Hello There, Guest! Login Register


Berea!

Cred ca era si Corona din imaginea lui Levo, dar e mai in spate, in lotul urmator de detinuti:

[Image: P8cC7Rw.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Big Grin Big Grin Big Grin ...am prins ideea si sunt de acord... Cool ...

[Image: yqpwLsX.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
alea... ce se vede, e umplute cu bere de masa, dar sa ne imaginam cum ar arata umplute cu o artizanala, gen Ground Zero Imperial fuck (sorry, dar asa-i zice, nu?)  Smile

(Berea! la Bv s-a epuizat parca un octoberfest centrifugat in bartolomeu si cu aparente de balci;
am incercat sa ajung mai la-nceput, dar nu m-au lasat sa intru cu cainele... Smile
asa ca mi-au mai ramas acasa doar 2 sticlute de GZ doubleIPA...
poate asta - nu astea, de mai sus - ma mobilizeaza la un Jar pe rep...
desi, cand s-a terminat berea craft notabila la Liquor Store, am mai gasit ceva la Croitoria de cafea!)
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(18-09-2017, 15:01)Levo Wrote: ... Big Grin Big Grin Big Grin ...am prins ideea si sunt de acord... Cool ...

das sind fake ! lager uber alles Big Grin
 
Reply
... Big Grin ...Din pacate ...am mai ramas doar cu palaria si mascota...si o sticla pe care am uitat-o in beci ascunsa ...de la eveniment. Am avut locuri rezervate la masa la Lowenbrau si pentru era full de lume , ne-au oferit alte locuri , tot inside , dar la Paulaner...peste poteca... Big Grin ...

[Image: qMfylzt.jpg]

[Image: pHmLTmX.jpg]

P.S  - @radudani

        - Multumesc frumos de profilul  pentru Strega  / for Kimbo...raman dator... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Acum ..., daca tot a venit vorba de IPA - nu era greu de ghicit ca as fi complet pe dinafara la acest capitol , ( fiind amator in schimb , de extracte ...de 40% alc. ...dar tot numai naturale.  - plus ca in zona noastra , cam pruna este la putere... Big Grin ...insa , la un moment dat , ...incepe sa plictiseasca si aia... Cool ...( Eu m-am dus la Oktober ...pentru covrigi... Big Grin ...si atmosfera ).
           Pe timpuri preferam Carlsberg si Grolsch , apoi Dab si Amstel ...( doar pentru ca nu ma durea capul dupa... Big Grin ) , ulterior ( cand a inceput sa scrie romaneste pe etichete , am renuntat de tot chiar si la Zipfer si Corona )... m-am dedat la belgienele de manastire / abatie...insa paradoxal , am ramas la berea alba nefiltrata ( Paulaner Weis ...cutia bleu in RO ) , eventual nepasteurizata ( ...draft pe unde apuc  , hotel , restaurant ...) dar,...mai lejera cu amarul , insa cu un min. 5,5 -6,5 % alc ....( si mai tare si mai bine... Smile ...) dar , sa mearga si la un crevete , aluna , fistic , chiftelute...chestii d'astea...acum vine intrebarea , ...cu toti doctoraranzii si masteranzii de pe aici ...-  cam cu ce IPA ar fi bine sa incep     " degustarile " ( ma descurc sa fac rost...numai sa am motiv... Big Grin ...) , sau mai bine zis , care IPA si de la ce brand ar fi asemanatoare eventual , alba nefiltrata , naturala etc....si pe care sa o recomandati pentru inceput ,... dar care sa o poata servi si fetele ...adica sa nu incepem direct cu amarul... Big Grin ...dar , ..nici cu capsuni si agrise in ...bere , draq Exclamation ...( n-am ajuns inca la stadiul asta...) , inca percepem berea ...chiar k o bere... Smile ...si nu un lichid de adormire... Cool .( hameiul...lupului ... Big Grin... ) , mai precizez ca n-am incercat nici una pana acum , pentru simplul motiv ....ca nu m-a mai atras , insa acum - in urma dezbaterilor de pe aici - curiozitatea nu ma lasa...asa linistit ... Big Grin ....si as mai incerca cate ceva... Smile .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Eu as zice asa pentru tine, de deschidere de drumuri Smile. Am incercat sa explic si de ce.

- Zaganul blonda - lager, cum sunt berile comerciale gen Carlsberg etc, insa ca sa vezi un lager facut in tihna, nepasteurizat si fara ingredientele ascunse (a se citi chimicale si "grabitori" de productie)
- Hop Hooligans Lederhosen - este versiunea/interpretarea lor pentru Paulaner, adica bere hefeweizen, traditional germana. Asta pt. ca iti place Paulaner, la fel imi placea si mie. Ce au facut ei e sa scoata in evidenta gustul de banana. Nu m-am gandit niciodata ca berea tip hefeweizen are acest gust, adica nu il
asociam cu asta, insa ei l-au "exagerat" un pic. Cel putin interesant, daca nu iti va placea
- Hop Hooligans Emperor - asta e un mango pale ale, no bitter, mai lejera, placuta
- Hop Hooligans Crowd Control - cam cea mai populara bere de la ei, eu (si nu doar eu), cand am gustat-o chiar m-a surprins. E preferata mea, alaturi de Emperor
- Ground Zero Imperial Fuck - un bitter un pic mai pronuntat si un alcool mai mult, 9%!!!, insa mie imi place, aromele de citrice sunt puternice, precum si de cereale. E parfumata, iti recomand

Astept impresii si parerea ta, dupa ce le incerci Smile. E destul de greu, zic eu, sa te intorci la berile comerciale dupa ce incerci cateva artizanale de referinta.
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Bun asa , multumesc frumos ...le voi lua la rand pe toate descrise mai sus si revin cu postari... Big Grin ...chiar aveam mare nevoie de o indrumare in acest sens , pentru ca sunt destul de multe variante si nu doream sa ma dezamagesc din prima , pentru ca ...ulterior chiar nu mai puneam gura pe iPA... Big Grin...insa ,...de un real folos postarea ta pentru mine , macar incep de undeva... Big Grin ...Thx.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Felicitări consumatorilor de lager! Ei sunt adevărații bărbați! Pentru noi cei cu IPA, se pregătesc sutiene cu danteluta, serios ...

http://www.medicaldaily.com/do-hoppy-bee...oop-339404
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
... Huh ... Big Grin ...Probabil ca toti cei casatoriti stiu ca exista niste zile dintr-o luna,  in care chiar se recomanda o IPA... Big Grin ...sau mai multe... Cool

        In alta ordine de idei , ...la Paulaner chiar nu pot spune ca sunt la fel , cea din Deutsche cu cea RO... Cool



[Image: s7WDIle.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
https://www.facebook.com/capranoastra/
 
Reply
Iesenii ne pot spune mai multe despre Capra Noastra, un nume neaos, foarte bine ales. 
Doar ca se adreseaza pasionatilor de lager si bere belgiana. Deci no IPA Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Au si o IPA intre cele 5 sortimente...

[Image: d85f74c4633225f583c19480cbfb40423be6de90.jpg]
 
Reply
Super, pe Facebook aveau o poza veche probabil. 

Si doua descriereri de pe grupul de bere, a la Radu Carutasu, ca sa zic asa Smile 

Capra Noastră Albă
Un witbier clasic si bine facut cu tot ce ii trebuie:coriandru,banana,drojdie belgiana,esteri,coaja de portocala si niste lamaie.o surpriza placuta.nota 4/5.

Capra Noastră IPA
Seamănă mai mult cu o belgiană mai amară decât un IPA - pâine și fructe macerate/fierte, note picante belgiene, amăreală relativ puternică și puțin astringentă. Mai are și un pic de murături/ciorapi. Nu e rea, dar nici prea bună - 3/5.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
...Da ,... inca mi-e cam jena sa ma arunc la Capra , (  indiferent a cui este.....) dar o sa-i vina randul si ei sa sara din cizme ,  la un moment dat ....sii pana atunci ma apuc de cercetari ...mai am un lot de 7 Zagani -  IPA ( ...ala care trebuie...!) de sosit , dupa care incep conspectarile... Big Grin...


[Image: oIpNFjG.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Azi am luat de la Bob coffee lab (de la Paul), cele 2 IPA din imagine. Mikkeller Amarillo si Nelson din colecția lor single hops.
Foarte interesante. Amarillo cu un bitter foarte aromat și echilibrat perfect. Nelson a venit după el și s-au cam pierdut in amintiri.

Bune da cam piperate la preț. Dar ce poți să zici este o bere Belgiană importată care bănuiesc că suporta niste preturi de transport în plus față de cat costa ele la ei.[Image: 7b4ba0789f920daf659d608114d1ab89.jpg][Image: 22eb115f1d96656452558f074058cd46.jpg]
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
@Levo: Bun startul!!!
Ti-as recomanda si Modern Mosaic (tot de la CC)
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
(21-09-2017, 20:55)Mihai L Wrote: @Levo: Bun startul!!!
Ti-as recomanda si Modern Mosaic (tot de la CC)

          Multumesc frumos , cred ca am sa le probez pe rand pe toate , pentru ca am avut o surpriza placuta... Smile ...m-am speriat degeaba , nici vorba de amareala... , insa nu m-am gandit niciodata ca aroma de fructe sa se potriveasca asa de bine cu...berea... Big Grin ...
Intr-adevar nu cred ca ma mai intorc la lager...dar la cele trapiste mai dau cate o tura...
           In alta ordine de idei , din ce am incercat pana acum preferintele sunt de la stanga la dreapta ( ...din poza ) in ordine descrescatoare , cu mentiunea ca nu pot decide inca intre Crowd ctrl si Imperial Fu... care ar fi cea mai buna , Imperialul pare mai complexa si mai de party time , in timp ce Crowd pare mai de cursa lunga...nu stiu fiecare este buna in felul ei si merita luate toate prin rotatie...k si cafelele... Big Grin ...
           Zaganu nu a sosit inca , il astept sa apara...cred ca zboara si el mai greu prin ploaie cu penele ude , o fi prins si ceva turbulente... Cool ...

            @Lyvyoo  -  ....Cred ca trebuie sa pun ochii pe un Triumph cu danteluta ... Big Grin ...



[Image: 3M26WCV.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Bravo, aproape ca este si clasamentul meu din ce vad acolo, doar ca as scoate Grund Zero Split de PoT (sticla neagra) si as pune-o prima sau a doua Smile 

Si ai intuit bine, Crowd Control merge de cursa lunga, in schimb Imperial Fuck e mai densa, mai intensa si bineinteles mai alcoolica (9%).

Am incercat aseara si Koschei de la Hop Hooligans, russian stout ca si categorie, un fel de aeropress din macinatura mai fina,  cu aroma pregnanta de cirese si prune uscate, totul scaldat in 11% alcool Smile e pentru cine iubeste "berea neagra", eu raman cu preferintele la IPA, si cred ca o sa ajungem sa avem discount la importatorul Triumph, Victoria Secret etc.  cum bine zicea Levo Smile)))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Liviu, poti obtine o oferta (lista) actualizata?
Am gustat pt prima data Crow Control in seara si m-a impresionat
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(23-09-2017, 22:24)vladdooo Wrote: Liviu, poti obtine o oferta (lista) actualizata?
Am gustat pt prima data Crow Control in seara si m-a impresionat

O, bun venit! Smile
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
Treci la level 2 (Imperial beep) apoi să vezi.
Vorbesc și eu vorbe.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...view#gid=0

pare ca e actualizata
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Tabelul acela se actualizează de către ei permanent. Dar depinde dacă ai drum în Jilava, altfel costa si benzina aia... E si alternativa berero, cu 1 leu în plus si transport gratuit în B, la aceeași cantitate.
Sau butoi de la fabrică si TVA e 9 în loc de 19.
Preturi de fabrică avem si la Three happy brewers, in Crangasi, era tabelul mai în spate, de asemenea foarte buna berea.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Mai zi-ne cu butoiul
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
...Singura chestie ...e problema pana ne obisnuim sa ne incheiem la spate... Cool ...


[Image: OTm33Gp.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(23-09-2017, 22:59)Lyvyoo Wrote: E si alternativa berero, cu 1 leu în plus si transport gratuit în B, la aceeași cantitate.

Sunt 3 lei in plus, nu 1... (9.52 vs 12.50)
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Reducerea de 15% reduce diferenta
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Atunci pare OK. Eu m-am dus direct pe site, am omis partea de reducere.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
10,60 am dat eu , dacă nu mă înșel. Doar sa se adune bere de 200 lei (group buy sau aprovizionare pe termen lung). De butoi nu stiu care e treaba si dacă merge adaptat acasă. Dar stiu ca e TVA 9%.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)