Hello There, Guest! Login Register


Berea!

Grup saturat vs E61 Dodgy !
VladP, Lyvyoo . Az

[Image: KOJOKsP.jpg]
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
hehee... intaritoarele astea de la Mikeler, fac trecerea mai lina de la E61 la GS3 Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Ceva nou, cu mure... Nu e neaparat rea, nu prea se simt murele, dar oricum n-as mai lua. Practic e un fel de vin rose sec, facut simplu de rudele de la tara care nu aveau vita de vie prea multa, din bolta de struguri nestropita din fata casei, vin intrat in fermentatie si acrisor cat sa piste la limba, cu putintica apa minerala deasupra, ca sa moara Aperol-ul de ce Spritz ai baut.

[Image: 9zbOfRE.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Nu recomand
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
...La mine , a picat bine ... inca era cald afara , acum am trecut la variantele de iarna... Big Grin  ...

[Image: YdMG7ZJ.jpg]

...Medicatie naturista profilactica ... anti - raceala ... Big Grin  ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Unicum Szilva e preferatul meu!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(13-11-2017, 20:35)Lyvyoo Wrote: Unicum Szilva e preferatul meu!

+1

 
... perfect de acord , insa trebuia sa o termin si pe asta ... Cool  ... dar , mai avem rezerve si continuam tratamentul ... Big Grin ...

[Image: 8L6U4JQ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(13-11-2017, 20:53)Levo Wrote:
(13-11-2017, 20:35)Lyvyoo Wrote: Unicum Szilva e preferatul meu!
+1
+2 Angel
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Cu moderatie zic, mai ales ca tocmai a iesit studiul asta mare, cam nasol. Dublat de stirea de luna trecuta cu zaharul, ingredient nelipsit in "alcooale".

Se confirma iarasi ce imi spunea un tip tare din domeniu, cu facultate de Herbal Medicine la Londra, ca in procesul natural de fermentatie, de aprox. 3 saptamani, berea elimina o serie de alcooli, multi dintre ei nocivi organismului. Ce se intampla cand corporatia pune prafuri (aka enzime de fermentatie) in bere, caci industria cere cantitate si rapiditate, procesul scurtandu-se de la 3 saptamani la 3 zile? Se intampla ca lumea sa bea bere de marca si sa nu stie ce surprize apar in viata mai tarziu...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: L4eTmQ7.jpg]O ALE pe care o consum destul de des, îmi place aroma
Lelit PL043MMI, cântar MH-500
 
Reply
Cum se face treaba la Ground Zero (click):

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
...In situatia asta ... ne conformam, nu ? ... Big Grin  ... ( oricum , sutien de iarna avem .... Cool  ... )


[Image: uFXZep7.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: b6f898f3dbeac4f2aaf726508d374e67.jpg]

Revin cu impresii, demult voiam sa o incerc
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Eu am luat-o din Auchan si a fost una dintre cele mai scarboase beri baute vreodata, dupa cateva guri aruncand-o la chiuveta. Domeniul berilor craft poate rezerva si surprize neplacute, nu neaparat din cauza calitatii in sine a berii ci a modului de pastrare adoptat de catre comerciant. Sper sa fi nimerit eu un lot slab.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
N-a fost rea, dar e departe de ce trebuie. As zice sub Nemteana si Zaganu. Chiar si sub Silva si Bergenbier Ale
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Ia uite ce bine "sprituiesc" iesenii...  Ar trebui construite astfel de edificii in fiecare oras!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: fPJ0qH5.jpg]O IPA destul de bună. Ce alte IPA recomandați ? Sau din cele artizanale ce ar trebui să încerc (sunt tentat să dau o comandă și să optez pe tru mai multe artizanale)
Lelit PL043MMI, cântar MH-500
 
Reply
Unde dai comandă?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Am văzut câteva pe berero și pe craftbeer. Din magazinele clasice am consumat cam tot ce am fost curios (mă refer la bere englezească, belgiană etc fie tip ALE, PALE ALE, mai ales IPA ) Artizanală am găsit doar  Sikaru din care Summer Ale mi-a plăcut cel mai mult. Și vreau să încerc mai multe artizanale de preferat tip ALE și mai ales IPA. Cam ce să nu scap din vedere ?
Lelit PL043MMI, cântar MH-500
 
Reply
Gata! Am facut niste liste cu berile foarte bune IPA din Romania, pe berero.ro. Acesta ar fi cosul meu de cumparaturi daca as lua maine. Mai jos mai am niste alternative din afara.
[Image: hPbUHul.jpg][Image: pSCml6M.jpg]

Eu am dat comanda zilele astea si la beertrotter.ro pentru niste IPA_uri internationale bune si am luat asa (transport gratuit in Bcuresti si Brasov):

   

In lista se regaseste una dintre cele mai bune beri IPA baute de mine vreodata:

[Image: Flying-Dog_Bloodline.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
https://www.shepherdneame.co.uk/beer/spi...entish-ale

[Image: Spitfire-Kentish-Ale.jpg]

8 lei, la Kaufland
 
Reply
N-are nicio treaba cu IPA, m-am tepuit si cu asta candva. La 8 lei ai ZAganuIPA, Sikaru, Cazino Browny (constanta) etc. 

P.S. am uitat ca nu toata lumea are magazin de bere in oras Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
[Image: 3jNwYSx.jpg]Merci de liste Lyvyoo, “mi-ai dat de lucru”. Cea mai bună IPA pe care am găsit-o la supermarket până acum.
Lelit PL043MMI, cântar MH-500
 
Reply
@gbrl - exact, dintre berile care pot fi gasite intr-un hypermarket, Joker este printre cele mai accesibile si mai relevante cand vine vorba de IPA. Este mai buna ca Sikaru dar sub Zaganu IPA, ca sa ma refer la zona de 7-8 lei.

Intre timp mi-a venit comanda (gratuit) de la beertrotter.ro, cu un frisbee cadou Smile si pot sa spun ca fiecare americanca desfacuta pana acum a fost o savoare. Insa, daca nu esti familiarizat cu berile artizanale, nu cred ca se observa o diferenta atat de mare intre berile bune romanesti (cele din selectia mea de mai sus) si cele americane. La nivel de fineturi (aka specialty coffe Smile ), da, sunt diferente cu sigranta. Avand in vedere ca pretul e bunicel (chiar foarte bun fata de craftbeer.ro de pe Vasile Lascar) si la beertrotter, va recomand sa incercati neaparat si IPA-urile lor.

[Image: d7TW9Xb.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
@Lyvyoo - gata, am dat comandă azi noapte, la beertrotter (un amic a dat comandă la craftbeer și a cam durat livrarea). Am vrut neapărat Flying Dog (am luat din fiecare) + ceva ALE și IPA alți producători. Sunt curios de Blood Orange Ale pe care ai amintit-o ca fiind f. bună. Următoarea comandă voi viza Hop Hooligans și neapărat Zăganu (poate o găsesc prin Ploiești mai ușor dat fiind că se produce la Măneciu-Pământeni).
Lelit PL043MMI, cântar MH-500
 
Reply
Asteptam impresii Smile  Nu e neaparat sa ne potrivim la gusturi.

Intre timp, Hop Hooligans au scos o bere noua, de iarna cica, o IPA in stil american cu 7% alcool.
[Image: YqBvZyo.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... asta e varianta de iarna cu ... cafeaua de seara inclusa ... Big Grin ... ( si pentru ca tot a facut nevasta -mea niste pateuri , am zis  ... hai sa le combin cu ceva ... Cool  ... - dar nu cu un ceai de tei ... Cool  ... )


[Image: fUUT7v1.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
La 11%....se coc pateurile instant Smile
Eu unul nu ma omor după stout si porter, ca stil de bere. Prea o dau în cafea italiana, prune uscate si fum Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Nush' ce sa zic , dar merge al naibii de bine ... Cool  ... si am mai taiat si niste feliute de parmigiano reggiano , partea exterioara ... o imbinare  de gust ... ( ce cred ca doar mie , poate  sa-mi placa ... Big Grin ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: t8pnpft.jpg]Așteptând livrarea comenzii de la beertrotter..cu 2 ALE belgiene.
Lelit PL043MMI, cântar MH-500
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)