84f1e.jpg]

Dragut
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Am luat candva un pack cu primele doua din stanga si mi s-au parut de nebaut, avand mult zahar si fiind bineinteles prea dulci. In berile belgiene zaharul este acceptat in reteta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
au fost mocaciuni de la un eveniment Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
... azi - noapte mi-a plouat sutienul si in consecintza ... m-am dat dupa tufis ( ... ca sa nu fac topless , fara voie ) ... Cool ...



[Image: a8ciSyY.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ca fin degustator de italiene ce esti, pune si nou vorbe - corp, dulceata, arome, aciditate, prajire etc. Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
@Lyvyoo


 ... Pai nu ma trezisem bine din whisk-eanul de aseara , ca vine nevasta -mea cu optiunea - bere ... sehr gut , ... pai ce sa mai zic ,...  e o bere buna , sampanizata fin / marunt acidulata , dulceaga / dar si citrica , fructata - aduce a pere pergamut ( bergamot ) bine coapte , corp spre mediu , usor tulbure zic eu ... racoroasa de vara , dar m-am facut la loc ... Big Grin ... ( bine ca am avut de terminat niste chestii pe aici , cam plictisitoare si doream sa nu ma prinda noaptea - ptr. ca maine este sarbatoare ) ... si apoi , trecem la tufisul de noapte ... Big Grin ...
       Nu prea ma pricep la descrieri , dar este mai mult o sampanie cu baza de bere ( in viziunea mea ) ... dar mai bine se pricep baietii astia la descrieri ... Cool ...

P.S. -  nu va lasati amagiti , o sticla nu ajunge si se termina instant ( ... tot doua pahare sunt ...  oricum , eu nu prea mi-am dat bine seama ce gust are , dupa o sticla ... Cool ... cam de la a doua sticla , abea incepe sa se simta ceva ... ( ori mi-a fost mie prea sete , dupa iutzeniile de la pranz , nu stiu ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(10-05-2018, 11:58)dev Wrote: E pe pagina urmatoare din catalog Zboina de la Atelierul de Bere. Stie cineva, ceva, despre dansa?

Mi-a luat sotia ieri o blonda Zboina de la Lidl. Dupa ce-am baut Cannon Fire si Crowd Control de la Hop Hooligans, parca n-are nici o legatura. As plasa-o destul de mult sub Zaganu sau chiar Nenea Iancu.
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
... si varianta tufisului de noapte ... Cool ... ( much better ... )


[Image: hMbnyH2.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Am trecut azi pe la Lidl.
Am luat toate sticlele de EPA disponibile (10...  Undecided ). Si doua Amber Ale, tot de la Marston's.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Daca va place 'berea neagra' generic fie spus, atunci veti gasi doua stiluri artizanale pe placul vostru, porter si stout. Poate si black ipa dar asta doar ca si conversie. Un stout ieftin si bun ar fi buzoiana One beer later American Stout, insa e posibilul ca cenusa  sa va deranjeze initial. Ce spuneți insa de niste prune uscate dulci? Acidulatie scazuta, cremoasa, spuma fina...buna dom'le, o punte perfecta spre Ground Zero Ticket to the stars sau spre Mikkeller-ul de 31 de lei paharul de 0.2, adevaratele  perle ale coroanei negre Smile

[Image: j9Yjxap.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Daca vor bere "sanatoasa", sa ne lase cu lager-ul...  Angry

https://www.theguardian.com/world/2018/m...h-benefits
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)